Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem sterilizace živých rostlin, příp. zeminy před osázením tera

je tu jistě spousta znalců paludaristů, příp. zastánců osázených/přírodních tera, jde mi o berberky, hl. roztoče, plísně ani snad ne, zároveň pro případ trochu rozměrnější nádrže s dvoumetrovými délkami a výškami..., takže hodně hlíny a velké rostliny (Monstera, Dracena apod.), jak sterilizovat velkou rostlinu rostlou v nejrůznějších podmínkách, zalévanou nejrůznějšími věcmi/roztoky - omýváte kořenové baly a přesazujete do zcela nové (jak upravené) zeminy z běžných obchodů... no a tak podobně...
snad co by mne napadlo ještě pořešení podkvětníků v nějaké expoziční nádrži, předpokládám o nepouštění hnojiv volně do substrátu v případě přelití přes kapacitu balu...
díkec za odpovědi

pokud máš na mysli velké rostliny koupené bežně v obchodech, tak tam vesměs stačí je nechat nějakou dobu "vysmrádnout" mimo terárko a akorát pořádně ve sprše osprchovat a propláchnout substrát, případně přesadit. Co se týče roztočů, tak ti se zavlečou leda ti půdní- což je naopak indikátor toho, že kytka už není namořená nějakým jedem. A ti půdní roztoči ničemu nevadí ani v terárku.

Tím, že budeš substrát pro rostliny nějakým způsobem "sterilovat", v něm zabiješ i ty "dobré" mikroorganismy, které brání právě vzniku plísní atd. Úplně stačí, když nebudeš kytky sázet do substrátu, ve kterém jsou chemická hnojiva, která by mohla uškodit zvířatům (Ideální je směs zahradního kompostu, rašeliny a písku, nebo něco podobného). Nic dalšího není třeba dělat. Paradoxně třeba hlína vypečená v troubě, zplesniví spíš, než ta, kterou do toho terárka vysypu rovnou z pytle. Někdy se stane, že se ze začátku, čerstvě po založení, objeví v terárku nějaká plíseň, nebo namnoží roztoči apod. Netrvá to ale většinou dlouho. Je to stejné, jako když čerstvě založíš akvárium, hned se ti v něm namnoží nálevník a voda je celá zakalená. Stačí ale, aby se to akvárko "zaběhlo", namnožily se v něm prospěšné bakterie a problém se za krátkou dobu vyřeší sám. Stejné je to s teráriem. Takže základ není zbavit substráty všeho živého, ale založit to terárko správně (zbytečně ho nepřemokřit, zvolit správný substrát a dekorace atd.).

oběma dámám velké díky, nakonec jsem na vás dvě zrovna sázel..., přesně to jsem potřeboval vědět, nemám in tera s kytkama zkušenosti, u hadů ani lacertinů sem to nikdy neměl, u chřestýšovců třeba nějakou umělotinu, ale dal sem do kupy nějaké varani (auffenbergi a similis) a přecejenom ty kytky pro udržení nějakého stabilnějšího vlhka jsou skvělé...
pro nějaké doplnění, neomývali/y jste nějaké rostlinstvo jarovou vodou (proti kytce škodlivým breberám) - jak se na to tváří kytka, po třeba nějakém špatném oplachu pak i zvířata...
ještě jednou díky, paní auri díky také kdysi za doporučení použití olivového oleje v boji proti roztočům - funguje to skvěle, zajímavá je následná okamžitá hadí ekdyse...