Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Roztoči na myších a v celé nádrži

Ahoj,

mám asi problém s parazity/roztoči u mých myší. Před cca čtyřmi měsíci jsem si pořídila myšky a nyní mám u nich v nádrži plno průhledných roztočů velikost cca 0,1 až 0,5 mm, dospělci jou nažloutí, velký kulatý zadeček, hruď i hlavička poměrně malé oproti tělu, nožičky ale znatelné pod lupou, křehké tělo, poměrně rychle se pohybují i na plastových stěnách nádrže. Roztoči jsou po celé nádrži, včetně stěn, ale napadli i myšky. Nemají strupy, takže si nemyslím, že by se jednalo o svrab nebo něco podobného, mají ale trochu zarudlou kůži a nyní při čištění nádoby jsem našla dvě myši poměrně před smrtí, vyhublé a plné těchto roztočů, navíc jedna měla i zalepené oko. Nejvíce kolem uší, a zadních nohou, ale lezou po celém kožichu. Viz příloha, omlouvám se za kvalitu ale fakt to nešlo moc nafotit, je to foceno přes lupu. Prosím o pomoc s určením roztoče, návrhy na léčení, derazinfekci a prostě všeobecné rady. Jako substrát byly použity citronové piliny. Čištění probíhalo tak cca 1x za měsíc, nádrž je velká. Pravda je, že tentokrát byla nádrž asi dva dny lehce zapařená, nebyl čas na okamžité čištění. Díky propetka.

Tak teď jsem vygooglila toto vlákno: http://tera.poradna.net/q/view/257415-parazit-v-ch ove-svabov-shelfordella-tartara?page=r257419

a vypadá to jako ono, prosím o potvrzení a rady jak s tím do pryč, čím omýt zvířata a čím desinfikovat. Něco podobného jsem měla i užab ale tam jsem pak nasadila chvostoskoky a tyto roztoče už jsem neviděla.

Předmět Autor Datum
Dost zalezi, jestli jde opravdu o parazity (napr. Myocoptes), nebo jen o premnozene roztoce z podest…
.JaBula. 26.05.2017 20:12
.JaBula.
Díky za reakci, o parazity se pravděpodobně nejedná, bylo to i v chovu much a v podestýlce vlhkých t…
propetka 05.06.2017 09:29
propetka
v tomto pripade je dulezite udrzovat v nadrzi sucho a kydat casteji nez jednou za mesic, tenhle typ… poslední
.JaBula. 08.06.2017 19:30
.JaBula.

Dost zalezi, jestli jde opravdu o parazity (napr. Myocoptes), nebo jen o premnozene roztoce z podestylky (s jistotou se to da urcit pod mikroskopem). Od toho by se pak odvijela lecba/reseni prostou upravou podminek. Vzhledem k olysalosti mysi bych se nedivila ani jednomu. Invaze je to ale slusna, to na kazdy pad.

Díky za reakci, o parazity se pravděpodobně nejedná, bylo to i v chovu much a v podestýlce vlhkých terárií. Jsou to asi nějací rozkladači. Myši působí olysale ale jednalo se o skákavky, takže ještě neměly ten správný kožíšek a červené jsou asi od drbání. Asi se to tam dostalo s nějakým kořenem do nějakého terária a odtud všude dála, nebo s nějakou potravou do chovné nádrže, fakt nevím. Čištění tera místnosti je ale v plném proudu.

Díky

v tomto pripade je dulezite udrzovat v nadrzi sucho a kydat casteji nez jednou za mesic, tenhle typ neparazitickych roztocu potrebuje vlhko a to se tam za tu dobu urcite nakumuluje, at uz by slo o nadrz jakkoli velkou.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku