Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Mucholapka podivná - kde sehnat

Dobrý den.

Uvědomuji si, že to sem nepatří. Nemohl jsem však najít jiné fórum, kde by mohla přijít alespoň nějaká odezva, i když ne třeba kladná. :D

Jelikož se tu míhají teraristi (terAristi, jo? ]:) ), pravděpodobně taky žádnou odpověď nedostanu, ale zkusím to.

Jen bych se chtěl pouze zeptat, jestli jste někdy nesháněly mucholapku podivnou (masožravá rostlina). Nebo přímo semínka. Pokud ano, tak kde? Jednou jsem udělla chybu a objednal si nějaká semínka "mucholapky" přes aukro. Samozřejmě nevzrostla. A tak bych je rád sehnal od nějakých specialistů. A nebo prostě sehnal už o něco vzrostlou květinku.
Jsem ze severu čech. Netušíte, kde by se tu poblíž dala sehnat? :)

Děkuji za každou radu.

(Ještě jednou se omlouvám)

Já jsem sice ze severní moravy, ale u nás jsou běžne k vidění masožravky včetně mucholapek na teraristických burzách. Zkus zjisti kde se nějaká burza v tvojem okolí dělá a není nic jednoduššího než se tam zajít podívat. Vím že ti to nepomůže, ale v Ostravě jsou snad pokaždé tak možná budeš mít štěstí i u Vás ;-)

Dobrý den, kvalitní semínka prodávají třeba tady http://obchod.darwiniana.cz/thema/semenna-banka/mu cholapka-dionaea
Semínka mucholapek musí projít stratifikací, a jak stárnou, tak hodně klesá klíčivost. Je to dost piplačka, vypěstovat mucholapku ze semínka, trvá to dlouho, než vyroste. Svojí první mucholapku mám z OBI v Ústí n.L. Když se hned přesadí a je někde (nejlépe venku) na světle, vyroste z ní krásná rostlinka (tady je fotka té naší, původně docela potrápené z OBI).
Nevím, odkud přesně jste, teď bude v Ústí n.L. 16.5. burza masožravek (katedra biologie Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (UJEP)
Dobré fórum je tady index.php

Někde jsem četl, že mucholapky v obchoďácích, jako je OBI a Baumax, jsou nějak přihnojované a jakmile se dovezou domů, pochcípaj!
Pokud tedy přesadím, měla by vydržet? :)

V Ústí se pohybuji často. A květinářství tu jsou na každém rohu. Ani mě nenapadlo se zeptat tam. Přece jen sou všude vystavené různé okrasné květiny. Myslíte, že tam tedy mucholapky mohou mít?

V Baumaxu jsme tenkrát po mucholapce koukal, bylo to v zimě, před Vánoci. Měli tam vystavené různé druhy kaktusů a dalších květin, na mucholapku jsem tam nenarazil.
Nevím jestli záleží na období, nebo jestli by měli být mucholapky zde k dostání po celý rok?

Baumax mám blíž, zajdu se nejspíš podívat. OBI v Ústí je trochu z ruky. Pokud vím, tak je někde za řekou a prostě daleko od centra. Auto nemám, takže bych se tam musel dopravovat MHDčkem, nebo pěšky. A nechce se mi tam trmácet zbytečně. Nevíte někdo náhodou, jestli je tam zrovna mají? :D

V hobyshopech typu Obi, Hornbach atd je mívají často, ikdyž ne pravidelně. Zrovnatak v různých květinářství a speciálkách, + na větších terraburzách. U těch z hobbyshopů je fakt, že je potřeba rostlinu přesadit, protože tam se o ně zrovna nevalně starají, takže bývají přischlé/přehnojené/ něčím nastříkané. Ale pokud se přesadí a dají do dobrých podmínek (nejlíp někam ven, jak už psala kolegyně výš), tak to většinou rozchodí. Na oknech se jim většinou moc nedaří, což je právě často důvod, proč brzy doma uhynou.

Jo ... tak to je škoda. Zahradu nemám. Bydlím v paneláku - mohu ji dát jedině na balkón - tam zas ale slunce svítí jen ráno.

Otázku bych měl ještě ohledně vlhkosti, kterou mucholapka prý potřebuje. Četl jsem, že je dobré dát květináč do skleněného akvárka - dá se to nějak - eh ... očůrat? - třeba to obepnout igelitovym pytlíkem? - Do toho se mi samozřejmě moc nechce - hlavně kvuli estetičnosti :D

Nebo to není vůbec nutné?

Naopak, mucholapka potřebuje čerstvý vzduch. V době vegetace musí stát v podmisce s vodou, ta by neměla vyschnout (a zase ne moc vysoko, aby mucholapce neuhnila cibulka, stačí cca 1-2cm podle velikosti květináče), ale jinak žádné akvárko. A na balkóně je to pro ní ideální, vybrat místo, kde svítí slunce co nejdéle, když to bude jenom ráno/dopoledne, nevadí. Na zimu je dobré dopřát jí chladnější místnost a nepřelitý, jen vlhký substrát. Odpočine si a na jaře vyrazí v plné síle :-)
Dobré informace o mucholapkách jsou třeba tady
http://www.darwiniana.cz/vamr/?page=rostlina&id=10 0
dionaea
Taky je dobré pročíst nějaká ta fóra, třeba read.php
http://www.darwiniana.cz/forum/search.php?30,searc h=mucholapka,page=1,match_type=ALL,match_dates=365 ,match_forum=ALL

To je pravda, jsou třeba i zastánci pěstování v akváriích, koulích, asi se to musí umět, vyladit to tak, aby rostlinky nehnily. Hlavní je, že to jde pěstovat i volně a bez starostí. Zrovna jsem si vzpomněla, že v Ústí n.L. je pěstitel masožravek, brácha od něj kdysi mucholapky dostal, tady stránky www.masozravky.eu Ten má zrovna ve fotogalerii fotky mucholapek ve skleněných koulích.

Tak jsem zavítal do Baumaxu, a mucholapku, světe div se, měli. I když, chudinku, docela zuboženou.

Doma jsem ihned přesadil a doufám, že se jí povede dobře. Aprílové počasí se sněhy a vichřicemi přešlo, tak už jí teď bude snad jen svítit. :)

Pořád si nejsem jistý ale tím umístěním na balkoně. Tam opravdu svítí maximálně tak do 12. hodiny ... a zbytek dne absolutní stín.

Pokud je však čerstvý vzduch lepší pro mucholapku než celodenní opalováníčko - budiž. :D

doufám, že jsi ji přesadil do čisté (samotné) rašeliny nebo rašeliny s pískem. A ne do nějakého standardního "rašelinového substrátu", který je štědře obohacený o hnojiva. VFT je rostlina bezlesých mokřadních stanovišť, tedy nutně potřebuje dostatek světla, čím víc tím líp, ve stínu bude chřadnout a nebude mít pasti - bude je mít zakrňelé. plné slunce je nejlepší, naopak bude krásně vybarvená, ale musí být nějak dobře zajištěno, aby měla přiměřeně vlhký vzduch. A z toho jsou ty problémy - když se uzavře do nějakého akvárka/terárka, tak sice bude mít vzduch vlhký dost, ale na slunci v tom vyskočí teplota na 50stupňů a kytka chcípne. nejlíp je dát ji na slunce/poloslunce do akvárka zeshora otevřeného nebo zavřeného napůl, aby to drželo mikroklima, ale zároveň to přiměřeně luftovalo, zalít 1-2cm vody a když to kytky vypijou, tak zase dolít. Na zimu VFT zatahuje nebo téměř zatahuje, tak bacha na to, aby neuhnila, nebo nepokračovala v růstu vlivem moc vysoký teploty.

Jde to i bez akvárka, už jsem sem dávala fotky mucholapek, loni jsem je měla jenom v květináčích v podmisce, letos jich mám už víc a zkouším, jestli se jim bude líp dařit ve větším otevřeném Ikea boxu, zvýší se tím ta vlhkost. Ale mám vyzkoušeno, že krásně vybarvené jsou i volně na terase, když slunce svítí jenom dopoledne, přikládám fotku z konce září.

tak to bych řekla, že ikeabox absolutně netřeba, protože už jenom tím, že kytek je víc, tak se ta vlhkost ještě zvýší. Ono totiž záleží na okolní vlhkosti vzduchu, která je jiná v paneláku (tam to vidím raději na akvárko), jiná v baráku v lese nebo u někoho, kdo má doma hodně kytek. Takže pokud u vás rostou dobře navolno, tak je to dobře. Navíc ten box (i když vypadá celkem průhledně) sníží množství světla z boku a to je škoda.

K tý záříjový fotce - Na rostlině jsou vidět samý jarněpodzimní listy- s širokými krátkými řapíky. pokud to není kultivar, který jiné listy neumí, tak by ovšem přes léto měla dělat letní listy (dlouhé úzké řapíky směřující do výšky). Pokud standardní kultivar dělá celoročně téměř výhradně jarní=podzimní listy, tak by přece jenom chtěl víc světla, a pak by bylo tý červený ještě mnohem víc.

Ten box není moc vysoký, jen kousíček nad rostlinky, snad je světla dost, ale uvidím, pořád se učím, mucholapky mám teprve třetí rok.
Krátké listy, pravda. Letos jsem jí rozsadila a vyzkouším, kde jí to vyhovuje líp.
A kam by měl zadavatel podle vás umístit mucholapku? Na balkon kde svítí slunce do 12 nebo doma za oknem asi na jih? Nerada bych, aby se jí kvůli mojí špatné radě dařilo blbě. Stejně si myslím, že na okně, byť na jih, je méně světla než venku, jsou i zamračené dny :-)

"Stejně si myslím, že na okně, byť na jih, je méně světla než venku, jsou i zamračené dny :-)"

jo, to je přesně ono, jde o úhrn světla za celej den ( nebo spíš rok) a on sám musí vědět, kde ho má víc, Jako třeba u mě doma mám prostě víc světla v baráku než na zahradě, ale většina lidí to má přesně obráceně.

Ale nikdy světla nebudem mít tolik, kolik v domovině VFT, už jenom kvůli tomu, že máme kratší dobu slunečního svitu. Proto hlasuju pro to, aby se po vyřešení rizika přehřívání nebo nedostatečné vhlkosti vzduchu VFT dávaly na to nejsvětlejší místo, které je, protože se odvděčí velkými pastmi a krásným vybarvením.

Pokud standardní kultivar dělá celoročně téměř výhradně jarní=podzimní listy, tak by přece jenom chtěl víc světla, a pak by bylo tý červený ještě mnohem víc.

Tyhle kultivary běžně sehnatelné v hobbymarketech právě dělají listy se širším řapíkem normálně celou sezónu, na rozdíl od "divokých" kytek, které v létě dělají listy prakticky jen s pastmi a řapíkem jen mírně rozšířeným a dlouhým. Zrovna tak co se týče té červené, tyle ikdyž jsou pěstované venku na plném slunci jsou vesměs spíš do růžova, pokud to není kultivar, který je vysloveně červený. Ony ty původní "divoké" kytky už se dneska moc sehnat nedají, všechno to jsou tyhle masově našlechtěné kultivary. Minimálně v běžných obchodech, páč jsou odolnější.

Jinak nedávno jsem pročítala Cites a Dionea je v Cites II., tak si pro jistotu schovávejte účtenky, tady v tomhle státě totiž jeden nikdy neví.