Předmět Autor Datum
Cca dva měsíce zpět jsem dělal automatický rosící systém a rozdíl v přechodu mezi čerpadlem-hadičkou…
Soptik81 04.01.2018 15:03
Soptik81
Mohu poprosit o typ nebo odkaz trysek? Zrovna skládám obdobný systém. Čekám už jen na časovač z alie…
Cadaverous 04.01.2018 18:28
Cadaverous
Koukam, ze delate teraria, hned vam budu psat email :) Jinak zde je ten odkaz: 32826268768.html
rosak 05.01.2018 00:54
rosak
Potom se zkuste podělit jak trysky fungují. Kterou konkrétní trysku používáte,jaký má rozstřik atd.…
Soptik81 05.01.2018 06:33
Soptik81
Taky mam v planu terarka "trosku automatizovat". Jen zapnuti, vypnuti svetel - u dendrobatek nemusim…
rosak 05.01.2018 13:24
rosak
První prototyp rosení jsem měl taky postavený na 12V čerpadle z ostřikovače do auta, ale když se mi…
Soptik81 05.01.2018 14:05
Soptik81
Díky za odkaz! Na aliexpress.com jsem nějak zapomněl... Hned jsem objednal od jiného prodejce, ale s…
Cadaverous 05.01.2018 18:15
Cadaverous
Dorazily všechny komponenty, tak jsem dneska zkoušel trochu bastlit. Ještě to bude chtít učesat a as… poslední
Cadaverous 03.02.2018 20:30
Cadaverous

Cca dva měsíce zpět jsem dělal automatický rosící systém a rozdíl v přechodu mezi čerpadlem-hadičkou, popřípadě hadičkou-tryskou jsem vyřešil pomocí přechodu z hadiček. V Baumaxu vedou komletní řadu hadiček,které na sebe průměrem navazují. Hadičku s větším vnitřním průměrem stačí lehce nahřát a hadičku s menším průměrem následně vsunout do nahřáté hadičky (popřípadě použít trošku stolního oleje) Za tepla jsem spoje ještě zajistil pomocí stahovacích pásků. Jako trysky jsem koupil šedé Gardena trysky, ale v den kompletace jsem nakonec použil trysky z rosících 2l láhví. Jsou zalisované v plastu, ale jdou lehce vytáhnout pomocí kleští. Tyto trysky rosí mnohem lépe než šedé trysky Gardena. Jako čerpadlo jsem nakonec použil 220V čerpadlo ze starého espressa, tyto čerpadla se dají koupit i nové jako náhradní díly pro espresso přístroje.

Potom se zkuste podělit jak trysky fungují. Kterou konkrétní trysku používáte,jaký má rozstřik atd. Já používám
32725226601.html
akorát bez té plastové redukce. Jak jsem psal, nemám je z ALiEx, ale demontoval jsem je z rosících láhví.
Co se týče časovače,zatím provozuju 1s spínačky, ale mám v plánu sprovoznit časovač na arduinu, tam je to ale zatím ve fázi výroby arduina,dotykového displeje,silové části atd, jelikož arduino bude řídit jak rosení, tak bude mít dotykový displej pro zobrazování 4x teplota, 1x vlhkost a regulovat teplotu na výhřevu pomocí PWM regulace svitu výkonové žárovky

Taky mam v planu terarka "trosku automatizovat". Jen zapnuti, vypnuti svetel - u dendrobatek nemusim resit teplotu, protože LED pasky trošičku hrejou a ještě jsem se nedostal pod 25°C i v noci. Potom jen zobrazovani teplot, vlhkost nepotrebuji. No a jen postrik - 3x denne po dobu 5-10 vterin. Jinak zkuste se podivat na displej od Nextion - docela velka pomoc u aurduina :) Ja nechci zadne displeje atd, ja si chci udaje posilat na web a v pripade potřeby se podivat na stranky. V podstate by mi stacili i spinaci hodiny, ale popravde jsem nenasel zadne které muzou spinat od sekundy, minimalni spinaci cas jsem nasel 1 minutu. A za další je to, ze cerpadlo a led pasky jsou na 12V, mam adapter 120W, takze se nebojim zkratu, pretizeni, protože uz tyto ochrany ma v sobe adapter. Jen první cerpadlo co jsem mel (ostrikovac do auta) mel sileny rozbehovy proud, takze jsem to resil zapojenim tyristoru na rozbeh a po 2 vetrinach přes rele arduina se cerpadlo preplo na primo :)

První prototyp rosení jsem měl taky postavený na 12V čerpadle z ostřikovače do auta, ale když se mi během testování několikrát kousnul a nechtěl se rozběhnout, raději jsem od něj upustil. Rozebírat pokaždě motorek a nědůvěra v tento ostřikovač mě vedla hledat dál (patrně jsem narazil na vadný kus). Máte pravdu, rozběhový proud tyto 12V čerpadla mají velký, já to řešil zálohou pomocí olověného akumulátoru, který tu proudovou špičku bez problémů vykryl. Pak jsem našel čerpadla do espressa a uvědomil jsem si, že mi staré espresso leží ve sklepě. Po otestování bylo rozhodnuto. Silovou část mám postavenou na triakových spínačích (spínání čerpadla, spínání zářivek a UVB) plus PWM triakovou regulaci, která bude regulovat jas výkonové žárovky na výhřevném místě, podle aktuální teploty naměřené arduinem. Jenže celé arduino ještě nemám zcela hotové a tlačil mě čas, protože jsem potřeboval přestěhovat Phelsumu do velkého terária a prozatím tedy čerpadlo spínám 1s spínačkami
3290
které ležely u nevyužité u bratra (ten s nimi kdysi spínal motorek pro otáčení kokonu pavouků, které od samic odebíral a bylo nutno je pravidelně převalovat)
Když se vrátím zpět ke tryskám, dnes jsem rád, že jsem zkušebně rozebral a vyzkoušel trysky z ostřikovacích láhví, ty šedé trysky od Gardeny, které se často tady doporučovaly spíš stříkaly, něž aby rosily co nejjemnějšími kapičkami vody.
Jak jsem již psal, automatický ostřikovač už jede necelé dva měsíce každodenně a musím zaklepat, stoprocentně.
Takže teď už jen dodělat arduino, které bude řídit silovou část pro spínání 220V větví.
A k tomu zobrazování teplot, původně jsem chtěl naměřené hodnoty archivovat a pomocí Lan modulu k arduinu bych si je i zpětně zobrazoval přes PC, ale to zatím nechávám v pozadí, prvořadý je rozběhnout dotykový displej a obsloužit i ovládací menu (manuální nastavení a změnu času postřiku,délku postřiku, manuální změna nastavené teploty na výhřevu atd)
Ale to už si jen tak hraji, tam mě čas už netlačí, hlavní bylo rozjet automatické každodenní rosení a to běží.

Díky za odkaz! Na aliexpress.com jsem nějak zapomněl... Hned jsem objednal od jiného prodejce, ale stejné trysky. Za 5 kusů cca 40 kč. No neber to. :) Rovnou jsem objednal i T-kusy od stejného prodejce. Sice i do zásoby na dalších 100 kusů rosítek, ale zase za cca 45 Kč. :) Motorek ostřikovače na 12V už mám doma a časovač po sekundách je na cestě z Číny taky.
Jakmile to dorazí a zbastlim to, tak dám vědět. ;)

Dorazily všechny komponenty, tak jsem dneska zkoušel trochu bastlit. Ještě to bude chtít učesat a asi i hodit do nějaký krabice, popřípadě vložit nějakou cca 4 A pojistku, ale už teď to funguje suprově. ]:)
Nakonec jsem použil tyhle komponenty:
-Časovací hodiny NKG-2 s časování po sekundách za cca 200 Kč
- 5 ks trysek a 50 ks T-kusů za cca 100 Kč
- Motorek ostřikovačů za cca 100 Kč
- Trafo zdroj na 12V / 5A jsem vyštrachal od staré tiskárny :-)
- 10 l kanystr s kohoutem za 115 Kč
- 6 m hadičky ø 4 mm za cca 60 Kč

Celkem to teda vyšlo na cca 500 Kč komplet. Ještě to neni 100% (tudíž prosím nekomentovat vzhled), ale už teď to funguje luxusně a můžu výrobu jen doporučit. :-D

[P_20180203_185858.jpg]
[P_20180203_185944.jpg]
[P_20180203_190006.jpg]
[P_20180203_190011.jpg]

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru