Semiakvatické želvy
Dobrý den, mohl bych se zeptat jaké druhy želv jsou semiakvatické? Nikde to nemůžu najít . O semiakvatických želvách jsem se dozvěděl v knize Želvy od značky Vašut. Je tam pouze popsané akvárium pro ně, ale ne druhy. Které druhy jsou tedy semiakvatické? A jaký je rozdíl mezi nimi a klasickými vodními želvami?
to, čemu se říká "klasická vodní želva" jsou právě ty semiakvatické druhy, je to odborný výraz. Takže třeba všechny druhy rodu Trachemys, Pseudemys, Mauremys atd. Vysloveně vodní (akvatické) se v současnosti tolik nechovají, jsou to třeba karetky Carettochelys insculpta.
Aha, v té knize popisují terárium pro vodní želvy jako akvárium s kořenem nad hladinou, aby mohla vylezt ven se vyhřívat a pro semiakvatické má být stejné jako pro suchozemské jen s nádržkou, která má zabírat 1/4 terária. To mě zmátlo. Ještě tam psali, že semiakvatické želvy můžou být jak na suchu tak ve vodě a přijímají tam i potravu. Vodní jsou jenom ve vodě a přijím tam i potravu, na sucho se chodí jen vyhřívat. Je to pravda????
Aha, tak to je v té knize asi buď špatný překlad, nebo ji napsal nějaký jouda...co to je za knihu, přesný název a autor? Semiakvatické znamená v překladu "polo vodní", tzn pohybují se jak hodně ve vodě, tak i na souši. Takže potřebují akvaterárium umožňující jim jak plavání - tyhle želvy až na pár výjimek výborně plavou, tak i trochu pohybu po souši a jsou schopné dobře chodit až běhat. I když se to často řeší jen tím ostrůvkem pro vyhřátí. Příkladem je třeba donedávna nejběžnější želva nádherná (T.s.elegans) Naopak silně akvatické druhy výborně plavou (zase až na pár vyjímek) a špatně chodí po souši, na kterou proto vylézají jen v nutných případech, jako třeba kvůli kladení vajec. Ty většinou tu souš v terárku ani nepotřebují, pokud to nejsou chovní kladoucí jedinci. Co se týče té 1/4 vody, tak to je pro semiakvatické strašně málo a používá se to spíš pro terestrické (suchozemské) druhy žijící ve vlhkých biotopech, jako jsou mokřiny nebo lesy v okolí vod, ale pohybujících se převážně po souši. Třeba G.spengleri, Rhinoclemmys pulcherima manni atd.
Děkuji za vysvětlení . Kniha je od značky Vašut jmenuje se Želvy a autor je Hartmut Wilke. Kniha je z roku 2005. Posílám nějaké fotky z knihy.
A chtěl bych se zeptat jaký druh semiakvatické (vodní) želvy nejméně znečišťuje vodu? Já jsem asi 12 let měl želvu nádhernou (T.s.elegans) a ta když jednou vypustila výkal do vody tak hned bylo cely akvarko špinavý. Je teda nějaký čistotnější druh?
To je normální, že želvy dost sviní. Chce to buď výkonnou filtraci, nebo častěji čistit. Potenciálně méně sviní třeba klapavky rodu Sternotherus atd. Jsou menší a převážně masožravé, takže tolik nenasviní. No a pak taky záleží na tom, čím krmíš - pokud přirozenou potravou v podobě ryb, žížal, šneků atd, tak vodu znečišťují méně, protože větší část potravy prostě stráví. Želvy krmené granulema ale znečišťují ukrutně, protože ty granule jsou z většiny tvořené moukou, která želvou jenom projde a pak samozřejmě zasviní vodu.
A sviní vodu hodně i želva mississippská (mapová)?? Já mám skleněné želvárium s malým skleněným ostrůvkem. Bez filtrace a bez písku na dně. Mám tam jen topení a par velkých kamenů. Vždycky jsem jednou za 14 dní vzal želvu aji s terarkem do koupelny a úplně cely jsem ho vydrhl. Jaká želva by tam šla? A zežerou želvy šneky (okružáky, levatky) i s ulitou?
U želv rodu Graptemys je uplně stejná situace, jako u těch nádherňaček. Mají v podstatě stejné nároky a způsob života. Jak máš to želvárko velké, když jsi ho mohl odnést do koupelny? Jinak on není zas takový problém koupit akvarijní filtr.
Jinak želvy sežerou menší vodní plže i s ulitou, nebo větší rozkousnou a většinu ulity vyplivou.
Želvu už tam nemám tak 3 roky. Měl jsem ji od svých tří let a tak jsem se o ni nemohl sám starat a spoléhaly jsme se na rady ze zeverimexu. V posledních letech jejího života jsem se ji snažil akvárium vylepšit a lépe se o ni starat. Želvárium je velké 50x40x25 cm (dxšxv) a nejde tam napustit víc jak 10 cm vody - potom by byl ostrůvek pod vodou. Přikládám obrázek želvária z internetu. To moje je úplně stejné jenom ten žebřík jde odedna a ne z poloviny vody.
Tohle je tak na mládě do 1 roku věku. Dokonce i na ty klapavky je to malé....chudák předchozí želva, že v tom musela být 12let. Dospělá nádherňačka nebo ostatní druhy z příbuzných rodů (třeba ty mapovky) by měly mít ubikaci aspoň 100x50x50cm. Tohle je zhruba stejná situace, jako kdybys měl strávit celý život zavřený ve sprchovém koutě nebo v kadibudce.
Já vím, že to byl chudák...Já jsem ji chtěl už dávno koupit nové tera, ale rodiče říkali, že prý ne... Jaký je nejmenší druh vodní želvy? A jak velké terárium potřebuje klapavka? A jak je to s vypouštěním sekretu u klapavek? Vypustí ho když ji vezmu do ruky?
Na klapavky doporučuji tento odkaz, je tam docela dost čtení www.klapavka-obecna.cz
hele, ta želva, proč jsi ji měl 12 let? to umřela?
semi - znamená v překladu polo. Takže polovodní. V praxi jsou to želvy, které vyžadují větší podíl souše než třeba Trachamys, Mauremys
A jaký druh želvy by šel do toho mého želvária?
adultní jedinec žádný, už jsem ti to psala. To tvé želvárko je pouze na mláďata. I malé druhy, jako jsou třeba některé klapavky, co v dospělosti mají okolo těch 12cm potřebují větší nádrž, s plochou dna aspoň 80x40. Chápu, že jako dítě jsi s tím asi nemohl moc co udělat, ale teď pokud dobře počítám už ti je min. 18let. Tak bys snad mohl pochopit, že každé zvíře má své určité nároky a pokud ho chovatel chce chovat, musí mu je splnit, jinak ho týrá. takže máš 2 možnosti - buď si pořídit mládě třeba té mapovky, pokud se ti líbí a až z ubikace vyroste, pořídit mu větší. A nebo se na chov želvy vykašlat....ta tvá předchozí želva se tam trápila 12let. A pokud po 12letech uhynula, tak z toho snad musíš pochopit, že ten chov byl špatně. Protože normálně se nádherňačky dožívají 30 a více let. To, že je lidé do té doby často umoří je věc jiná, ale rozhodně to není v pořádku.
Ta želva zemřela tím, že vyskočila z želvárka tj. z výšky cca 150 cm na zem. Něco se v ní porouchalo a nemohla se potopit jinak byla v pořádku. Tak jsme tomu dali týden čas jestli se to zlepší a potom jsme chtěli zajet k veterináři. Bohužel jsme to nestihli. Takže zemřela vynnou toho pádu a ne špatným chovem. I když musím uznat, že ten chov nebyl správný. A jaký je nejmenší druh želvy? Nešla by tam nějaká želva, která nemá ani 10 cm?
leda taková
zemřela vynnou toho pádu a ne špatným chovem
já si myslím, že raději spáchala sebevraždu, než žít v tom krcálku
i když pominu Čj. mám Auri pocit, že tady...to je marný...to je marný...to je marný
Mohu se zeptat - pokud tedy opravdu toužíš po želvě - co ti brání v nákupu většího akvária nebo akvaterária ? Místo ? Finance ?
A marné to není, řekl bych, že zachraňujeme želvu před neuváženým nákupem - i když evidentně s ne zcela jistým výsledkem. . .
Lukáši, to je rok staré vlákno...akorát ho zas někdo zbytečně exhumoval.
Tak jsem si to taky musel (nevědomky) zkusit )))