Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Agama a snůška

Mám jen pár otázek

1. Jak poznám že má agama vousatá před snůškou?
2. Kdy obvykle snáší snůšku? (jako jestli třeba 1 za 3 roky nebo jak)
3. Jak poznám jestli jsou vajíčka oplodněné nebo neoplodněné?
4. Jak poznám že agama zadržuje snůšku? (vím že to může mít fatální následky)
5. V kolika letech už může agama snášet vajíčka?
6. Pokud agama zadrží snůšku, co se má dělat?
7. Jak se rozezná oplodněné vajíčko od neoplodněného?

A teď taková... Blbá otázka...
Muže mít agama menstruaci? Já fakt nevím, podle mě ne ale nemám ani páru

A teď další otázka ohledně samců...
Je nějaké období pro samce kdy jsou více sexuálně aktivní? Náš samec to totiž skusil jen jednou, to ale samička byla ještě moc malá takže jsme mu to nedovolili a teď se mu nijak nechce...
Mám strašný strach ze naše samička zadrží snůšku :.(

Prosím vás moc, odpovězte mi.
Ale pokud znáte nějaký web na kterém jsou odpovědi na tyto otázky, prosím pošlete ho.

Předem děkuji všem

loading...

1.) obvykle tesne pred snuskou prestane zrat, hrabe v terariu - hleda vhodne misto pro snusku, pribrala v prislusnych partiich
2.) to je ruzne, dle konkretniho zvirete - nektera klidne v roce i bez samce/neoplodnenou, nektera v trech. Zalezi i na podminkach, krmeni atd.
3.) v oplodnenych je zarodecni tercik z ktereho se vyviji zarodek, nekdy je dobre viditelny (maly kruhovy - ovalny flek), nekdy ne. Postupne s vyvojem je pri prosviceni videt zilky a plod. V neoplodnenych neni nic - jsou cire (jen "bilek") a zustanou cire - i po mesici, dvou. Nakonec se "zkazi".
4.) moc nepoznate, proste nevyklade, ano nasledky jsou fatalni - "zenske problemy" jsou dle mne nejcastejsi pricina predcasneho uhynu - pokud jsou jinak podminky takove jake byt maji.
5.) klidne pred dovrsenim prvniho roku - dost nevhodne, velka zatez pro mlady organizmus, nedoporucuju parit pred 18 mesici, radej 24
6.) pokud to poznate (snazi se klast a nic, je citit ze ma vajicka a nevyklade) - veterina a injekce oxytocinu, pokud porad nic tak operace - ale u tak maleho zvirete je to dost problem a nebude moc veterinarnich pracovist kde by tohle delali.
7.) = 3.)

Ne nemuze, agama ma urcite plodne obdobi - kdy vyhledava a vynucuje si pozornost samce - vyviji se ji vajicka, ktere pak vyklade, at oplodnene, nebo neoplodnene. Pokud neni dostupny samec, nemusi mit snusku klidne neoklik let - ale tohle je hodne zavisle na konkretnim zvireti. Nektera samice bude mit klidne 3 neoplodnene snusky rocne, nektera ani jednu. S tim zadrzenim snusky to neni az tak horke - ne ze by se nestalo, myslim ze kazdy chovatel ktery mel vic zvirat a delsi dobu se s tim uz setkal - ale nestava se to "bezne". Obvykle proste samice vyklade, a je klid. Podstatne je aby mela kam vyklast = mit nekde v koute teraria poradnou hromadu pisku (aspon 15-20cm vrstvu), pokud agama zacne hrabat tak udrzovat kladiste mirne vlhke/at pisek drzi tvar a muze si tam samicka vyhrabat to co potrebuje.

Samec je aktivni dle stavu samice - v tomhle budu hrat roli nejake feromony a spol. - a to nejspis oboustranne. Samec normalne o samicku nejevi zajem pokud nema sve plodne obdobi/a obracene. Normalni cyklus je takovy ze pres zimu jsou zvirata v klidu - zimujete je (2 az 3 mesice s vyplymi zdroji tepla, omezit sviceni, nekrmit) - podrimuji, jsou neaktivni. Po probrani ze zimovani - do plne aktivity muze trvat nekolik tydnu - zacnou byt aktivni, samicky prejdou do plodneho obdobi/samecek ma o ne zajem/pareni/snusky (obvykle 3-6 tydnu po pareni). Snusek muze byt vice za sebou, cca. po mesici - dle zvirete dve az ctyri. Jaro - zacatek leta. Po tomhle obdobi - konec leta, podzim je uz klid, samec o samicky nejevi zajem, ty nesnasi a nabiraji zasoby na dalsi zimovani...

Nejake me prastare video - kladeni vajec, jak to vypada, jak vypada kladiste atd.: https://www.youtube.com/watch?v=gIXYLQU-8Sk