Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Broučci v teráriu s gekončíkem

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, co mám udělat, když se mi v terárku objevili nějací malí brouci? Nevím co to je, vypadá to jako mikrocvrčci, snad chvostoskoci? Netuším, jestli se mi v tom teráriu cvrčci nepomnožili nebo zda se nemám obávat nějakého parazitárního onemocnění gekončíka. Mohli by se tam snad vyskytnout z toho důvodu, že tam požírají nějaké zbytky nebo je tam moc vlhké prostředí? Cca měsíc mi gekončík špatně přijímal potravu, takže tam ti cvrčci byli dlouho, dokud je neulovil - čili za tu dobu se tam mohli pomnožit. Gekončík už zase potravu loví, takže s tím problém teď není. Problém jsou ti brouci. Uklízím v terárku pravidelně, co druhý den, když krmím ještěra. Jako podklad používám žlutý písek, který pravidelně měním po 6 měsících. Při výměně ho nejprve zbavuji choroboplodných zárodků ohřevem v troubě. V současné době je tam písek 3 měsíce. Uvažuji o výměně substrátu. Bylo by možno použít nějaký kočkolit typu Mikeš? Nemám s tím zkušenost, vždy jsem používala písek. Neuškodí to gekončíkovi nějak? Někde jsem četla, že by na vyhnání těch brouků mohlo pomoci zahrabat někam hluboko do substrátu vonné tyčinky.

Pokud tam mate vlhky ukryt a byli tam cvrcci, nejspis do nej nakladli = vylihlo se to. Resit netreba - taky se nam to nekdy stane. Substrat bych nechal, pisek je OK (ale nemusi byt zadne duny - staci malinko, vic jen na miste kde si nudela gekoncik zachod). Pravidelnou vymenou samozrejme nic nezkazite. Pokud tam nechavate pustene cvrcky, je dobre jim nechat nejake krmeni (piskot, kolecko mrkve...).