Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chameleon Jemenský - méně žere a škrábe na sklo

Zdravím

Prosím o radu. Mám doma svého prvního chameleona. Máme ho od 3 měsíců teď mu je půl roku. Poslední 3 týdny méně žere a chodí dolů do terária kde škrábe na sklo. Nevím co by se mu v teráriu nevyhovovalo. Krmím cvrčky každý den. Dřív když byl menší snědl denně cca 20 středních cvrčků krásně rostl měl jsem z něj radost. Dnes sní průměrně tak 3 dospělé cvrřky(někdy dá třeba 6 ale to je vyjímka). Cvrčky obaluji 2x týdně Roboran H a 5x týdně Plastin. Terárium má rozměr v110cm s80cm h40cm. Světlo mám výbojku SunLux 70W Par38 svítím 13 hodin denně.Teploty 25 dole 30 nahoře 35 výhřevné místo pod výbojkou(40cm od výbojky) Větrání je zajištěno spodní mřížkou plus pletivo přes celý strop terária.Rosím jednou denně(pít jsem ho viděl snad jednou) někdy 2x převážně když se loupe ze staré kůže. Jinák je celkem aktivní nezdá se že by měl nějaký problém.Nejvyšší větev terária je ve výšce cca 180 cm. Nechci nic podcenit tak se radši ptám. Dvě věci které mě napadají jsou že máme malé děti které před teráriem běhají (ale to je od začatku co ho máme projevilo by se to dřív) nebo mu již vadí jednotvárná strava cvrčků.Příkládám nějaké fotografie

No prvně bych pozměnil 2x tydně směs roboranu plastinu a biominu H 1:1:1 , 5x týdně biomin h místo plastinu, dal bych tam lineární zářivku na dosvit (6500K 98ra) nevím co rosení ? Děti to by neměla nejt příčina ,pokud fungoval už při nich , zkus rozmanitou sravu sarančata šváby ,larvy potemníku-ty zřídka , přes leto něco nasmíkat pokud máš možnost...

Ahoj díky za reakci.Nevidím ale rozdíl mezi biominem H a plastinem. A důvod té lineární zařívky když výbojka SunLux 70w Par 38 má teplotu chromatičnosti: 5000-6500K? Tu stravu zkusím. Koupím mu nějaké šváby popřípadě ty larvy. Smíkaný hmyz mám velkou možnost a chci praktikovat bohužel teď to není možné hned jak bude půjdu na lov.

Máme velmi podobně starého chámíka. Také nám v asi před měsicem na chvíli vysadil a nežral. Slyšel jsem že to není jediný případ, kdy v určitém věku přestane přijímat potravu. Navíc také začal škrábat na sklo. Možná je to jen puberta u samců, nevím, je také náš první. Zkoušeli jsme měnit stravu, sarančata, červy.. Nic moc nechtěl a pak se zase normálně najel na cvrčky. Nicméně už v menší míře, někdy si dá jen 3, jindy 6 za den. S tím škrábáním jsme zjistili, že náš je asi zvědavý protože si zvyknul na vyndavání z terária při vážení. Když nikdo nestojí u terária tak se vyhřívá ale jakmile se začnu pohybovat poblíž, sleze dolu a škrábe na sklo, jakmile otevřu a přiložím ruku, okamžitě na ní vleze. Už máme takový rituál, že když přijdu z práce, vleze mi na ruku, dám ho na okno kde kouká ven, nebo se jde projít po bytě. Cca po dvou hodinách ho vracím do terária aby zbytečně neprochládal. Většinou pak dá pokoj, napije se, nažere se a spí. Připadá mi to jako venčení psa. Záleží asi na povaze chámíka.

No změnil jsem ty vitamíny/minerali ale stejně nic. Koupil jsem sarančata a taky po nich nějak extra nejde ale v závěru je asi snědl protože v terárku již nejsou a doma taky neběhají :-) Každopádně jsem to neviděl. To škrabání na sklo už nedělá. Já ho vůbec neberu strašně se bojí a nenechá na sebe ani sáhnout nechci ho proto zbytečně stresovat(nevím jak to tedy provedu až ho budu muset s terárka vyndat).Tak snad se sám rozežere protože už opravdu nevím co s ním dělat. Jinak je opravdu v pohodě vyhřívá se leze po terárku prostě žádné známky že by mu něco bylo. Asi je to tou pubertou snad. Každopádně děkuji všem za dosavadní reakce

Přesně tak, náš Evžen když je venku a usídlí se např. na zácloně, je konec. Raději si pak přeleze na kytku nežli na ruku(máme k tomuto účelu transportního benjaminu v květníku), pak stačí zvednout chámíka i s kytkou a přiblížit se k teráriu, on se po venčení většinou těší domu aby se vyhřál, takže si s kytky sám přeleze.

Chameleon sice není pes, ale některý prostě kontakt vyžaduje....viz. můj chameleon.

U nás je to to samé, jakmile přijdeme domů, tak okamžitě kouká co se děje a jen jak pošoupnu sklo, tak kouká, že by vlezl na ruku, nebo peán...cokoliv, co strčím dovnitř. Pak po ruce mě vyleze na rameno a pak na hlavu, takže ho většinou pak na hlavě odnesu na vysokou kytku a na ní okamžitě přeleze a vyšplhá se co nejvýše a tam vegetí. Občas leze po větvích, občas jen sedí a kouká, kde se co šustne.

Chvilku ho venku nechám, ale pak jde zase zpátky domů...někdy se mu nechce, někdy jde sám.

Nicméně problém mám naprosto stejný. Nechce žrát......cvrček....dva druhy, saranče...dva druhy, červ....opět dva druhy, švába....dva druhy.....a nic. Ani z peánu, ani v baráku. Teď jsem jel na víkend pryč, tak jsem mu v sobotu ráno dal do misky pár švábů, pár červů.....a v neděli tam všechno bylo.

Vápník se mu teď snažím dávat do stříkačky spolu s vodou a cpát mu to do tlamy.....ale obávám se, že toho vápníku a vitamínů nemá dost. Nicméně mě připadá celkem v pohodě, je vitální, leze, zkoumá....stavba těla je snad OK......

Ještě jedné věci jsem si všimnul.....chtěl jsem zkontrolovat hovínka, ale nacházel jsem jen bílou část, takže jsem znervózněl, co mu je? Včera jsem na to přišel, protože jsem kouknul do terárka a na zemi leží hovínko a na něm dva černí brouci....velikost tak 0,5cm. Mám je odchytit a vyhodit a nebo je tam nechat, jako úklidovou četu? Myslím, že doma mám někde jejich fotku, tak případně mohu vložit.....

díky

Přesně takovou reakci jsem čekal. Ale nejsem jediný komu to tak dělá, viz další příspěvek. Ne opravdu to nedělám abych se s ním mazlil, bral si ho do postele, krmil ho zeleninou,... Nevyžaduje si mou přítomnost, to je mi jasné, stačí mu nabídnout možnost úniku z terária a jde sám. Viděl jsem u chovatelů, různé "prolejzačky" po bytě a pochybuju, že chámíka někdo nutí na ně lézt. Však terárium není jeho přirozené prostředí, stejně jako byt.

Tak dneska slupl 10 cvrčků a jedno menší saranče. Uvidíme zítra ale vypadá že se probírá pomalu s denní dávky 3ks cvrčků. On snad nikdy neměl den že by nesnědl vůbec žádného cvrka jen jich bylo málo oproti tomu co jedl dřív. Možná to bylo opravdu tím dávkováním Roboran/Plastin. No uvidím snad to už bude dobré.Na sklo neškrábe už vůbec.