Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Terrarium a filtracia

Zdravim
Mám otázku, aké veľké terapiu a akú filtráciu potrebujem do budúcna pre dve vodné korytnacky?
Radšej väčšie a filtráciu silnejšiu, ďakujem za odporúčania.
Prešli sme od (d,š,v) 40x20x30 k 60x25x30, ale už sú dosť veľké a rýchlo sa im špiní voda(a prestalo má to baviť dva krát do týždňa celé vylievať a čistiť), aj filtacie máme dve menšie ponorné, typi sa mi nechce vypisovať ani zisťovať.
Proste chcem kúpiť niečo, čo im vystačí aj s rezervou lenže nepojdu, dúfam na starobu. Momentálne jedna je veľká asi 12-13cm a druhá 7-8cm.
Dik za odpoveď
PV

Mám ho doma pro 200 l akvárium s dvěma samci chrysemys picta dorsalis a graptemys ouachitensis (cca10cm/100g) a je v pohodě. Jen má oproti konkurenci větší spotřebu, takže si musíte spočítat, jestli není nakonec lepší připlatit pár set za energeticky úspornější filtraci. Ale výběr značky a objemu filtru je jen začátek. Je důležité aby měl velký prostor na umístění filtračních hmot a ne jen velkou hodnotu průtoku l/hod.
U filtrace hodně záleží, čím ji naplníte a jestli správně poskládáte pořadí filtračních hmot.
Poskládání filtračních náplní je velice důležité a na tom jak to uděláte nakonec závisí účinnost biologické filtrace. Nejdřív si zjistěte jak proudí voda ve filtru, většina filtrů je dělaná tak, že voda proudí odspodu nahoru, tudíž nejspodnější koš je ten, přes který voda proteče nejdřív, ale najdou se i výjimky. Koše poskládejte následovně po směru proudění: První koš slouží na zachycení největších nečistot (mechanická filtrace) většinou se do něho dává hrubý molitan, který odfiltruje největší bordel, do dalšího koše můžete dát jemný molitan nebo vatu pokud máte, to slouží na odstranění jemných nečistot, které by mohly ucpact póry porézních médiích. Do dalších košů se dávají vysokoporézní média - pemza, seachem matrix atd, je toho spoustu a je to předražené. Já používám klasickou pemzu ze zahradnictví, stojí to pár korun a je to vlastně to stejné jako násobně dražší seachem matrix (to je přebraná pemza, což výrobce sám přiznává) https://vsenazahrady.cz/cs/mulcovaci-kura-a-dekoracni-pokryv/pemza-forestina-dekor-5-16mm-82662.html?gclid=Cj0KCQjw17n1BRDEARIsAFDHFeyhuoNEhi438neGY7TtTZZYQ-O3alytDGOoNOVXM4pRHYke3v-bufcaAiGZEALw_wcB#/3938-objem-5l. Je důležité, aby voda, která se dostane k vysoceporézním médiím byla zbavena hrubých nečistot, jinak se ucpou póry a média ztratí podstatnou část účinnosti. Vysoce porézní média totiž slouží k usídlení bakterií (nitrifikačních a dekompozičních) které přeměňují organické látky na anorganické - tedy slavná a velice důležitá biologická filtrace, což je to hlavní co vám udrží vodu dlouhodobě čistou. Biologická filtrace potřebuje nějaký čas, aby se rozběhla (bakterie se musí namnožit) většinou to bývá 1-3 měsíce. Dejte pozor, abyste při čištění filtru nepoužíval chlorovanou vodu, jinak si bakterie vyhubíte a budete začínat pořád od začátku. Do posledního koše můžete dát aktivní uhlí, to se používá jako chemická filtrace a dává se vždy až na konec. Akvaristé používají uhlí např. k ostranění léčiv z vody. Účinost uhlí se ale rychle vyčerpá a po pár měsících se musí vyměnit. Já osobně uhlí nepožívám, nemám důvod, mechanická + biologická filtrace udrží vodu perfektně čistou.

Při čištění akvária se nesmí používat způsob, který jste doteď praktikoval, tedy vylití věškeré vody, vydrhnutí dna a stěn a opětovné napuštění. Dělají se tzv. pravidelné částečné výměny vody (pokud jste měl někdy akvárium s rybičkami, tak je to stejné). Ze začátku je dobré dělat výměny častějí 1x týdně 25-35% vody, nikdy ale ne více než 50%. Po záběhu akvária, kdy se namnoží bakterie jak ve filtru tak ve dně akvária ( vhodný substrát na dno je jemný křemený písek 1-2mm zrnitost) je možné intervaly prodloužit. Výměny je nutné dělat, ikdyž se vám voda bude zdát opticky čistá. Čpavek, dusitany a dusičnany nejsou vidět a tyhle látky se ve vodě kumulují a při vysoké koncentraci mohou celý biologický cyklus narušit.

Výměny vody bude možné prodloužit, jak se bude akvárium postupně zabíhat a podle toho jak dobře bude fungovat biologická filtrace. V současné době měním 25% vody 1 za 2-3 týdny (otázka 10 minut), filtr čistím 1x3 měsíce. Ale jak jsem psal, záběh akvária chce čas, nejde to urychlit a musí se přitom dodržovat určitá pravidla.
Tady posílám odkaz na mé želvárium, abyste viděl, že to vše není jen teorie, ale v praxi to dobře funguje.
https://www.youtube.com/watch?v=9SyHca3Lahs

Tak ak kúpim to dvojmetrové aj s tou filtráciou, tak im tam môžem supnut aj nejaké ryby? Nepozeru ich tie korytnačky? A nepotrebujú nejaké miesto na vylezenie nejakú súš, kde sa budú pod lampou vyhrievat a spevňovať pancier? A ešte som na nete čítal, že majú radi také miesta akoby jaskyňa s možnosťou sa tam nadýchnuť a tam sa schovávať.

Ryby jsou možné za určitých podmínek. Já mám v akváriu parmičky zlaté, jsou to malé, rychlé ryby, které želvy nedokáží chytit. Akvárium je poměrně velké a je tam mnoho úkrytů, kde se mohou rybky schovat. Želvy je ze začátku zkoušeyi chytat, ale když zjistily, že to není tak snadné, jak to vypadá, tak to přestaly dělat. Zkuste pár parmiček, uvidíte jestli to půjde nebo ne, 2m akvárium už je celkem velký bazén, tam by to mohlo vyjít. Parmičky zlaté mají ještě jednu výtečnou vlastnost a tou je, že konzumují trus po želvách, takže udržují dno čisté.

Souš kam želvy mohou vylézt vyhřívat se a usušit se je jedna ze základních podmínekchovu želv, je jen málo druhů želv, které souš nepotřebují. Takže určitě něco takové pořídit. Nejlepší řešení je udělat souš nad akváriem, protože pak je možné naplnit téměř celé akvárium vodou a plně akvatické želvy využijí každý litr. Pravidlo, že by plně akvatické želvy měly mít 20cm vody, aby dosáhly na dno je nesmysl, který se u nás drží u desítky let a často se s ním potkáte. Nízký sloupec vody je vhodný pro semiakvatické želvy, které mají potíže s plaváním. Želvy rodu pseudemys, trachemys, graptemys, chrysemys (předpokládám, že jednu z nich máte) jsou výborní plavci už od mala. Inspirovat se, jak je možné udělat souš nad akváriem je možné tady:
https://www.google.com/search?q=turtle+basking+platform+above+tank&sxsrf=ALeKk02ktFuGU2hNfFDir0j2DFnqOTXC_g:1589899318148&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwifwdjAlMDpAhXSCOwKHa0SDdAQ_AUoAXoECAwQAw&biw=1375&bih=892

Osvětlení je další velice důlěžítá věc, bez které želvy nemohou dlouhodobě zůstat. Základ je výhřevné světlo nad souší, které vyhřeje na 35-40°C.
Dále želvy ještě potřebují UVB lampu, ale ta není vždy podmínkou.
Ještě napíši pár informací k UVB, které vám třeba celou problematiku osvětlení u vodních želv objasní. UVB záření se vstřebává jen přes kůži a ne přes krunýř. Voda UVB paprsky filtruje. Proto je dobré mít UVB lampu umístěnou nad souší a ne nad vodou, kde je část UVB záření odfiltrována.U vodních želv platí, že tepelné záření je důležitější než UVB. UVB záření je totiž potřeba "jen" k tomu, aby si želva mohla vytvořit vitamín D. Toho ale lze u vodních želv dosáhnout i jiným přirozeným způsobem, např potravou. Jsou chovatelé, kteří krmí želvy z velké části rybami, které jak určitě víte obsahují Vitamín D (v rybím tuku a v játrech), a proto UVB lampu vůbec nepoužívají. Vodní želvy mají tu výhodu, že tento typ potravy přijímají, narozdíl třeba od suchozemských, které jsou býložravé a tedy nemají možnost získat vitamín D z potravy. Proto je u suchozemských želv UVB lampa, popř sluneční světlo opravdu klíčové, jinak by trpěly nedostatkem vitamínu D, což by podobně jako u lidí vedlo k tomu, že by se jim nemohl ukládat vápník v kostech ( v krunýři). Takže pokud budete mít jistotu, že vaše želva dostává dostatečné množství déčka z potravy (pozor na používání syntetických přípravků s vitamínem D, může dojít k předávkování), UVB lampu ani nemusíte mít a stačí vám jen výhřevná lampa. Teplo se ničím nahradit nedá.