Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Morelia Spilota - četnost krmení

Zdravím zkušené chovatele/chovatelky... Už přes rok pečuji o M.S.Cheynei NZ2013 a normálně krmím potkany. Vím, že každých 7-10 dní bych měl krmit jedním potkanem 130gr+, ale trochu mě znepokojuje vyprazdňování. Nevím, zda čekat až had kořist stráví a vyloučí, což od pozření trvá někdy i 14 dní. S tím, že cca 5-tý den po pozření je první výměšek (bílý, menší, moč). Pak 10-14 den velký, dlouhý, hnědý. Hadi ale šmejdí a jsou "připraveni" lovit ještě před vyloučením exkrementů... Tak se chci zeptat jak moc čekat a řídit se vyměšováním při krmení.

PS: víte něco o vlivu vlhkosti v teráriu na vylučování exkrementů, resp. tendenci zadržovat např. moč? Někdy mám totiž pocit, že jim trávení trvá dlouho, ale jakmile je čas od času opláchnu vlažnou vodou, najednou si uleví... Vlhkost v chovné místnosti je nízká, 40-50%, je to problém a jak ji udržet trvale kolem min. 60-70%, rosení jsem zvyklý aplikovat pouze před svleky, ale paradoxně se mi stalo, že se hadi svlékli lépe bez něho:/

Předmět Autor Datum
Zdravím,stačí krmit 2x potkan za 14 dní.
Jamata 28.10.2015 16:58
Jamata
Ach tie hovna.... Zaujimalo by ma, jak casto podla nich krmia majitelia curtusiek... Nic sa mu nesta…
danio007 29.10.2015 13:14
danio007
...to, že dlouho vydrží bez krmení vím. Spíš mi šlo o to, jak často krmit a zda vyloučení exkrementu…
PavelS 29.10.2015 14:21
PavelS
Prosím, prosím,... odpovězte někdo nebo příp. hoďte link na vlákno, pokud se to už řešilo... Myslím,…
PavelS 31.10.2015 20:42
PavelS
Ahoj. Jinak jak již psal danio 007. Ale asi tak odpověd nebude asi stejná u všech hadů. Jen to,že…
Petrš 31.10.2015 22:35
Petrš
Díky za odpověď. Ze začátku jsem neměl ponětí, že jsou jakési dvě fáze vyměšování, později jsem si t…
PavelS 02.11.2015 22:08
PavelS
Z mého pozorování vyplynulo, že u hroznýšů (B. constrictor, E. angulifer, subflavus, maurus, cenchri… poslední
Lukas K 03.11.2015 08:02
Lukas K

Ach tie hovna....
Zaujimalo by ma, jak casto podla nich krmia majitelia curtusiek...
Nic sa mu nestane ani ked bude mat pauzu mesiac. Zdrave zviera to ustoji bez najmensich ptoblemov. A ani v prirode nezerie pravidelne.
Inak, takmer trojrocne zviera, kludne po cca 10dnoch a sem tam pauzu.
(A sustredit sa viac na pozorovanie zvierata jak hovien)

...to, že dlouho vydrží bez krmení vím. Spíš mi šlo o to, jak často krmit a zda vyloučení exkrementu brát jako ukazatel podání další potravy... nemám dlouhodobé zkušenosti s chovem hadů jen cca 1 rok), takže se zatím zabývám i hovny;) poněvadž podle hovna se dá poznat, jak se zvířeti daří a co příp změnit.

...čili krmit podle počtu uplynulých dní od posledního krmení nebo čekat na vyloučení všeho ztráveného?

Prosím, prosím,... odpovězte někdo nebo příp. hoďte link na vlákno, pokud se to už řešilo... Myslím, že odpověď bude stejná u všech druhů hadů... Prostě mě zajímá jestli krmit bez ohledu na vyprazdňování nebo čekat až vše vyjde... díky;-)

Ahoj.
Jinak jak již psal danio 007.

Ale asi tak odpověd nebude asi stejná u všech hadů.

Jen to,že tady je důležité hlavně nekrmit těsně před svlekem.

Pokud budeš čekat na to až se vyprázdní tak mnoho druhů bude trpět hlady!

Jsou kusy co si dokáží vyprázdnění schovat až na svlek=zvol režim+množství-a to krmení musíš odzkoušet není to hned=samo aby dobře trávil tak musí mít vše ok=teplo,vlhko atd.

shrnuto podtrženo=pokud se dlouhou dobu ne...e a nebude těsně před svlekem zkus dát menší kořist( ale pozor v případě živého neé zas malou špatně se bude škrtit a může dojít ke zranění hada).

Díky za odpověď.
Ze začátku jsem neměl ponětí, že jsou jakési dvě fáze vyměšování, později jsem si toho všiml a začal krmit podle toho. Takže jsem krmil 2x za měsíc, cca po 14 dnech. Je pravda, že ta největší *** si hadi většinou "schovali" až na svlek, ale teď už se svlékají zhruba po každém druhém až třetím krmení, takže "velkou nadílku" uklízím i mezi svleky.

Jelikož jsou to mí první hadi a mám je teprve rok a něco nepoznám zda je vše ok,... tedy teplo, vlhko, atd... jen doufám, že ano. Svlečky bývají víceméně vcelku, 2-4 trhlinky přikládám sdírání o ostré předměty či napínání svlečky při svleku. Konzistence výkalů nenasvědčuje špatné trávení=nevidím zbytky kořistí. Moč je pevná bílá i tekutá... tak snad je to ok.

Bohužel vlhkost někdy opravdu stojí i více dní na +/- 40%, což ale občas had změní, když si vleze do misky s vodou a případně ji roztahá všude možně, takže je rázem i 70%... teplota, na místě kde hadi traví téměř 90% času kolísá (spínání termostatu) mezi 26-30 °C.

Z mého pozorování vyplynulo, že u hroznýšů (B. constrictor, E. angulifer, subflavus, maurus, cenchria) platí, že když je nakrmím, většinou po týdnu až dvou musím uklízet, bez vyjímky, kdežto krajty (P. bivittatus, regius, breitensteini, M. spilota, L. mackloti) si dávají na čas a kolikrát defekují i po několikerém nakrmení. Dospělé hady krmím velkými sousty 1X za 20-30 dní. Nevím, jak s tím krmením během svleku - odkalení hadi často příjmou potravu a klidně se svléknou i těsně po nasycení. Krmím většinou rozmraženým, takže útok obrana hlodavce nehrozí a věřím, že ani v přírodě by si odkalený had nenechal případnou kořist utéct. Nicméně samozřejmě je vhodnější krmit mimo období svlékání.

Co se týče vlhkosti, zajímavá otázka, to že hadi s oblibou kálejí do vody, tj. v teráriu do bazénku a podobně je známá věc, ale taky mě vždy udiví, jak se dvou a půl metrový jamajský hroznýšovec trefí přesně do keramické napájecí misky o průměru 20cm.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru