Jak sterilizovat mech
Ahoj chtěl bych poradit jak mám sterilizovat kůru s mechem aby mi tam ten mech zůstal jelikož to vypadá krásně s tým mechem ale kdych ho vyvážil tak nevím co by se s ním stalo a kdybych ho dal do trouby tak by mi zeschnul takze prosim o radu jestli to vůbec jde. Děkuji za a odpověď.
nabizi se otazka - proc ho chcete sterilizovat?
Jelikož Jena kůře kterou jsem sloupnul ze stromů v lese a jistota je jistota a nechci riskovat že v ní něco bude bakterie atd a nechci aby mi pote štíři zahynuli proto
Popravdě trošku nechápu tuhle hysterii vše dezinfikovat, sterilizovat, péct v troubě... Já sbírám v lese kůru porostlou mechem, mech i vše ostatní a po pouhém mechanickém očištění dávám do terárií ke štírům, pavoukům a všemu ostatnímu a nikdy se nevyskytl žádný problém.
Doufám, že jste tu kůru v lese sloupával v protichemickém obleku! Nebo alespoň se jí nedotýkal holýma rukama (ale přes ochranné gumové rukavice), protože jinak jste také kontaminován! A do doby než budete sterilizován, nesmíte ke svému štírovi. Přece nechcete riskovat, že by zahynul .
A teď vážně, víc než prolití horkou vodou ve sprše nebo maximálně velice kraťounké vypečení v troubě (spíše jen takový 2 minutový "úžeh") nemá smysl řešit. Spíše ani to ne.
Tohle je to nejpodstatnější - substráty z lesa jsou živé. Takže mají určitou mikroflóru, která pokud zůstane celkem v rovnováze, tak nehnijou, neplesniví. Ale v okamžiku, kdy se krátce sterilizují se ta dobrá mikroflóra poškodí a spory plísní zůstanou, takže to pak akorát začne plesnivět..
se substráty z lesa je zbytečné cokoliv takového dělat, stačí omýt teplou vodou od případného ptačího trusu a nechat trochu proschnout, aby z toho vylezly ukryté stonožky a pavouci.
Kdysi v zimě jsem potřeboval menší pařízek do terárka. Jeden takový pěkný, trochu ztrouchnivělý, jsem i v lese našel. Rovnou jsem ho (ještě promrzlý a obalený sněhem) šoupnul do terárka k hadům. S pár broukama, muškama a dalšíma breberkama jsem tak nějak počítal, ale to skryté zimující mraveniště, které mi z terárka udělalo během dvou hodin volně průchozí formikárium jsem nečekal.
jj, proto je to potřeba nechat trochu proschnout, aby se nejdřív vystěhovali předchozí nájemníci
jo, ségra takhle jednou v zimě pojala touhu si domů donést na okrasu takový pěkný sršní hnízdo!
Zajímavé. Já měla za to, že u sršní přezimují jen napářené královny a ty zjara založí nové hnízdo.
k realizaci nedošlo, sem ji to rozmluvila. bylo to mladý, opravdu krásný hnízdo kompaktního tvaru. Jako, nikdy jsem generační cykly sršňů neřešila, ale mockrát jsem viděla (a dvakrát vlastnila) obrovský, mnohaletý sršní hnízda-evidentně ty královny nemaj potřebu chodit daleko. Takže stopro vím, že v zimě v tom něco dost živýho je. Jestli to jsou jen královny jsem opravdu nezkoumala. Taky je docela možný, že za nestandardních teplotních podmínek (zima-nezima nebo umístění hnízda někde v lidským obydlí) ty dožívající exempláře dělnic prostě akorát nechcípnou všechny, stejně jako když člověk na jaře nachází paví oči, který taky prostě a jednoduše opomenuly chcípnout.
ty obrovský sršní hnízda jsou ale taky jednogenerační. V zimě v nich může zimovat kde co, kromě těch sršní. Protože královny v tom starém hnízdě nezimují, stejně jako vosí královny a na jaře založí nové. Dělnice jsou krátkověké, ty nezimují vůbec..
Mě se to stalo taky :D. měla jsem formikárium a zjistila to až ráno, celkem dlouho jsem pak pod kobercem zjišt´ovala různé druhy brouků....