Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Agama vousata - osvětlení?

Dobrý den, chtěl bych se Vás tady optat jakou zářivku mám použít do terária o rozměru 160*60*60 pro dvě agamky rozhoduju se o zářivka Exo-Terra Repti Glo 10.0 - 107 cm a nebo Desert Pro 12.0,UV-B Fluorescent T8 Tube 30 W/90 cm poradte jakou a nebo popripade jinou zářivku ?
Předem děkuji za odpovědi :)

obavam se, ze to co zde uvadis stacit urcite nebude...

terarko o rozmerech 160x60x60 jednou 50W zarovkou asi moc nevyhrejes... teda pokud tam nebudes mit dalsi tepelne zdroje v podobe topnych kamenu a pod...

kazdy druhy zde nadava na problemy s kompaktem Repti Glo 10 UVB 26W (nevim co je na tom pravdy, ale neco na tom asi bude) preventivne bych ji radsi nevzal..

a misto trubocove Zářivky Repti Glo 2.0 40W*1220mm bych pouzil to stejne ale alespon 5.0 nebo 10.0... a k tomu bych dal nejakou 100-150W halogen bodovku...

ale asi uplne nejidealnejsi reseni bude nejaka UV vybojka, ale ty ceny nic moc... :(

nejidealnejsi reseni bude nejaka UV vybojka, ale ty ceny nic moc... :(

Tak trochu počítejme:
1x kompakt RG10 - 450,-
1x linear RG10 - 550,-
1x linear 865 - 50,- (nutnost, RG téměř nesvítí a vousatice jsou citlivé spíš na hladinu osvětlení než na UV)
1x halogen 100W - 50,-
--------------------------------
Komplet 1100,- a co půl roku se to musí u vousatek měnit (dejme tomu 3x za dva roky), aby měli nějakej smysl beru v potaz to, že halogen dýl jak 1/2 roku nevydrží, obyč linear se měnit nemusí tak 2-3roky. Takže za 2 roky jsme tímhle kompletem na minimálně 3x450+3x550+4x50=3200,- a spotřeba 2*40W+26W+100W= 306W

Když koupí směsovku MegaRay 160W a k tomu linear 865 je komplet 200W. Cena na terashop.cz je 1800,- a vydrží v klidu 2 roky. Kromě toho že se tím ušetří 100W což za 2 roky hodí cca 1900,- je tahle kombinace tisíckrát lepší pro zvířata a ve výsledku mnohem levnější.

Ještě myslíš že má smysl dnes nepoužívat výbojky kvůli jejich ceně? ;-)

Tak jasně pokud vypustíš kompakt nebo lineárku tak je to (už to nechci znova počítat) cca 600-700,- 3x za dva roky nebo 1800,- rovnou na dva roky. Pořád je lepší a výhodnější mít výbojku :-)

EDIT: a jen tak mimochodem, pokud bych nechával jen lineárku, tak narva reptilight, je i cenově výhodnější než RG. A i kompakt bych použil jinej, RG prostě nemam rád, ale netušim co se dá momentálně ještě sehnat. O tom má přehled MadMike.

Tak jasně, já jsem taky student a je nás tady kupa :-), jen ti říkám, že když tam dáš zářivku za 500-600Kč a halogen 50-100Kč, tak tě to na výměnách za dva roky vyjde na úplně stejný prachy a nejspíš ještě víc, ale zvířata pod výbojkou budou kvalitnější a projeví se to i na odchovu, kterýžto ti může náklady vrátit. Podle mého je prostě blbost vyhodit peníze za "nekvalitní" výrobek postupně, než mít to nejlepší co na trhu je při nejhoršim na dluh. Ber to jako investici, která se vyplatí, ale nutit tě samozřejmě nikdo nemůže. Tady platí hezké přísloví: "Nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci." ;-)

PS: Jinak jsou samozřejmě ještě kvalitnější a dražší srandy, ale to je cenou tak trochu jinde.

zdar:-D
no nevím,ale M.R.běhají i 3roky,zrovna u vitticepsek to platí..,nejsou to trndové a varani,nehledě na to že nemusí běhat celý den.
Osobně bych si vyhledal měření UV bylo to i na jíných serverech a tam to tuším dělal Madmike i s klukem se Spáleného Poříčí:-),Navíc Madmike je "big brother" tak to může přišpendlit nahoru ;-)

no nevím,ale M.R.běhají i 3roky

tak jasně, možná i dýl, ale u směsovky je to sázka do loterie, jestli jí vydrží vlákno tak dlouho, 2 roky jsou prostě jistota :-) a pokud má fungovat jako hlavní zdroj světla a tepla, tak celej den pojede...

OT : Na kluka ze SP jsem si zrovna nedávno vzpomněl, ani nevím kde je mu konec, už jsem Honzu neviděl pééékně dlouho.

Dobrý den, stále dokola o osvětlení....

Chci se zeptat, co si myslíte o této výbojce http://www.chovatelskepotreby.eu/teraristika/osvet leni/uv-lampy/2816/lampa-100w-e27-solar-raptor-212 41.htm, která jde použít bez předřadníku? Terárium je skleněné má rozměry 115x100x49, nahoře klasické lineární zářivky, jedna obyč. žárovka . Bude to pro agamu vyhovující?
Díky za jakoukoliv odpověď.

stačí si přečíst popis lampy

design je již s integrovaným předřadníkem a pracuje přímo na elektrické síti. Externí předřadníky tedy nejsou potřeba. Jinými slovy se dá zapojit přímo do objímky s kabelem (kabel musí být určen pro min. 100W či 160W a po zapojení do zásuvky a zapnutí vypínače se lampa rozsvítí. Pro maximální využití záření je optimální úhel záření 45°. Určeno pro standardní keramickou objímku E27. Tvrzené sklo zajišťuje ochranu před případným rozbitím.

a doporučuji terashop.cz

Počítejte s tím, že to že lampa nemá předřadník se projevuje na o něco horších výsledcích než u klasické lampy s předřadníkem. Je to dáno patrně jinou technologií výroby a fungování lampy. Jako dobrý zdroj UV asi stačí, ale prostě to není ono, má o něco méně jasné světlo, takové jakoby nažloutlé, kdežto raptorky s předřadníkem až pronikavě bílé. Jinak je to ale určitě kvalitní zdroj UV, který bude dobře sloužit a je rozhodně lepší než většina ostatních lamp.

Mohu tedy touto výbojkou nahradit UVB kompakt i bodovku na výhřev? Mám terárium 140x55x65(šxhxv), větrání po celé délce stropu šířky 20cm. S lampou a podkladem bych se dostal asi lehce pod uváděnou doporučenou výšku 50cm. Dále se u ní píše, že se nemá čověk déle pohybovat v její blízkosti, předpokládám že platí pouze v těsné blízkosti - mimo terárium nebude mít vliv(terárium je vedle pohovky v obýváku, výbojka by byla lehce v zornym poli z boku shora). Terárium je skleněné.

Jo určitě jo. Já jí mám ve dvou terárkách a v obou funguje dobře. Akorát u téhle délky terárka si myslím, že to bude chtít ještě něco málo na dosvícení toho zbytku, nejlépe nějakou obyč zářivku. Jinak já jí mám cca 40 cm nad povrchem už asi rok a funguje bez problémů, ale mám terárko 180 cm na délku a tudíž bylo potřeba do zbytku terárka dát zářivku, která to dosvítí. Ta výška se stejně bude přizpůsobovat tomu, aby pod ní byla dostatečná teplota, to si změřte. Jinak varování na pohyb v blízkosti brát s rezervou. UV neprojde sklem, takže v případě, že bude lampa v terárku, tak nehrozí vůbec nic. Asi není uplně dobrý se koukat do toho světla, ale tak to u žádný zářivky ani žárovky, jinak nic nehrozí. Je to podle mě spíš pro lidi, který by třeba mohlo napadnout namontovat si jí do lampičky, nebo tak něco.

Čaues :-) Tak asi ne no :-D Já fakt netuším, ještě jsem tyhle LED pásky neviděl, ale píšou barvu světla 6000K, což je docela dobrý a svítivost 1000lm na metr, tak mi to přišlo, že to asi nebude uplně tragédie. Pravdou je, že to asi nebude moc schopný osvítit větší prostor.

Tak ono tam jde hlavně o to spektrum. Barvu světla ber jenom jako orientační záležitost. Teplota chromatičnosti se totiž vypočítává z hlediska lidského oka - lidského vidění a to se od vidění např. těch denních ještěrů podstatně liší. Stejně jako index podání barev (Ra nebo-li CRI). Pozor, tím ale vůbec neříkám, že ta zvířata nevnímají teploty barev - to jistě ano, jak přesně se ale zatím neví. Na toto téma teď v německu probíhá snad slibnej výzkum.
V součastnosti běžně dostupné LED jako osvětlení u denních plazů je k ničemu - mnohem líp poslouží i uplně obyčejná stará, dvoupásmová trubicová zářivka.

Oviraptor - tak ono jestli tam budeš mít nějakou rtuťovou výbojku, tak ona to stejně přesvítí, takže nebrat tragicky. Nicméně ber to tak, že ten LED pásek tam máš jen pro sebe, pro svůj pocit z dobře nasvícenýho terka.

Na T8 zářivky zapoměňte, když už lineární, tak T5. Osobně doporučuji Solar Raptor (http://www.robimaus.cz/cs/115-zarivky-pro-plazy-t5 - výhradní dovozce, ale mají je i na terashop.cz). A dal bych dvě zářivky - jednu UV a jednu normální, aby bylo dost světla. Ovšem pozor, T5 svítí více, žerou méně, ale potřebují vlastní svítidla (patice), oproti T8 jsou jiná.
Jinak pokud máte možnost, tak rozhodně bych koupil nějakou UV lampu i s předřadníkem. Tak jako tak - zdroj (žárovka/zářivka) se musí nejpozději po roce měnit.

Když už tu tak hezky radíte, poradily byste i mě? Rozměry terária mám 83x43x43cm.
Agamku už mám doma 14 měsíců (je jí 17měsíců, délka 48cm,váha cca 320g), nejprve byla 3 měsíce v menším teráriu na kompaktu Repti GLO 10.0, 13W. A teď rok (nepočítám 3měsíční pauzu zimního spánku kdy jsem ji nesvítil) používám jako UVB lineární zářivku taky od Repti Glo (délka 61cm,2OW). Pristup k UVB zarivce je diky policim dobry (může se dostat těsně pod zářivku, přikládám i foto terárka pro lepší přehled img-0819-jpg ). Doplněno halogenovou žárovkou na vytopení (teplota od 25 do 45stupnu takze ok). Obyc zarivku kvuli svetlu jsem neinstaloval, jelikož agamka byla a je aktivní až až a pořád lítá a žádné potíže nejsou (prostě vše jak má být, pokud by byla méně aktivní mám k dispozici ještě prostor pro druhou zářivku,kterou bych okamžitě připojil). Ale už je na čase ji vyměnit, ať začne nový rok zas s "kvalitním nebo alespoň lepším" UVB světlem :)
Píšete tu, že se na linearky s paticí T8 se radši v...t a používat T5 (mohl bych použít redukci na patici T5 abych mohl využít stávající instalaci pro zářivky,zde odkaz na redukci product.php). Pokud by to bylo tedy kvalitnější řešení (finančně to vyjde téměř na stejno) tak koupím klidně jinou zářivku.
Taky sem pokukoval po 35w výbojce, jelikož i ta 50w je moc a agamka by se mi tam asi upekla. Jediná varianta kam bych ji mohl naistalovat je levý horni zadní roh a nasměřoval bych ji do prostoru terárka aby to mělo co největší efekt (snad by nebylo blízko ní přílíš teplo, na testování je to dost drahý). A bylo by k této výbojce zapotřebí doplňkové světlo? Nevím, zda svítí víc než to co tam teď mám.
Takže potřebuji vyřešit problém, zda mi to ta výbojka nepřetopí, jinak bych si tam nechal zářivky (ale kvalitnější a přidal jen případně světlo, klidně taky kvalitnější než obyč z elektra - pokud je v nich tak výrazný rozdíl). Přístup k uvb totiž v mém případě není problém, takže nevýhoda lineárek u mě odpadá.
Dík za radu

Nejdřív ke stávajícímu stavu. Nevím z hlavy jak je na tom lineární Repti Glo 20W, ale řekl bych že dost mizerně a to jak s ohledem na UV, tak s ohledem na světlo. Nebyl bych si navíc zas tak jisný tím, že je to bezproblémová varianta. Hodně záleží nikoliv na tom, zda má agama možnost si k ní vlézt, ale spíš na tom, zda tam reálně leze. Ona si totiž pravděpodobně bude vyhlížet spíše místo pod tou výhřevkou a pokud nemáš výhřevku nasměrovanou někam na vhodné místo pod UV zářivkou, bude většinu času spíš trávit na teplém místě a UV bude dostávat jen občas, když náhodou vyleze nahoru. Jestli to tak je, musíš ale vědět ty, třeba tam leze a sedí u té UV lampy přestože výhřevné místo je jinde.

Obecně jsou podle mě 2 varianty. Levnější varianta, ale dle mého názoru o něco horší z hlediska UV je hodit tam T5kovou zářivku Solar Raptor, která má nějakou rozumnou svítivost a sílu UV a nechat tam jednu výhřevnou bodovku, klidně tu halogenku. Znamenalo by to podle mě trošku uzpůsobit zavěšení té zářivky, protože u těch Solar Raptorek je potřeba hlídat, aby se zas nemohla dostat agama příliš blízko. Nevím z hlavy jaká je ideální vzdálenost, když projdeš nějaká vlákna z poslední doby k osvětlení terárek, najdeš tabulku od MadMika, kde je dobře vyčtitelné jak vysoko by optimálně měla být. Výhodou je, že ty lineární SOlar Raptorky mají dosah UV docela daleko, tuším až 30 cm, takže ti UVčkem osvětlí většinu terárka a ty pak můžeš pouze na jedno místo dát tu výhřevnou bodovku a agama bude mít jak teplo, tak UV.

Druhá, dle mého názoru lepší varianta je UV lampa a zářivka jenom kvůli světlu. Při téhle variantě bys tam mohl nechat tu T8čku, akorát bys do ní dal tuhle zářivku http://terashop.cz/index.php?page=shop.product_det ails&flypage=flypage.tpl&product_id=39&category_id =23&option=com_virtuemart&Itemid=1, která výborně svítí no a k tomu by bylo potřeba na jedno místo dát UV lampu, třeba Solar Raptorku, nebo ten Sun Lux z TeraShopu. Pravdou je, že ta 50Wka by asi byla moc, mimo jiné i s ohledem na výšku terárka, takže nejspíš ta 35Wka a i u té je potřeba její umístění zvážit s ohledem na to, jak daleko by ideálně měla od zvířete být. Určitě bych jí nesměroval nějak extra do celého terárka, spíš vybrat jedno místo, tam plácnout kamen, aby se mohla agama vyhřívat a ve zbytku nechat prostor pro změnu bez tepla, aby se mohla schladit.

Když napíšeš na TeraShop to co jsi tu popsal, tedy jak velké terárko, jak je vybavené apod., tak ti MadMike poradí co přesně zvolit a jak tam tu 35Wku umístit.

Právě že agama je pořád na horní polici a bodovka co je pod tím vyhřívá i podlahu tím sálavým teplem takže jí to asi vyhovuje. Pokud by ta Solar Raptor musela byt dal od agamy tak bych musel tu zarivku dat uhlopricne nebo mit neco kratsiho, aby ji to pak neublizilo. Napíšu tedy to samé co tady na ten terashop, a uvidim. Když už budu kupovat něco nového tak at je to lepsi. At uz to s tou vybojkou dopadne jakkoliv. Dik

Dobrý den, chtěl bych se někoho z vás zeptat, kterou zářivku bych mel použít pro agamu vousatou jako zdroj UVB?
1)Hagen Exo Terra Repti Glo 10.0
2)Trixie Desert Pro Compact 8.0 UV
Mám terárium o rozměrech: 105x50x40cm (dvš)
Opravdu moc budu vděčný, když mi poradíte která z nich vydává více UVB...
Předem děkuji.

Nejlepší by bylo dát tam uplně jinou, nejlépe něco takovýhodle:

http://www.terashop.cz/index.php?page=shop.product _details&flypage=flypage.tpl&product_id=145&catego ry_id=25&option=com_virtuemart&Itemid=1

Ty kompakty svítí jen do malý vzdálenosti a je potřeba k nim dávat ještě výhřevku, která bude topit, protože moc nehřejou, takže nejlépe něco jinýho, aby to jak topilo, tak vyzařovalo potřebné UV. Ta Solar Raptorka je ideální, dneska asi nejlepší rozumně dostupná lampa.

Nelekej te se té ceny, ona sice vyjde na 2 tis. s předřadníkem, ale vydrží několika násobně déle, než kompakty, které po půl roce musíte měnit, takže se to nakonec vyrovná. A jako zdroj UV a tepla jsou bezkonkurenční.

No ono jde o to , že to Repti glo + tu bodovku mam ted k dispozici ( asi 3 mesice stary )... i ty dve 18W mam i se svítidlem ... tak jsem doufal, že ten materiál využiji

... možná to udělám pomocí tohodle a až budou zas money , respektive až UVBčko doslouží tak tam dam rovnou raptoruku ... myslíš , že ta výška bude OK na 50Wattku ? no asi by měla ...