Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výroba pozadí, stavba terárka

Vím, že je tu v archivu sposta vláken s tímto problémem. Nikde jsem se ale nedozvěděl přesně to, co bych potřeboval. Uvažuji delší dobu o stavbě terárka z OSB desek. Je tu ale hodně těch ALE....Každý může mít jiný názor, ale mě osobně se tyto terária moc nelíbí. Do bytu se moc nehodí a sklo vypadá rozhodně lépe. Výhodou je zase ale cena, menší váha a to, že jsem si schopen takovou krabici spíchnout doma. Už mám tak nějak postup vymyšlený, ale problém mi pořád dělá předek terárka. Ten bych chtěl mít skleněný, ale jak na to aby nebyly za sklem vidět hrany nařezaných OSB desek. Dále větrání. Uvažuji o klasickém nerez nebo hlíníkovém jako u skleněných terárek, ty plastové mřížky atd. nevypadají vůbec hezky, ale nevím jak na montáž - ke sklu se to přilepí silikonem a dalším sklem a hotovo.
Pak je tu problém s pozadím, věčné téma. Abych pravdu řekl, jsem člověk náročný a tak 90% pozadí, které jsou tu představovány jako domácí výtvory se mi nezamlouvá. Lepidla na dlaždičky atd., to je děs....terárko pak vypadá jak potřené blátem :-D.....uvažuji o polystyrenovém pozadí potřeným směsí Ceresitu CS-12, což je tenkovrstvá lepící malta spolu s Duvilaxem BD-20 a posypat to pískem a kamínky, vytvarovat atd.
Pro pochopení, mám nějaká terária od Teraechisu. Ty jejich výrobky jsou SUPER, ale jezdit si pro každé terárium 100 - 200Km, podle toho jestli na burzu nebo do dílny mne už nebaví a prodraží se to a tak bych chtěl zkusit, zda jde takové pozadí vytvořit i doma.
Asi bude hodně z vás protestovat o tom, co jsem tu napsal, ale myslím, že to je věc názoru a žádám tu o radu a ne o rány do hlavy :-), díky.

terárka z lamina, ne osb, vypadají hezky. viz http://tera.poradna.net/q/view/106450-pochlubte-se -teraria-ix?page=2 od pixel.
Do větrání udělás z boku dírky a muzes to primo prisroubavat.ja to lepil silikonem a drží to také.

Už mám tak nějak postup vymyšlený, ale problém mi pořád dělá předek terárka. Ten bych chtěl mít skleněný, ale jak na to aby nebyly za sklem vidět hrany nařezaných OSB desek.

u terárka z lamina to nemusíš řešit, lamino navíc muzes mit v barve nabytku

Díky, ale jak jsem se tak různě dočetl, tak lamino není moc ideální pro terária. Časem se prý pokroutí a vylučuje nějaké škodliviny. OSB jsou prý nezávadné a vydrží i vlhkost. Já bych to měl pro pouštní a polopouštní terária - např. korálovka, ještěrkoves, testudo hermanni....takže s tou vlhkostí bych to neřešil, ale ty škodliviny atd. - no nevím. Když budu v teráriu svítít a zahřívat ho, tak aby se z toho lamina nezačalo něco uvolňovat.

ja mam lamino patnact roku +-autobus a v pohode. u koralovky, horsfieldi ... nesmi na nem stat delsi vodu voda.

Jak je to s formaldehydem
U nábytku či podlah z různých typů desek se lidé bojí obsahu chemikálií, zejména formaldehydu, který je škodlivý. Všechny materiály, které jej můžou uvolňovat, procházejí státní zkušebnou.

"U nábytku je nemožnost úniku formaldehydu pojištěna povrchovou úpravou,“ vysvětluje architektka Růžičková. Například LTD neboli lamino má na sobě vrstvu pryskyřice, dýhovaná DTD je vždy lakovaná, což zabraňuje průchodu škodlivých látek.

Díky za vysvětlení. Promyslím to tedy - zda lamino nebo OSB. Ony by se v nejlhorším případě daly ty OSB desky otapetovat - měl bych je jen zestran, zepředu bych dal nějak sklo. Horší je to pozadí. Chtěl bych ho udělat už jako kus přírody, viz. terárka Teraechis....co říkáte na tu směs na polystyren jak jsem popsal v mém prvním

Potřeboval bych hlavně prosím poradit jakous měs na ten polystyren aby mi na tom držel písek a menší kamínky.....silikon k OSB a polystyren na polystyren klasickým akvarijním silikonem? On třeba Soudal dělá ještě nějaký silikon, který je i speciálně na různé povrchy a neničí polystyren, ale nevím zda je zdravotně nezávadný a zda bych ho mohl použít do terária. U akvarijního se píše, že je na sklo o jiných materiálech nikde ani řeč, tak nevím jestli to bude držet.

Zdravím, já jsem polystyren lepil akvarijním silikonem a drželo to fest!! takže žádnej problém...K tomu pozadí - ten ceresit je skoro to samé jak to lepidlo na dlažbu, když si potom nakonec celé pozadí potřeš nějakou pěknou barvou tak to určitě nebude vypadat jak ,,bláto";-)...v obi namíchají jakýkoliv odstín..Nakonec to vypadá pěkně. Do poslední vrstvy můžeš ještě přimíchat štěrk, aby to vypadalo lépe...Pokud to chceš posypat potom ještě pískem, tak já jsem nějaká místa potřel lepidlem Herkules a na to pak nasypal písek a drží to

No ono jde o to, že tam nechci dávat něco barevnýho, potřebuju světlý lepivý podklad, který celý zasypu pískem a kamínky, tak aby to drželo. Někdo tu v nějaké jiné diskuzi tvrdil, že to dělá sádrou, taky jsem uvažoval, ale sádra moc nic neudrží a navíc myslím že by popraskala. Potřebuju něco i nezávadného, když je to do terária a myslím, že Herkules to asi není...nevím

Duvilax BD-20 . Je transparentni, takze nanes 1 vrstvu a posyp materialem, Pokud to nekde este kouka tak dej dalsi vrstvu... Redi se vodou, ale pokud to udelas moc ridke tak ti to stece dolu - on dost pomalu schne - chce to odskouset na nejakem mensim kousku a pak to uz jde snadno.
Ja mam takhle delany skoro vsechna pozadi a drzi to fest...

ja použil dispercoll d2, rozetřel jsem to na horizontalni plose (at to nesteka) a nasypal pisek, v malinko vetsi vrstve tak, at to tam jde natlacit a ja se neumazu. nechal jsem to vyschnout. pak vzdy otocil terarko tak at je jina stena (plocha) horizontalni atd.
ted uz si s polystyrenama nehraji. terasy udelam z lamina(z nejakych zbytku co mam doma) a sroubnu je nejcasteji do rohu. Natru zasypu hotovo. u teras z lamina se nemusim bát ze upadnou. nebo nekde neco popraska. a neni tam zadna skulina, kde by se cvrcek mohl nacpat a v noci mne otravovat svym cvrlikanim. polystyren davam, kvuli teplu, ze zadni strany terarka.

Já ti můžu doporučit lepidlo Soudal 67AD3 když to trochu naředíš s vodou natřeš nasypeš má to takovou mléčnou barvu, ale po vyschnutí je to lepidlo průjledné. Poté bych nalakoval bezbarvým lakem. Já lepím polystyren na stěny terárka montážní pěnou a drží to jak carská výra. myslím tohle lepidlo http://www.soudal.cz/cz/product-detail.php?evc=130 1400
tady mám moje nejnovější terárium pro E.C.C http://tera.poradna.net/q/view/98768-pochlubte-se- teraria-viii?page=r105269#r105215

Díky. no já to nechci natírat lakem. Mám to pro korálovku, tak bych chtěl mít navrch prostě písek a kamínky....lepidlo je bezva, ale prodává se po malých balení a potřeboval bych ho dost. Potřeboval bych na tom polystyrenu udělat vrstvu cca půl cenťáku a na to naházet ten písek atd. spíš jsem myslel zda nemá někdo zkušenost s nějakou určitou maltou, betonovou směsí atd.

vse zavisi podle toho jak to zredite - ja mam u koralovek takhle udelanou zadni stenu uz par let a zatim se nedroli a ani sem to nemusel lakovat a pod...
To jestli je z pod toho neco videt zalezi jen na tom kolik vrstev postupne udelate - nejdriv nanesete duvilax a poprasite piskem a az dobre zaschne (cca 12hodin) tak uvidite kde to kouka takze postup zopakujte - vetsinou se davaji 2-3 vrstvy (vzdy az po zaschnuti te predesle) na celou stenu a pak se este nekde zamazne. Ale jak rikam - zalezi od naredeni - cim udelate redsi tim vic bude stekat a tim vic vrstev budete muset nanest. Naopak hustsi se zas hure nanasi - je potreba najit ten spravny pomer, takze si to nejdrive vyzkousejte na necisto...

Předpokládám, že autor vlákna má již dnes vyřešíno, ale třeba někomu dalšímu bude k něčemu pár fotek z výroby polystyrenových pozadí do terárek na našem teraristickém kroužku.

Desky 20 mm polystyrenu (cca 65 x 55 cm) nařezané "kobercákem" a slepené akvaristickým transparentním silikonem k sobě. Police stejným způsobem.
[24022010301.jpg]

Lepidlo na obkladačky se smíchá s vodou tak, aby se dalo roztírat. Vzniklou kaši jsem roztíral plochým štětcem postupně ve třech vrstvách, každý den jednu.
[02032010303.jpg]

[03032010304.jpg]

Granopurovou omítku (používá se na polystyren při zateplování třeba paneláků) jsem přiředil vodou, aby se dala nanášet a jednou vrstvou jsem to celé potáhl.
[16032010310.jpg]

Druhý den jsem si omítku naředil ve dvou kýblíkách akrylovou barvou a dle fantazie a času nanášel.
[16032010311.jpg]

[16032010312.jpg]

Výsledek je následující
[http://img85.imageshack.us/img85/6131/17032010316. jpg]

Celá deska je opět silikonem nalepená na zadní stěnu a mezery vylité zbytky granoporové hmoty.
[25042010361.jpg]

[25042010362.jpg]

[25042010364.jpg]

Použitý materiál. Na tubu se silikonem jsem nějak při aranžování zapomněl.
[17032010318.jpg]

Granopor a stěrkovací hmotu (lepidlo na obkladačky) jsem dostal sponzorsky od spřátelené stavební firmy. Zjistil jsem, že Granopor se vyrábí v různých barvách, já měl bohužel jen hnědou, čili následující kolorování mělo svá omezení. Navíc právě neměli vícero tónovacích barev, takže jsem měl jen žlutou a červenou. Dlužno dodat, že jsem se s tím moc nemazlil. Všechna čtyři pozadí jsem dělal ve škole najednou během dvouhodinovky výtvarné výchovy, když děcka pracovala na svých dílech. Za ty dvě hoďky jsem v pohodě zvládal vždy celé jednotlivé kroky. Celkem to tedy udělalo zhruba 14 vyučovacích hodin práce. Dělal jsem to poprvé v životě (ta pozadí :-D), s pětadvaceti zlobivci ve třídě :-), oblečen v kancelářské kalhoty a košili, takže při lepších podmínkách by to trvala asi méně.
S tvary by se dalo jistě vyhrát mnohem víc, ale tlačil mě celkem čas a navíc nejsem v normálních chovech právě přítelem takových parád. Na kroužku z toho ale budou hovna drhnout děti, takže mi to je celkem fu(c)k.:-D

Dobrý den, chtěla bych poprosit kutilské typy mužů a žen, zda mi poradí. Při vytváření terária je lepší provédst nejdříve utěsnění akvarijním silikonem nebo nejdříve terárium nalakovat? Jde mi o ochranu proti vlhkosti a nevím co z toho učinit dřív. Předem děkuji za informaci. :-[

A teď babo raď. Jeden říká to a druhý to.:-D
Jen když už to tu padlo, když hodlám dávat dohromady terárko z OSB desek, je i na to dobrý ten silikon před sesřoubováním? Já původně plánovala použít lepidlo na dřevo, pak sešroubovat. Takže myslíte, že bude stačit jen ten silikon a sešroubovat? A teprve posléze to celé nalakovat?:-[
Musím říct, že tohle hodlám dělat poprvé. A přesněji půjde o želví stůl a té typické terárko.

K těm lepidlum na dlažbu...víte o nějakém které zaručeně nevypouští nic do vody? Kdysy jsem vyrobil paludárko ale lepidlo mi pouštělo do vody vápník, takže voda byla až moc zásaditá a rybyčky to nerozdejchali. Napadlo mě to přetřít pryskyřicí nebo bezbarvym lakem, ale to změní jinak celkem přírodně vypadající pozadí... prostě se to pak leskne jak psí kulky...nebo se pletu?

Dobrý večer.
Chtěl bych se podělit o tvorbu zadní a bočních stěn z polystirénu. Omlouvám se za kvalitu fotek, většina je focena mobilem, občas se přitočil kamoš s pořádným foťákem, ale bohužel na víkend odjel :-( Ale konečné fotky budou foceny kvalitně.
Terárium z OSB, rozměry 100x50x50. Bude v něm bydlet již dospělá užovka červená.

Ták jdem na to.
Nejprve, vyřezání tvaru z polystirenu, poslepování vetších částí dohromady a umístění staré lampičky do velké části polystirénu. Dále jsem si vyřezal tvarovanou misku na vodu.

[http://img24.imageshack.us/img24/4906/dsc03887l.jp g]

následuje přilepení akvaristickým silikonem na stěny.

[http://img651.imageshack.us/img651/4299/dsc00076ik   .jpg]

potření polystirénu řídkou směsí lepidla na kachličky a zkouška vkládání ořechové větve.

[http://img40.imageshack.us/img40/9458/dsc03888q.jp   g]

Takle krásně uklizeno sem měl :-)

[http://img809.imageshack.us/img809/3508/dsc03889u.   jpg]

Zkouška zapojení světla. mezi polystirénem a světlem je lepší vypatlat hodně lepidla na kachličky, kvůli ohřívání. Určitě nikdo nechcete vyhořet, že. Já jsem dal do světla jen 7W žárovku. Není to na úplné svícení, ještě přibude 40W v květináči u stropu. Mám naplánované postupné rožínání a zhasínání světel pár hodin po sobě ( imitace východu a západu slunce )

[http://img703.imageshack.us/img703/5255/dsc00086bs   .jpg]

Opatlání větší vrstvou lepidla na kachle. Nechal jsem to asi půl hoďky poschnout a prsty jsem nadělal do povrchu lepidla různě zakroucené pruhy.

[http://img11.imageshack.us/img11/4982/dsc03892ec.j   pg]

[http://img202.imageshack.us/img202/4480/dsc03894t.   jpg]

[http://img502.imageshack.us/img502/3701/dsc03893d.   jpg]

Pak to nechám asi dva dny pořádně uschnout.

Pokračování v úterý....
P.S. Omlouvám se za chyby v textu, jsem dislektik a pokud se můj příspěvek adminům nelíbí ať ho klidně smažou.

No tvůj problém jsem taky docela řešil, nakonec se to daří až na po 3 :D
1. Pokus byl polystyrén na to lepidlo na dlaždičky a posypat pískem aby se nalepil ale jak sám říkáš, bylo to jako bahno.
2. Pokus byl, s montážní pěnou ale to bylo ještě horší.
3. Pokus byl s lakem: Na polystyrén jsem nanesl vrstvu laku (Balakryl-sportakril-mat nebo jakej koly lak na postýlky pro děti atd...) a posypal pískem a nechal zaschnout a pak přidal ještě 1 vrstvu vše se mi pěkně provázalo nepřidalo to na váze a vypadá to, že to bude dost pevně držet(2-3 plechovky na terko 70x50x50). Kamarád dělal pozadí podobně jen místo laku použil herkules nebo disperkol a vypadá to dobře a asi to bude o něco levnější. Předek teprve budu dolepovat ale plán je takovej že jsem si v Obi koupil lištu pro šoupačky do skříní a nechal si uříznout 2 skla na míru a zabrousit.
Jinak oříznuté okraje desek budu řešit dýhou.

Pročetla jsem tohle vlákno a pár dalších...nicméně stejně nevím - už jsem pozadí dělala - na sololit sem tam kus polystyrenu a sádra s pískem, byla jsem spokojená, ale teď mám v plánu udělat něco do celoskleněného terka a nechce se mi polepovat celou zadní stěnu polystyrenem... Jde jen natřít sklo latexem na hračky nebo lepidlem na dlaždičky a posypat pískem?? Předpokládám, že se to bude loupat a opadávat, takže to napřed něčím zdrsnit? Jednalo by se o menší terárium, takže vkládání celé desky polystyrenu se mi moc nehodí. Dalo by se nalepit pár ostrůvků z kůry, polystyrenu a pak to potřít lepidlem (takže kombinace povrchu sklo, polystyren)? Jde o to, aby to bylo technicky snadno proveditelný...

Přidám pár poznatků a fotek o výrobě pozadí.
flexibilní lepidlo na dlažbu ve 4 vrstvách, První řídká a pak už normální hustota.
1x nátěr matným Balakrylem a závěrečné pískování. Natřít Duvilaxam a posipat pískem.
Nechat zaschnout, opravit detaily a pak na závěr zatřít vše znovu Duvilaxem.
Jsem začátečník. Tohle je moje první terárium a myslím, že to není až tak zlé.

Super bych neřekl, z mého hlediska je prostě moc vidět, že je to umělé, technicky to je pečlivé, ale prostě bych to nenazval umělá skála, ale opravdu jen umělé pozadí.
Jinak, nejsnazší technika upravování polysterenu je podle mne ořezávání nahřátým nožem (ale fakt horkým), používal jsem několik starých kuchyňáků a starý el. jednoplotýnkáč, kde jsem je průběžně nahříval, nože jsou pak vhodné už jen na takovou činnost, takže fakt nějakej starej kuchyňák, ideálně i ten vařič už nepoužívanej, on to ten polyš řádně zaprasí, je lepší to řezat někde na povětří, buď prodlužka ven nebo aspoň na balkoně, neb to slušně páchne a ty výpary jsou toxické.