Osvětlení pro Tribolonotus gracilis
Ahojte,
od počátku chovu řeším problém s osvětlením pro pár Tribolonotus gracilis - scink přilbový, na některých fórech je, že se jedná o noční druh. Jsem si celkem jistá, že je denní, jen žije velmi skrytě, pokud má vyhovující úkryt.
Teď mám dva vrhy po jednom mláděti a opravdu bych se chtěla vyvarovat problémům s růstem mladých a vyčerpání samičky. Potravu přijímají zcela sami, takže posypané cvrčky i červy sežrali za nějakou dobu, kdy už se z minerálů oklepali. Jakákoliv manipulace, byť rosení nebo výměna vody je stresuje, takže násilné krmení nepřipadá v úvahu. Ven nevylézají, tak si nejsem jistá, jestli UVB zářivka splní svůj účel.
Jak se postarat, aby měli dostatek vitaminu D a vápníku?
nelam si s tím hlavu, oni na to zas tak nároční nejsou. Jako osvětlení uplně stačí ReptiGlo 2.0(nevim jak je teď aktuální verze, dřív to bylo 2.0) Oni jsou spíše světloplaší, nesluní se, ale slabý zdroj UV někde na straně ubikace je dobrý. Spíš je krm dobře nakrmeným hmyzem a jestli už je u vás teplo, nasbírej jim venku žížalky, svinky a takovou tu drobnou havěť, co žije ve vlhku.
Oki, díky.
Zdravím nad tímhle jsem se taky zastavil , co doporucujete dat jim za osvetleni? teplotu nejvyssi chtej do 30 a trochu uvb tak co jim dat? reptile uvb 100 a treba daylight basking spot 50w ? poradte :)
nikdo nic? nejaky chovatel ktery poradi s osvetlenim? :)
To neumíte číst??
Hádam, že těch 30°C stačí dosvítit nějakou obyč bodovkou, watáž dle velikosti tera.
Tak Zarivku 2.0 mám nad terariem ale dovnitř teda dat uvb reptile 100 13w jestli jim stačí a na vyhrev koupil 50w ta by měla stačit moc tepla nechtěj , někde sem četl ze jim ani netopi ale to je naky divný...
No ano, s tím se setkávám taky, že jim ani netopí.
Já měla starost hlavně o samičku a mladý, sameček mi připadá v super stavu.
No a s tím sluněním, nesluní, oni ani nevylézají, čili by se nechalo dohadovat, že to mají s vitaminem D3 a regulací vápníku v krvi nějak jinak, protože tohle by jim stačit nemohlo.
Máte někdo nějaké nové poznatky? Ohledně světloplachých a nočních tvorech? Jak to mají s vitaminem D3?
Někteří autoři (třeba O´Shea a Halliday) uvádějí, že tropický druh je na tom se světlem stejně jako podzemní a noční. Dostanou se na něj možná občas, omylem.
A poslední, co jsem zaznamenala, že tihle světloplaší plazi zpracovávají vitamin D2 a má na ně daleko silnější vliv než na světlomilné.
Teplotou 30 je tak akorát zabijete... Víc jak 28 fakt ne a ani to jim dlouhodobě radost neudělá.
Tak jsem jim dneska načíhla do hnízda, mají další vajíčko, jedno mládě dočasně vystrčili ven do dalšího úkrytu, jedno je uvnitř s nimi. ALE samička se mi zdá v mnohem horším stavu!!! Svítím UVB krmím cvrčky, žížalami, moučňáky, příležitostně sypu minerálama, ale to pak moc nebaští.
Takže co poradíte teď? Samička je hrozně fixovaná na to vajíčko a mladé, takže je mám vzít všechny k veterináři? Nebo se najde nějaká jiná alternativa?
se obávám, že převoz k veterináři by ji akorát dodělal, vzhledem k tomu, že to jsou dost stresáci. není spíš holka jenom vykladená? Zkus jí spíš dát nějaké výživnější krmení - škvora, rozbitého šneka, měkkého švába atd.
Díky, vyzkouším cokoliv, fakt to vypadá blbě, kéž by byla vykladená, ale hrudník má taky takový pružný oproti samci.
Napadlo mě ho oddělit, na chvíli - kvůli další snůšce a přístupu k potravě?
Díky tomu jak jsou skrytí v úkrytu, vidím jen jak tlamka chňape po bezobratlých, ale čí je, to nepoznám.