Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nechybí vitamíny?

Dobrý den,
mám deset let starého želvího samečka.Nezazimováváme ho, jen když zazimuje sám, což se během těch deseti let stalo asi dvakrát. Přes léto je ve venkovním výběhu, kde má zelenou stravu. Přes zimu je zvyklý pohybovat se volně po bytě, v teráriu nechtěl být, vždy se odtamtud dobýval ven a to i v noci. Teď asi tak tři týdny po sobě začal být hodně dotěrný, hlavně to odnášejí naše nohy a domácí obuv, nedělá mu problém se dost razantně zahryznout. Tak by mě zajímalo, zda mu něco neschází. Dostává běžnou zelenou stravu, např. čínské zelí, kedlubnové listy, a jiné. Žloutek a maso sem tam, miluje rajčata a mrkev třeba nemusí. V létě se sám pase ve výběhu. Ovoce opatrně, jen někdy.
Děkuji za odpověď. Martina

Doprejte mu terárium nebo želví stůl, který by mel mít a tohle řešit nebudete muset. Navíc zimování se nedoporučuje jen kvůli reprodukci. Je to želva, která i ve volne přírodě normálně sama zimuje, takže by se ji ti melo dopřát i v zajetí. Na zemi nemá co dělat. K masu by neměl přijít do styku vůbec (výjimka je, když su chytí něco venku). Vajíčko vůbec.
Nevíte ani základ, takže by jste si mela něco načíst. Tím nemyslím knížky, které byli vydány 30let dřív. Ted se toho ví mnohem vice.
Pokud nic nezmenite, tak zelvicka bohužel dlouho nevydrží.

Děkuji za rady, ale to maso i vajíčko dostal úplně vyjímečně, behem svého života možná tak 5x. Nejsem úplný barbar, jak to možná vyznělo prvním dotazem, nicméně v teráriu opravdu být nechce.
Děkuji všem, kdo se zapojili do diskuze, věřím, že želvák přežije moji krutou výchovu. ;-)
Mějte se krásně a fanfárově.