Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chov svábov-divné správanie

Dobrý deň, chovám koloniu švábov dubia a pred 2 dnami som ich orosil vodou, pretože týžden nemali vodu a odvtedy ako sa napili tak všetci šváby sa obrátili na chrbat a su hore bruchom. Zo zadku tlačia bielu hmotu (len samice) a všetci stale ležia na bruchu aj samci.. vobec nereguju na nič len hybu končatinami .. vie to niekto vysvetliť?

No tak, mal som ich v plastovom boxe, ako substrát bol piesok do detských ihrisiek ale tam boli len 5 dni a vetranie mali vymyslené tak že neboli uzatvorené v tom boxe ale mali na povrchu dve železné mriežky kde boli otvory takže vzduch tam prenikal.. teplota bolo izbová.. ako potravu mali: rozok psie granule a vločky.. bez vody. takže na piaty den som postriekal steny a začali piť tu vodu potom začali samičky vypušťať otheky a začali sa prevrácať na chrbat a to aj samci, .. samičky stále maju otteku, na 6. den som ich premiestnil do kýbla kde som zvolil substrát hlinu (maju tam aj ukryty)a ako jedlo tam maju: pupavové listy a mrkvu ale stále sa nehybu len stoja na mieste a bud su na chrbte ale vždy ich dam na nohy aby neboli na bruchu..

PS: V tom rozprašovači nebola žiadna iná tekutina okrem vody.. tymto rozprašovačom rosim aj agamky ..

Chápu to tak že je máš doma jen týden? A ze sis koupil dospělce . Pokud jo tak peozily extrémní šok ,že původní majitel je měl v teplo asi jen na proložkách. Zkus jim zvýšit teplotu (podlozka,kablík nebo ppstavit na terarko). A zjistí stali přísun vody a jídla . A mít je v co největší čistotě (cisty dno a proložky)

Substrát jim tam nedávej žádný, u dubií je to kontraproduktivní. Akorát se v tom drží bordel a vlhkost. A následně roztoči. Ale jestli sis koupil dospělé šváby a dal jim komplet nové proložky, tak ti jich asi dost pochcípe, to je normální. Dospělé dubie špatně snáší změny, proto když se kupují tak je potřeba je vzít i s nějakýma jejich původníma proložkama, které už mají "nasmrádlé". A nebo kupovat nymfy, ty jsou méně choulostivé na změny prostředí.

No dnes som ich dal na terarko aby sa im zvýšila teplota.. niektori jedinci su aktivnejši ale stale ani nereaguju na svetlo .. proste nezalezu pod ukryty. (možno 2-3 jedince su aktivne)
Zatial všetky žiju ale stale su na chrbte a hybu končatinami tak ich vždy prevrátim ..
Neviem teda či mam vysypať ten substrát alebo ho mam nechať?
Su to všetko dospele jedince 30 samic 20 samcov.

Ako tak pozorujem tak ta zvýšená teplota im asi prospieva čoraz viac su aktívnejší. Za všetky rady vam dakujem.
Mám ešte otazku na chov švábov Smrtihlavou. Zajtra mi maju doviesť 500ks týchto švabov tak sa vas chcem spýtať aby som neurobil niaku sprostosť ako im mam zariadiť box ?
Mam zvoliť niaky substrát pre tieto šváby?
Ako často krmiť, podávať vodu.
Aká teplota im vyhovuje ?
Mam zvoliť kartony od vajičiek čo mi pošlu alebo dať nove?

Ak ma niekto skusenosti s týmito švábmi bol by som rad za rady ako ich chovať pretože stále kupovať hmyz je celkom drahe ked si to prepočitam na rok preto chcem vybudovať vlastnu koloniu tak radšej chcem sa opytať vas aby som nespravil niaku blbosť aby nenastal niaky problem ako teraz.

A potom ešte mam objednanych 100 ks švabov madagaskarských
Ma niekto skusenosti s týmito švábmi?
čo im najviac vyhovuje ake prostredie substrat teplota a pod.

K smrtihlavům bych přistupoval jako k dubii jen stím že jsou asi 2-3x větší. Takže vetší box do něj ty plata co ti pošlou + svoje a třeba ruličky od toaletáků . Mě se chov dařil ze začátku ale pak sem si jich přestal všímat tak začaly zdechat. Zajistit aby měli 27-28C . A potřebují vcelku dost pít takže nějakou napaječku nebo vodní gel.

K madagaskarákum. Lozí po stěnách takže nějak zabezpečit box (víko,vazelína) . A tohodle druhu se doporučuje vyšší vlhkost. To docílíš rosením nebo že budeš mít v boxu vlhčí rašelinu a hrabanku (suché dub/buk listí) . Teplota zase 27-28C . Vcelku hodně pijí takže jako u smrtihlavů.

Dobrý deň, priviezli mi pred 4 dnami tie svabi čo som spomínal vyššie v príspevku ale mam otazku dneska ked som ich kontroloval tak som narazil na niakeho ineho švaba ..
Myslim druh švabov smrtihlavov mam ich 500 a neviem či su to všetky samice a 1 samec alebo to je niaky iny druh viz foto.

a2v95566h

Čo to je samec smrtihlavou a ostatne su samice?
Alebo to je niaky iny druh ked je taky biely a velky? (največí z nich čo som videl)

No, ked som ich kupoval tak na obrazku boli "nymfy" a to som myslel že už su dospele jedince a ked som aj prezeral niake chovy týchto švábov tak tam boli tiež odfotené "nymfy" a nie tieto dospele jedince ..
preto ma tento jedinec čo som dal dokružku zmiatol odkial sa nabral ..

ale teraz vdaka vam viem, že takto vyzeraju dosepele jedince, .. ja som bol naozaj v tom že dospele jedince su tie "nymfy" aj ked som čital ten chov tak tam bolo písane že su velké približne ako madagaskarske .. to mi bolo tiež divne že su take male, tak som myslel že asi širkou budu niak podobne ale teraz už viem ako čo. Dakujem.