Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ochočená krajta zelená ??

Zdravím
Už dlouho mám v plánu postavit si vlastní terárium a pořídit si krajtu zelenou. Postupně pročítávám různé články plných rad a zkušeností.
Je tento druh krajty opravdu tak agresivní a náročný?
S hadem se mazlit nepotřebuju, ale občas bych rád na něj sáhnul aniž by se choval nějak podrážděně a podb. :-/
Jsem skoro začínající chovatel a nerad bych zvířeti ublížil špatnými podmínkami na základě málo zkušeností.
Prosím poraďte :-(

Agresivita krajt zelených záleží spíše na povaze každého hada. Některá může být agresivní a druhá zase naopak. Záleží asi i na lokalitě výskytu - Pixel tady někde psal, že chová formu BIAK a ta je agresivní dost a naopak forma SORONG je krotká.

P.S: Nevím, jestli ses rozhodl správně, že jako začínající chovatel začínáš právě s krajtou zelenou. Nevím, jaké máš skušenosti s chovem terraijních zvířat vůbec. Já ji "zatím" nechovám, ale nenáročný had to určitě není. Pokud ji zajistíš správné podmínky, tak se ti může dařit. Měl by sis do začátku pořídit jiného hada (méně náročného).

Viridisku neshledávám jako složitým hadem na chov. Odchov už je možná jiné kafe, nevím. Při dodržení základních podmínek je to v podstatě stejně náročný had jako guttáta a jim podobné. Dokonce u guttek jsem se setkal s více problematických situací, než u viridisek. Jako začátečník spíš nebudeš mít vypěstovaný cit, pro to vypozorovat co dané zvíře potřebuje, co mu chybí a podobně.

Celkově, nedoporučuju, nicméně bys to měl zvládnou, při konzultaci, popř při prohlídce chovu jednou za čas od někoho zkušenějšího.

Ohledně agresivity. Choval jsem dvě "aruny" (Ohledně lokalit, imho je to stejně jen rozlišení vizuálních podtextů, kdo může říct, že má hada z určité lokality najisto. To by si ty hady musel odchytit a dovézt sám) každopádně to jsou poměrně klidní hadi. Kousla mě jednou, v "sebeobraně", kdy jsem dosvlékal hadovi ve špatném výživném stavu kůži. Stálo to za to a kdyby nešlo o mládě ale dospělý kus, nejspíš si pustím do textilu.
Každopádně, pokud jsem k hadům přistupoval přes den a manipuloval jsem s celou větví popř žebříkem, na kterém byly namotané, neměly snahu se většinou ani rozmotat a zjišťovat co se s nimi děje.
Není to had na tahání, ale na koukání, jsou to stresáci, ale můj názor je ten, že chovat se dají celkem be problémů.

chondrouši NEJSOU VHODNÍ ani na občasný šahání. Žádnej had si v tom nelibuje, ale určitě to líp zvládají jiný druhy. Jinak souhlasím, že při dodržení podmínek není na chovu nic složitýho. Prostě na tahání něco jinýho, viridisku si kup na koukání, takže pro začátek 2 terárka;-)

Mam M.V.Jayapura a je to mazel, kdyz ho taham ve dne je uplne krotka a pokud je 5-6dnu po jidle ani ji to tolik nestresuje, nauc ji tahat ve dne a v noci na ni nesahej, jen ji krm, nestane se ti pak, ze po tobe vyjede ve dne. Jo v noci je na lovu, takze s tim musis pocitat. Ja ji stale jednou tydne vytahnu, aby si neodvykla na ruku, bud ji vykoupu(coz hrozne nerada:-)) a nebo ji jen tak necham plazit po ruce a pak ji dam zpatky, nikdy to netrva dyl jak 10min, staci to k tomu aby si na tebe zvykla, ale jak uz tu nekdo psal, zalezi na charakteru toho hada a pak na "vycviku".
Nikdy jsem nemel agresivni hady, musim zaklepat:-)

No, když Tě čtu, chápu, proč viridisky nejsou určené začátečníkům.
Nechápu, proč se ji snažíš koupat. Máš potřebu, že ji tím pomáháš? Sám vidíš, že se jí to nelíbí a stresuješ ji, nechápu. Tahání na ruku je taky o ničem, bohatě stačí větvičková metoda, kdy se manipuluje s celou větví kterou právě okupuje had.

Mám doma samci ARU a je to kliďas. Jak píše Redsnake nejjednodusšší je vyndat celou větev i s hadem. TAky Nechápu proč ji taháš ven takhle často a hlavně proč ji koupeš. Můj samec má teď období že pořád někde šmějdí a hlavu si třeba zašpiní od substrátu, ale v životě by mě nenapadlo ho koupat. V ruce jsem ho měl jednou a to když jsem ho dosvlékal, agresivní nebyl spíš jen zvědávý. Jinak ohledně k začátku chovu: Jde jen o to si věřit a nebát se zeptat. Hodně mi pomohlo osazenstvo teradny. Takže trochu kůráže a ptát se. Radši i na blbosti, ze to ti hlavu nikdo neutrhne:). Taky jsem se na ně ptal:)

no, pro někoho je setrvale lepší Igráček nebo Mončičák než cokoliv živého..
Třeba na YouTube je plno takových dementních videí jak koupou viridisky, ježky bělobřiché apod... ta zvířata jsou z toho očividně vždycky štěstím bez sebe ]:(

Dříve jsem viridisky měla, byly to obě svině útočné, jak 1,0 tak 0,1. Tak jsem a nima zacházela jako s jedákama- při manipulaci v terárku hadovi ucpat držku kořistí, nebo ho odstínit štítem (používám víka z plastboxů s našroubovanou rukojetí z kartáče) aby nesáhl a dodržovat bezpečnou vzdálenost. Pokud to bylo nezbytně nutné, tak hada sundat i s bidlem, jinak vůbec nebylo potřeba s nima manipulovat. A hadi si při takovémto zacházení taky nestěžovali.

No tedy čtu a žasnu, já osobně viridisky chovám léta , opravdu sem jich měl dost a mám i několik kusů dnes v chovu , že by nějaká viridiska po mě šla při otevření terária , to sem opravdu za 16 let chovu těchto krajt nezažil. Ano měl jsem tu několik odchytovek s celkem prudkou povahou , nikdy se mi ale nestalo , že po mě šli při otevření terária. Jak tu někdo psal , že jsou to svině hryzavé a že jim je lepší ucpat hubu krmením , nebo použít štít , tak to fakt zírám. Dnes tu mám pevninské formy jak odchyty , tak NZty a všechny mohu bez problémů vzít do ruky aniž by mne kously. Když moje Jayapura seděla na vejcích , mohl sem k ní i sahat a odebrat neoplozaná vejce, jen do mě šťouchla čumákem jako na výhrůšku a to bylo všechno. Když sem měl samici Biaka na vejcích , nedalo se k ní vlézt, okamžitě vejce bránila útokem a kousáním, ale jak z vajec slezla , dala se vzít do rukou. Já osobně bych viridisky absolutně doporučil , nevím proč se o nich píše že jsou to šíleně agresivní hadi, každý z nich jen dostane zbytečný strach. Je jasné , že pokud je krajta zelená noční živočich, nebudu ho chtít tahat z terária v noci , nejsem blázen. Každopádně s hady pracuji a když dávám samce k samicím , musím je do rukou vzít , s hadama se nemazlím , ale než třeba samce přendám , leze po mě a sem mu ukradenej. No je mi líto , jestli někdo měl doma tak agresivní jedince a musel se před nimi bránit štítem. Konec konců chovám i psohlavce zelený a u nich je to s agresivitou horší, ale i tak si v teráriu přes dem dělám co chci , hadi schovaj hlavu do smyček a nezajímají se o mě. Do rukou je neberu, kousnutí by asi bylo rychlé , ale mimina jsou v rukách klidná. Všem co chovaj krajty zelený přeju pohodový chov a hodně úspěchů. Zdraví Ládin. www.surinamboa.estranky.cz

S tím mohu jen souhlasit, setkal jsem se jen s jedním fakt startovacím zvířetem a to obrovskou starou odchytovou biačkou, která vyjížděla při každém trochu delším vyrušení ven z terárka, což vzhledem k její velikosti (došahla fakt daleko) a umístění (cca 2,2 m nad zemí, dostupnost ze schůdků) celkem sranda, ale obešlo se to bez štítu. Biaci jsou obecně označovaní za temperamentnější, ale přes den se s nima dá taky vyjít v dobrém, teda na mazlení to není... Odchovaná již žeroucí zvířata jsou už víceméně v pohodě po stránce povahové i zdravotní a nepovažuji je za extra náročné.

já měla odchytové a ty teda mírné rozhodně nebyly. Na otevření dvířek prděly, to nestartovaly, ale když bylo potřeba něco udělat v terárku, tak po ruce vystartovaly a na férovku rafly, nebo i po xichtě. Po jednom takovém výživném kousanci jsem přešla na postupy co jsem psala výše. Po tom, co si párkrát zbytečně bouchly do štítu toho nechaly a po štítu už nevyjížděly. Je fakt, že jsem k nim lezla vždycky večer, když začínaly zrovna aktivovat- ale ono když je člověk přez den v práci a vrací se až večer, tak se k nim prostě přez ten den nedostane. V současnosti už je nemám, teď děláme hlavně různé dříve Trimery, ale nutno přiznat- některé aspekty chování měly podobné. Jen ti Trimeři si více rozmýšlí, jestli jenom výhružně vystartují bez toho, že by opravdu chtěli kousnout.

Musím souhlasit s předchozímy názory. viridisky nejsou tak šíleně kousavé jak se píše, ale bude to opravdu individuální. Mám doma ještě spilotu a to je pěkný drak. Viridiska leží celý den na větvy a když do ní trochu něco žduchne tak jen schová hlavu do klubka. Moje spilota je úplně něco jinýho, ale když člověk ví jak na to tak není problém s prácí v teráriu. Jinak dle mého nejsou hadi zvářata na denní mazléní. Jesli jsem vyndal hady z terária dohromady 5X za 3 roky co je chovám, tak to je možná moc:)) Nejlepsí je nechat si je žít svůj život, nerušit je a jen tiše obdivovat.

No, když Tě čtu, chápu, proč viridisky nejsou určené začátečníkům

Redsnaku chapu, ze mas asi hodne zkusenosti, s chovem, ale uvedom si, ze had je jako jake koliv jine zvire, tudiz si zvykne na cokoliv i na tahani do ruk. To ze ji nekdy vykoupu ve vane je spise pro jeji zdravi, on kdyz se ti had nechce vyprazdnit dyl jak 8dni, radeji ho necham proplavat, duvody ti nemusim urcite rikat. V prirode taky radi plavou. Opravdu si myslis ze umre stresem? Kdyz je zvire v prirode, zaziva neustaly stress, zkus si neco zjistit o hladine stresovych hormonu zvirat zijicich ve volne prirode a v zajeti.
Prehanite to az moc s tou precitlivelosti Viridisek, nekteri pomalu chodite kolem jejich terarii po spickach co jsem slysel a nekteri dokonce zachazite az tak daleko, ze je chovate v nepruhlednych krabicich.
Prijde mi, ze az mystifikujete tyto zvirata tak moc, ze jake koliv nestandartni chovani je strasny problem.:-)
Jo a abych nezapomel Aurifer, na Youtube je tolik dementnich videi jak sahaj do teraria za sera v noci, mozna by jsi se taky mohla poucit a nesahat tam v noci, pak bys nemusela chodit se stitem po byte:-)

PS. radeji ji jednou v tydnu vemu do ruk, nez abych pak saskoval s krabici od vika po terariu a choval doma svinu utocnou

Pokud jsi cetl The Complete Chondro tak se nemusis ptat.
Navic Chondrousi se spise zdrzuji v nizssim porostu nez-li vyssim, casto cestuji i po zemy. Rady se i smotaji do misky s vodou a nebo proste jen tak lezi na dne teraria, to, ze si vlezou do misky a nebo spi na zemi jeste neznamena, ze je nejaky problem. Nejsou to az tak uplne "stromovi hadi" jako Corralus Caninus, ktery na zem z 99% nesleze. Ale otazka Vojtecha byla na uplne jine tema, takze sry za ot.

Ahoj Edvarde,
u viridisek sem za léta chovu viděl co píšeš , že třeba samec ležel pár dní na zemi stočený na substrátu, ale z celého chovu viridisek sem to viděl asi jen u jednoho nebo dvou hadů , jinak jsou stále namotaní na větvích. I přes noc jen visí v ,,S" a číhají , nijak se ani neprolejzají , jen když odkládají trus , nebo se svlékají. Ale třeba Corallus caninus dost v noci lezou a nemusí to být ani z výše uvedených důvodů , prostě jen tak se v noci prolejzaji a mám zde dospělou samici , která vždy než se zakalí , leží pár dnů smotaná na dně terária. Jiní mi to nedělaj, jen ona , sleze na dno , buď omotá misku s vodou , nebo se jen tak smotá do klubíčka a leží tam tak dlouho , až je plně zakalená , pak se vrátí na větev a do pár dnů se svléká.

Taky bych to viděl spíš naopak, chondrouš na zemi je výjimečně, caninové v noci šmejdí i plovou, mají-li kde, hortuláni jsou na zemi dost často i ve dne. Nevím podle čeho "Edvard" usoudil, že chondrouši nejsou moc arboreální, v podrostu jsou jen (hlavně) mláďata, což má význam a) klimatický (stálejší teploty a vyšší vlhkost) b) potravní nabídka je tam pro ně větší (žáby, ještěrky) c) asi je to tam pro ně bezpečnější (to je trochu můj dohad, ale rozhodně tam jsou líp schovaná než někde výš na větvi).

Ti moji teda na zem prakticky nelezli, zcela vyjímečně před svlekem seděli na polštáři mechu a samice občas slezla před snůžkou. Jinak byli složení na větvi a nešmejdili ani když měli hlad, to prostě udělali polohu "nabito", a to bylo celé. V misce na vodu jsem je za 7 let chovu neviděla ani jednou.

Ano to je pravda v podstate s vama souhlasim, jak s corallusem, tak "krokodylem", ale kdyz se doctete kde v drtive vetsine byl proveden odchyt M.V. tak bud na zemi, nebo v nizkem podrostu. Takze i dospelci se radi vracej na mista, kde je hojnost potravy.
Co se tyka Corallus Caninus, nikdy jsem je nechoval. Dost jsem o nich cetl a takze zde opravdu nevim, jestli se zdrzuji vice na zemi nez M.V. ale jak uz jsem rekl, cetl jsem opak. Vim o nich, ze jsou dobri plavci, ale ktery had neni:-)

Casto jsem sledoval M.V. jak sliza dolu a potapi se do misky a proliza ni, a to opravdu s radosti a nebude to nizkou vlhkosti, udrzuji ji spise vyssi nez-li nizsi. Ano nebyva to zpravidla casto, ale stava se to. Takze podle meho ano, radi se koupou a bud je to jedincem a nebo proste obecne. Pisu sem svoje zkusenosti s chovem tohot hada+co jsem cetl, bud s tim souhlasite nebo ne, ale z prstu si to necucam.

Edvarde, můžu se Tě zeptat jak dlouho a kolik viridisek chováš? Tebou zmiňovanou knížku jsem četla a pochopila jsem jí trochu jinak: pokud viridiska sleze na zem, tak to není žádná tragédie, neznamená to, že má smrt na jazyku. Nic o tom, že by jejich pobyt na zemi byl častý a že by se rádi koupali si nevybavuju.

Naše zvířata na zem ani do vody nelezou.

Já musím souhlasit se všemi. Mám samce. Mám ho necelý rok. V létě ležel i přes noc na svým oblíbeným místě, jen se v noci prolezl a když měl hlad šmějdil. S příchodem podzima začal neuvěřitelně řádit (nejspíš období rozmnožování) prolézal celé terárium, hrabal v substrátu, a to třeba i celou noc. Přes den vyhledával i chladnější místa a celkově se jeho chování trochu změnilo(byl takový ,,akčnější,,) Na zemi ho vidím jen když prolézá terárium, ale že by ležel někdy v misce s vodou. To by podle mě už značilo nějaký problém. U misky s vodou ho vidím jen když pije nebo když přes ní leze(samozřejmně se občas i trochu namočí. Knihu THE COMPLETE CHONDRO jsem taky četl a to hodně pozorně. A nic o trávení času ve vodě jsem se tam nedošetl. Dle mého je viridiska vcelku ,,akční had,, není až zas tak náročný. A k věci koupání, že se ještě do 8 dní nevykálel. To je podle mého přehnaná starost(zácpa se dá přeci poznat po pohmatání a né hnedka koupat, zkuste koupat kočku každy týden a uvidíte jakou bude mít radost). Taky někdy chodím an velkou jednou denně a něky i 3X. Je to hold individuální.

Právě k zácpě může u chondroušů docházet při malé možnosti napití, proto je dobré takřka denně narosit na rostliny (pokud tam jsou) nebo na zařízení nebo přímo hadovi na tělo, aby se dostatečně napil, pokud se pár dní vynechá, tak už začínají problémy obzvlášť při sušším chovu (což jinak problém nedělá), chondrouš se z misky normálně nenapije, to už musí být. Z těla se ale napije rád a často.

Kocour: U nás bylo většina (vlastně asi všichni dospělí) odchyt a ty moc misku neberou. Pokud začali hodně pít z misky nebo do ní dokonce vlezli, tak to byl většinou spíš nějaký blížící se průser...

K tomu ucpávání ještě dodám, že to i souviselo z ohřevem ze spoda (od spodních pater terárií), kdy terária právě dost rychle vysychala, z misky pít nechtěli (neuměli), tak bylo třeba je denně narosit, jakmile se to pár dní zanedbalo, začinali se některé "ucpávat".

Mně se z misek pít naučily, měly je přidělané na stěnách vedle bidel- obdoba jako pro leguány na krmení. Ostatně máme to tak u všech stromových zvířat. Rosila jsem je normálně každý den večer přímo na hady, to si samozřejmě pily z těla a přesto pily dost i z misek. ale nikdy jsem neviděla, že by se do nějaké misky pokoušely vlézt. Že by měly někdy zácpu- s tím jsem se u nich nikdy nesetkala, po zdravotní stránce byly celou dobu uplně v pohodě. Obecně jsem se se zácpou (teď nemám na mysli ucpání urátama) u hadů za přez 20 let chovu setkala akorát u druhů, které mají potíže s chlupama, třeba některé Atherisky, Tropidolaemové atd.

Obecně jsem se se zácpou (teď nemám na mysli ucpání urátama) u hadů za přez 20 let chovu setkala akorát u druhů, které mají potíže s chlupama, třeba některé Atherisky, Tropidolaemové atd.

U Tropidolaemů jsem o problémech s trávením chlupů slyšel. Ale u Atherisek???
...můžeš mi zdělit který konkrétní druh to dělá? Díky

hlavně u těch, co v přírodě nežerou savce, jako jsou ceratophory a hispidy. Tam je to pravidlo- sice si vezmou i chlupatou skákavku, ale pak ji buď vyblijou, nebo se nemůžou vyto. Ale měly s tím potíže i některé nitschejky. Ty teda spíš měly potíže s chlupama bílých myší, ne už třeba s chlupama od mastomyší, ty mají zřejmě jinou texturu.

Zdravím v této diskuzi, koukám a čtu. Občas se taky nestačím divit...
ad agresivita) je to hodně individuální, většinou se to ale nevymyká nějakému standardu, u mě vyjma jedné samice Jaya Pury to jsou nebo byli normálně zvladatelní hadi, této samici se u mě prostě nelíbilo, střídal jsem terária, podmínky cokoli, ale pořád útočila po všem, co se hlo, jakmile jsem se objevil v místnosti, tak okamžitě slezla z klacku a čekala u skla, aby jakmile se přiblížím na 2 metry začala okamžitě útočit, nikam to nevedlo, takže pod obavou rozmlácených čelistí skončila u kamaráda, kde světě div se, pohodové zvíře... (nevím, co ji slíbil, ale fakt je v klidu) ;-) (tohle bylo ale jediné zvíře, které jsem viděl takto reagovat)

ad koupání a táhání) pardon, ale <>vina, kdo chce zvíře na tahání, nechť si pořídí kočku, kdo chce zvíře na koupání, ať si koupí rybičky, ne vážně, sice tady všichni psali, co všechno o chondrouších četli, ale asi nevědí, že chondra nejsou gutky, které se vyprazdňují pár dní po nakrmení, poločas rozpadu u chonder je cca. 1 měsíc, koupání po 8 dnech kvůli vyprázdnění u chonder je týrání...

ad trávení času na zemi) vyjma březích samic, slézají v našem chovu výhradně samci - hlavně biaci a jayapury, pobudou pár dní stočení v klubku na zemi a pak se vrací na bidýlka, je to normální a dělají to každý párkrát do roka...

m.

Tak zacpa vetsinou vznika tim, ze se had nemuze pohybovat(male terarium), je dehidrovany, lezi na vyhratem bidlu a pod. Mozna je prehnana starostlivost ho nechat protahnout ve vode, ale jednou za uhersky rok v tom fakt nevidim problem, jo a navic moje M.V. se vyprazdnuji po 6-7dnech, vedu si prehledny denik. Vyprazdnovani po 1mesici me prijde trosku prehnane a podle meho spis nebezpecne, mozna bude problem ve velikosti terarek ve kterych je chovas a to by pak hranicilo s tyranim a nebo je krmis selatama?:-)

Co se tyka napajeni, jak uz jsem rekl, mam velkou misku s vodou, a na jedne z bidylek mam zavesenou mensi misku, tak daleko jak je jen mozne od jejich oblibenych mist, aby nebyly tak lenosne se aspon dolezt napit. Kdyz jsem mival jen misku, vzdycky si dolezla, ono se rika, ze kdyz se rosi na hada, had se napije z vlastniho tela a nebo pokud maj napajecku na vetvi pak "zapomene" pit z misky, je to totalni blbost, zas tak hloupi nejsou vodu si vzdy dokazou najit...
Rosim 1x denne, a to teplotou vody umerne teplote v terariu, aby zvirata nestudila, tudiz jim to neni tak neprijemne, je to totiz pro ne hrozne pohodlne napit se z vlastniho tela, delaji to rady, taky by jste nechodili pro vodu do studne, kdyz ji mate u postele...

teda nutit k pohybu hada, jehož přirozeností je sedět na větvi a číhat "až půjde kolem nějaké jídlo" je pěkná ptákovina. Tenhle typ predátorů kořist aktivně nevyhledává, takže je uzpůsobený na to, aby prostě seděl a čekal. a nutit ho k tomu, aby se chodli napít co nejdál je naprostá zbytečnost.

zas tak hloupi nejsou vodu si vzdy dokazou najit

zvířata z odchytu z misek nepijou skoro žádná, a cekat nez by si našla misku a naučila se to, tak si akorát zničej ledviny.

aby zvirata nestudila

Zmoknuls někdy v tropech? Já x krát- a vždycky ten déšť byl ledový jak sviňa. Uplně stačí rosit pokojovkou.

hrozne pohodlne napit se z vlastniho tela, delaji to rady, taky by jste nechodili pro vodu do studne, kdyz ji mate u postele

V přírodě taky pijou z děště, když zmoknou a nechodí se napít.

Edvarde, v této diskuzi vidím řadu lidí, kteří mají s chondrama dlouholeté zkušenosti. Víceméně Ti všichni říkají, že je to kravina a hada hlavně stresuješ. Nejde jim o to Tě poučovat nebo se s Tebou přít, řekl bych, že jsi jim celkem ukradený, ale chtějí pomoct zvířeti, které máš doma.
Zkus se nad tím zamyslet a přestat toho chodrouše koupat a lidi tady přesvědčovat, že je to správné...
m.

Ze si dovoluju vam do toho vstoupit. Taky se mi nezda uplne OK tahat co tyden zvire do vody k vykoupani. Na druhou stranu, i cihaci stromova krajta se normalne v prirode hybe, minimalne mezi odpocinkovym a lovicim mistem. Mozna prave pohyb je fajn pro dobrou kondici a spravne traveni. Coz se v terarku s pudorysem 60x60 a dvouma tycema napric neprovadi zrovna nejlepe. Takova viridiska umi urazit i nejakych 200 m za noc. Takze proc hadovi nenabidnout moznost pohybu, kdyz je privykly manipulaci?

Nynejsi diskuse je za posledni dobu pro mne jedna z nejctivejsich, takze klidne prosim nejak konstruktivne pokracujte. Edvardove nazory jdou zcasti proti proudu, coz nemusi byt na skodu veci, zejmena s objektivni argumentaci z jedne i druhe strany. Cil mame prece vsichni stejny.

Ad ledovy dest v tropech; taky jsem parkrat zmoknul, ale ledove jak svina se mi to nijak nezdalo. Po nejake hodince v mokrych hadrech to samozrejme muze pusobit ponekud sveze ;-).

Edit: Tak mi unikly ty posledni repliky na druhe strane. Zrejme jsem prisel s tim svym navrhem na konstruktivni diskusi pozde. Fakt to chcete takto ukoncit?

Dekuji za Vasi starost Aurifer a Kocour o me hady vazim si toho. Mi hadi maji maximalni luxus a klid pochybuju ze vasi hadi se maj lepe, rozhodne nechci rict ze hure, ikdyz vy je prece nestresujete... Jeste k Aurifer, ja hady z odchytu nemam a i hadi z odchytu piji z misky a ano piji destovou vodu, ktera samozrejme pada vsude kolem nich i na ne, nejak jsem nepochopil tvoji narazku na muj post, zde si prece neodporujem. Navic v prirode je had vetsinou zalezlej tak dobre, aby na nej pri prutkem desti nekapala voda, ze fakt pochybuju, ze zmoknou, to se nelibi zadnemu hadovi, ale pokud na nej v domacich podminkach narosis vodu, ktera je priblizne tepla okoli v jakem je, had se skoro nebrani, kolikrat ani neschova hlavu. Nema smysl tu srovnavat podminky v prirode a doma...

Malem jsem zapomel Aurifer, tenhle had je hodne aktivni, na potravu sice ciha celou noc na jednom miste, ale casto cestuje, staci mu k tomu udelat podminky, casto tu vidim terarka velikosti az je mi toho zvirete lito, taky te zavru do spizky a uvidime jak moc se budes hibat a nevidim jediny duvod proc by melo byt spatny jim dat vodu na opacnou stranu teraria, kde je chladnejsi zona.. Zacinam si myslet, ze tri lidi se me tu snazi shodit, tahle diskuze mi prijde o nicem, ale aby tu napsali neco smysluplneho tak toho jsem si nevsiml. Jak to mate udelane vy?

Upřímně, nevím, kolik je Ti let, ale reaguješ jako uražený puberťák. Který navíc dělá, že snědl Šalamouna.

tri lidi se me tu snazi shodit

tady se Tě nikdo nesnaží schodit, pouze tu reagují chovatelé, kteří chovají a odchovávají výrazně déle než Ty a pouze upozornili na to, že zřejmě něco děláš špatně. a ty místo aby ses nad tím zamyslel, tak napíšeš další kopu blábolů, které navíc odporují Tvým příspěvkům odpředtim a odkazuješ se na zřejmě špatne pochopenou publikaci.

Navic v prirode je had vetsinou zalezlej tak dobre, aby na nej pri prutkem desti nekapala voda

Otázečka, kolik hadů už jsi viděl ve volné přírodě? A teď nemyslím nějaké tuzemské užovky nebo evropské zmije. Já opravdu hodně. Za deště i sucha- a ti hadi se před deštěm nikam neschovávají, sedí tam kde sedí. Někteří hadi mají rádi i mírnější rosení, jiné to štve. Ano, řadu hadů rosení z rozprašovače irituje a to často do té míry, že koušou kolem sebe- ale zkoušels je místo rosení stříkat? Ono totiž pokud víš jak vypadá tropický déšť, tak tady u nás se nečemu takovému říká průtrž mračen. Tam je to standart, a pokud hada fakt nastříkáš silnějším špricem, tak to mu najednou nevadí.

ok, ja to beru, neurazim se, jen proste nevytahuju z tveho textu vety se kterymi nesouhlasim, rikam svoje poznatky a zkusenosti jak uz jsem tu psal, ve vetsine semnou musis souhlasit, jiste ze jsi sve hady nikdy nevidela se koupat, kdyz jsi mela zavesene misky na zdi terarka tezko se tam asi vlezou, had je to dost aktivni, na zem casto sliza, pije jak z misky tak z listi, nebo steny, nebo z kapek co ma na sobe, samozrejme jsou dny kdy prociha na jednom miste atd.. Co se tyka brani do ruk, beru hada jednou tydne jak uz jsem psal a to protoze nechci aby byl agresivni, had je nato zviklej a uplne klidnej a rozdil mezi M.V. odchovanou v zajeti a odchytem je podle meho velkej rozdil srovnavat. Konec

Moji původně měli normálně na zemi bazének, ale vůbec ho nevyužívali. Takže byl postupem času zrušen a zůstaly akorát misky na stěnách, z kterých pili. Měli původně biotopně zařízenou ubikaci (140x60x100 pro 1,1) s kytkama a vyndavacíma větvema, časem vyměněnýma za praktičtější bidla. Hadi ten prostor a vybavení ocenili tím, že seděli na 1 oblíbeném místě na větvích a číhali na kořist, na zem slezli zcela ojediněle, jak jsem psala výš. Fakt je ten, že když měli mrousek, tak samec docela jezdil, i samice v tu dobu byla čilejší, ale jinak u nich větší aktivita spíš znamenala, že se jim něco nelíbilo. Třeba teplota atd. Brát do ruky je vůbec nebylo potřeba. Nejsou to křečkomyši, aby musely být uvyklé na častější manipulaci. Naopak, braní do ruky je zbytečný stres pro jakéhokoliv hada, ikdyž různé druhy to snášejí různě. A co se týče kousavosti- ten had buďto je, nebo není, nebo není moc kousavej, bez ohledu na to, jestli se bere do ruky. Hadi, co nejsou kousaví nejsou kousaví ani bez braní a naopak. A pokud nějaký had kouše, tak se k němu prostě přistupuje jako ke zvířeti, co kouše. To je celé. Navíc ho 1x týdně koupat, ikdyž se mu to zjevně nelíbí je prostě další zbytečné stresování zvířete. Co se týče odkládání trusu- tak zdravý had ho odloží i bez koupání, to kálení při násilné koupeli je spíš reakce na stres, to ale dělá hodně zvířat, nejen hadů. Howg.

A kde jsem psal, ze ji kazdy tyden koupu? Vzdyt je to blbost, psal jsem, ze jedine pokud mam podezreni na problem s vyprazdnenim, mivaji problemy s vyhrezem a zacpama a jednoduse protoze sedej cely den na jednom miste + dalsi veci, ktere jsem uz zminoval, navic nemyslim si, ze to co pises o naviku na ruku je pravda, mival jsem tmavky a ty kdyz jsem nebral mesic do ruk, staly se z ni pekny svine. Ten had ti zdivoci a nezalezi natom jestli je to krecek, nebo jesterka, nebo had, proste to tak je.

A kde jsem psal, ze ji kazdy tyden koupu

??

Ja ji stale jednou tydne vytahnu, aby si neodvykla na ruku, bud ji vykoupu(coz hrozne nerada) a nebo...

mivaji problemy s vyhrezem a zacpama

zdravým hadům teda kloaky samy od sebe nevyhřezávaj, navíc zdraví hadi ani nemají zácpu, takže bych hledala příčiny někde jinde- možná právě mimo jiné v nadměrném stresu zvířat. Ono i to přílišné lezení a lezení do misky s vodou zřejmě bude reakce na nějakou nepohodu zvířat, zkus se nad tím zamyslet- doteďs psal, že hadi jsou ok, mají se skvěle, ideální podmínky- a teď najednou píšeš, že mívají výhřezy a zácpu. Což teda odporuje tomu ok nebo skvělým podmínkám, a možná právě zdůvodňuje to, proč hodně lezou, lezou do vody atd.

jednoduse protoze sedej cely den na jednom miste + dalsi veci

pěkný blábol

Ten had ti zdivoci a nezalezi natom jestli je to krecek, nebo jesterka, nebo had, proste to tak je.

podívej, já mám na starost cca 1800 zvířat- hady, ještěry, drobné savce... a krom těch drobných savců, kde to je trošku něco jiného můžu směle říct, že ta zvířata buď koušou, nebo nekoušou, nebo koušou občas - já plazy do ruky neberu vůbec, protože kdybych to některým citlivějším druhům udělala pár x po sobě, tak mi brzy zkápnou. Ale na jejich kousavost/nekousavost to nemá vůbec žádný vliv. To, že zvířata "zvlčej"- spíš se jim vrátí přirozená potřeba se bránit.

To Edward: Přijde mi že tady cituješ jen to co sis přečetl (The Complete Chondro, samomzřejmně i já jsem se hodně z knihy inspiroval ale nemusíš zas vše kopírovat), terárium mám nejspíš zařízený jak ty(dej se kdyžtak foto, rád se podívám). Taky mám misku s vodou v chladnější části terária, ale zas mi přijde že had který většinu života tráví na stromech se do vody na několik dnů jen tak nenakládá. To asi opravdu není moc přirozený.
Jinak můj samec je hodně aktivní a určitě si nemyslím že by měl zdravotní problémy. Žere, svlíká se, roste, pije, vyprazňuje se a celkově prosperuje.
Dále si myslím, že Kocour, krokodýl a další co ti sem napsali svoje postřehy z chovu bys neměl brát na lehkou váhu. S některými věci třeba nemusíš plně souhlasit (osobně na hada přímo nerosím, vím že pije pravidleně z misky, to mám vypozorované, naproti tomu moje spilota se zas jinak než ze sebe nenapije), ale například pravidlé tahaní mi jako moc vhodné nepřijde.
Dále si myslím že co se týče teplot v teráriu tak had není podle mě blbý a sám si najde místo kde mu to aktuálně vyhobuje. Například co se týče nočních teplot. Tak se většinou uvádí že by neměla teplota klesat pod 24C, v teráriu mám v noci různý teploty protože nevypínám keramické zářiče. Takže tam jsou teploty od 28 - 22C. I přes to si někdy lehne na vyjřáté místo nebo klidně i na místo kde je těch 22C. Tam leží jak mu to vyhovuje a pak si přeleze třeba zas na teplejší. Tímto bych se rád zeptal zkušenýc chovatelů jestli je to v pořádku.

takto mám zařízené terárium já.
[http://img690.imageshack.us/img690/1096/pa110394.j pg]

Prosimte kde jsem psal, ze se mi had naklada na nekolik dni do misky? Vzdyt jsem tu psal, ze se mi stava, ze pri pruzkumu teraria si rad zaplave a to i s hlavou ponorenou pod vodou, dal jsem psal, ze je normalni, kdyz hada najdete nalozenyho v misce, nebo smotanyho na zemi, nepsal jsem tu ze to moji hadi konkretne M.V. delaji, nebo ze tam jsou kazdy den, ja uz fakt nevim...
Jestli tu cituji knihu, s necim z ni nesouhlasite? Podle toho co se v ni pise, musim zatim se vsim jen souhlasit.

Teploty pres den udrzuji jako drtiva vetsina z vas, vlhkost udrzuji vyssi, v noci pod 24stupnu nejdu, pouzivam tento zvlhcovac vzduchu, je delany pro lidi, ale koupil jsem ho hlavne protoze vyrabi i teplou paru, ma ionizaci vzduchu a pomaha mi s circulaci cerstveho vzduchu a proti plisnim: http://www.nakupka.cz/vyrobek/zvlhcovac-vzduchu-to pcom-1850/
ted kdyz na nej tak koukam, je levnejsi nez jsem ho porizoval ja, jeste neco chces vedet?
Ad k tvemu terarku, je male :-)

ps. jeste mi rekni s cim mi Krokous a Kocour poradili?

Diky za vycerpavajici radu a zkusenosti s chovem a prosim priste sem nic nedavej kdyz nedokazes ustat neci namitky k velikosti tveho terka, vylevy tu nikoho nezajimaji, spis se snaz vysvetlit tu tvou normalni velikost terarka proc je podle tebe tahle velikost normalni a ne se snazit do me strefovat.

Námitky k velikosti terárka jsou absolutně neopodstatněné. Klidně chovejte chondra v hangárech, ale velikost tohoto terária bych rozhodně nepovažoval za malé. Já bych řekl, že nedokážete ustát naopak Vy názory lidí, kteří už nějakou chvilku zvířata chovají.

bud ji vykoupu(coz hrozne nerada)

Stresovat chondra zbytečným koupáním apod. je nesmysl.

kdyz nedokazes ustat neci namitky

nemám pocit že bych něco neustál, spíš bych řekl že s tim máš problém ty

snaz vysvetlit tu tvou normalni velikost terarka proc je podle tebe tahle velikost normalni

řešil jsem to s několika chovateli v ČR a nechal jsem se i inspirovat knihou The Complet Chondro, kterou tak rád cituješ (píše tam rozměr 70-90*60*60 což je na objem stejný jako 80*45*90)

ne se snazit do me strefovat.

po celou dobu nemám pocit že bych se do tebe já nebo snad nikdo jiný strefoval. Jen ti tady napsali zkušenější chovatelé (já se za ně určitě nepovažuji jen jsem psal své poznatky) chyby kterých se dopouštíš. To ty neumíš ustát kritiku.

Tím to bych to ukončil a určtě toto vlákno využiji k případným dotazům, protože si rád nechám poradit od zkušenějších.