Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem felsuma madagascariensis grandis - začínající chovatel, vitamíny, podivné chování, klouže po skle:

Dobrý den,
chtěl bych poprosit o několik rad zkušenější chovatele felsumy madagascariensis grandis.
Asi před měsícem jsem dostal dvouletou samičku i s teráriem ve kterém (údajně) dlouho žila.
Díky šťastné náhodě jsem do dvou dnů sehnal mladého samečka asi půl roku starého. Vše vypadalo
dobře. Ze začátku se "oťukávali", ale nyní nevidím žádné známky agrese ani ze strany samičky, ani
ze strany samečka. Z počátku "si hrála na šéfa" samička a nechtěla samečka například nechávat
lovit. Později se to na chvíli otočilo, protože samička na tom nebyla zdravotně nejlépe.
A právě proto píši tento dotaz. Po necelém týdnu, kdy jsem tyto dva nádherné tvorečky vlastnil
jsem si všiml, že samička má problém s pravou zadní nohou. Konkrétně šlo o to, že se jí začala
smekat po skle. Později se přidala i druhá zadní noha a časem začaly prokluzovat i přední nohy.
Postupně bledla a žrala málo až skoro vůbec. To vše během 14 dnů. Nejdříve jsem vyloučil možnost,
že by to bylo nastávajícím svlekem samyčky. Další možnost, kterou jsem vyčetl z fór byla začínající
rachitida. Toho jsem se docela lekl. Koupil jsem hydrovit AD3 a calcium chloratum. Samičce jsem dal
během jednoho týdne asi 3 kapky. Vždy jsem jen namočil špejli a dotknul jsem se s ní tlamičky.
Calcium chloratum jsem jí podával také vždy několik kapek ke kapce hydrovitu.
Po pár dnech přišlo zlepšení (subjektivní dojem, zdá se, že má víc sil a začala vydatně žrát).
Bohužel nemůžu pozorovat, zda se přestala smekat. Veškerý čas tráví na silném bambusu, který jsem
jí do terária přidal, aby nebyla na zemi, když se jí to na skle smekalo. Všiml jsem si ale jiné věci.
Jednou za čas (mohu pozorovat pouze večer, takže nevím jak často) samička sleze níže, hlavou dolů a doslova
zhnědne. Hádám, že jí v tu chvíli není zrovna dvakrát dobře. Do 15 min. vše přejde, samička vyleze nahoru
a zezelená. Nevíte, čím to může být? Hádám, že to nebude přirozené chování. Také jsem párkrát pozoroval,
že jí začne "vibrovat" hlava shora dolů, ale mohlo by to patřit k nonverbální komunikaci s jejím spolubydlícím,
která, jak jsem pozoroval je dost rozmanitá.
Také jsem pozoroval, že se to někdy klouže i samečkovi, ale jen v některých částech terária. Je možné,
že je to nějakou nečistotou na skle?
Ještě bych měl doplňující otázku. Dříve jsem choval zlatohlávky a mám s nimi zkušenosti. Napadlo mě,
zda by se nedali někteří menší zástupci tohoto druhu použít jako krmení (např. pachnoda marginata peregrina a jiné malé druhy).
Je to vhodné krmení? Krmit imagy, nebo larvami? Cvrčky zrovna v oblibě nemám.
Dále popíši základní info o podmínkách v chovu:
Terárium 35x30x50 (šxhxv). Teplota proměnná podle místa v teráriu. U žárovky 30°C, na druhé straně nahoře 27°C, dole 23°C.
V noci teplota klesá téměř plošně na 20°C. Pořídil jsem topnou fólii s termostatem, kterou mám v plánu umístit na zadní sklo, ale zatím
jsem nepřišel na to, čím ji pokrýt a jak ji tam přilepit. Světlo 15W UVB5. Vlhkost 55-60%. V noci klesá teplota a tedy roste relativní
vlhkost. Vitamíny mi přivezl známý z burzy (noname). Prý je ale koupil od chovatele, který tam prodával i felsumy a prý je používá běžně.
Vitamíny přidávám 1x týdně. Obalím v nich cvrčky a rovnou z pinzety podám ještěrkám. Rosím výjimečně. Ještěrky bez problému pijí z misky.
Krmím cvrčky a jednou za čas banánovo-medovou kašičkou.
Všem, kteří se dočetli až sem moc děkuji za jejich čas.

Vše se do jednoho příspěvku nevešlo.
Shrnuji ještě jednou moje dotazy a některé přidávám.
1. Proč se samičce klouzaly nohy. Nejdřív jedna zadní a postupně se přidávali další?
2. Proč jednou za čas sleze a je hlavou dolu a úplně zhnědne?
3. Proč jí občas začne vibrovat hlava?
4. Je dávkování vitamínů 1x týdně ok?
5. Mám v plánu používat zakoupený hydrovit AD3 jednou za měsíc a přidávat jim kapku do vody. Je to ok?
6. Je topná fólie s termostatem dobrý nápad? Mohu ji přidělat na zadní sklo?
7. Jsou malé druhy zlatohlávků dobrý nápad na krmení?

Jakékoli dotazy rád zodpovím.

Předem všem děkuji za jakékoli odpovědi.

S pozdravem,

Martin

Ad1: nedávno v jiném vlákně napsal zkušený chovatel cituji: "Pokud budete rosit, tak vody urcite AD3 kombinal nedavejte. Felzumy pak mouzou mit problem s tim, ze jim to utvori film no nohach a nektere maji prblemy s lezenim po skle." Toto může být jedna z příčin klouzání po skle. Dále zmíním minerály a vitamíny. Jak už bylo napsáno, stávájící vyhoď pokud nevíš co obsahují a kup za pár korun Plastin, Roboran H a uhličitan vápenatý. V tom obaluj každé krmení, nebo alespoň co druhé krmení.

Ad2: krátkodobé zhnědnutí Phelsumy je normální. Příčin může být více. Momentální stresová situace (podněty zvenčí, chování samce), teplota (chlad,teplo) atd.
Ad3: patrně jak píšeš, komunikace se samcem

Ad4: ne je to málo a u noname přípravku už vůbec nemůžeš odhadnout co ji vlastně dlouhodobě podáváš a v jakém množství. Viz ad1. Roboran H + Plastin je ověřeno a používá to spousta chovatelů nejen u Phelsum. Pokud přidáš Biomin H což je lékařsky atestovaný uhličitan vápenatý, nic tím nezkazíš. Doporučuje se přidávat ke každému krmení, samozřejmě občas můžeš jedno krmení vynechat. Dávkování také záleží jak kvalitní krmný hmyz zvířeti podáváš.

Ad5: AD3 nepoužívám jelikož můžeš zvíře lehce předávkovat, což už bylo zmíněno. Tebou praktikované 3x týdně kapka už je daleko přes čáru. Pro začátečníky se doporčuje jedna kapka/ měsíc (do vody, nebo lépe do dětské přesnídávky,kašičky)Ale opravdu pozor. Vetšina chovatelů se shodla, že ReptiGlo UVB 5.0 je dostačující zdroj UVB, samozřejmě umístěný tak, aby zvíře mohlo co nejblíže k takovémuto zdroji, protože vyzařování UVB u těchto zdrojů už po 10cm rapidně klesá.

Ad6: Zbytečnost. Phelsumy potřebují světlo, je lepší přidat žárovku, nebo úsporku. Zvedneš tím intenzitu osvětlení a v Tvém případě i teplotu. 30 stupňů u žárovky je dost málo. Teplotní gradient má být cca 25-30 stupňů s lokální možností výhřevu na 34-35 stupňů.

Ad7: Nevím, každopádně platí a to nejen u Phelesum, čím pestřejší strava, tím lépe. Přes zimu švábi,cvrčci, léto luční koníci a jiný smýkaný hmyz. K tomu 1-2x do měsíce kašičku s medem a vitamíny.

A závěrem terárium 30*30*50 už je málo pro jednu dospělou grandisku, natož pro pár.
Vše by jsi se dozvěděl v jiných vláknech zde. Já se vůbec nepovažuji za zkušeného chovatele, přesně naopak, ale spoustu věcí jsem nastudoval ve vláknech a doplňující otázky např zde: http://tera.poradna.net/q/view/337816-zhodnoceni-t eraria-pro-phelsumu-madagascariensis