Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký ještěr se dá dobře ochočit?

Dobrý den, chtěla bych si pořídit nějakého ještěra (nebo hada), který by se dal pěkně ochočit - tím myslím aby se nechal krmit z dlaně, nekousal, nechal se hladit atd. Ctěla bych také nějakého pěkně zbarveného. Co žere mi nevadí. A pokud možno prostorově méně náročnějšího - ne jako varan nebo tak, snesla bych ještě toho leguána, ale byla bych ráda kdyby mi poradil nějaký zkušený terarista, jsem začátešník, takže nevím, jestli je pro mě ten leguán vhodný.
Děkuji předem za rady.

Já se jen vyjádřím k tomu leguánovi v dotazu... rozhodně nedoporučuji, na začátek určitě ne. Navzdory tomu, že leguány zelené nabízí opravdu každý pochybný zverimex (tam vám klidně řeknou, že ta roztomilá ještěrečka může celý život strávit ve vyřazeném akvárku po pavích očkách), jedná se o zvířata s velmi vysokými nároky na prostor, světlo, teplo... vyžaduje to jisté teraristické zkušenosti. Ano, leguáni patří k plazům, kteří často poměrně dost zkrotnou, projevují se velmi inteligentně, ale začněte raději s nějakým jiným zvířetem ;-)

Ono u plazu prave zadny realny "vztah" k vam nikdy nebude, necekejte od toho city. Treba vousatky - nektere kdyz chteji mimo terarko - podivat se na ten velky svet "tam venku" tak se rady nechaj nosit na rameni, ale to neznamena ze by vas meli radi a vrteli ocaskem kdyz vas uvidi. Navic je to individualni, jedna z nasich se hrabe sama na ruku kdyz se otevre terarko, chce "na prochazku", ale dalsi dve jsou spokojene "uvnitr" a zadny zajem neprojevuji.

jenže ten Gerrhosaurus z toho bude streslej. To, že sedí a nechá na sobě dříví štípat ještě neznamená, že mu to neva.

Jinak dobře ochočit se dají i větší lacertidi, jako jsou některé Lacerty, Timoni, Omanosaury, některé Galocie (třeba stehlínky) atd...taky si za úplatu vylezou na ruku a nechají se nosit, někteří i leštit :-).

Socializovat ci "ochocit", se da treba i V.macraei, ktery patri mezi plassi tvory. Mam par, samec je vuci socializaci imunni, totalni vyplasenka.. Zato holka si umi "rict" ze chce ven.. Otevru ji terarko a SAMA si po me vyleze a zkouma okoli, ci si vleze pod tricko a tam normalne usne.. Neni to samozrjeme od slova "mit rad", to plazi skutecne neovladaji, ale v urcitych pripadech jim muze byt lidska spolecnost prinosna.. Teplo, davame jim "dobroty" a neublizujem jim a oni to ty potvory moc dobre poznaji. :-)

Tady chce holka ven..
[j5jeo7.jpg]

Zde si "hovi" v rukavu od zupanu..
[e5s0t5.jpg]

A jde to i s hady. Uplne bez stresu, kdyz jsou zvedavi.. Fotka z jineho dne a holka si tam vlezla uplne sama. Je to P.baroni, tez v rukavu kde vydrzela 1,5h ::)
[2r7r7r5.jpg]

No zupan je starej tak 15 let, jeste jedno dve prani a pude.. :-D
Jinak modraci se daji uz sehnat "docela" dobre. V Nemecku ci Holandsku. Ceny se pohybuji za adulty okolo 2200-2500 € / 1.1, mladata zhruba od 800 €/ks. Jiz se na ne nevztahuje povinnost hlaseni na KVS, tusim od roku 2009. Chovam je v terariu 150*d 120*v 75*h..

"Snesla bych ještě toho leguána..." - to nezní moc nadšeně. Leguán potřebuje spoustu místa, světla a žrádla. A vody... Co do "ochočení", ta naše wobluda je mazel (a omlouvám se, má 140 cm, z toho +-100 cm ocas a ne naopak, jak se mi onehdá povedlo zplodit... :-[), ale jen relativně. Krom toho, dobře živený dospělý leguán je trochu těžkotonážní mazlíček. V létě se žrádlo dá krásně ošolichat lučními zdroji, ale v zimě to je nářez. Vyhřát a dost rozsvítit velké terárium taky něco stojí. Z ruky se krmí radši, než z misky, protože si s náma může hrát šarády a dělat drahoty. Rafnul mě jenom jednou, mea culpa, mea maxima culpa - od té doby nepodávám hroznové víno z ruky... :-D Z ostatních plazů mám zkušenost akurát s jedním podvyživeným chameleonem a cáklou kočinčínou, startující po všem a po všech... :-/
Každopádně přeju hodně štěstí při pátrání po "mazlíkovi"...

Osobně mám jako mazla hroznýše královského. Celej pokoj jsem upravil tak, že má otevřené terárko a může volně po celém pokoji (+ samozřejmě teplota, vlhkost a zabezpečení, aby se z pokoje nedostal. Dokonce to zašlo tak daleko, že když začne mít hlad, vleze si do terárka ( krmim ho jen tam). Po nakrmení terárium zavřu a počkám až se vyprázdní, pak mu zase otevřu. Sice občas vyhazuju bobek i zpoza skříně, ale to jen výjmečně. Pokud sedim u PC v křesle, sám si na mě vleze, v noci nemá tendenci mi lézt do postele (toho bych se bál, abych ho třeba nezalehl), takže zatím žádný problém. Určitě to chce, aby si na ruku zvykal odmala a i když ho mám v ruce a on je defacto "na volno" nemávám mu rukou před hlavou a celkově s ním manipuluji opatrně, hlavně ho nestresuji rychlymi pohyby nebo přesuny.Ale celkově to tu chovatelé nevidí rádi a já to chápu, můj první hroznýš, kterého jsem před lety dostal ke 14. narozeninám často spal přímo se mnou v posteli(mám štěstí, že mám klidné spaní a nepřevaluju se). Takže idelani to nené, ale já na Archiho nemůžu říct nic špatného ( snad ani on na mě :-)).

Mě docela bavěj tyhe příspěvky typu "Poraďte mi prosim, co si mám pořídit za zvíře..":-D Je to podobný tomu "Nevíte, jaký zvíře se hodí do terária o rozměrech.....?".....no a pak: "Tak joo nooo...tak já doma toho leguána teda snesu, když to musí bejt a poradili ste mi to...":-D Jinak ten leguán se mi fakt jeví, jako relativní flegmouš;-) Nesmírně mě pobavil dotaz "Prosím poraďte, jakého mazlíčka mám pořídit jako dárek puberťákovi, který zvíře nikdy neměl?"....no tak asi kozy...

Toho leguány jsem na začátku napsala, protože jsem četla o tom chovu mimo terárium, na 2metrové terárko bych neměla místo. Chci se na to zeptat, vím, že uzavřené terárium je lepší, ale nechováte tak někdo nějakého ještěra?
Také jsem se dozvěděla o tom, že scinkové jsou přítulní, jsou vhodní pro začátečníky?

Já bych si troufla říct, že žádný ještěr není přítula. Mazlit se bude kocour, ale ještěr o nějaké hlazení a tahání stát nebude. Ochočit a vzít do ruky to jo, ale to je asi tak vše. Plazy spíš jako zajímává zvířata, která budou potěšením hlavně pro oko...jinak mírný by mohl být třeba chameleon:-)

Pořídil bych nějakého dobře chovatelného ještěra, zařídil bych mu podmínky splňující terárium a pořádně se o něho staral. Nepřemýšlel bych o plazech jako o přítulných zvířatech... Co třeba "vousatka"? Tam by nebyl problém s jistým zvyknutím si na chovatele. Hlavně na to jít pomalu a nechat to zvíře dělat první kroky (až si zvykne na to, že pro něj nepředstavujete nebezpečí...).

Já nevím, jak bych to měla psát, koupila jsem si o teraristice i knížku (250 druhů terarijních zvířat - Ariane Janitzi)a tam se to nazývá přítulný, krotký a mirumilovný, reaguje přívětivě, ale nikdy nebude objektem mazlení, u většiny zvířat jste jen strojem na krmení, tato zvířata nebyla nikdy domestikována, např. varan navždy zůstane navždy predátorem, i když se bude chovat klidně a přívětivě, před kterým se musíte mít při manipulaci v teráriu stále na pozoru (takhle to v té knížce je napsaný, já varana nechci).
Tím chci jen říct, že vím, co se myslí pod slovem přítulný u plaza.

není scink jako scink, ono některé druhy v teráriu dost odrznou, takže žerou z ruky i si na tu ruku samy vylezou- třeba Dasia smaragdina se takhle chovají. Dalším druhům, třeba Chalcidesům nebo Tilikvám nevadí občasné vzetí do ruky do té míry, že se z toho nezjančí a také se naučí žrát z ruky (což v případě Tilikvy stojí za to, když se zrovna netrefí do jídla, ale do prstu- to pak budeš hodně litovat, žes ji to naučila :-D) Ale slovo přítulné je oprav du hodně přemrštěný výraz. Přítulní nikdy nebudou, jenom odrzlí a budou se třeba dožadovat krmení. Ale to je tak všechno...pokud je budeš tahat, když zrovna budeš chtít ty, tak z toho fakt odvázaní nebudou.

Tak nevím jak ostatní scinkové, ale podle mě - když scinka, tak nějakou tiliqu - je velká, na to jak je velká ne zas tak náročná na prostor a sežere na co přijde - mládě roste doslova před očima, když vidí kus nějakýho sladkýho ovoce tak jsou "jak psi", jen to fakt chce dávat bacha na to, aby nerafla do prstu, maj celkem stisk. Taky se celkem vztekaj, když je člověk chce vzít do ruky, takže syčí a kroutí se. Ale v rámci ještěra, kterej bude v terárku a nezdrhne do úkrytu, případně bude jevit známky radosti z chovatele=žvance, mi to přijde jako celkem dobrá ne-vousatková volba.

nevim jaké máš zkušenosti s teraristikou, ale Riopy nejsou zrovna ideální plazi pro začátek. Spíš pro zkušenějšího chovatele s citem ke zvířatům. A co se týče té T. rugosa, tak je fakt, že nejsou moc nároční na chov, ale hůř se shání a taky je třeba počítat s tím, že jeho cena je někde dost jinde, než u vousatek :-D
Ostatní běžněji dostupné druhy Tilikví ale nejsou špatná volba.

Další hledisko, které jsme ještě neřešili - pořizovací a udržovací náklady na kvalitní životosprávu zvířete. Nebo vůbec kvalitní život. Terárium, osvětlení, vytápění, strava, to všechno něco stojí... ::)
Teď jsme o víkendu sčítali účty za náš zvěřinec a bylo to zase něco... a už se nemůžu dočkat vyúčtování za vodu... o energetice ani nemluvím... nevíte, kde by se pod rukou dala sehnat menší elektrárna? :-D;-) A eventuálně vodní nádrž s čističkou? A nějaký schopný vet, kterého by stálo za to unést a držet ve sklepě? A zelinář s vlastní zahradou a skleníkem (Už aby bylo jaro! Pampelišky!)... ]:)

Ja keď som začínal,najskôr som lozil po nete.Nevedel som sa akosi rozhodúť až náhodou som narazil na leguána.Začal som o ňom niečo študovať,pootravoval som pár ľudi,zvážil všetky moje možnosti až nakoniec zviťazil.
Dovolím si tvrdiť,že leguán je vhodný aj pre začiatočníkov,veď je to môj 1. plaz.ALE - je to všetko o prístupe zo strany budúceho chovateľa!Treba si uvedomiť a to ešte pred kúpou,či budem mať na to 20 rokov sa intenzívne o také zviera starať.Okrem náročnosti na priestor,energie,nevyspytateľnosť povahy,riziko chorôb a stravy,treba prirátať náklady na vodu,techniku.Netreba ísť bezhlavo do chovu,čo mi ľudia odporučia,to zviera mi musí učarovať.
O tom by tu mnohí vedeli popísať romány.Každému začiatočníkovi a za takého sa stále považujem, preto radím:
Najskôr sa treba poobzerať po izbe,byte kde bývam,kolko je voľného priestoru.Potom popozerať,študovať podmienky zvierat a v prípade neplnoletých komunikovať hlavne s rodičmi.Až následne isť do toho...
V dnešnej dobe toľkých informácií je vyslovená nezodpovednosť postupovať naopak...
No pokus o zmenu sveta z mojej strany bol...to je asi tým počasím..:-)

:-D Tady je problem v tom, ze muzete uratit dost penez za varany (modraky, ci treba prasiny) a nemusite mit zrovna kliku na jedince, kteri na naky chozeni ven budou vubec zvedavi. ;-) Sam sem si je porizoval, ze se mi moc libi a taky me ukecali :-D A na "ochoceni",jsem pomyslel jen v nejtajnejsich snech, spis sem doufal, ze mi alespon budou zrat z ruky.. Mel jsem stesti na chytrou a zvedavou holku, ktera nejen ze zere z ruky, ale skorem i "prudi" tim, jak se mi furt chce valet pod trickem. :-D Kluk mi zere z ruky, ale staci blbej pohyb a beha po terarku jak splasenej a nikdy si vic nezvykne. Opravdu to chce mit stesti a nejit do chovu techto zvirat kvuli mazleni, pac nemusi byt takovy zrovna ani jeden z tech, ktereho si koupite. Mimo jine, to jsou zvirata, co potrebuji specificke podminky a ze zacatku sem si s nima taky uzil svy.. Na nich se nesmi setrit v nicem a chce to opravdu plnej vagon trpelivosti..

varanus exanthematicus o něm je na netu hodně i tady na TP a stepáky zvládají i začátečníci, ale je náročný na světlo a i ten prostor, jak je prostor malý a často krmeny, trpí obezitou! ;-) jinač, ty další menší druhy už bych na začátek nedoporučoval ;-)

On je totiž začátečník a začátečník. Jsou lidé co mají vrozený cit ke zvířatům a navíc i schopnost myslet, takže si něco přečtou, zamyslí se a případně si nechají doporadit, a pro takové potom není problém udržet i třeba náročnější zvíře. No ale pak jsou lidi, kteří nemají ani ten cit pro zvířata, ani nepřemýšlí. a neumí používat vyhledávač, nebo knihovny.

On menší druh varana, jako je třeba acanthurus není v podstatě o moc náročnější, než ta vousatka. Ale pořád je to varan, takže ačkoliv někteří jedinci jsou časem krotcí, tak na sobě ale nenechají dříví štípat, jako ta vousatka. co se týče větších, jako jsou ti exanthematikové, tak tam ani tak nejde o to, že by byli nároční. Ale je to zvíře, co doroste už do slušné velikosti a když na to přijde, tak ti skalpuje prst.

Začít u v. acanthurus není problém jestli se na to cítí, ale cena začína někde na 3 500kč a to už pro někoho není cena na expediment.=tím nemyslím, že když zvíře stojí 200kč, tak je to "expediment", to určitě ne! 3-[ Stépaku jsem už viděl opravdu hodně, ale žádny nebyl agresivní. Acanthurusy jsem viděl jen jednou :-D a okamžitě mě atakovalí :-D do palce:)) všechno se to, ale mění od zvířete k zvířeti!

jenže ten rozdíl, když tě kousne acanthurák a exantematikus je potom dost podstatný ;-) Od acanthuráka to není příjemné, ale ani devastující. Což od toho exanthematika když se zadaří, tak ti ani chirurgové nepomůžou ;-) Jasně, bývají klidní, líní a obvykle nekoušou, ale v okamžiku, kdy se na to spolehneš, tak se ti to vymstí :-)

Co se týče té ceny, tak mláďata acanthuráků se dají sehnat za 1500,- a jsou to celkem tvrdá zvířata, pokud se jim poskytne to, co má.

1500? :puff: jéj, tak tos mi dala brouka do hlavy:-):)) u exanthematika jsem viděl, jak překousl potkanoví hlavu, jako nic::) to mě celkem zaskočilo, ten prst by v té rychlosti skončil v exanthematikovi :-D ale taky kromě stisku, ty drápy jsou o nervy a ta rána ocasem, taky není zrovna malá.;-)

právě. On je to "levný" a snadno dostupný druh, takže si ho pořídí kdejaký jouda. Ale zrovna v tmhle případě je to celkem na škodu, jak pro varana, tak potažmo i pro toho člověka. Ono lidi je překrmujou, takže varani jsou pak obézní a nemají moc důvod kousat. Když jsou přiměřeně krmení a nejsou obézní, tak ale startujou a to potom už je docela riziko.. kamarádovi pěkně zmastil ruku a to ho naštěstí nechytil za prsty, ale za dlaň. Páč o prsty by možná přišel, takhle kámoš měl jenom rozsápnutou ruku :-)

Podle mýho si na člověka zvykne jakejkoliv ještěr. Některý jsou plašší, některý odrzlejší. Rozhodně bych ale nic nepaušalizoval, ten mírumilovnej leguán (obvzlášť samci), umí bejt taky pěkná mrcha. Kousanec, vzhledem k velikosti, udělá taky slušnou paseku. To nemluvim o drápech. Na druhou stranu znám niláka, kterej žere s kočkama z misky. Je to jen o přístupu k chovu a individualitě jedince. Vybíral bych mezi ještěry, které v dospělosti zvládnete i v případě, že nebudou spolupracovat a můžete jim zajistit podmínky, které potřebují.