
Časté praskání žárovek v teráriu
Ahoj, chtěl jsem se zeptat jestli nemáte někdo nějakou vychytávku, nebo radu jak se vyhnout neustálému praskání žárovek uvnitř terária.. patrně kvůli zvýšené vlhkosti.. žárovka je přímo nad miskou s vodou.
Předem díky za odpověď
Po odstranění květináčů co by stínítek žárovek, je po problému.
Květináče, coby stínítka používám už 35 let a určitě v této praxi budu pokračovat.
V dřívějších dobách jsem takové problémy se žárovkami, jako v posledních letech, opravdu neměl.
Abych na žárovkách "nevykrvácel" tak je prostě podžhavím ( jak jsem psal výše). Je to jednoduché a problém je odstraněn okamžitě.
"zapojit dvě stejné žárovky do série - tím budou obě podžhaveny na padesáti procentní výkon"
Takže lze logicky předpokládat, že ze dvou 40w žárovek budou dvě 20w, ne?
Čili i velká ztráta tepla..
Být vámi, tak se do fyziky nepouštím.
To je opodvěď jako prase...super!
Jinak já se do ničeho nepouštím, proto se ptám.
Pokud, jak se píše "podžhavím" žárovky a je u toho napsáno "podžhaveno na 50% výkon" tak automaticky předpokládám, že dojde i ke ztrátě výhřevnosti.
Vlákno nežhaví = netopí.Vlákno žhaví méně = topí méně.Pokud se pletu, tak ať mě někdo opraví, proto jsem se taky zeptal.
Přiznám se, že jsem nějaké teplo moc neřešil. Bylo mi celkem fuk zda je v okolí žárovky 25 nebo 32 stupňů (kolem třicítky jsem tam ale zkusmo několikrát naměřil), terária mám tak veliká, že si chovanci vždycky našli místo které zrovna potřebovali.
Zjistit jak to s tím výdejem tepla je, lze velmi snadno. Změří se teplota při zapojení žárovky na plný výkon, pak se žárovka zapojí do série a opět se měří teplota. Teploměr by měl být samozřejmě stále na stejném místě, a při zapojení těch žárovek musí být v měřeném prostoru stále jen jedna. Doufám, že se polopatystický popis "pokusu" někoho nedotkl :).
Zcela jistě lze celou věc i spočítat, ale proč si to nezkusit prakticky ?