Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Skupina pouze samic

Zdravím,
uvažuji do budoucna o pořízení skupinky samic Agamy vousaté. Stavíme dům a chtěli bychom do obýváku terárium s agamami. Momentálně máme doma jednoho staršího samce, ale chtěli bychom následně spíše skupinku než jednotlivce, ale neplánujeme odchovávat. Máte někdo zkušenost se skupinkou čistě samic? Nejsou problémy se zadržením snůšky? Snášejí se samice společně bez potíží? Budu vám vďečná za všechny postřehy a zkušenosti. Pokud by taková skupina měla být spíš ke škodě než radosti, tak realizovat nebudeme a raději zůstaneme u jednotlivce. Moc díky.

Muzete mit klidne skupinu samic. Budou mit snusky, neoplodnene samozrejme - problem se zadrzenim u vousatek nebyvaji. Budou v plodnem obdobi hledat samce a chovat se dominantne - jde to az k prohaneni ostatnich a pokusum o pareni se samic mezi sebou. Jinak zadne problemy, snaseji se vseobecne dobre.

Zdravím,

problémy se zadržením vajec se samozřejmě mohou vyskytnout, přeci jen neoplodněná vejce mohou být problematičtější než oplodněná. Stejně tak společné soužití - mohou být dlouho spolu v klidu a pak se začít rvát. Měl jsem takhle společně 2 samice ve velkém teráriu a postupně měly obě problém se zadržením snůšky i se vzájemnou agresí.

Zadržené snůšky jsem nakonec musel nechat chirurgicky odstranit a agamy mám každou zvlášť, aby se nenapadaly. Paradoxně ta menší byla žravější a utlačovala tu větší. Ale není to jistě pravidlem, řada lidí chová samice bez problémů.

Ja za ty roky nikdy se zadrzenou snuskou problemy nemel, i u ciste samici skupiny - pokud byly podminky OK, bylo vhodne kladiste, tak vzdy bez problemu vykladly. Agresivita byla vzdy jen v obdobi kdy se chtely parit, ale nic hrozneho, proste normalni dominantni projevy, se snahou parit se s jinou samici.

Skvělé, moc děkuji. Tahle pozitivní zkušenost mě těší.
Ještě se rovnou tedy zeptám - jsou vhodnější dvě a nebo tři samičky? A ideální rozměr terária? Obecné info mám načtené, spíš mi jde o zkušenost. Dům se teprve staví a rozměru terária se částečně přizpůsobíme.