Malý druh švába
Dobrý večer,chctěl bych se zeptat jestli existuje a je chovatelný nějaký malý druh švába,který by měl tak max.2,5-3 cm.Díky za odpovědi.
Dobrý večer,chctěl bych se zeptat jestli existuje a je chovatelný nějaký malý druh švába,který by měl tak max.2,5-3 cm.Díky za odpovědi.
Shelfordella tartara ( = Blatta lateralis) a Nauphoeta cinerea
Díky moc.
Panchlora nivea
Phoetalia pallida,Nauphoeta cinerea,Blatta orientalis, atd. A jinak nymphy Většiny švábů mají tuhle velikost.
Díky díky...A kdybych se teda rozhodl je chovat a nějaký kus by mi utekl,je možné že mi zamoří barák ? :D
Záleží na druhu .Z nejčastěji chovaných by mohl být problém N. cinerea,B. orientalis,P.americana, někdo říká že i S.tartara
Mohu bohužel potvrdit, že tartary se v bytových podmínkách množí moc dobře.
Aha,takže to asi budu kupovat jen když budu krmit....Měl bych to pro štíry a ciliáty a u těch ciliátů jsem přemýšlel jestli by sežrali nějakého toho moučného červa,to budu muset asi vyzkoušet.
Švábi panchlora nivea jsou dokonale bezpeční. Dospĕlci se živí šťávou z plodů a v bytě při útěku někde uschnou. Dobře se množí i v malé nádobĕ a nesmrdí.Jejich nevýhodou je rychlý pohyb a to i po skle a skvĕlá letová schopnost obou pohlaví imag.Zvířata je milují, ale je nutné dát těsnění mezi skla, jinak v klidu z terka odkráčí.
myslíte,že by šli přistřihnout křídla aby jen tak lozili v misce ?
Nivei v misce lozit nebudou, nejen že imaga létají, ale i lezou moc dobře po skle. Nymfy ne, ty žijí v substrátu a po skle nelezou.
u šedáků lezou po skle dobře všechna stádia, aspoň mi to tak teda přijde:)
pff, neumim číst, nivea není šedák samože, sypu si popel na hlavu, sorry:)
Ty nivei Ti určitě byt nezamoří z výše uvedených důvodů jak píše Aurifer.Zdrhaj docela dost ale v bytě nevydržej .Při stěhování jsem jich našel spoustu v lustrech (vysušenejch).Na produktivní chov jsou dost nejistý ,občas popadaj bez "výstrahy".Krmení je to dobrý ale spousta zvířat je kvůli jejich rychlosti nechytne.Pokud Ti jde o velikost krmení,tak to jde krmit malými stádii větších druhů,např. bezpečné B.dubia.
Chci to hlavně pro Ciliáty a štíry Tityus stigmurus.Štírovi oddělám kůru a švába mu podstrčím,ale ciliáti,noční zvířatal,tam jsem přemýšlel,že cvrčkům trošku polámu nohy a nechám je v kbelíku v teráriu a ciliáti si přijdou.
Zkus Paratemnopteryx couloniana, zviratum vzdy docela chutnal, moc se neschovavaji a po skle lezou jen dospeli samci a to jeste dost mizerne. Da se z nej udelat i produktivni chov. Jinak souhlasim s panchlorama. Maji kratky zivotni cyklus(jen 2-3mesice). Nymfy potrebuji substrat a dospelci se zivi sladkym ovocem. Jinou potravu neprijimaji. Jo a to co se tu chova jako Panchlora nivea, tak nivea neni . V Panchlorach je docela bordel. Vetsina druhu co se chovaji jsou jen sp. a uz tech jich je popsanych kolem 50. Navic vsechny jsou si docela podobne/
Ohledně těch S. tartara.
Chovám je v bytě v úplně otevřeném boxu. Občas nějaký zdrhne, ale v domácích podmínkách se opravdu nenamnoží...
K rozmnožení potřebují teplotu 28 -30st. C, což normální člověk v bytě prostě nemá. Rovněž to, že nelétají a nedokáží vylézt po hladkých površích (dospělému jedinci se leze dost blbě i po obyčejné zdi), tak je pro ně problém si sehnat v bytě potravu. Takže pokud uprchlého jedince nenajdu během pár dnů (Většinou lezoucí po podlaze), najdu pak na podlaze jeho mrtvolku.
Nevěřím tomu, že se někomu tartary množí navolno v bytě. Ono není až tak snadné je rozmnožit i v optimálních podmínkách v boxu s vys. teplotou a dostatkem potravy ...
Spravne to je S. lateralis - http://cockroach.speciesfile.org/Common/basic/Taxa .aspx?TaxonNameID=1179022 . Vim, ze rartary jim rikaji vsichni. Ja jen pro uplnost .
No nebude se jednat o tak produktivni chov jako v pripade toho boxu s vysokou teplotou, ale mnozit se muzou a par jedincu prezit muze. Staci, aby ooteky kladli treba ve stoupackach u trubek s teplou vodou atd. Vysoka teplota je treba jen pro lihnivost ootek a pro temer 100% lihnivost staci i teploty kolem 25°C. Nehlede na to, ze urcita cast se jich vylihne i pri daleko nizsich teplotach. Moznost preziti je take od bytu k bytu dost jina. Muze jim stacit okusovat nejaky papir nebo tak podobne. Svaby, kteri kladou ooteky obecne prezivaji v byte lepe.
Doma je hodně míst kde je teplo (viz zmíněné stupačky,Za lednici, u kotle atd.) . Nejvhodnější jsou druhy co pro život vyžadují hrabanku . I kdyby se ty tartary nerozmnožily tak přežijí dost dlouho.Já sem třeba všechny zkrmil a po 2 měsících vidím pořádně vypasenou samici. Jídlo je v každým rohu (nametený kousek rohlíku ,nebo tuna jídla za kuch. linkou. ).Je to šváb ten si jídlo prostě najde .
Zdravím jen pro zajímavost, píše se tu že tartary moc nechutnají a i já s tím mám zkušenost, třeba agamy tak těm je to jedno hlavně že se dají sežrat, ale třeba ciliati je nějak extra nechcou a to samé i grandisky, dal jsem do terárka obojí a jedna se přiblížila s tartaře a ptom se otočila a nechala ji a zato dubii si vzala.Mnohem radši mají dubie :)
A šváby dáváte do nějakého boxu,nebo je necháváte volně v teráriu ?
s tím přežíváním a množením tartar to je hodně individuální, jak moc má kdo doma teplo/zimu, vlhko/sucho a čisto. Pokud má někdo suchý byt a čisto, tak tam moc dlouho přežívat nebudou a ani se nerozmnoží. Pokud má někdo byt s vlhkými teplými zákoutími a "švajneraj", tak se mu tam budou i vesele množit. Ty ootéky totiž potřebují krom nějakého tepla i určitou vhkost, jinak vysychají. Dospělí v bytě vydrží přežívat dost dlouho, řádově měsíce, pokud mají co žrát.
Jinak co se týče jejich obliby u zvířat, tak tam záleží jak u čeho. některá zvířata se po nich mohou utlouct, jiná je moc nechtějí. Ale vesměs se na ně dají zvyknout. Já si tartary chovám na "mikro", protože na rozdíl od cvrččích mikráčů jsou tartaří mikra celkem bezúdržbová a navíc mnohem méně napadají zvířata. Čék si u nich může vypěstovat různé velikosti a berou mi je prakticky všechna mláďata plazů, což dubie mi bere jen něco, takové ty "popelnice".
Re :Araneus 84
Tartary jsem koupila naposledy před 2 roky ,masivní únik jsem nezaznamenala, přesto je od té doby při rozsvícení pravidelně potkávám, odchytávám a zkrmuji.
Tento zázrak přírody je volně k vidění na Praze6.
Re: Araneus 84
Klidně věř.Tento zázrak je volně k shlednutí na Praze 6.
Zdravím nechci zakládat nové téma, ale mam dotaz ohledně švábu, jaké druhy krom dubie jsou ještě živorodi. A který nejlépe chutná vašim chovancum
Blaberus giganteus,Blaberus craniifer,Blaberus colloseus,Blaberus discoidalis,Archimandrita tesselata, tihle například
Edit: Nauphoeta cinerea,Eublaberus distanti