želva pardálí
Zdravím všechny chovatele.. v listopadu jsme si pořídili zelvu pardali, pan chovatel nás ujišťoval, že poslat zelvu vlakem je úplně normální věc. pak už nám nezvedal telefon.Každopádně jsme pak jeli ke spec. veterináři. Vyšetření na parazity o.k. Řekl že by akorát mohla být o něco těžší. Měla by mít dva roky. Teď váží 111g a měří 8cm. Před měsícem jsme ji na burze pořídili druhou. Ta by měla být roční. Má 7cm a 93g. Za 14 ta roční přibrala 10g, ta starší stále na stejné váze. Máme uvb žárovku, 10 cm nad nimi, vyhrevna žárovka kde je kolem 32 stupňů. Lignocel a na třetině akvária kameny. Ji čínské zelí, když ho posypu vitamíny, tak ho nechtějí. Mají ještě granule a sušené pampelišky, které nechtějí jíst. když jim na večer navlhcim lignocel, tak se přesunou na suchá místa. Mají k dispozici misku na koupání, kde měním vodu každý den. A koupu je jednou týdně kolem těch 15ti minut... prosím kritizujte, co je špatně, co vylepšit. Chci aby prospivaly. Zamyslím o zasažení sukulentu. Ted mají akva 80x40 a za měsíc budeme dělat nové 120x40. Kde uděláme i nějaké překážky.
Dobrý den, mohu vám sdělit to co o chovu řekl chovatel nám:). Jinak ta váha a vĕk první želvičky se mi nezdá, třeba pan ani neví jak je stará a jen to odhadl. A pokud jí a nepřebírá na váze mohou být parazité ve střevech :/.
Jinak dáváme seno dennĕ čerstvé i vodu. Seno pojídá nebo se pod nĕj schová-má ho dost na hromadĕ, jinak krmím čínské zeĺ, rucola, polníček, sypu vápníkem jídlo každý den, na otázku vitamínů-v přírodě je taky berou z potravy, tak nesypat vitamíny ať nedojde k předávkování. Kranulky dávám jen 1x dýdnĕ po menších davkach 2-3x za den rozmočené ve vodě ať se lépe požívají, i ty obsehují vitamíny. Na granule používám jinou misku a nenechávám je v teráriu dlouho, množí se tam dobře bakterie. Vlhkost : na večer vlhčím skoro celý substrát, ale je te zvíře z Afriky, kde je sucho. Ale vlhkost je duležitá pro vývoj, lesk krunýře:). Co se týče sukulentu dala bych si pozor zda zrovna zvolený druh jin nějak neublíží.
Jinak zkuste stránky euželva.cz :)
ale je te zvíře z Afriky, kde je sucho
i v Africe padá rosa, čili pobyt v noci ve vlhku je pro ně životně důležitý...
pro zadavatelku prcek co "neroste" - buď :
genetic. vada,
nebo parazité,
nebo právě již totálně poškozen "suchým" chovem,
nedostatečné UVB,
nebo všechno dohromady...
Co používáte jako zdroj UVB ?
Paní jsem psala že je pro ně vlhkost důležitá. Já jí substrát na noc ďůkladně vlhčím a je tam ráda, vždy se zahrabe a spí... Poškození vlivem sucha-matný, šupinatý, loupající se krunýř, ale že by nepřibírala a nerostla kvůli tomu si nemyslím, ale třeba se pletu, ráda se také dozvím něco nového.
vlivem sucha-matný, šupinatý, loupající se krunýř
To je jen "vnější" projev (+ pyramidování, kde svoji roli hraje i nevhodná potrava)
daleko horší je to, co nevidíme - a to zejména špatná funkce ledvin, až jejich úplné selhání
pokusím se vysvětlit
Chováte-li na želvím stole, je to lepší než zavřené terko - ALE jste-li v paneláku je denní vlhkost velmi nízká a těžko překročí přes den cca 30%, je-li v zavřeném terku(kde ještě hřeje výhřevná žárovka) tak bude ještě o mnoho menší... cca 50% dosáhne možná v noci a i to je zoufale málo.
Takové nízké hodnoty nenaměříte NIKDE, kde želvy žijí. Kdyby jste se v noci vypravili ven(ať už v Africe, Řecku nebo v stepích Asie) zjistili by jste, že tam padá úplně stejná rosa jako u nás, jen ji slunce ráno dříve vysuší. No a pokud znáte a víte co je "rosný bod" tak z toho jasně plyne, že želva ztráví min. 7 -8 hod v prostředí se 100% vlhkostí. Je tomu uzpůsobena a vodu přijímá celým povrchem těla (+ s potravou) a přes den s tím musí vystačit, protože tam nemá a nepotká každý den misku či louži s vodou.
Proto je třeba aby spala ne v poroseném ALE naprosto MOKRÉM substrátu a to CELÁ zahrabaná. Když se sama nezahrábne, musíte to udělat za ní ( venku se jich rosa taky neptá).Tohle žádné "koupání"+ miska s vodou nenahradí.
Takže pokud se na spojích štítků začnou dělat "hřebínky" je nejvyšší čas s tím něco dělat.
Zdravá želva, (dobře přes noc zavodněná), když potká misku s vodou, tak si jednou dvakrát lokne a jde dál
Jakmile se uchýlí k hlubokému, několika min pití - je to už signál, že je něco špatně.
Jejich organismus na každodenní "napití" není stavěný a odnesou to právě ledviny...
Schválně si proměřte doma vlhkost (den/noc)a totéž v terku, či na ž.stole.
Správná vlhkost je jedním ze 4. základních pilířů uspěšného chovu a bez ní to prostě fungovat NEBUDE.
Chov želvy pardálí:
Chov této želvy je poněkud náročnější a to hlavně na energie v zimních a studených měsících. Pro pár dospělých chovaných želv by měl být min. vnitřní výběh 1,5m x 2m a venkovní alespoň 20m2. Potřebuje velké, zahřáté a sušší terárium. Vyžadují vysoké teploty (25 až 33C) a pod zdrojem 45°c, noční teploty v simulaci léta kolem 22°C, vyšší vrstvu substrátu k hrabání. Substrát spíše suchý, pouze s místem mírně navlhčeným, nesnáší dobře vlhký vzduch. Venkovní chov je možný jen v teplých měsících od června do září. To jsem našla na stránkach chovatele.. tak jsem z toho jelen. Vlhčit hodně nebo málo
Uvb mame repti glo 10.0 compact 13w, exo terra. 10cm nad krunýřem. a na světlo klasickou zářivku "kuchyňskou"... sukulent jako je např aloe, by jim vadit neměl, mohou ho i jíst.. tak doufam,že se nepletu...
http://euzelva.cz/geochelone-pardalis-zelva-pardal i
Na této stránce najdete snad vše a když ne pan Junek vždy poradí, je dlouholetý chovatel x druhů želv.:)
komu není rady tomu není pomoci
(k p. Junkovi - pardálky nakoupil subadulty a adulty, první jejich odchov měl na vánoce ?2014(13) ?)
a nakonec i citace z jeho a zde nabízeného článku : O vlhčení na noc se v tomto prostoru stará kombinace 3 ks vodních trysek, které vytváří vodní mlhovinu a pouštím dle potřeby.
Jinak naprostý souhlas s tím, že jim dělá léto v naší zimě /jde o želvy z jižní polokoule/čili v době kdy ho mají mít.A to , že používá Ultravitaluxky 300W chválím atd.atd.. jen dle mého názoru patřičně nezdůraznil nutnost spaní ve vlhku...už k tomu nemám víc, co dodat.
Samoyřejmě děkuji za odpověď.. nemusíte hned psát - komu není rady, tomu není pomoci. Jen jsem napsala, co jsem našla u jiného chovatele a asi mu želvy taky prospívají, pokud má chov. Každý píše něco jinak. kombinace 3 vodních trysek.. to je myšleno tohle? https://www.akva-exo.cz/detail/teraristika/mlhovac e/mlhovace/606/ nic jiného jsem nenašla.. děkuji..
vykašlete se na trysky, máte 2 malý želvy, večer jim vypnete osvětlení třá v 20:00, pak než jdete spát - např. v 22:00 je už "vytuhlé" zahrábnete do ZCELA MOKRÉHO substrátu (nejlepší jsou obyčejné smrkové hobliny bez pilin)nebo co máte...
nemusí to být ani kout na ž. stole, ale třeba v EU přepravce, škopku apod. tam je zahrábnete a ráno přesně naopak
zkuste to alespoň jednou a sama ráno uvidíte jak jsou nasáklé vodou jak "houby" a šťastný jak "želva"
PS. hobliny z NEOŠETŘENÉHO dřeva, každej truhlář vám rád nechá pytel a můžete je měnit každý týden,
důležitý je aby byly BEZ prachu a pilin, nemusíte je dávat do ani terka
nějaké štěpky, kukuř. listy apod nebo další hovadiny co nabízí lidem ve zveráčích jsou k ničemu
Dobrý den, můžu se zeptat? Pokud tedy v suché oblasti Afriky padá rosa - to opravdu promočí tu zem natolik, že želva spí v "naprosto mokrém substrátu"? A celá zahrabaná? Kromě toho jsem viděl pardálky i sulkáty, jak pijí v přírodě z čerstvých kaluží... Pravda jen v přírodopisném filmu.
kdekoliv v suchých oblastech když trochu hrábneš pod zem, tak je tam ta země taky vlhká. Jen na pouštích (kde želvy nežijí) se musí hrabat trochu hloubž, třeba několik desítek cm. Ve stepích je ta vlhká vrstva už kousek pod povrchem. A želvy na noc "parkují" do děr nebo velcí jedinci do keřů, kde to vlhko opravdu je přez noc dost velké, když si schrupneš pod širákem ve spacáku, tak ho máš ráno uplně stejně mokrý jako tady u nás. Navíc teda mláďata se vesměs líhnou do období dešťů, kdy je ještě mokřejc.
Je pre korytnačku prinosne ak bude v lete vonku ale v tieni?
pokud na ni budeš mít venku adekvátní výběh, tak ano.
Mohu přihodit dotaz, týkající se take africké želvy g. Sulcata. Je pro ni dobrá taková vlhkost? Stáří 4 měsíce. Vlhkost přes den oklolo 40-50 a večer k 80%. Díky:)
v noci zahrábnout do 100%
Četla jsem, že tento druh má raději sucho, co si o tom myslíte? A chováte sulcaty?:)
Já tedy nejsem odborník na želvy, ale u mých A. radiata mi pan Hraběta nedoporučoval přihrábnutí substrátem, ale pouze večerní porosení želvy rozprašovačem.
Já taky nejsem odborník, ale po zasypání mokrými hoblinami, byli ráno fakt krásně "nacucané" s lesklým krunýřem.. Pak si zas přečte člověk jinde, co může způsobit pozřená hoblina se želvou. Tak radšji s hoblinami stop a jen je taky rosím na noc.. pardálky.. mluvila jsem s veterinářem special. na plazy.. ten mi zas řekl že u tohohle druhu nemusím řešit vlhko, že žije v Africe a tam je horko a sucho.. pak čtu o vysušení mláďat, prý nejčastější chyba nezkušených
po zasypání mokrými hoblinami, byli ráno fakt krásně "nacucané" s lesklým krunýřem..
člověk by řekl no konečně , hurá, ale pak
Pak si zas přečte člověk jinde, co může způsobit pozřená hoblina se želvou.
Můžete mi sdělit, co by spící želvu vedlo k tomu aby žrala hoblinu ?
mluvila jsem s veterinářem special. na plazy.. ten mi zas řekl že u tohohle druhu nemusím řešit vlhko, že žije v Africe a tam je horko a sucho..
prosím jméno, abychom věděli kam nechodit, děkuji
nezbývá než dodat(jak má motto asi Petrmed)
Stultorum mater sempiter gravida
ono to s tím žraním hoblin u želv není zas tak horké. Pokud je mají jen ve spacím koutě, tak to riziko, že nějakou zblajznou je mizivé. A nějaká spadlá hoblina v terárku ho o moc nezvýší, ta želva ji záměrně sbírat a žrát nebude.
K tomu fakt jen to, co napsal Lupus..vyměnit veterináře za kompetentnějšího k radám ohledně želv.
pan VH byl u mne až do nedávna pan želvař s velkým Ž, o to velký Ž ale přišel, když začal inzerovat zaručené 1,1 u pidi mláďat radiát , a dokáže určit pohlaví letmým pohledem při prodeji několika měsíčních mláďat na burzách...
halt to pozná jako jedinej na světě tj na Nobelovku
Já od něj mám např. loňské mládě a pohlaví mi neoznačil. :) I přesto, že jsem takový dotaz vyzkoušel. :)
Nevím proč takový styl odpovědi.. tak se vysmívejte že píši jak se věci mají.. takže když želva vylézá, tak ji sem tam nějaká hoblina zůstane a pak z ní někde v terariu spadne.. nebo vy je nemáte nikde v teráriu? Vyberete všechny hobliny? a klidně piště dál takovým výsměšným podtextem o hlupácích atd.. jestli Vám to pomáhá při projevu.
kdyby jste si pozorně přečetla celé vlákno a pokusila se vnímat čtený text, tak se tu furt dokola nebudete dohadovat o tom samém
sbohem
Lampa exoterra solarglo 125W je vhodna do 70cm teraria?
nemusíš ten dotaz psát do všech vláken, stačí do jednoho Totožné dotazy v ostatních vláknech promažu (Aurifer)
Ja viem len nikto mi neodpovedal:D
Ovšem tím, že zaspamuješ všechna vlákna na první straně se rychlejší odpovědi nedočkáš, akorát naštveš MODy, protože jim zbytečně přiděláš práci. Navíc uplně stupidním dotazem, který by se dal vyřešit i prostým použitím hlavy v kombinaci s dohledáním volně přístupných dat na internetu.
A je teda vhodna?
Máš alespoň trochu pokory a slušného vychování?
Přestaňte, nebo Vám dám BAN.
S tou potravou- mohla by mít více rozšířenou stravu- třeba: pampeliška, sedmikráska, jetel, jitrocel- květy lučních bylin, čekanka, rucola, polníček, listy jahodníku,čínské zelí, celer, mrkev. Párkrát za čas jako doplněk stravy- jablko, meloun nebo borůvky. Potravu s menším obsahem vápníku můžeme posypat najemno nadrcenými vaječnými skořápkami nebo uhličitanem vápenatým