Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Začínam s gekonmi a mám veľa otázok

Dobrý deň,
chcel by som začať s chovom gekonov ale mám veľa otázok. Na iternete som toho veľa nenašiel a tak sa obraciam s prosbou na vás.
Takže: Rád by som si zaobstaral gekona pruhovaného (gekko vittatus).
Nevadí ak chcem chovať len jedného gekona? (Nechcem si založiť chovnu stánicu, len tak na potešenie)
Niekde som videl, že vittatus je nočný druh, niekde zas, že je aktívny cez deň. Kde je pravda? Rád by som mal denného gekona.
Aké veľké terárium musím mať pre jedného gekona? Všade som videl rozmery pre 2 a viac.
Ak by som si zaobstaral gekona pruhovaného, aký typ terária bude preňho najvhodnejší? Vysoké alebo nízke? Čítal som, že rád lezie po stene ale radšej by som počul odpoveď od skúseného chovateľa.
Vopred ďakujem za odpoveď :)

loading...

Ďakujem, no zmenil som názor a rád by som si zaobstaral gekona madagaskarského (PAROEDURA PICTUS) vzhľadom na to, že pruhovaného som nemohol zohnať. Len by som sa chcel spýtať, či je to problém ak chcem chovať iba jednoho gekona? (nebude mu smutno alebo niečo také?). Prípadne ak si kúpim párik ako sa dá predísť rozmnožovaniu? Kastrovať gekona sa asi nedá... :-D

Kúp si jedného a nemusíš nič regulovať (pokiaľ nekúpiš napr. Lepidodactylus lugubris). Vzhľadom na to, že si úplný začiatočník, jeden gekon je ideál. Neboj sa, jednému určite nebude "smutno". Ak sa ti páči Paroedura pictus, kúp si samca (zoženieš pomerne ľahko a lacno). Na ňom za zaučíš základy, a keď budeš mať trochu skúsenosti a chuť chov "povýšiť", dopáruješ neskôr...

pozn. čo viem, vajcia žerú máloktoré gekóny (udáva sa napr. Chondrodactylus angulifer)

Záleží na tom, ako ďaleko si ochotný cestovať (na burzy, k chovateľom,...). Odkiaľ vlastne si ? Paroedura pictus patrí medzi tie ľahšie zohnateľné druhy, a v sezóne mláďat, myslím, ľahko zoženieš určeného samca. Ak si o tom druhu prečítaš viac informácií, zistíš, že samice sú pomerne krátkoveké, najmä v chovoch so samcom, kde produkujú vajcia (čo ich dosť vyčerpáva). Preto je na zaučenie vhodnejší samec - žije dlhšie, nemá problémy súvisiace s produkciou vajec (zvýšená spotreba minerálov a vitamínov, riziko zadržania znášky a pod.). Tiež je v podstate škoda chovať samice, pokiaľ nemáš záujem o mláďatá.

Ak necháš vajcia v teráriu, znížiš šancu na vyliahnutie mláďat, a samozrejme v prípade vyliahnutia je možná predácia zo strany dospelých. Každopádne nepokladám za vhodné napr. pri tomto druhu (Paroedura picta) hneď skočiť do chovu oboch pohlaví a produkcie znášok, kým sa nenaučíš základom chovu na jednom jedincovi.