Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Blaptica dubia

Ahoj,
chtěla bych se poradit. Koupila jsem na inzerát 300 dubií na založení chovu. Švábi došli po dvou dnech poštou (29.1.). Po otevření tam běhalo pár čerstvých mrňat, zbytek byli dospělí švábi. Po přesypání jsem si všimla, že některé samice vystrkují ootéku, sem tam se některý ze švábů svléká.. Včera jsem vyhodila 2 mrtvé šváby, z toho byla 1 samice s vystrčenou ootékou. Dneska další mrtvý šváb. Mám strach, aby mi nepadli všichni švábi a je vůbec pravděpodobné, aby samice mladé donosily po tom stresu z přepravy a změny prostředí?

Zdravím moc to neres, já si taky dovezl, dal je do bedny a udělal jim tepnou desku, mají tam kolem 29° a jednou za pár dni je opatrně zkontrolují jak se daří, a mladí jen přibývají. Jednoduše řečeno je nech v klidu a pokud mají dobré podmínky tak se rozjedou, já mam chovnou kolonii asi o 15 jedincich a teď jich je tak 5x tolik.

O těch změnách jsem právě že četla. Já právě pána poprosila, ať mi pošle šváby před posledním svlekem, no a přišli dospělí, ale asi né všichni, když se někteří i svlékají. Ještě ke krmení, píše se o starém pečivu. Já ale nevím, zda má být úplně suché, nebo může být i měkké?
Ježíš, i z 15 kousky lze začít chov? Já myslela, že jich musí být hodně? No tak teď mám kolonii o 300 švábech pro jednu agamu vousatou. Asi pořídím ještě jednu agamu. Topnou desku mám pod nima taky.

Uplně suché pečivo. I z 15 kusů jde, ale trvá to déle .Třeba v malé krabičce. Kdysi když to nebylo rozšířený si chovatelé dovezly pár kusů a rozjely si chov . I cena byla kdysi jiná můj učitel je kupoval prej za 10kč/ks . Já teď mám Eublaberus distanti jen 20ks i méně možná tak doufám že se rozjedou.

Já jsem začínal s [i]B.dubia[i] před třemi lety, když jsem měl asi 50-60ks. Teď jich mám asi přes 1000ks všech velikostí. Ale je pravda, že jsem s nima právě první rok nekrmil vůbec a potom jen pár sklípkanů. Tím pádem jsem neoslaboval tu malou kolonii :-) Chce to sice o hodně více času, ale mě to za tu radost stálo, když jsem viděl jak se mi rozrůstá těch pár kousků.

Ještě jsem zapomněla napsat, že jsem ty šváby přisypala k cca 50 dubiím které jsem měla od listopadu. Ty jsem kupovala ve velikosti 1 max 2cm pro malou agamu vousatou. Z těch mi teda nepadl jediný šváb. Pána jsem se ptala, jestli je mohu přisypat k těm, co už doma mám a on mi řekl, že ano, že se budou lépe množit. Zase jsem dneska vyhazovala cca 4 mrtvolky. Některé v sobě mají vykousanou díru. Proč? Není např. malý box? Rozměr 31x21x25 (dxšxv) pro cca 350 švábů. Kdyžtak bych koupila větší box.

Já sem předevčírem dával z kýble do samly cranifery a jsou tam mrtvolky (změna prostředí,nové proložky) Holt jim chybí jejich smrádek. Vydrž a uvidíš to žes je dala k sobě nevadí. Aspoň tam máš novou "krev" nech je zabydled ať si tam udělaj svůj "bordel".A nejvíce padaj dospěláci že ?

Kdysi to tady psala Aurifer, jde to poznat podle clanku na zadecku. Copy-paste anglicky co nasel gugl:

If you look on the underside of the roach directly behind the last set of legs they have segments on the abdomen. Males have 6 segments of equal size before the last much smaller end segment. Females have 5 segments of the same size before a large end segment.