Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kořen ze zverimexu

Dobrý den,
Dnes jsem si koupil v Táboře v Super zoo 2 kořeny. Myslel jsem že musí být nějak ošetřené, očividně ne. Po pár hodinách je v teráriu cítit zápach, a celkově se kořen zdá zašpiněný = malé "pavučinky" a mech ten je ale na okrasu. Je nějaký způsob jak větve ošetřit? Nebo může nějak ohrozit Pagekona?

Dobře :) rostliny v teráriu jsou v květináčích a jsou zasazené do země, navíc se snažím zalévat tak aby to tam zem vstřebala. Ale děkuju za info. Věděl jsem že jsou v tom sajrajty ale že vydrží tak dlouho by mě nenapadlo. Jinak se vrátím k těm kořenům. Opět mi to nedalo a zase sem se na to podrobněji podíval, jsou tak ve dřevě různé cestičky a jakoby vajíčka. Snad to nic nebude. Ale preventivně zítra nebo pozítří umeju, vypeču a pak i pročistím štětečkem :-) všem moc děkuji za rady

Než jsem zareagoval, tak už máte odpovědi. Já vždy kořen pořádně kartáčem vydrhnu, dlouho pod tekoucí vodou (dokud neteče relativně čistá) a pak ho usuším. Zkoušel jsem je i máčet v rašelinném výluhu, ale nepozoroval jsem nijaké zlepšení. Hlavně pokud je dřevo napadené hyfy hub (včetně plísní), tak se bude rozpadat stále, anebo jestli je nakažené dřevokazným hmyzem, tak jakbysmet.
Jinak si myslím, že na jihu Čech máte hodně možností si najít mnohem lepší dřevo sám... tím nemyslím nějak poškozovat přírodu, ale najít si jedno dvě; na Červeném blatu nebo na pískovnách kolem Soběslavi jsem viděl spoustu pěkných kořenů, kolem Lužnice a hlavně na březích rybníků kde působí vlnobití, pak i pěkný opracovaný a vybělený dřeva (lepší do pouštních a polopouštních terárií).

teda, jestli takhle plesnivé kořeny prodávali v Superzoo, tak to je mazec ::) Bodejť by nesmrděly, už by na nich skoro šla pěstovat hlíva.

jak už tu bylo psáno od kolegů - důkladně vydrbat ve vaně tvrdším kartáčem, omýt horkou vodou a pak nechat vypéct v troubě (čímž se samože teda zničí ten mech), páč ty kořeny jsou fakt proplesnivělé fest. Bez vydrbání a vypečení bych je do terárka nedávala. pro jaká zvířata to máš?

Tak tohle píšu jen tak pro informaci :-) ať se to tu nějak uzavře. Kořen jsem se snažil vydrbat, ale jelikož je hodně členitý tak se špatně čistil, ale s trpělivostí se podařilo. Kořeny se do trouby nevešli. Pak jsem ještě pořádně študoval ten kořen, a zjistil jsem že ten mech je tam ručně přilepený. Takže jsem z toho usoudil že nějak se s tím pracovalo. Dále jsem se ptal znovu v super zoo. Bylo mi řečeno, že kořeny nemohou být závadné. Že byli vypečený a vysušený, a že se zápachem se nedá nic dělat, že je tak prostě cítit to dřevo. Tu vůni bych přirovnal přibližně k tomu když v létě silně prší a pak jdete do lesa. Takový lesní čuch. Budu doufat že mi byla řečena pravda.