Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Corallus hortulanus

Zdravím,
mám menší problém se svým hortulanem....mám jej doma už asi 2 měsíce, ale zatím mi žral pouze jednou a to asi před měsícem. Zatím se jednou svlékl a svlečka má něco okolo 80 cm, takže je to zatím ještě celkem prcek. Nevíte někdo, proč mi odmítá žrát jak živou, tak i umrtvenou potravu? Předem děkuji za každou radu. :)

Měla jsem podobný problém se svým prvním hortulánem. Toho jsem kupovala jako cca 2-měsíční mládě a nežral sám. Zkoušela jsem různý velikosti potravy živý i mrtvý bez úspěchu a po několika týdnech jsem ho nakrmila stylem, že jsem mu "medvídka" zasekla o zuby a to po chvíli sežral (několikrát to vyhodil, ale pak ho to přestalo bavit).
Cca po 3 měsících tohodle krmení začal žrát sám, chytnul se na čerstvě zabitý nastřižený myše (medvídka).
Pak ještě chvíli odmítal žrát živý a žral jen nastřižený, ale po pár měsících začal žrát i živý.

Násilné krmení je až poslední možnost a pokud to není nutné, rozhodně bych se do toho nepouštěla - často způsobí víc problémů, než užitku. Pro zvíře je silně stresující a můžeš mu i ublížit.
Pokud nezačíná být viditelně pohublý, raději bych vyzkoušela pár "triků". Zkus myšku trochu poranit, ať vidí/cítí krev. Hortulani se v přírodě živí spoustou tvorů včetně žab, ptáků a ještěrek. Můžeš vyzkoušet nakrmit něčím takovým...nebo tím myšku alespoň "potřít", někdy nový pach stačí.
Další možnost je hada na několik hodin zavřít do menší (ale tak aby se mohl normálně pohybovat), ideálně neprůhledné krabičky spolu s kořistí.

Jestli se pokoušíš krmit každý den, nech hada pár dní odpočinout, ať se trochu uklidní.

V jakých ho máš vlastně podmínkách? Teplota, vlhkost, rozměry terária...standardní sortiment podezřelých. Foto by nebylo?

Myš jsem pokaždé nařízl, u menších to dělám skoro vždy, ale nezabralo to. Zkoušel jsem ho nechávat i v té bedně a taky nic. Jinou potravu jsem ještě nezkoušel, takže tohle určitě zkusím, díky.
Jinak krmit zkouším jednou za týden (denně to nemá smysl). Terárko mám pro něj 35x60x45 (DxŠxV), teplota v nejchladnější části tera je okolo 25°C a poblíž zdroje tepla (žárovka 25W) asi 28-30°C. Rosím 2x denně (ráno a večer), přes den 60-70% a přes noc 80-90% a jako podklad mám rašelinu, na ní rašeliník a pod lianami štěrk (kvůli plísni, viz. foto 1).
Had mi každou noc šmejdí různě po terárku a často ho vidím, jak ryje nosem do skla (jako by se chtěl dostat ven), takže aktivní je, ale na to že má okolo 70cm se mi zdá docela dost hubený.