Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Terrarium a filtracia

Ryby jsou možné za určitých podmínek. Já mám v akváriu parmičky zlaté, jsou to malé, rychlé ryby, které želvy nedokáží chytit. Akvárium je poměrně velké a je tam mnoho úkrytů, kde se mohou rybky schovat. Želvy je ze začátku zkoušeyi chytat, ale když zjistily, že to není tak snadné, jak to vypadá, tak to přestaly dělat. Zkuste pár parmiček, uvidíte jestli to půjde nebo ne, 2m akvárium už je celkem velký bazén, tam by to mohlo vyjít. Parmičky zlaté mají ještě jednu výtečnou vlastnost a tou je, že konzumují trus po želvách, takže udržují dno čisté.

Souš kam želvy mohou vylézt vyhřívat se a usušit se je jedna ze základních podmínekchovu želv, je jen málo druhů želv, které souš nepotřebují. Takže určitě něco takové pořídit. Nejlepší řešení je udělat souš nad akváriem, protože pak je možné naplnit téměř celé akvárium vodou a plně akvatické želvy využijí každý litr. Pravidlo, že by plně akvatické želvy měly mít 20cm vody, aby dosáhly na dno je nesmysl, který se u nás drží u desítky let a často se s ním potkáte. Nízký sloupec vody je vhodný pro semiakvatické želvy, které mají potíže s plaváním. Želvy rodu pseudemys, trachemys, graptemys, chrysemys (předpokládám, že jednu z nich máte) jsou výborní plavci už od mala. Inspirovat se, jak je možné udělat souš nad akváriem je možné tady:
https://www.google.com/search?q=turtle+basking+platform+above+tank&sxsrf=ALeKk02ktFuGU2hNfFDir0j2DFnqOTXC_g:1589899318148&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwifwdjAlMDpAhXSCOwKHa0SDdAQ_AUoAXoECAwQAw&biw=1375&bih=892

Osvětlení je další velice důlěžítá věc, bez které želvy nemohou dlouhodobě zůstat. Základ je výhřevné světlo nad souší, které vyhřeje na 35-40°C.
Dále želvy ještě potřebují UVB lampu, ale ta není vždy podmínkou.
Ještě napíši pár informací k UVB, které vám třeba celou problematiku osvětlení u vodních želv objasní. UVB záření se vstřebává jen přes kůži a ne přes krunýř. Voda UVB paprsky filtruje. Proto je dobré mít UVB lampu umístěnou nad souší a ne nad vodou, kde je část UVB záření odfiltrována.U vodních želv platí, že tepelné záření je důležitější než UVB. UVB záření je totiž potřeba "jen" k tomu, aby si želva mohla vytvořit vitamín D. Toho ale lze u vodních želv dosáhnout i jiným přirozeným způsobem, např potravou. Jsou chovatelé, kteří krmí želvy z velké části rybami, které jak určitě víte obsahují Vitamín D (v rybím tuku a v játrech), a proto UVB lampu vůbec nepoužívají. Vodní želvy mají tu výhodu, že tento typ potravy přijímají, narozdíl třeba od suchozemských, které jsou býložravé a tedy nemají možnost získat vitamín D z potravy. Proto je u suchozemských želv UVB lampa, popř sluneční světlo opravdu klíčové, jinak by trpěly nedostatkem vitamínu D, což by podobně jako u lidí vedlo k tomu, že by se jim nemohl ukládat vápník v kostech ( v krunýři). Takže pokud budete mít jistotu, že vaše želva dostává dostatečné množství déčka z potravy (pozor na používání syntetických přípravků s vitamínem D, může dojít k předávkování), UVB lampu ani nemusíte mít a stačí vám jen výhřevná lampa. Teplo se ničím nahradit nedá.

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny