Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zařízení terária pro trnorepa skalního

Zdravíčko mám par dotazů ke chovu , hlavně ohledne terárka ... kolik cm substrátu se jim dáva do tera ? a jak to je stěma výhřevnejma norama pro ně ? kdyby nějakej hodnej človíček poslal fotky hotovyho zajetyho tera pro ně byl bych vděčnej :) s pozdravem Janek
Změna předmětu, původně: Trnorep sklaní (lucifer)

loading...

Hodně záleží jak je chceš chovat.

Tera co se do velikosti týče bude ok. Když uděláš na pozadí nějaké terasy apod. tak se plocha ještě maličko zvětší a oni po nich docela rádi lozí. Možná bych zvážil maličko vyšší, aby se ti tam vešla nějaká pořádná lampa, protože milujou výhřevný místa, takže do tohodle terárka klidně 70Wku Sunluxku nebo podobnou.

Co se substrátu týče, tady záleží na způsobu chovu. Když tam dáš nějaký písek nebo něco podobnýho počítej s tím, že jsou to neskutečný hraboši a pořád to musíš nějak upravovat apod. Proto se lidi občas uchylujou k tomu, že jim dávaj třeba jenom tenčí vrstvu štěrku, nebo štěrkopísku, do který nemůžou tolik hrabat. Hodně lidí je chová na prosu, jakože krmení pro ptactvo :-), funguje to jako docela hygienický substrát, dobře se to čistí přes síto a oni to i baští, takže je to takové spojení užitečného s užitečným :-D. Já o tom kdysi uvažoval taky, ale mám nakonec pořád tu vrstvu písku a pořád se vztekám když jsou lišty na šoupačky plný písku, nebo když si některý z nich usmyslí, že se prohrabe do austrálie a totálně překope celý terárko.

Nory nemám vyřešené moc esteticky, prostě plastová bedna s víkem, obložená polysterenem, natřený lepidlem na kachle, aby to nerozdrápali, do bedny je z boku udělanej otvor a na něj je napojená drenážní trubka. Ani jsem neřešil nějaké vyhřívání a oni stejně tu noru používaj téměř automaticky jako úkryt ve kterým se cítí bezpečně. Když si tady chvíli budeš hledat v diskusích najdeš tu i příklady s konkrétníma fotkama jak mají lidi nory vyřešený, určitě doporučuji např. řešení, že je bedna zakomponovaná již do terárka a ze předu je vytvořený šuplík, aby šla vyndat aniž bys muselhrabat v terárku.

prave sem nad sunluxkou uvazoval plus jeste nejaky linearky a neco na dosvit ,jinak topny kabely ty tam nemas stačís to vytopit ? , no pravě to sem potreboval vědět že to jde tak i tak stou zeminou , s tou norou slo by poslat fotka te nory a tera at si to dokazu predstavit klidne do posty byl bych ti vdecnej , no sem zvedavej prave delam skrin kdy dole budou trnorepy a nad nima budou dalsi 2 tera s pardalama tak prave vse prepocitavam premeruju aby me to veslo futrama do bytu a aby vysli vzdalenosti pro zarivky sem z t těch trnorepu neštastnej tak snad to nejak dohromady udelam no bude to jizda na podzim a pres zimu :D

Ahoj.

Jak píše VilémC.
Ta nora krom toho,že jim poskytne úkryt by hlavně měla splnovat,že jim zajistíš pokud možno konstantní teplotu=den+noc+vlhko--a to hlavně pokud budeš uvažovat o případném odchovu.Jinak se meze tvořivosti žádné nekladou hlavně musí být dobře přístupná s ohledem na údržbu atd.

Také dost bude záležet jakou máš okolní teplotu atd.dle toho zvol řešení,já ti dám ukázečku jak já mám řešeny nory=mám u nich ještě kanystry s vodou spojené s tím plast boxem a pod nima topné folie 8W pro optimální a konstantní teploty+vlhko udržované termostatem.Jsou přístupné z venku takže pokud potřebuji vyndám vyčistím a zas vrazím zpět a kolikrát ani zvířata nereagují,že jim tam něco dělám.

Světla mají rádi SunLux+Iwasaki výbojky.

Dobrý den
Mohl by někdo vysvětlit, jak funguje ta automatická nora pro trndy. Pořád tomu nějak nerozumi. To se ohřívá folií ta bandaska s vodou,ten odpar z bandasky jde těma trubičkama do nory a tam se to na stropu sráží a kape dolů do směsi písku a rašeliny.Tim vzniká ideální klima pro ty trndy?
Děkuji za odpověd :-)

Ahoj.
Jj ohřívá se ta bandaska sice to vlhko zvýší,ale né tak,že to kape( v případě potřeby nutno substrát na rosit)
Mají tam cca 68-70% ale hlavní důvod u mě byl ten zajistit v noře stálou%pokud možno= tu teplotu a vlhko-tu noru mám" zazděnou a izolovanou" tak proto takhle celkem to funguje využívají ji na 100% léta a zatím si nestěžovali:-)

Ahoj
Takže ten box se substrátem je mimo folii a ohřívá se teplotou v noře,kterou dělá ta folie pod nádržkou s vodou.Teplý vzduch odchází trubkou,která je jako vlez do nory.Musí mít box se substrátem dírky,aby větral? Máš pro pár trndu jeden box a nebo má každej vlastní? Množíš je?

Tak tak ta folie je pod kanystrem a částečně pod boxem asi tak 1/3.
Víko toho boxu je provrtané řady malých dírek(třeba odzkoušet na konkrétní podmínky)v případě potřeby nastříkám vodu na horu a dírkama jim to tam steče ale aspon u mne to není moc často třeba substrát je tak akorát==mám tam zhruba 1/3=písek 1/3=rašelina= a zbytek je no takový mix ornice to mám odzkoušené drží parádně po dlouhou dobu.

Nutno podotknout,že o pohodu zvířat se v noře stará zvlášt termostat+hydrostat jen pro noru.

Mám pro pár jen jeden stačí je=38×28×18 dך×v.

Jo 2×byl odchov výhoda toho boxu je,že já mám 2 když vylezou zakryji vlez do nory z nádrže a můžeš se jim tam hrabat do alelůjá.Bohužel tetˇ mám mladou samičku ta původní vloni přišla pryč při snůšce=již předchozí snůška byla dost komplikace-tak jsem nechal udělat pitvu a zjistilo se,že měla nějakou cystu nebo dřívější zranění které ji znemožnovalo snůšky=no holt riziko importů.

Jenom proso=má to své výhody --nepráší,když mají chutˇ tak si zobnou a "bobani se také dobře sbírají jsou jak ten salám obalený kořením".:-D

Asi jsem to první blbě napsal mám dnes vůbec nějakej den dělám tu emaily jeden zahraniční kolega mě nabízí =gekony no a to je mimo mísu u mě tak mu píšu,atˇ je dá na papíry,že holt nějaké vezmu jako pamlsky pro ty větší potvory co mám.Jelikož v gekonech mám hokej nevím co vůbec stojí atd.nabízí nějaké Gonatodes daudini atd.

No a odpovědˇ jeho okamžitá ---and is you well? a kupa smajlíků:-D.

Já jen , že jsem to vživotě neslyšel.Jště štěpky nebo peletky, ne proso :-D Potřebuju tu noru perfektně naplánovat aby to fachalo,páč potom už to nepůjde předělat.Terárko bude ležet na zemi a další budou stát na něm,takže by to byla celkem pakárna rozebírat a vyměnoval nějakou část,kam by tekla voda nebo podobně.

Ty gekoni asi vhodní na krmení varanů nebudou :-D

Jj taky jsem si ty gekony tak nějak projel:-D.

Hele vyštrachal jsem něco fotek jestli tě to pomůže při konstrukci a rozhodování nevím.

Ten box je v takových vodících drážkách aby tam přesně padl pokaždé když to vyndám=nejdřív jsem udělal díru do osb a pak dal ty vodící lišty a poté box označil pro vyříznutí tou dírou v osb a pak označil napasoval tu hadici==je z hovnocucu nezničitelná a není zevnitř hladká je to taková nějaká tvrdá guma a trndům se obzvlášt líbí:-D průměr má 9 cm
je dovnitř přes to osb směrem k boxu přesazena asi o 2 cm aby to na box fest sedlo když ho tam dáš.

K tomu boxu moho samo zvlášt má svůj vstup.Akorát ty díry z kanystru jsou větší cca 3 cm průměr tyto červené byli jen pracovní.

Melda= No to můžeme časem změnit pokud bude dobrá konstelace hvězd:-D

Jinak když jsem blbec nakous ty malinkaté potvory = možnost by byla ale jak říkám je to mimo moji mísu takže na ceny jsem se neptal mohu to v případě nějakého zájmu napravit;-) ale tam bude záležet na množství zvířat atd.aby to vyšlo pro koncového zákazníka příznivě;-).

Nechci to takto presentovat pokud by někdo měl o toto zájem tak do SZ nebo e-mailu je toho ještě více.

...ach jo...mládí...no,ale jinak jsem v sobotu na burze vedl diskusi a samo,žes měl recht s těma boudičkama pro trndy a s tím kladením,ale třebas mě překvapilo,že teplota v noře se pohybuje ke 30st.i v noci,myslel jsem,že by noční spadla třebas na pokojovku,nebo do těch 25st.max a ona je lepší takto vysoká...,ale to asi všecko víš...

Prdlajs všechno vím=jenom co potřebuju " človek se pořád učí":-D

No k té teplotě tak tak ono ani v přírodě jim to v noře moc neklesá( záleží teda odkud jsou no).

Já ji měl před mnoha lety také hodně zhruba u 28,5-29,2°C ale tam se mi zdálo,že se dost " odsolují" tak jsem to sundal na 26,8-27,2°C a to je aspon u mě asi OK.

:-)No tak to je otázka čeče musím se přiznat,že to nijak neřeším=Oni si to regulujou zcela sami:-[.

Mají období kdy zalezou a vystrčí rypák z nory třeba za 2-3 dny trochu se napaří občas něco zobnou a zase zalezou =to jak kterej ale +- autobus tak nějak všichni na ráz.to trvá asi tak 2,5-3 měsíce ale doopravdy nevím
říkám zcela si to říděj sami;-).

No a to jim upravím třeba UV jen na doby kdy jsou venku to je různé třeba od 8.00 do max 12.00 jsou venku tak i to UV většinou takto tím jim spadne celková teplota v nádrži-světlo mají pořád stejně a jinak to neřeším no.

Jsem si toho všimnul až ted, tak píšu trošku se zpožděním. Ono dost záleží jakých. Pokud klasických skalních, tak ty potřebují ideálně terárko alespon 150 cm dlouhé, což je ve skle celkem pálka. Pak se prostě i z finančních důvodů vyplatí spíše to OSB než sklo. Osobně u těhle víc preferuju OSB nebo lamino, protože se s tím lépe manipuluje, není to tak drahé, i to dobře akumuluje teplo a protože trnouši nepotřebujou kromě nory nějakou megavlhkost, tak ani nehrozí že se to nějak kvůli vlhkosti rozpadne.