Časté praskání žárovek v teráriu
Ahoj, chtěl jsem se zeptat jestli nemáte někdo nějakou vychytávku, nebo radu jak se vyhnout neustálému praskání žárovek uvnitř terária.. patrně kvůli zvýšené vlhkosti.. žárovka je přímo nad miskou s vodou.
Předem díky za odpověď
Odpověděl sis sám, dát žárovku mimo misku a zlepší se to
Tu tam mám schválně, aby bylo v terarium větší vlhkost a když budu víc rosit rozprašovačem, tak to bude z bláta do louže, ale asi mi nic jinýho nezbyde. Každopádně díky za odpověď
Máme misku úplně na opačné straně terária, žárovky stejně měníme x krát do roka (v horším případě x krát do měsíce) a je úplně jedno kterou vezmeme značku. Děje se to tak ve dvou teráriích, v čem je problém netuším. Teď posledně odešly 2 během týdne, takže zkusit přesunout to můžeš, ale výsledek nejistý :D
Přesně tak to mám! :D pěkně mě to rozčiluje. Jdu ráno rozespalej rozsvítit hadům a najednou rána. Za prvý já mám infarkt a pak co to musí být pro to zvíře.
Když se tohle děje, tak vyměním objímku, vlhkostí může zkorodovat, případně dráty co vedou do objímky.
V posledních letech šla kvalita žárovek rapidně dolů. Často se mi stávalo, že po pár týdnech došlo k oddělení skleněné baňky od části se závitem. Je zcela jedno kde se žárovka v teráriu nachází - to že je zrovna nad miskou není důvodem praskání. Rovněž závity v objímce korodují bez ohledu kde se celá osvětlovací sestava nachází. Do výroby žárovek zrovna nevidím, ale čeho jsem si všiml je, že tmel kterým je spojení baňky se závitovou částí realizováno je nejspíše jiného složení než kdysi. Tmel býval tmavý, nyní je světle zelený či okrový. Nevím zda to je jen "obarvením" nebo se jedná o zcela jiný typ tmele.
Praskání žárovek lze zabránit jedině "podžhavením" vlákna v žárovce. Řešení jsou dvě. Buď ji "řídit" nějakým regulátorem ( dá se snadno koupit jako stavebnice za cenu kolem 160 až 250 Kč). Nebo zapojit dvě stejné žárovky do série - tím budou obě podžhaveny na padesáti procentní výkon. Já zatím realizuji sériová zapojení. Žárovky nepraskají. Ty které momentálně fungují v teráriích jsou OK už skoro rok.
Páni. Díky za radu :) já teď rozdelal objímky a zjistil že jsou drahý v ní po těch letech zoxidované. Uštípl jsem špatnou část a znovu zapojil ze zdravých drátů a zatím všechno šlape jak má.
A s tím vypadavanim žárovek ze závitu mám naprosto stejnou zkušenost. Mám na to stejný názor jako vy . Dekuju a přeji hezký den :)
Opálené konce drátů zkracuji každé jaro před sezonou :). Ale zoxidované, opálené dráty nebudou příčinou kolapsů žárovek. Jak jsem psal, u mě ty podžhavené žárovky spolehlivě jedou po celou sezonu i když jsou dráty v objímkách "rezavé". Skutečnou příčinou tak rychlých odchodů žárovek bude jejich přehřívání (kteréžto kdysi snášely celkem dobře) a zřejmě nějaká změna ve výrobě ( viz. třeba ten tmel).
Po odstranění květináčů co by stínítek žárovek, je po problému.
Květináče, coby stínítka používám už 35 let a určitě v této praxi budu pokračovat.
V dřívějších dobách jsem takové problémy se žárovkami, jako v posledních letech, opravdu neměl.
Abych na žárovkách "nevykrvácel" tak je prostě podžhavím ( jak jsem psal výše). Je to jednoduché a problém je odstraněn okamžitě.
Ahoj :) rozhodně vaši radu vyzkouším a jsem moc rád za radu.
"zapojit dvě stejné žárovky do série - tím budou obě podžhaveny na padesáti procentní výkon"
Takže lze logicky předpokládat, že ze dvou 40w žárovek budou dvě 20w, ne?
Čili i velká ztráta tepla..
Být vámi, tak se do fyziky nepouštím.
To je opodvěď jako prase...super!
Jinak já se do ničeho nepouštím, proto se ptám.
Pokud, jak se píše "podžhavím" žárovky a je u toho napsáno "podžhaveno na 50% výkon" tak automaticky předpokládám, že dojde i ke ztrátě výhřevnosti.
Vlákno nežhaví = netopí.Vlákno žhaví méně = topí méně.Pokud se pletu, tak ať mě někdo opraví, proto jsem se taky zeptal.
Přijde mi to logický a asi bych uvažoval stejně jako vy.
Přiznám se, že jsem nějaké teplo moc neřešil. Bylo mi celkem fuk zda je v okolí žárovky 25 nebo 32 stupňů (kolem třicítky jsem tam ale zkusmo několikrát naměřil), terária mám tak veliká, že si chovanci vždycky našli místo které zrovna potřebovali.
Zjistit jak to s tím výdejem tepla je, lze velmi snadno. Změří se teplota při zapojení žárovky na plný výkon, pak se žárovka zapojí do série a opět se měří teplota. Teploměr by měl být samozřejmě stále na stejném místě, a při zapojení těch žárovek musí být v měřeném prostoru stále jen jedna. Doufám, že se polopatystický popis "pokusu" někoho nedotkl :).
Zcela jistě lze celou věc i spočítat, ale proč si to nezkusit prakticky ?
ne,bude to 2 x 10W