Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem UVB a tepelné žárovky ve vlhčích teráriích

Zdravím, zalíbili se mi malí denní gekoni, hlavně Phelsuma klemmeri nebo Lygodactylus kimhowelli, a tak zjišťuji info o jejich chovu, abych se mohla zodpovědně rozhodnout, jestli si je pořídím. Není mi ale úplně jasné, jak zařídit UVB a vytápění ve vlhčích teráriích, které tito gekoni potřebují (navíc bych u nich chtěla mít zasazené živé rostliny). Prozatím mám zkušenost jen s nočními gekony Paroedura picta a Lepidodactylus lugubris - Paroedury nepotřebují vlhko ani UVB a Lepidodactylus sice vlhko mají, ale ne to UVB, takže tam vytápění řeším tepelnou rohoží nalepenou na bok terária.
Jenomže u těch Phelsum nebo Lygodactylů bych musela zařídit UVB. Jestli to chápu správně, tak UV záření neprochází sklem, tudíž musí být žárovka umístěna přímo v teráriu. Jak ale zajistit bezpečnost ve vlhkém teráriu? Přece jenom jde o elektřinu a ta se s vodou a vlhkem moc ráda nemá, že... Jak to u podobných druhů máte zajištěno Vy?
A ještě jeden hloupý dotaz (jak říkám, zatím s tím nemám zkušenost) - UVB žárovka (předpokládám, že by šlo o Reptile 100 13 W) vydává i nějaké teplo? Tj. stačila by terárium pro tyto gekony (podle načtených info by pro pár mohlo stačit š 30 x d 30 x v 50 ?) i vytopit nebo by byla nutná ještě tepelná žárovka?
Předem děkuji za názory.

Pro par terarium urcite staci. Oni zase tak moc vlhko nepotrebuji. Z vlastni zkusenosti vim, ze prilis velkym vlhkem si clovek jen pridelava problemy. Chovam je tak, ze na dne teraria mam cca 0,5cm pisku(ciste z praktickych duvodu, phelsumy tam stejne nelezou, tak je to jedno). Rosim kazdy den vecer, ale tak, aby vse do rana vyschlo. Mam u nich tez malou plastovou nadobu(obal od beetle jelly) na vodu zavesenou na bambusu, kde je neustale voda. Jako zdroj UVB mam uvnitr teraria 13w reptiglo v kvetinaci. Je dulezite, aby se mohli felzumy pred UV zarenim schovat a zaroven min moznost se vyhrivat. Jeden bambus mam pak dany napric teraria primo od UVB. Navrchu teraria mam jeste doplnkovy zdroj svetla a to 24w LED pro co nejvetsi mozny svetelny tok. Klasickou zarovku moc nedoporucuju, protoze se o ni phelsumy velice snadno muzou popalit. Stejne chovam i Phelsumu seippi, ktera je ze stejne lokality a vlastne az na par vyjimek i ostatni mensi druhy phelsum.