Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Python sebae albino -existují už odchovaná mláďata?

Nejsem nijak zvlášť zběhlá ve šlechtění různých mutací a barevných forem, ale myslím si, že minimálně pro upevnění znaku, nebo pro homozygotnost je nějaký ten imbreeding děje. Ale když tak mě opravte. Obecně proti barvičkám nic nemám, jen mě trochu mrzí současný trend, kdy u mnoha druhů můžete koupit zvířata, co jsou jak omalovánky. Ale sehnat přírodně zbarvené zvíře bez toho, aniž by babička byla už nějak jinak barevná mnohdy skoro nejde. A teraristika by snad měla být, alespoň teoreticky, případným rezervoárem zvířat pro reintrodukce (ano, dělají to ZOO, ale i tak...). Mnoho barevných forem u mnoha zvířat se mi líbí víc, než příroda. Ale to, že sehnat opravdu 100% přírodního třeba B.c. bez recesivních genů jiné barvy skoro nejde. A to mě přijde jako hodně špatné...
Čistého B.c. splašíte jako nic, ale nikdo ho nechce. To není o tom, že by nebyli dostupní, ale o tom, že prostě lidem se líbí barevné věci, barevné oblečení, barevná auta a stejně tak barevná zvířata a co si budeme nalhávat, valná většina mutací je prostě pestřejší, barevnější, než zvířata přírodní v klasických, ale daleko fádnějších barvách. Není to ani o problematičností, která šla ruku v ruce s importy. Pokud člověk nedělá s těmito zvířaty psí kusy, nehrozí zvracení, odmítání stravy, jednostranná vyhraněnost na jeden typ kořisti atd. Cena nejrůznějších přírodních lokalit a forem klesá níž a níž a výsledek?? Chovatelé zpravidla od jejich množení ustupují, protože o mláďata není prostě zájem. Před půl rokem nám nabízel chovatel v Hammu, který měl stůl za námi, výměnu svých mláďat amarali za albino a sunglow sharpy. Za celou burzu neudal jediné mládě. Mláďata hezká, žádná nedochůdčata, cena na můj vkus parádní. Nestačilo to. Přitom okolo prošlo stovky lidí, kteří jevili naopak zájem o mláďata mutačních hroznýšů a krajt..
Úvaha o tom, že standartní terapopulace jakéhokoliv druhu má plnit funkci rezervoáru genetiky pro reintrodukce je zcestná. Drtivá většina z nich je původem ze zvířat z různých míst, lokalit, perfektně se páří, množí, na svého chovatele nemají žádné valné nároky a jejich chov nečiní potíže, ale myslím, že uznáte, že pokud v jejich krvi koluje krev japonských, vietnamských a thajských zvířat, vpořádku to není a je to asi to samé, jako chtít vypustit v Yellostone namísto vlků německé ovčáky. Všechna zvířata do jednoho v teráriích mimo opravdu poctivě vedené chovy (což skutečně mohou splnit jen zoologické zahrady a podobná zařízení) jsou totožnými mixáky jako jsou naši obyčejní hroznýši s přízviskem domácí. Kdo tvrdí, že ne, ať to laskavě dokáže. Mnoho běžně chovaných terarijních zvířat pochází v chovech jen po pár jedincích (tuhle větu píšu na poradně asi tak po 10.:-D), často po dovezené březí samici, nebo sourozencích, synovi, který pářil matku (z přírody dovezená březí samice porodila mláďata, ale vydržel jen jediný samec a jiný k dispozici nebyl)atd. Dejte si práci a mrkněte se, jak se sem co dostalo, jakým způsobem a jak si byla zvířata příbuzná. Když jsou pak po letech oživena jinou krví, často opět jen tím, že se získá zvíře "totožného" druhu, ale odjinud, protože prostě neseženete samce či samici zrovna ze stejného údolí s totožnou genetikou jako jsou Vaši jedinci. Tímhle jsem doufám odpověděl i na to, že mnohdy není rozdíl mezi mutačním zvířetem a "klasikou" po homozygotní stránce, jak jste nastínila. Naopak, jak psal X.X.X., mnoho mutací je na tom daleko lépe, protože se tam tohle neřeší a při různých kombinacích se naopak heterozní efekt zvyšuje.
Není třeba oplakávat přírodně zbarvená zvířata, zda je to škoda, či není, jelikož to, že nejsou, nebo jsou na ústupu je dílem toho, co se líbí víc ruku v ruce s dostupností. Všimněte si, co lidí chovalo reginy v klasice, o mutace se tu skoro nezakoplo a teď, co to tu zvesela poláci poslali do kytek, má mutační reginu každý, kdo má otvor v zadku, bez ohledu na to, co si kupuje a co to obnáší (viz vlákna Krajta se chová jako blázen - http://tera.poradna.net/q/view/315991-krajta-se-ch ova-jako-blaznen?page=r319980#r319980).
Přitom pokud jste sledovala zájem o mláďata i v dobách pouze klasických regin si trh žádal více importů, protože byly pro kupce levnější, než by připlatil pár set navíc (řádově blbé 4kila) a koupil o 100% bezproblémovější odchovy od chovatele, které se paradoxně prodávaly dlouhou dobu, protože prostě kupec řešil jenom cenu!
Rada zní - pokud Vám schází přírodní zvířata, chovejte pouze je. Nelze nutit ostatní chovat něco, co nechtějí, co se jim nelíbí a k čemu prostě nemají vztah. Je to na každém z nás jestli budeme chovat přírodní zvířata, mutační nebo právě křížence. Není naše povinnost chovat něco z nostalgie. Já chovám oboje, u něčeho mě víc oslovuje mutace, u jiného původní forma (u některých mám i smůlu a mutace nemají), určitá zvířata mi ale nic neříkají, ať jde o jedno či druhé a nechtěl bych je ani zadarmo.
Také by bylo fajn, aby chovatelé na určité úrovni už prostě vzali za fakt to, co je psáno výše. Nelze stavět přírodní zvířata v chovech nad mutace (to lze jen zvířata z přírody, která mají skutečně jasnou genetiku a je známo odkud jsou), nelze shazovat neživotaschopnost mutací a kříženců oproti přírodním jedincům v chovu, protože je to skutečně na pováženou a to nejen poslední rok dva, správně označený prodávaný mezidruhový či mezirodový kříženec není zdaleka takové svinstvo jako běžně nabízený neoznačený mezilokalitní či mezipodruhový kříženec pro terarijní populaci daného druhu (není to tak dávno, co se na forech pranýřovalo naopak za to, že někdo vědomě nabízel správně určeného křížence)a nelze zatracovat jakýkoliv chovatelský směr jen proto, že sám mám směr jiný a byť nevidím do hloubky dané problematiky, oponuji svými zkreslenými názory.

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny