Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem začátky

Dobrý den,
zítra si mám přivést krajtu královskou a jsem z toho celkem nervózní, protože to bude můj první had a tak se stresuju, že něco udělám špatně a bude zle. Chci se zeptat, kdy si můžu dovolit poprvé hadovi nabídnout myšku - asi bych ho měla nejdříve nechat si zvyknout, že? A taky předpokládám, že není dobrý důvod ho hned ze začátku zkoušet zvykat na ruku, nebo je lepší začít dokud je úplnej prcek? Prosím vás, kdybyste měl někdo něco, co bych rozhodně měla vědět, napište mi to. Přečetla jsem, co jsem našla, ale nikdy není na škodu vědět něco dvakrát.
Děkuji moc všem, které neodradí má nezkušenost a nervozita (myslím, že budu v blízké době poradnu zahlcovat začátečnickými otázkami, tak se předem omlouvám)

Já regiusku zkoušela krmit po týdnu, po dvou, ale nakonec mi potkana vzal až po měsíci, ale každý had to má jinak. Hlavně ho nechat aklimatizovat se. Co se braní na ruce týče, tak podobně, na začátku na něj moc nesahat, ať si zvykne. Není to had na tahání, sama beru regiusku do ruk tak 1-2x za měsíc nebo když ho potřebuju zkontrolovat po svleku.

Vytáhnout a zkusit příště. Taky můžeš myš usmrtit a zamrazit, po té rozmrazit na pokojovou teplotu, ale s tím mám špatné zkušenosti, moje regiuska moc mrtvé brát nechce, jedině čerstvě zabité. A taky pozor na to, aby se myš nechtěla zakousnout do hada, takže ji nenechávej dlouho v teráriu, mě už se to málem stalo s potkanem, nemilý zážitek. Od té doby krmím jen omráčeným nebo rozmraženým.

Chovat týden myš někde doma snad nebude problém :-) Pustit laboratorní myš někam ven je spíš týrání, protože to zvíře se venku stejně bude jen stresovat a chcípne, nebo ho něco sundá. Čim dřív se naučíš tu myš zabít sama, tedy jen v potom případě, že to bude nutné a had bude přijímat mrtvou kořist, tím líp.

Ok..teď se budu cítit špatně tu myš i pustit. Co se týče toho třískání o stůl, to určitě nedám. Nevadí mi koukat na to, jak tu myš bere had, ale já bych to nedala. možná ji spíš budu mít někde v krabičce chvilku..nějak. Ono to sežere cokolov, co? Ale máte všichni pravdu, že pustit jí znamená pasivně zabít :(

Stačí 3,5 litrová sklenice od okurek a nahoru na gumičku kus prodyšné látky, kousek tvrdého pečiva něco s trochou vody, ubytovat myš není problém. Nicméně, doporučuji naučit na mrtvou kořist. Mám doma vybíravou mizeru co bere jen živé a to je někdy problém sehnat. Pro ostatní není problém mít pro případ nouze něco v mrazáku, jen si to žena nesmí splést když vaří... :-D.

Co se zabíjení týče, já s tím měla taky problém a to velký. Mě se osvědčilo začít ,,nacvik" na holatech. Když jsem psychicky (a technicky) zvládla zabití holete, tak jsem postupně přešla na medvídky, skákavky a nakonec dospělé myši. Je teda fakt, že to bylo postupně, jak mi rostla užovka, ale jde to líp, než na poprvé mlátit o stůl s dospělou myší ;-)

Ahoj ahoj, krmení bych nabídl až po tom, co si had zvykne. Divná věta, viď? :-) Krmil bych tak týden po tom, co hada umístím do terária, ale samo, že když si nevezme hned, bych se nestresoval a počkal bych další týden a opět bych nabídl :-) . Do zvykání na ruku bych se tak nehrnul. JÁ OSOBNĚ. Určo tady bude mít někdo jiný jiný názor, ale já bych na to braní na ruku moc nedal. Občasná manipulace po svleku jako kontrola je samozřejmost, ale "učit" hada na ruku je PODLE MĚ k ničemu aneb zvíře zbytečně moc nestresovat a nechat ho tak, jak je sám v pohodě. Asi jsem tě zklamal. Já vím. Chovu se neboj, je dobře, že se další lidé dávají do chovu hadů. Ona většina uživatelů poradny je trochu nervní z toho, když si někdo pořídí terarijní zvíře a zeptá se na nějakou začátečnickou věc. Reakce pak jsou...nu kdovíjaké. Do začátku bych poradil 1) nebát se 2) vyhovět zvířati, né sobě. Ať se v chovu daří :-)

děkuju :) s tím braním na ruku jsem to čekala, že to nebude jak s kotětem, ale na chytrejch stránkách jsem se dočetla, že je lepší hada naučit, že o nic nejde, aby nebyl nervózní až o něco půjde...jestli to dává smysl takhle řečeno :D
A co se týče reakcí na začátečníky - toho jsem si už stihla všimnout..je to trošku škoda, jsem čekala, že budou lidi rádi, že můžou pomct - od toho tu ta stránka je, ne?

Nu jmenuje se to tu PORADNA :-) ale občas je to tu jak "najdi si sám, co se ptáš aneb lezeš nám do zelí" Neni se čemu divit :-) Když někdo ví (Cejna, Aurifer) jejich rad si tu vážím nejvíc a diskuze s nimi vyloženě vyhledávam, tak je jim pak hloupý odpovídat na záčátečnický otázky, který jsou přece jasný. Škoda. Ona ta povaha zvířat se mění s věkem. Někdo si koupí kliďáska, přiveze ho domů, půl roku tuli a pak najednou ňaf ňaf. To pak asni žádnej pravidelnej kontakt nezpraví. Max tak si to zvíře zvykne na ruku, ale když bude chtít zaútočit, tak stejně kousne. To je hold riziko:-) Ale vyvarovat se kousnutí je potřeba. Né kvůli sobě, těch pár jizev se zahojí, ale spíš kvůli zdraví zvířete :-)

Jde jen o to, dodržet vhodné podmínky, kontrolovat zdravotní stav, krmit a poskytnou úkryt. Čím těsnější a tmavší, tím lepší ;-). Na hadovi se to pak pozná na celkové kondici, svlecích a příjmech potravy :-) U kousnutí je největší problém, že si vytrhne zuby. Pak je větší náchylnost k hnilobě tlamy. Mám kamaráda, kterýmu hroznýšovec dumerilův slovil přítelkyni a první co udělal, bylo, že jel s hadem na veterinu :-D

Ježiši...a když jsme už u toho...veterina - veze mi klasický veterinář hada, nebo mám shánět nějakýho "plazího"?
a zmínil jste svlékání- jak často by se tak měl svlékat a mám mu nějak asistovat když bude problém nebo něco (nerada bych byla jedna z těch, co tu akutně žádá o rady když už je problém)

Rozhodně je lepší k veterinářovi, kterej rozumí plazům. Mladý zvíře roste rychle, když má dostatečnej přísun krmiva :-D, takže jednou za měsíc není nic neobvyklého :-) . Asistence u svleku není potřeba, když se teda zvíře svlékne správně. Právě po svleku je potřeba zvíře prohlédnout, jestli je svlečeno celé. Jestli se svlékla hlava a ocas, případně jestli někde na těle nezbyly cáry kůže Ty je pak potřeba odstranit.

Nečítal som tu všetko, ale taka drobnosť k vytahovaniu zvierat po zvleku a následná kontrola-vyberiem zvlecku a je to. Na zvlecke vidím či sú zvlecene nozdry,oči,spodná čeľusť. Rovnako aj špička chvosta. Ak ostane maly kúsok koze na tele nič sa mu nestane. Na špičke chvosta s toho ale môžu byť problémy.
A hada sa ani nedotknem... U citlivejsich zvierat nejaké prekrucanie hada v rukách nieje to najlepšie.

Já nejdřív zkontroluju svlečku, až když není vcelku tak hada prohlídnu v ruce. Špatně svlečeného hada poznáš podle jiného odstínu barvy a většinou je i vidět, že z něj v jednom místě kousek kůže odstává. Když se ti něco nezdá tak ho vezmeš do ruky a prohlídneš zblízka a projedeš rukou.
Když mu tam kousek zbyde tak je třeba hada odmočit ve vlažné vodě a dosvléct opatrně ručně, hlavně mu nesmí zůstat nikde žádnej prstenec nesvlečený kůže kolem těla, pak by tam mohlo dojít k zaškrcení a odumření. Když malá část dolů nejde a nenůže dojít k zaškrcení tak si to většinou dosvlíkne s dalším svlekem, pokud bude mít lepší podmínky

Braní do ruky se mu nikdy líbit nebude, buď kousne, nebo se snaží za každou cenu zdrhnout.
Zvykání na ruku je fakt blbost, jako když hada občas vytáhneš ukázat návštěvě tak v pohodě, občasná kontrola je taky v pohodě, ale jinak hady z terárka netaham, nelíbí se jim to, tak proč je otravovat? Ale k tomu rozumný člověk dospěje sám, já si prvního hada vytáhla tak jedou týdně, ale spíš za účelem osahaní si nějaké lehké manipulace. Ale když člověk vidí jak se to tomu hadovi nelíbí, tak toho nechá.