Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem UVB příliš blízko?

Dobrý den,

jako zdroj UVB mám pro agamu zářivku Reptile 200 25W (http://www.robimaus.cz/kompaktni-uv-zarivky-g40/za rivka-reptile-200-25w-kompaktni-uvb-exo-terra-hage n-p1350), která má v návodu uvedeno "instaluje se přímo nad zvířata, do vzdálenosti 5-30cm".

Četla jsem o možných problémech s očima při příliš intenzivním vystavení zaření (dřívější vadná série Reptiglo atd.). Může být pro agama škodlivé, pokud se k zářivce může přiblížit i velmi blízko a dostat se těsně k ní? Zářivka končí 10cm nad výhřevným kamenem, ale když se agama natáhne a vztyčí na předních nohou, dostane se hlavou těsně ke konci zářivky.

Děkuji za všechny zkušenosti s touto problematikou.

Já jen, že noční zvíře moc velkou radost z UVB mít asi nemohlo, tak zřejmě jen pro vaši radost....
Já taky dopřávám zvířatům co nejlepší podmínky, proto ji v létě smýkám hmyz a snažím se o nich získat co nejvíc znalostí.Ani u jedné skupiny eublíků jsem neměla UVB a přesto měli pravidelné a zdravé odchovy, ale to je OT.

Já se přiznám, že jsem na téma UVB toho slyšel poslední dobou více i od chovatelů nočních/podrostových zvířat, která jsou schopná přes den/navečer/ráno se občas ukázat venku. Vím, že pár jich začalo dávat UVB i ke zvířatům jako jsou Rhacodactylová, Uroplati,Gonatodi atd. i když se všeobecně říká, že UVB nepotřebují. Zatím to ve svém chovu neřeším, ale nabízí se otázka zda-li to na ně nemá nějaký pozitivní vliv.

jasně, že dokáží. Uplně bez UV totiž žijí možná tak nějaké striktně jeskynní druhy. Ale většina nočních ještěrů se brzy ráno /večer normálně vyhřívá, navíc často přes den někde visí na normálně osvětlených místech, zejména teda ti Pagekoni a Uroplati, jen neaktivují.

Snad neni problem dat tu usporku o chlup vys, ne? Nahodou ted mame jednoho adolescenta vousatky v odchovne zrovna s Reptile 200 25W, a kdyz se vyhriva - stoji pod ni "na prednich" jak pisete tak je jen 3-4cm daleko - zadny problem. Vylozene "na dotyk" bych to ale radej neriskoval.

Ideální vzdálenost agamky od Reptile 200 25W je 10-15 cm. Přes 20 cm je UVB mizivé a pod 10 cm je naopak nepřirozeně vysoké - tedy alespoň u nového zdroje. Časem intenzita slábne a není problém postupně přibližovat. Ke konci životnosti UVB (6-7 měsíců) je pak vzdálenost 5 cm agamy v pohodě.