Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Boule na užovce červené

Dobrý den před třemi dny jsem si koupil malou užovku červenou a včera jsem si všiml že má na hřbetě malou bulku chtěl bych vědět zdali to bude mít nějaký vliv na její zdraví. Zatím je stále zalezlá ale to je asi ze začátku normální.

Předmět Autor Datum
ahoj,vlož fotku.Dle popisu by to mohla být křivice, pokud zůstane u jedné bulky, tak to často v dosp… nový
kacaba1 27.01.2016 18:50
kacaba1
Nechci teď hada rušit takže mám pouze tuto fotku, bouličku má asi uprostřed eKDc nový
Michal Stojan 27.01.2016 19:54
Michal Stojan
Taky mám zada ale už nějakých 10 let a taky se ji udělala první malá boule a teď už má obří 3 ... A… nový
Ade 15.08.2019 23:09
Ade
V jaké kondici je ta užovka? Fotka by nebyla? poslední
Epanterias 16.08.2019 00:23
Epanterias
Pokud má něco takového, tak určitě nikdy do chovu. Osobně bych ji dotyčnému vrátil, zejména pokud na… nový
Epanterias 27.01.2016 20:05
Epanterias
Děkuji za odpověď. Nechystám se dát hada do chovu ale nejspíše si ho nechám. Chovateli ho asi nevrát… nový
Michal Stojan 27.01.2016 20:28
Michal Stojan
No to říká na začátku každý. Pak se něco přihodí, had musí z nějakého důvodu z domu (lhostejno zda z… nový
Epanterias 27.01.2016 21:47
Epanterias
S tímto mám zkušenost. Kupovala jsem si samičku přímo s upozorněním na nevhodnost do chovu, taktéž m… nový
Taria 28.01.2016 11:44
Taria
O těchto bouličkách s propadlinami jsem slyšel a už jsem je viděl ale nemyslím se že bi to mohlo být… nový
Michal Stojan 28.01.2016 20:33
Michal Stojan
Ty propadliny se objevily časem právě mezi těmi boulemi, které také časem přibývaly a přibývaly po c… nový
Taria 28.01.2016 21:58
Taria
Tak dnes užovka umřela nevím zdali to bylo tou boulí nebo tím že nechtěla jíst nicméně s ní něco byl… nový
Michal Stojan 07.02.2016 21:42
Michal Stojan
Nežraním to rozhodně nebylo. I mláďata vydrží poměrně dlouho bez potravy, což není žádný návod k týr… nový
Epanterias 08.02.2016 20:18
Epanterias

ahoj,vlož fotku.Dle popisu by to mohla být křivice, pokud zůstane u jedné bulky, tak to často v dospělosti není znát a kvalitu života to neovlivňuje, pokud se to bude horšit, tak by mohla mít problémy.Určitě bych ale takové zvíře nezařazovala do chovu.

Pokud má něco takového, tak určitě nikdy do chovu. Osobně bych ji dotyčnému vrátil, zejména pokud na to neupozornil dopředu. Pochopitelně může se stát, že to přehlédne sám, i když u někoho, kdo mláďata standartně prohlíží a párkrát nakrmí, by se to stát nemělo. S největší pravděpodobností je to vlivem špatné inkubace (uvádí se zpravidla silné zakolísání), nebo nevhodné genetiky rodičovských zvířat. Bohužel to nikdo neví a nerozštípne. Chovatel s ambicemi množit svoje zvířata má k dispozici celou škálu zdravých guttat a vědomě by neměl šířit případná genetická zatížení. Obecně tato mláďata racionálně smýšlející chovatel ani nepouští mezi další chovatele a pokud je nezkrmí sám, postoupí je někomu, kdo je na krmení využije.
O tom, jestli to hadu vadí či ne, to je silně diskutabilní, protože nemáme ponětí, jak se ta boule bude chovat, případně jak vypadá páteř. Pár takových zvířat jsem viděl a dojem, že se jedná o bouličku byl opravdu jen dojmem. U některých takových deformit docházelo následně v místě k silné kalcifikaci, had byl pak neohebný, hůře pohybující. Jiná zvířata nasvalila, pro laika nebyla boule takřka znatelná. Had také nemá šanci sdělit, že cítí nějaké bolesti, takže naše hodnocení, že hadu to nepřekáží, nevadí, nejsou nikterak objektivní. Navíc některé páry guttat, s nimiž jsem měl tu čest, dávají taková mláďata standartně v každé snůšce a je zajímavé, že při spojení s jiným zvířetem se taková mláďata nelíhnou. Proto bych byl opatrný s těmi běžnými úvahami a uklidněními, že o nic nejde, protože někomu pouze zakolísala teplota v inkubátoru a na svět přišli samí velbloudi. V ojedinělých případech to asi pravda je, ale poslední dobou to kolísá některým chovatelům až příliš často...

Děkuji za odpověď. Nechystám se dát hada do chovu ale nejspíše si ho nechám. Chovateli ho asi nevrátím jelikož je docela dost daleko.Já to přehlédnu a budu doufat že se to nezhořší. Ještě se chci zeptat zdali se dá případnému zhoršení předejít.

No to říká na začátku každý. Pak se něco přihodí, had musí z nějakého důvodu z domu (lhostejno zda za dva, tři roky nebo za deset), mezitím nasvalí, boule je vizuelně potlačena a nový majitel na ní zvesela založí chov. Je mi líto, ale takový had nemá v chovu co dělat. Vzhledem k tomu, že není znám původ téhle deformity, ztěžka říct, jak se to bude chovat. Osobně bych byl rád, kdyby se to u podobných mláďat spíše zhoršovalo (rozumějte zviditelňovalo), než aby došlo k tomu, co jsem uváděl shora, tzn., že s růstem hada dojde k tomu, že se to kryplíkovi zaobalí. Takto postižených guttat se rodí opravdu docela dost a já už dávno nevěřím, že je to neškodné a v chovech nepřenosné.
Pochopitelně je to Vaše věc, jak se zvířetem naložíte. Jinak doporučuji prostudovat na poradně starší vlákna na podobné téma, člověku to občas otevře mysl.

S tímto mám zkušenost. Kupovala jsem si samičku přímo s upozorněním na nevhodnost do chovu, taktéž měla boule na páteři. Asi jen dvě nebo tři sotva znatelné u ocůsku s tím, že by se měla osvalit. Bohužel se tak nestalo, postupem času začly boule přibývat až k hlavičce a mezi boulemi měla viditelné propadliny. Nakonec přestala kvůli nim šplhat, nemohla se nikde uchytit a udržet, padala i z ruky, krk měla naprosto ztuhlý, deformace se jen zhoršovaly až mi i přestala žrát. V cca čtvrtém roku jejího života jsem ji už musela dát na mrazák, protože by se jen a jen trápila dlouhou a bolestivou smrtí.

Tak dnes užovka umřela nevím zdali to bylo tou boulí nebo tím že nechtěla jíst nicméně s ní něco bylo a nebyla v pořádku.
Chovatel mi jí prostě neměl prodat. Pozítří si jedu koupit jinou doufám že ta bude v pořádku ale rozhodně si na to dám pozor. Děkuji za všechny rady a na tomto vlákně asi končím.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru