Anolis barbatus
Zdravím,
Přivezli jsme si samce Anolis barbatus.
Načteno máme, ale pár otázek tu je ještě taky.
Jakou teplotu pod zdrojem? Kolikrát denně rosit a zda je nutné UVB (dočetli jsme se, že ne, ale raději se zeptáme) nějaká uvečka doma máme, tak že to není problém hned nainstalovat.
Díky
UV nepotrebuju, teploty 23-28C, mne v lete stupa obcas aj vyssie. Tak vyhrevna bodovka staci cca 20W ziarovka, v lete vypnut. Rosit staci vecer, osadit rastliny, udrzuju vlchkost.
Moc díky
Zdravím, teď jsem si všimla, že se Anolis zdržuje spíš na zemi což asi nebude moc obvyklé.
Zjistila jsem, že se neudrží na větvích. Ještě předevčírem žral, krmení mu nedělalo problém ani 1. den.
Přivezli jsme si ho v září z ŽE. U nás podán hmyz cca 3x obalený v Roboran H + Plastin, tak že tam bych asi problém neviděla (?)
Terárko 100x50x50, teploty takové, jaké mi zde poradil pán nade mnou. Rostliny, rosíme na večer, ze světel tam má bodovku na výhřev + zářivku na dosvit.
Kdyby bylo potřeba něco doplnit, tak doplním.
Co s ním? Čím to může být způsobeno? Můžeme mu nějak pomoct?
Nepíšete, jak je Chamaeleolis starý, třeba jste koupila staré zvíře, které dožívá. Fotka by napověděla. Ale spíš bude problém někde jinde. To, že nepotřebují UVB, není tak úplně pravda. Jistě, jako monoho dalších ještěrů, kteří zrovna nevyhledávají pražící slunce, se bez UV celkem obejde, pokud má v potravě dost vitamínu D. Jenže podstatnou složkou potravy chamaeleolisů jsou plži, včetně hlemýžďů a spol, kteří mají rozpustné zásoby uhličitanu vápenatého, plus chamaeleolis taky často nějaké ty kousky ulit sežere. Krátce - tohle jsou zvířata adaptovaná na vysoký příjem vápníku, k jehož mobilizaci potřebují vitamín D, a jsou to samozřejmě zvířata denní, která ve větvích stromů pochytají na Kubě slunečního světla spoustu. Takže možná přece jen málo vápníku a málo kvalitního světla nebo vitamínů. No a spodní limit 23 stupňů je dost málo. Lokálně dole v teráriu OK, ale pod zdrojem klidně třicet. Ale bohužel chamaeleolisové bývají docela choulostiví. Dlouho se může zdát, že nic moc extra nepotřebují, ale pak vás nemile překvapí širokým spektrem nejrůznějších chorob a problémů.
Tak starý je údajně něco přes rok. Pod zdrojem má 31 st. a v nejchladnější části těch 23 st. Hlemýždě za dobu, co je u nás snědl tři.
Zřejmě by byla chyba už u původního majitele, ale je nám divné, že hned 1. den přijímal potravu a byl aktivní. Lezl i po pozadí v teráriu a zdržoval se na větvích. Ze dne na den otočil, nechtěl žrát a už se zdržoval jen na zemi.
Teď jsme ho s naší pomocí dali na nižší větev ať je aspoň trošku u žárovky. Tam se zatím drží statečně, i na ruce se dokázal udržet.
Zkuste sem vložit fotku. Polodetail hlavy a pak celé zvíře.
Jedinou fotku, co zatím máme je tahle.
Už má zhasnuta, tak zkusím nafotit zítra.
Tak jsem našla ještě tuhle.
Večer si sám vlezl na nižší větev, ale teď je zase na zemi. Pokud by tahle fotka nestačila, tak samozřejmě vyfotím, ale nechci ho teď zbytečně stresovat.
Hm,
na těch fotkách vypadá celkem OK. Moc tlustý není, ale přespříliš vyhublý taky ne. Chtěl jsem vidět pánev a "fousy", které jsou u zvířete v kondici rovné a "naježené". Těžko říct, co s ním je. Chamaeleolisové mívají potíže s očima a ledvinami, taky trpí na kokcidie.
Některý den sežere 2 cvrčky+šneka, jiný den nechce nic, další den sní 3 šváby, pak zase nic nechce..
Určitě dáme vyšetřit trus jestli nějaký vůbec bude. A pak se teda uvidí co dál. Nějak moc nevím, co s ním jiného no. Budeme mu zkoušet předkládat potravu a čekat no.
Každopádně Vám moc děkujeme.
Dejte mu do terária silnější (průměr cca 5 cm) vertikální větev a několik víceméně rovných, spíš tenčích (průměr 1-2 cm) větví umístěných v různých výškách horizontálně. Větve s kůrou, ne ten ořezaný klacek co tam máte. Nemá zalepené lamely na prstech?
Má tam i silné větve, i vertikálně. Jaké větve by jste doporučil? S hladkou kůrou vyjdou na stejno jako tyhle suché ne? Měli by to být už staré větve z kroucené vrby, má tam jak širší, tak tenčí.
Lamely zalepené nemá.
Dnes snědl jednoho cvrčka a vylezl si zase o něco výš, právě na tu širší větev.
Přikládám ještě fotografie, které se mi podařily dnes vyfotit.
No je pravda, že na povrchu těch větví zas až tak moc nezáleží, pokud je zvíře v pořádku. Jen ten bambus bych asi chamaeleolisům nedával, neřekl bych, že na něj v přírodě lezou. Já používám dub, často meruňku, topol, někdy i tu vrbu a černý bez. Chamaeleolisové jsou adaptovaní na tenké větve, na kterých přednostně nocují. Pokud zvíře přijímá potravu, asi nebude tak zle.
Bambus jsem tam strčila včera, aby měl možnost vylézt výš, když se mu to nějak nedařilo. Ten co nejdřív půjde pryč.
Uvidíme jak to půjde dál, co nejdřív ta koprologie a snad to bude ok.
Nelíbí se mi ten substrát na dně. Vypadá to strašně suché, a kdyby se mu při lovu povedlo sežrat i hroudu té rašeliny, neudělá mu to dobře. Lepší je mít substrát vlhký a homogennější a na zakrytí použít třeba bochánky bělomechu nebo suché, tuhé listy, např. bukové nebo z rododendronů.
Dobře, se substrátem něco uděláme.