Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Jak připravit hada

Zdravím, včera jsem si jel pro hada (krajta tmavá -3,5m, 25kg). Paní ho darovala protože had je velmi agresivní tak ho mám v malém teráriu a nechci ho trápit a s kamarády jsme si řekli že bysme rádi ochutnali hadí maso. Tak se vás ptám jak maso připravit? :-) Můj nápad je maso na pár dnů naložit do grilovací směsi a poté maso grilovat, nebo je lepší maso vařit, udit ? poraďte...
Děkuji za každou radu...

Nejlepší by bylo, kdyby ti někdo nafackoval. Žraní hadů mi nevadí ( furt lepší než banány:-D). Ovšem pokud ti ta paní hada nedala za účelem sežrání ( ale s třeba s nadějí, že hadovi bude u tebe líp....), je to od tebe pěkná prasárna.Jestli chceš zkusit hadí maso, tak si hada kup (nebo odchovej). To by ti asi nejspíš ale bylo líto peněz co?

Nedá mi něco nepřipsat.
Nevím jak to bylo nebo ne.
1. Paní dala dotyčnému hada ve smyslu "Víte co, dělejte si s nim co chcete, mě je to jedno a už ho tu nechci vidět!!!" ... V tom případě němám naprosto žádný problém s tím, co dotyčný dělá.
2. Paní dala dotyčnému hada ve smyslu "Mám tu hada, ta mrcha kouše, já se jí bojím a nevím co s ním. Nenašel by se někdo, komu by had dělal radost a kdo by se o něj dokázal postarat? Ráda se ho zbavím." ... v tom případě je opravdu sviňárna, co dotyčný provedl .. .to beze sporu.
Ovšem, nikde tu není napsáno v jakém rozpoložení paní hada "předávala", proto budu předpokládat, že dotyčný je rozumný člověk a ne ... hmm ... nerozumný. A já prostě nechápu, proč se do něj všichni ihned musíte začít navážet! Nevíte jak to bylo a už všichni xenofobně předpokládáte, že pán je ... hmm ... nerozumný. Nechte ho to nejdříve osvětlit a pak si o něm tvořte obrázek prosím. Myslím že poznámky typu "nafackuj si" jsou v tuto dobu zbytečné (třeba se později ukážou jako opodstatněné, třeba ne).
Nevím, jak to bylo, nevím s čím paní hada darovala, jen mi přijde tohle xenofobní chování zbytečné.

A k tématu:
Vzdycky jsem chtěla zkusit hadí guláš ... sice si šlověk nevychutná přes koření naplno chuť hadího masa, ale zase pokud maso nebude dobré, takhle ťo aspoň půjde jíst :-).

souhlasím s Aničkou, je lepší nejdřív se zeptat a zjistit jak to s hadem bylo, než hned začít urážet, i když na druhou stranu u tohoto konkrétního uživatele se moc nedivím vzhledem k různým předchozím blbostem co zde vymýšlel, realizoval či se jimi chlubil... pokud předchozí majitelku obeznámil s kulinářským experimentem, tak za předpokladu že usmrcení vyvede rychle s co nejmenším stresem a bolestí proč ne, maso jako maso, též by mne zajmalo jak chutná, a pokud je ta tmavka opravdu agresivní, zas taková škoda jí nebude...

Moje "xenofobní" chování vychází zejména z osoby tazatele ( tudíž to není ani tak xenofobní, ve smyslu xenofobie = strach z neznámého.) a z jeho příspěvků tady na poradně. Ani bych se nedivil, kdyby platila ta Vámi uvedená 2. možnost.

Jinak jsem nepsal " nafackuj si", ale že by mu někdo měl nafackovat :-D. To je ovšem jenom detail :-D

Ad xenofobie: Nemyslím si, že je to zrovna vhodně zvolený termín v této debatě a v tomto kontextu, ale na druhou stranu se ani nedivím, že ho používáte, je to dneska tak moderní.....:-D

Naprostý souhlas s cejnou. Nejde o to, zda sežrat hada či nesežrat. Bohužel jde o osobu tazatele. Já osobně bych si hada taky dal a s chutí, stejně jako psa či veverku:-p.

Mimochodem Snakemann7, co kondy až tě napálí? Taky bude barbecue nebo je radši prodáš a koupíš tu tvou vysněnou gabunu?

Mě by spíš zajímalo, jak ho "porazí", není to králík, kterýmu se dá za uši. Mohlo by to být docela maso, osobně bych byl pro boj "chlapce" proti hadovi beze zbraní (přeci jen chlapec má váhovou převahu).;-)
Přimlouvám se za něco méně drastického, není třeba krajtu trápit víc než je nutné, takže buď dekapitace nebo nevím...

Nebudu spekulovat o morálce a posílat ho ... na Floridu si ji ulovit (nebo když bude hledat dobře na karlovarsku, tak možná taky nějakou vzrostlou krajtu najde, prý se to tam občas děje...) a řeknu si, že to je lepší způsob než třeba vypuštění do přírody nebo uložení v popelnici (to už tu taky bylo) a doporučím svůj postup.

Jelikož je to 25 kg ž. h., tak předpokládám porci po vyvržení a stažení min. 10-15 kg (neznám přesně výtěžnost krajty) krajtího masa (s kostí).Nevidím tedy problém vyzkoušet několik různých výše uvedených receptur - uzení (asi to nebude jako uzený úhoř, ale dobré by to být mohlo), vaření (silný krajtí vývar bude po opici jistě výborný:-D), na guláš (jedl jsem už guláš z lecčeho, ovšem hadí bohužel ne, nicméně guláš je prakticky možné vytvořit z čehokoliv a většinou to k jídlu je, dokonce i bezmasý z cukety, ale to už je jen pro silně otrlé:-)), na zázvoru (někde tu potuluje recept páně Voženílka a jinak je k vidění v knize výše zmíněného - Ty zmije, ovšem jen v neokleštěném vydání vyšlém při zoologickém klubu v Ústí, kam se vešla i hadařská kuchařka). Dále bych zkusil i jen na přírodno, takové krajtí steaky.

Přeju dobrou chuť.

Nedokážu pochopit někoho, kdo má rád a chová hady, že spekuluje nad jeho sežráním.... To je stejný, jako když by chovatel psů pak nějakýho sežral.......... Pro mě ti, co by hada zabili a sežrali jsou ubožácí..... Stejný jako ty šikmovoký rákosníci, co nevědí, co si do ty huby narvat.... Ale na druhou stranu, ji zase hodit někde do lesa a nechat ji tam pomalu umírat.... No nevím, snad by se ale našla jiná možnost, než hada zabíjet. ]:(

To jsou jen předsudky, já mám kupříkladu rád i králíčky, telátka, sviňky, kuřátka, ale vím, že žeru maso, tak ho prostě žeru, ale s láskou. Je fakt, že mám taky určité bloky (pes, kočka), ale to je tou naší civilizací a neříkám, že bych nebyl schopen pozření, ale... Na druhou stranu had k člověku přilne mnohem míň než prasátko.
Jo a máš pocit, že chovatelé drobného zvířectva nebo třeba ovcí jí jenom ryby??? Nebo, že akvarista ryby nejí. Je to jen o úhlu pohledu a uvažování. Nevidím nic špatného na sežrání čehokoliv, ovšem musí se s tím zacházet s noblesou, tedy usmrtit zvíře určené k snědku, co nejrychleji a nejméně bolestivě. Protože jíst zvíře a trápit zvíře je naprosto nesouvisející.

Nápadů na usmrcení bylo hodně.. po nakouknutí sem jsme se shodli na umístění hada do mrazáku (naštěstí máme ten obrovský bez šuplíků) za 3 hodiny už byl had ztuhlý, bez známek života.. Had se vyndal, oddělila se hlava, stáhnul z kůže(nešlo to tak lehce) a masa je opravdu kupa... bylo nás na hada mnoho (pro jistotu) tak si každý vzal více jak kilo a půl masa no a každý si maso připravý posvém... já osobně jsem maso naložil do marinády(2mísy plné masa) .. takže zítra bude grilovačka.. a od ostatních se pak dozvím jak připravili maso oni a jaké to bylo.. :-)

Souhlasím s Meldou. Hlavně jak tady byla šílená debata o tom, jak je strašné usmrtit holátka tím, že je dáte do mrazáku, ale s hadem je to v pořádku...? Nevím, jaký je rozdíl v pojetí "prahu bolesti" mezi hadem a holátkem (mezi studeno- a teplokrevným), ale i tak mi to nepřijde normální. Ale hlavně že jsme humánní, že ano? ;-)

Snakemane, snakemane...
Myslím si o Tobě svoje. Jen by mě zajímalo, jestli Ti toho hada paní dávala s tím, že ho sežereš...
Svým způsobem jsou to čistě jen předsudky, proč se mi Tvoje chování hnusí, na druhou stranu mám z Tvé osoby pocit, že potřebuješ jen vyčuhovat z davu a upozorňovat na sebe. To mi na tom vadí asi nejvíc. Viz Tvůj podpis, kterým zbytečně přiléváš olej do ohně. Počítám, že se Ti jednou Tvoje chování vymstí, až někomu rupnou nervy a vytmaví Ti to.

Nejchutnější mohu posoudit až zítra...
PS: jestli bude někdo chtít fotky tak to má opravdu smůlu... fotit něco takového už by byla opravdu řádná blbost.. ! !!!!
Jo a myslím si že "trápit hada v mrazáku" - Kdesi jsem četl že had se podchladí, necítí zimu a jeho orgány se čím dál víc spomalují až se nakonec zastaví ! Tak jaké týrání?!

holata se dají zabít celkem jednoduše a rychle tak, že se dají do pevnějšího sáčku a majzne se s nima o zem. Zabije je to všechny okamžitě, pak se můžou dát bez problémů zamrazit. Myšíma a potkanům taky lámu, vazy, popř. je majznu peánem za krk a to je taky okamžité. V případě toho hada- asi fakt ten sekáč a špalek, mrazák se co se týče délky fakt neosvědčil.

redsnake pozor jestli se něco nezměnilo a tuším že ne, tak jako hosp. zvíře můžeš využít jakékoli zvíře, když to obhájíš- hosp. zvíře je takové, které využíváš k určitým věcem pro živočišné produkty, nebo práci. Otázka druhá je poražení. Tam je pár věcí, na které by se mohlo narazit, nikde není třeba řešení omráčení u plazů. Vlastně by vám prošlo třeba sežrání žirafy, jestli by to nebylo v rozporu s cites a ochranou zvířat. Ten zbytek tohodle tématu nekomentuji.

no nevím, co jsem se učil, tak jsou druhy určené přímo pro lidskou výživu a co tam není prostě odporuje hygienickým normám. To za prvé. Za druhé člověk bez odpovídajícího vzdělání nebá co usmrcovat jakékoliv zvíře. a za třetí, člověk co o sobě napíše písemné doznání na veřejné fórum, je trouba.

tak jsou druhy určené přímo pro lidskou výživu a co tam není prostě odporuje hygienickým normám

nevím co mají druhy určené pro lidskou výživu co společného s hygienou, navíc by mě zajímalo, kdo určil co se smí jíst a co ne, protože když se koukneš po celém světě, tak se jí/jedlo prakticky vše včetně lidí...

Za druhé člověk bez odpovídajícího vzdělání nemá co usmrcovat jakékoliv zvíře

tak tady se bohužel dost pleteš, domácí porážka je povolena (některá zvířata jsou z toho vyjmuta, a ta se musejí porážet na jatkách), jen je nařízeno, aby zvíře bylo usmrceno rychle, neboli aby se netrápilo a zbytečně nestresovalo - což udělat lze, ale rozhodně ne zavřením do mrazáku!

Já si za svým tvrzením poměrně stojím, protože co si pamatuju, tak jsou stanoveny druhy, které se smějí používat pro lidskou výživu. Samozřejmě se bavíme v rámci ČR. Bude to v kompetenci státní veterinární nebo hygienické správy, či tak něčeho, proto do toho montuju hygienu, nechce se mi to googlit.

jen je nařízeno, aby zvíře bylo usmrceno rychle, neboli aby se netrápilo a zbytečně nestresovalo

Omyl, každé zvíře má určeno, jakým způsobem má být usmrceno
tak aby to bylo humání, to se dá dohledat. Nikde jsem nepsal, že u plazů je to mrazák, tak nevím proč na mě křičíš:)

Tady máš výtažek z vyhlášky:
Seznam zemědělských výrobků a potravin určených pro lidskou výživu:
------------------------------
Maso
Ryby, korýši a měkkýši
Masné výrobky a výrobky z ryb, korýšů nebo měkkýšů3)
Mléčné výrobky
Vejce
Střeva, měchýře a žaludky ze zvířat (jiných než ryb), celé nebo jejich části
------------------------------
Jak vidíš, žádné jednotlivé druhy zvířat, prostě maso, ono jde o to, že určit jednotlivé druhy zvířat by bylo prakticky nemožné, ale o tom se dohadovat nechci, nemá to smysl a prakticky se mi jezení hada jako takového ani nepříčí.

Omyl, každé zvíře má určeno, jakým způsobem má být usmrceno

přesný výklad zákona:
Nesmí usmrtit zvíře způsobem působícím nepřiměřenou bolest nebo utrpení.
Usmrceno může být (mimo jiné) v případě porážky - usmrcení jatečného zvířete za účelem využití jeho produktů.
Tohle jsou přesné opisy zákonů... Mam hospodářství a každoročně toho musím velmi nerad porazit celkem dost, takže o tom bohužel také něco musím vědět. A omlouvám se za konec mého příspěvku, ten už nebyl k tobě, ale všeobecně, prostě mi snakemannovo jednání s*re, se svým zvířetem by takhle nejednal - vyšlo by ho to draho, ale když je to zadara tak proč ne a ani nemá na to, když už zvíře chce usmrtit, aby to udělal pořádně.

Jsi rychlejší uro.. také by mně zajímalo, kde se píše o konkrétních druzích které nejsou určeny k lidské potřebě. Několik zákazů je týká se přeba fugu- nesmí se dovážet a prodávat ryby z čeledi Tetraodontidae... ale moc toho omezeno není. On není ani pořádně důvod.
Ad uroboros. On by možná byl překvapen jak by mu po useknutí hlavy had pochroumal ručičky, kdyby měl těch 25kg, když i mrtvá slepice má ještě sílu se vysmeknout.

Josefku.Pokud mám ophiofágní hady ,tak čím je mám krmit?Když mám možnost jim dát přirozenou potravu,tak je to lepší než je rvát myšima.Ale pochybuju,že Snakemann7 nemá co jíst,že musí podchladit,zmrazit a sežrat hada.Pro mě je to jen hovádko,co chce něčím zaujmout,ale rozhodně se nechová jako chovatel plazú.A když už bych chtěl ochutnat hadí maso,tak si dojdu do restaurace,kde ho mají,ale to mu je asi líto peněz,že?Taky sežeru,kde co,ale určitě bych kvůli tomu neoddělal hada,když se věnuji teraristice.Četl jsem tu názor,že jíme prasata,ovce,atd.,ale tyhle zvířata pro tento účel chováme,hady ne!;-)

Já osobně na konzumaci čehokoli nevidím nic špatného,pokud se to zabije rychle čistě a s ůctou.
Pravdou ovšem je, že se jedná o lehce provokativní příspěvek....na druhou stranu většina vynikajících teraristů které znám někdy (a i opakovaně) terarijní zvířata jedla- včetně nestorů české teraristiky jako byl P.Voženílek,J.Vergner,nebo Mark O Shea....
Za sebe můžu říct že jsem hada jedl a za určitých okolností bych to klidně udělal znovu....ke všemu můžu říct,že jsem docela obstojný akvarista a jím (!) klidně ryby!!!!
Na druhou stranu chápu a respektuju protinázory,každý holt po svém...

Mě to přijde tak, že paní přesvědčoval, že je to zkušený hadař, že se o krajťuli postará, ale už ji bral s úmyslem usmrcení - viz umístění v pidi terku. Navíc nemá chudák ani na to, aby zvíře zabil a koukal na to, tak raději x hodin čeká, až chcípne v mrazáku - což mimochodem udělá jen úplnej kretén, protože aby bylo maso k jídlu, tak se musí vykrvit. A poslední věc, určitě se tím nebudu chlubit na teraristickém fóru.

taky jsme na cestách jedli hady, když je tam jedli místní- ve vietnamu to byla krajta v sojové omáčce s bambusovými výhonky a palmovými srdíčky, v Burkyně zřejmě zmije- nevím přesně, bylo to už stažené a napíchané na klacku nad ohněm. v obou případech to vůbec nebylo špatné (krajta v omáčce ale vedla). V Burkyně jsme jedli i křečkomyši- ty byly také výborné, a taky jsme nějak neměli problém s tím, že doma je chováme stejně jako hady pro radost.

NIcméně sežrat darovaného hada mi přijde jako zhovadilost, asi jako sežrat pejska z útulku- to pro změnu praktikoval jeden kolega z práce ]:(

souhlas.

Mimochodem, zabíjení hada v mrazáku až tak humánní není, obzvlášť pokud je takhle velký. Mám zkušenosti se stejným způsobem provedeným zabitím přestýrlé krajty královské, což je proti té tmavce pidiprcek. Byla dána do pytlíku a do mražáku, a snažila se z toho pytlíku mermomocí dostat dobře čtvrt hodiny, než byla natolik vychladlá, že už se nedokázala dostatečně hýbat. Takže to zvíře si zcela jasně uvědomovalo, že mu tam je zima a že chce pryč, a dost dlouho bojovalo, rozhodně to nebylo, že by prostě usnulo...a to to byla 30let stará krajta, která už jinak měla problémy snad se vším. Pro mně to byl docela psychický otřes, příště by bylo možná lepší mu useknout hlavu na špalku. Nebo ho zabít šutrem, nebo zastřelit brokovnicí, jako to dělali ti domorodci.

Dekapitace je ideální, had se sice ještě nějaký čas mrská, ale je to podobné jako u slepice, už o tom vlastně neví. Je to rychlejší a míň drastické než injekce u veterináře. Což jsem sám zažil a je to mnohem drsnější než u psa a to dostal hroznýš snad trojnásobnou dávku na kg než hafan. Prostě jsou na to mnohem odolnější a trvá to snad několik minut křečí než je po něm (pes je během několika vteřin v bezvědomí). Takže ideálně sekáček a na jedno utnutí hlava pryč.

AnneMonica : to že na hadi letí holky na to bych moc nesázel já už mam doma hadi nějakej pátek a ze zkušeností mohu říct že velká většina slečen se hadů spíš bojí ;-) naštěstí se najdou i vyjímky.
Jinak k tématu já bych tu tmavku klidně taky vzal ještě do včera sem tu měl prázdné obrovské terárko

Usmrcení čehokoli mrazákem mi příjde jako pěkná blbost, kdyby jsi mu radši uťal hlavu mačetou:x:
Ale taky nechápu ostatní lidi, co jedí maso mají nacpaný mrazáky masem z hypermarketu a odsuzují maso hadí, to mi přijde dost pokrytecký:-x

Můžete mi někdo vysvětlit, včem je život hada cennější než život jiného zvířete které papkáte?;-)

Na samém začátku mé terarijní praxe v polovině 80-tých let*) (dnes jsem na jejím konci) jsem se dověděl, a nebyl to zdroj "jedna paní povídala", ale dva poměrně zkušení a znalí herpetologové z UP Olomouc, že plazi, jako ektotermní živočichové vnímají chlad jinak. Proto za celou svou praxi, když jsem potřeboval utratit hada (z různých důvodů), řešil jsem to mrazákem.
Před nějakým časem zde na tohle téma napsala Jana Bulantová (její profesionalitu doufám nikdo zpochybňovat nebude) poměrně obsáhlé pojednání, ve kterém popsala rozdíl vnímání chladu u ektotermních a endotermních organismů.
Ale asi většina zdejších autodidaktů to ví lépe...

*) minulého století - poznámka redakce

Valná většina lidí má tendenci polidšťovat zvířata,zvlášť ty co chová doma,markantní je to u koček a psů.I když se tomu bráním,jsem někdy taky takový.Proto tolik názorů na utrácení.Samo,že je vnímání mrazáku jiný u teplo.a studeno.zvířat,ale ty lidský pocity jsou stejný,vztahujem to na sebe.Já za sebe,když musím,tak stínám.Sežral jsem kdeco,hada ještě ne,ale nebránil bych se,i když bych ho kvůli tomu nezabil,to ta lítost.Ale hlad je nejlepší kuchař.

nechce se mi zpochybnovat zavery od JaBuly.
Nicmene - nejakou tu dobu se venuju studiu termanlni biologie ektotermu - tudiz mam par poznamek...
Vetsi telo si prirozene uchova telesnou teplotu dele nez telo male - coz v pripade 25kg krajty jistou dobu trva nez umrzne... Tuto dobu se zvire snazi vyuzit na unik z teplotnich podminek pro nej nepriznivych = mrazak... Takze proste dokud to pude tak se z toho bude snazit dostat... Velka krajta neni degenerovana tkanicka od gutaty co umrzne za par minut... Ten "piiip" (doplnte dle libosti) ji tam drzel 3 hodiny nez chcipla - to rozhodne nepovazuju za rychlou smrt. O vnimani bolesti u ektotermu si myslim sve... Pokud nekdo videl (ja jo) zvire mimo teplotniho optima (smerem nad nebo pod - ucinek na "psychiku" zvirete je stejny = vypadnout odtamtdu za kazdou cenu) tak vi o cem mluvim... Ze ektotermove vnimaji chlad jinak nez savci je logicke, nicmene to neznamena zeby nevnimali bolest - a pri 3 hodinovem martiriu je to sakra citit (minimalne se dokazi vytvorit popaleniny od mrazu)... Pokud jde o zpusob usmrceni velkeho obratlovce tak aspon ve vyzkumu se pouziva dekapitace, inhalace CO2 a pod - rozhodne rychlejsi nez mrazak...
Dalsi vec co me stve je zpusob jakym toho hada ziskal - uz sem to psal a napisu to zas - pochybuju ze pani rekl co s tim hadem hodla udelat... Je pro mne naprosto nepochopitelne ze nekdo prijde k nekomu domu a rekne - hele chces se zbavit krajty tak ti od ni pomuzu mam terko (male!!! ale to te pani asi nerek, ze jo) a postaram se o ni (nejdriv ji sounu do mini terka, pak do mrazaku kde bude pomalu chcipat a pak si hodim hlasovani jak ji mam udelat abych ji sezral)... Sem mozna ulitlej, ale prijde mi to jako naproste poslapani duvery v lidi...

Howgh...

Nevím zda je tento způsob "utracení" nějak ošetřen v české legislativě, ale například v USA jej klasifikuje AVMA (American Veterinary Medical Association) a AAZV (American Association of Zoo Veterinarians) jako kruté zachazení se zvířaty. A to proto, že dochází k tvorbě ledových krystalů v tkáních ještě než dojde k celkové strnulosti (zvlášť u takto velkého zvířete). Podotýkám, že například dekapitace tam patří mezi doporučené metody.

Arutho, tohle vlákno mělo mít lock už dávno, ale na druhou stranu jen ať si hadožrout sklidí co zasel. Možná si to vezme i k srdci, ale o tom pochybuji ....

Já osbně jsem pro lock a pro banán pro snakemana (třeba jen dočasně). Přeci jen je tu nějaká zaběhnutá komunita a tohle už je fakt od něho přestřelení vůdči poradně a všem tady. Stejně jako se v PC a Herní poradně zamiká a Banují lidé, co chtějí warez apod ... Tohle je taky protizákoné, neetické a naprosto to opovrhuje něčím, čo tady poradna vytváří. Kamenují se tu lidé za to, že vytvoří špatné podmínky pro chovance a tohle je přeci daleko horší. Navíc v případě snakemana to není jeho první "exibicionizmus".

Píšeš o "hoďte šutrem po snakemanoj". Ale moje otázka zní - "a zaslouží si to?" Ano !!! Každýmu podle zásluh. Já si taky tady musím za svojí upřímnost někdy něco vyžrat.

A třeba si to zase vyžeru teď za tento příspěvek. Ale s tím počítám... 8-)
houw ...

S lockem souhlasím a vidím, že už to nikam nepovede...staniž se tedy.
Ad banány - to si asi moderátoři rozhodneme sami, komu dát a komu ne;-)
Snakemann už ho chvilku měl a už mu zase otrnulo. Jenom čistě za sebe můžu říct, že kdybych mu ho včera dal, nebyl by jedinej. a to nemyslím na tebe. tož tak...