Je Vorvaň velryba ?
Ahoj všichni...
Není tu prosím někdo kdo by věděl jestli se Vorvaň řadí mezi velryby ?
Dneska jsem hrál jednu vědomostní hru ve které byla otázka jak hluboko se dokáže ponořit velryba... Celkem mě zarazila odpověd 50 metrů... Na internetu jsem našel že: Velryby se potápějí do hloubek 10 až 50 metrů na dobu 10 až 30 minut, plejtváci se potápějí i do 400 metrů na dobu 30 až 60 minut a vorvaň sestupuje do hloubky až 2 000 metru... Dále jsem našel že Vorvaň je největší z ozubených velryb... Takže by se měla počítat mezi velryby nebo se pletu ?!
Děkuji za odpověď :) Přeji hezký den...
Ahoj, jsou to kytovci, ale je to jiná čeleď.
Nepatří to spíš na akvaristickou poradnu?
Proč akvaristika??Šla by určitě i do správně udělaného paludárka.
Jakožto savce dýchajícího vzdušný kyslík si ho právě v paludárku dokážu představit jen netuším, jak je to s importy..
trochu OT, ale vice svetla na problematiku chovu vorvanu vnese tato basen...
Ekologovy tužby
Koupal jsem se ve vaně,
chtěl jsem vidět vorvaně.
Vorvaň tam nebyl,
protože žije v moři.
(lk)
Poznámka: Po historicko-botanické básni (Hitler vs pampeliška) máme nyní možnost setkat se s poezií geograficko-zoologickou. Básník, zanícený ekolog, během pravidelné koupele přemýšlí, jestli jsou ve ve vaně volné niky, jež by mohl vorvaň zaplnit. Později dochází k poznání, že vorvaň je velké zvíře, které se do vany nevejde, a navíc by mělo i nedostatek potravy. Skrze velice citlivě použité básnické prostředky dává najevo své zklamání a zboření dětských ideálů. Zdrcen zjišťuje, že všechna jeho přání se mu v živote splnit nemůžou. V posledním verši však dochází ke smíření s celou situací.
(št)
Pecka
Nebyla to spíš hlubinně psychologicko antropologická báseň, kdy vorvaň je ztělesněním podvědomých asociací, jež se mi každé ráno před zrcadlem vkrádají do vědomí, aby zatemnily světlo dne?
Helo, ty jdeš na to moc vědecky. Já když se nad tím zamyslím, tak z hlediska spektrálně globálního, z vizuálním nadhledem a s podhmatem vnitřních fikcí docházím k závěru, že tahle debata o ztělesnění podvědomých asociací vorvaňů je naprosto bezpředmětná...
Jednoho vorvaně jsem měl skoro na dosah (viz. foto), ale neměl jsem u sebe prázdnou krabičku, tak jsem ho tam nechal...
Jinak platí to co dole napsala Aurifer, nicméně mám dojem že pro potřeby společenských soutěží je velrybou každý kytovec kromě delfínů a jim podobných. Pořád lepší než když nedávno v našem regionální tisku řešili umístění sochy velryby a v textu se střídaly pojmy "velryba" a "velká ryba"...smutné...
Jinak včera jsem slyšel dokonalou genetickou poučku:
Co získáte pokusem zkřížit jezevčíka a kočku?
?
?
?
Mrtvou kočku a poškrábanýho jezevčíka....
To je sporné, pokud nebylo specifikováno, jaká velryba a jak je tento pojem vlastně myšlen...Vorvaň je kytovec. A kytovcům se říká lidově velryby, asi jako myšovitým hlodavcům myši. Ale "pravé" velryby jsou jenom rody Balaena (1druh) a Eubalaena (3druhy), které se opravdu do hloubek nepotápí. Kdežto vorvaň je rod Physeter a je to nejhlouběji se potápějící savec vůbec.
Pokud v té hře byly za "velryby" považovány jen "pravé" velryby, tedy rody Balaena a Eubalaena, tak tam mělo být "z ozubených kytovců". Protože řád kytovci Cetacea se dělí na podřády ozubení Odontoceta, kam krom 5 dalších čeledí spadá i ten vorvaň s čeledí Physeteridae a podřád kosticovci Mysticeti, kam spadají ty "pravé" velryby, čeleď Balaenidae .
Všem děkuji za odpovědi tobě zvlášť Aurifer :) parádně napsané...