Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyroba teraria vcetne 3D zadni steny

Chceme s kolegou udělat terária z USB desek a zadní 3D stěny jaký materiál můžu použít? Je mi jasné lepidlo na obklad viděl jsem lepit polystyren i lepidlem z tavici pistoli je to možné? Neublíží to nějak osazenstvu terária ať už jsou to rostliny nebo zvířata? Dále bych se zeptal jaký akryl používáte? Jestli sanitární nebo ne? A nakonec barva

Návodů je všude spousty i tavné lepidlo je možno použít, ale bude patrně tavit polystyrén.
Já postupoval klasicky, polystyrén a pistolová pájka s vytvarovaným měděným drátem a rězat a řezat a řezat.
Následně flexibilní lepidlo na obklady (např Knauf flexlkeber 5kg) alespoň 4 vrstvy.
Následně barva s atestem pro styk s potravinami (např. Balakryl nebo Austis Eternal) alespoň 2-3 vrstvy.
Pro doladění přechodů jsem použil sadu Modelcolor lesklé modelářské barvy.
A závěrem natřít dvě vrsty Laksilem. (pozor žere polystyrén, tudíž na základní barvě nešetřit a 2 vrsty jsou minimum)
Do terária jsem celé pozadí vlepil mamutem.
[IMG_20170909_152846.jpg]
[IMG_20170918_203513.jpg]
[IMG_20170924_174455.jpg]
[IMG_20171022_194137.jpg]

Jako finální povrch mám většinou lignocel. Ten lepím na černý silikon - většinou používám Soudal Silirub 2 nebo jiný neutrální (oximový) silikon (nikoliv acetátové). Velká výhoda u těhle neutrálních silikonů je, že po vytvrzení nesmrdí.
Postup jednoduchý - na povrch vytlačím pořádnou dávku, rozetřu (ideální mít silikonové rukavice) a pak zasypu lignocelem a rukama udusám. Na youtube je na to docela dost návodů.

Jinak jako úplně první “stavební kámen” osobně používám montážní pěnu, nikoliv polystyren. Jen pozor - na sklo se musí nanášet s rozumem, aby neprasklo nebo nepovolily spoje rozpínáním pěny. U OSB tento problém zřejmě nehrozí.. Na youtube je toho opět docela dost k vidění, včetně pár ukázek jak to nedělat :-(
Úprava klasicky perořízkem (fajn je i škrabka na sklokeramické plotny). Pak několik vrstev lepidla atd. Pokud dávám lignocel se silikonem po celé ploše, tak barvu a lak vynechávám, jinak postupuji stejně jak uvedl Soptik81.

[3-A251-C69-549-B-4759-BFA7-487-C75-F6-FF6-F.jpg]

Ano jak píše IgoVlk, pokud chceš rašelinu, lignocel, hlínu, tak použít černý silikon, lehce udusat. Můžeš vlebit i kůru, větve atd.
Pokud chceš přidat na pozadí štěrk a drobnější kameny, popřípadě písek atd, tak do poslední vrstvy lepidla přidat písek, drobný štěrk, přidal bych pro jistotu i duvilax a nanést tak jednu dvě finální vrsty.
Záleží pro jakého plaza je terapozadí určeno, tera výše je určeno pro párek Phelsum, takže jsem písek apod, prostě drsnou stěnu dávat nechtěl.
Chtěl jsem vytvořit podobu kamenné stěny s výstupky pro květináče a u mě také hrálo rozdíl, že jsem v té době ještě skleněné tera neměl, znal jsem rozměry, proto jsem pozadí tvořil externě a po dodání teraria jsem 3D stěnu vlepil,
nalepil přední větrání s lištou a nasadil šoupačky.
Pokud bych tery měl patrně bych postupoval jak píše Igo, tzn pěna jako základ, ale pozor už jsem viděl prasklé tera po nanesení pěny.
Možností je spousty, stačí youtube, akvaristi zase tvoří z polystyrenu a pryskyřice

Pokud chceš přidat na pozadí štěrk a drobnější kameny, popřípadě písek atd, tak do poslední vrstvy lepidla přidat písek, drobný štěrk, přidal bych pro jistotu i duvilax a nanést tak jednu dvě finální vrsty.
A v tomto případě pak dokud lepidlo nezavadne zasypat pískem. Po zavadnutí lehce omést a zalakovat.

Ahoj,
vsechno super postupy ale urcite bych nesel do vyroby z OSB desek. I kdyz drevo jakkoliv potres lakem, barvou... tak proste drevo ti bude furt mit tendenci nasavat vlhkost... zalezi pro jake zvirata to budete prodavat ale pro chameleony bych urcite volil sklenene a do nich dodelat 3D steny.... jsem chovatel chameleonu a ta teraria z OSB desek nebyli na dlouho presel jsem pak na skleneny a ty se i lepe cisti... dreveny nikdy uz nevycistis poradne a navic jeste do sebe nasaje zapach kteryho pak jde tezko zbavit...jsem spise pro vyrobu sklenenych terarii s 3D stenou