Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Furcifer pardalis 1,0 - nepříjímá potravu ani vodu

Dobrý den,

mám 14-ti měsíčního chameleona pardálího (45 cm s ocasem), nejprve týden nežral, potom pomalu začal když jsem mu nabídnul Zophobase, pak dokonce i šváb, ale teď je to zase tak, že na nic nereaguje (švábi, cvrčci, sarančata) a ignoruje jídlo. S pitím je to horší, pije, ale ve velmi malém množství. Byl zvyklý vypít celé kapátko (pije z laboratorního kapátka), ale teď zvládne sotva pár kapek vody za den, což mi přijde na dospělého chameleona velice málo. Možná by bylo dobré podotknout, že 1.3. se svlékal a dva dny na to začaly problémy s příjmem potravy.

Díky moc za radu.

Matouš

Dobrý den,
snad nevadí, že se přidám s dotazem.
Máte moc krásná terária :-)
Chtěla bych se zeptat, jak řešíte (otázka pro všechny) uchycení větví v celoskleněném teráriu?
Ať přemýšlím jak přemýšlím, zatím jsem vymyslela jen zapíchnutí větví do květináčů s rostlinami.
Jediné, co mě ještě napadlo, jsou takové ty přísavky na sklo, na které by se přichytil drát a větve by se takhle uchytily.
Jenže mi to nepřipadá moc estetické.
Kdyby jste měl někdo lepší způsob, budu moc ráda.
Děkuji :-)

Byl zvyklý vypít celé kapátko

To mi teda přijde jako pěkně brutálí dávka! Nevim sice, jak velký kapátko máš, ale jelikož chameleoni v přírodě olizujou kapky rosy z listů, přijde mi strašně nešetrný do nich lejt vodu z kapátek, stříkaček apod., protože člověk to množství prostě neodhadne (a chameleon sám v tu chvíli zrovna taky ne). Přemíra vody je pak pro chameleona podobnej průšvih jako její nedostatek a končí selháním ledvin.

Netvrdím, že je to na 100% problem tvýho chameleona, na to toho víme málo, ale jedna z možností by to byla..

Dej víc větviček, svlek pokud dopadl dobře, tak by neměl mít vliv. Jak máš cca staré to UVB? Jejich životnost je jen okolo půl roku. Jaké bylo poslední vyprázdnění a kdy? A na ten vodopád se vyprdni. Taky ho mam doma, ale nikdy jsem jej nepoužil. Zbytečně zabírá místo.
Snad se něčím nezacpal.

S tou vysvíceností Reptigla po půl roce bych to zrovna u dospělýho samce pardalise tak neprožívala - ti jsou na UVB záření celkem nenároční a můžou mít v terárku klidně i rok vysvícený UVBčko. U samic a mladých chamíků v růstu už je to trošku jinak, tam je ta potřeba vitaminu D3 samozřejmě vyšší...
Jinak co se týče toho stávkování se žrádlem, tak to samci někdy dělají a 14 dní pro ně není žádná tragédie...jen bych se fakt zamyslela nad tím, jestli by pro toho chamíka nebylo dobré, vybavit to terárko trochu přijatelněji - vyhodit ten nesmyslný vodopádek, pořádně mu to tam vyvětvit ať má, po čem lézt (ale ne těma šílenýma polenama, dějte mu tam tenké větve, které pohodlně uchopí) a hlavně vyměnit substrát za nějaký, co mu nemůže ucpat střeva, pokud ho sežere s potravou, tzn., žádné štěpky, kůru, lignocel, keramzit apod. Dejte mu tam buď písek, rašelinu, směsku obojího, nebo nic (lino, plastový ubrus,...) Jestli ho máte cca rok v tomhle, je mi ho popravdě docela líto.

Jasně, přidání větviček mám 100% v plánu, je mi jasné, že tahle velká větev je na nic. Vodopád už jsem dávno vyhodil, čekal jsem, že se z něho naučí pít, ale nenaučil, takže jsem ho vyhodil ať nepřekáží. Jinak má ještě venkovní "výběh" kde tráví poměrně dost času, a to všelijak posvazované větve kroucené vrby o velikosti 2x2 metry, takže pohyb mu určitě nechybí. Zacpaný určitě není, dneska normálně kálel, dokonce žral Zophobase (je to to jediné co do něj teď dostanu, i když vím, že to není vůbec vhodná strava).

Zas bych nebyla tak drsná...chamíkovi evidentně nic neni, podle fotky je celkem v kondici a v terárku není nic, co by se nedalo změnit a doupravit. Oni ty samci pardálů občas takhle se žrádlem stávkujou a nemusí na to mít vliv nic z prostředí, ve kterém je...
Ps.: zofobasy bych taky nezatracovala. Jasně, na časté krmení to není, výživově je to na prd, ale třeba pro samici po snůšce, která se potřebuje dát do kupy, je to fajn...a pro samce občas pro zpestření jídelníčku, proč ne...

Jestli tímhle způsobem ukazujete, jak si rady zkušených berete k srdci, tak to je super.
Strčte si ty fotky za klobouk i s těma Vašema otázkama v úvodu, zpytujte svědomí, předělejte terárko chamíkovi tak, aby mu co nejvíce vyhovovalo a už se tady ani neukazujte. Být Vámi, tak bych se styděla tak, že už bych sem v životě nepáchla.

Všem díky za radu. Doufám, že to nic vážného ve výsledku nebude. Dnes přijímal vodu a dokonce sežral i pěkně velkého švába. Díky za radu ohledně vody, opravdu je hloupost lít do něj takové množství vody denně. U kapátka ale zůstávám, jen mu budu dávat mnohem menší množství (je naučený z něj pít a příjem vody mám i já pod kontrolou). Terárko jsem konečně a kompletně předělal (už dlouho jsem se k tomu chystal...). Cením si rad ostatních chovatelů a lidé, kteří si na tyto stránky chodí léčit své bolavé ego by se měli zamyslet, jestli jsou tu pro pomoc, anebo chtějí druhé odradit od jejich snažení a vyvolat v nich pocit, že jsou to ti nejhorší chovatelé, a že bude lepší, když to zvíře nechájí rovnou chcípnout.

Peace

Váš ostružinový koláč
[a5i7pf.jpg]

Přesně tak, takhle z něj chameleon nemá fakt nic, normálně ho pověs dovnitř. A pořídila bych ještě obyč. lineární zářivku na dosvícení, ono jak má to terárko tmavý stěna y k tomu hustej porost, tak je v něm celkem tma...

Hele a větrá to někde? (pokud je to napsaný vejš, tak se omlouvám, přelítla jsem to dost rychle.

Reptiglo je svěšené, jen to na té fotce nejde vidět, vyřešil jsem to tak, že z vrchního pletiva do terárka trčí jen samotné tělo trubice, objímka je venku - chameleon má zářivku vevnitř a zároveň to nezabírá moc místa v terárku. Větrání je zezadu + celá vrchní část.

Jakou zářivku na dosvícení by jsi mi doporučila?

Ok, jen bych teda ještě upravila větve, aby se chameleon k tomu reptiglu dostal fakt na bezprostřední vzdálenost, sice na fotce nevidim, kde ho máš, ale přijde mi, že ty větve jsou relativně daleko od stropu... U dospěláků už by popálení hrozit nemělo..

Jinak na to dosvícení buď třeba ta Narva, ale jde to i s "obyč." žářivkama. Teplota chromatičnosti by měla být okolo 6500, takže ta zářivak by měla mít označení buď 865 nebo ideálně 965.
My používáme Phillips TLD 865.
Wattáž co největší - podle toho, co se ti tam na dýlku vejde:)

Zdravím Lillku:)

Nechci zakládat nové vlákno, takže snad si můj dotaz navazující na Váš poslední vzkaz v této konverzaci přečtete:) Zajímá mě, jestli jste to myslela tak, že chromatičnost by měla být PŘESNĚ okolo 6500K, nebo MINIMÁLNĚ okolo 6500K. Ptám se proto, že chci vyzkoušet zářivku s 8500K, tak abych něco nepodělal.

Díky za názor/zkušenost:)

U kelvinů se jedná pouze o barevné spektrum. 6500K je asi nejvíce podobné přirozenému dennímu světlu, 8500K už je víc do modra. Denní "bílé" spektrum je samozřejmě asi to nejpřirozenější...pro naše oko, pro zvíře a především pro rostliny, které 6500K ocení asi nejvíc. Jinak ale chameleon bude žít i pod žlutou žárovkou...

Jo, přidal jsem tam o větev navíc, takže je přímo pod Reptiglem.
Vrbové větve bez kůry jsou bezkonkurenční a hlavně bez práce, jsou z Ikey. Vím že by se to dalo lehce zvládnout i doma, ale jak říkám, takhle to bylo bez práce, takže lenost zvítězila :D

Jinak, jestli se můžu zeptat, co máte všichni s tím substrátem? Není to vůbec myšleno špatně, jen mě zajímá proč bych měl měnit substrát, když s ním chameleon prakticky nepřijde do styku - krmím ho z ruky, takže nehrozí, že by snad chtěl žrát substrát, navíc je to samec, takže vajíčka se rozhodně klást nechystá. Jinak jedlová kůra skvěle drží vlhkost a neplesniví.

Díky

No jde prostě o to, že tyhle typy substrátů, co mají velké kusy (kůra, keramzit, štěpky) a specielně třeba lignocel, mohou při požití (třeba s tou potravou) ucpat chamíkovi trávicí trakt. Není to nic neobvyklého, tyhle případy se tu objevují poměrně často a proto před tím většina chovatelů varuje. Jsou lidi, co s tím nikdy problém neměli...ale proč to riskovat žejo, pytlík rašeliny nebo písku stojí pár korun. Dle mého (a nejen mého) názoru, je nejlepší substrát pro chameleony - především pro samce - nic :-D. Respektive holé dno třeba jen s linem nebo plastovým ubrusem, vyspárovaným silikonem, aby pod to nezatékala voda. Důvody jsou čistě jen o hygieně, moc estetické to není, zato velmi praktické, důvodů je pro to taky víc.

krmím ho z ruky, takže nehrozí, že by snad chtěl žrát substrát, navíc je to samec, takže vajíčka se rozhodně klást nechystá.

nehrozí zdánlivě. Chamíci nejsou žádní inženýři a občas si vystřelí do substrátu, jen tak - protože se jim tam třeba mihl stín nebo prasátko světla a oni si mysleli, že by jim to stálo za to ulovit. A nabalí si jazyk plný substrátu.