Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jednotlivé části lebky a její názvy

Zdravím všechny chovatele, nějakou dobu se snažím o popisek jednotlivích částí lebky hada, jenomže se mi to moc nedaří z důvodu že to nemůžu nikde najít a pokud jo tak něco takovýho kde jsou popisky latinsky. Myslím že tohle je dost slušnej nákres jenomže je to označené ve zkratkách a dole latinsky a já tomu prdlačku rozumím.
Vím co je f-fang, max-maxilla, fro-frontal: tohle tam ale není označené, tuším co by mohlo být par-parietal a pmax-premaxilla, ale taky to není nikde označené stejně jako sut-supratemporal což nemám ani ponětí co by mohlo být, z označených nevím co je ecptg-ectopterygoid, pal-palatine, prf-prefrontal, ptg-pterygoid a q-quadrate.
Vím že je to dost divná otázka, prostě a jednoduše bych potřeboval poradit u neoznačených kam patří a jaký je český název(tedy pokud je).
Poslední dobou mě docela zaujala anatomie hadů, tak se snažím něco skloubit dohromady, tak pokud by se tu našel nejaký odborník třeba jako Cheert nebo Aurifer o kterých vím že se věnují kostičkám a dokázaly by mě osvítit tak bych byl dost vděčný.

[snakefangs03851024x926.jpg]

max - maxillare
prf - praefrontale
ecptg - ectopterygoid
q - quadratum
ptg - pterygoid
pal - palatinum
f - frontale v tomto případě ale ukazuje na zuby, možná autor myslel zkratku f jako angl. fang (tesák nebo špičák), frontale není v bočním pohledu většinou vidět, je na horní straně lebky.

Jo jo frontale je něco jako čelo, fang je tam branej jako tesák. No mě jde o to, že v textu má nějaké popisky ale některé tam nejsou označené, tak bych se rád dozvěděl kam patří a pokud by bylo možné tak jaký je český název.
Jinak mě těší že má o to někdo zájem aby mi poradil ;-)

česky se to snad ani nesnaž pamatovat, nemá to moc opodstatnění, ikdyž nevím za jakým účelem se to snažíš naučit...

co mě tak utkvělo česky
frontal - kost čelní
quadrate - čtyřboká
dental - zubní
premaxilla - mezičelist
maxilla - horní čelist
orbita - očnice
palatine - patro (patrová kost)???
stapes - kost vnitřního ucha (asi třmínek?)
mandibula - dolní čelist
vomer - kost radličná
sutura - šev

Víc mě co se lebky týká česky nenapadá, ale určo to jde dohledat.

Dík přesně toto jsem potřeboval.
Kluci díky moc, když zapojím hlavu a zdravej rozum tak z toho neco poskládám:-)
Šlo mi hlavně o to že tady mám napsaný "foramentrigeminum" ale vůbec nevím co to je, jestli to má vůbec českej název nebo ne.
Z těch obrázků je mi už naprosto jasný co kam patří teď jde ale o to co to je:-)

[tlama.jpg]

tady sem přidělal nějaký popisky co se týče kostí, zda by to tak nějak mohlo být?
Je to čistě ze zvědavosti a zajímavosti...o to víc si cením co pro mě děláte i když nemusíte.
Samozřejmně že se pokusím najít co nejvíc informací, tohle byla taková věc přez kterou jsem se nemohl jaksi překousat, tak mockrád dík.

Uprimne - ceskyma nazvama si spis pridelas vic prace a zavalis se zbytecnyma nepresnostma. Nejaky cesky ekvivalenty najdes normalne v anatomickym atlase, idealne treba u nejakyho ptaka, zbytek se pouziva tak malo, ze si ani nevybavuju, ze by to nejaky cesky ekvivalenty melo.
Kazdopadne -

tady mám napsaný "foramentrigeminum" ale vůbec nevím co to je,

zjednodusene - je to doura, kudy prochazi trojklanej nerv (n. rigeminus)

Ja sa v lebkach hadov nevyznam, mojou naplnou su skor ludske. Ale k nejakemu zakladnemu pochopeniu anatomie je dobre vediet latinske nazvy jednotlivych utvarov, potom to clovek lepsie chape, ako ked sa to uci naspamat nejak.
K tomu "foramentrigeminum" - foramen je latinsky otvor, a "trigeminum" bude asi znacit, ktory nerv otvorom prechadza.
wikipedia mi nasla kratky clanok o lebke, sice ludskej, ale mas tam preklad kosti do slovenčiny (česky članok tieto preklady neuvadza, ale možno pochopiš aj slovenske :-)) sk.wikipedia.org , tak ti to mozno pomoze v zakladnej orientacii :-)

Je to čistě ze zvědavosti a zajímavosti...o to víc si cením co pro mě děláte i když nemusíte.
Samozřejmně že se pokusím najít co nejvíc informací, tohle byla taková věc přez kterou jsem se nemohl jaksi překousat, tak mockrád dík.

Od toho je přeci teraporadna, aspoň je tu po čase zase nějaký zajímavý téma a ne ve stylu léčba šilhavosti u chameleona Pepíka... :-)

No to su rád že to téma přijde zajímavé:-)
Pro Yukina: dík to docela pomohlo, díval jsem se na wikipedii a jak píšeš, česky je tam kuloví a mě nenapdalo listovat mezi jazykama.
No to spíš jsou ty český názvy proto abych věděl jakou ma jednotlivá část funkci(účel).
A jestli mě omluvíte půjdu spát, protože mi z toho začíná pěkně hrabat :-D
Všem moc dík za ochotu, ocením každou radu :-)

Dobra knizka je i Historie obratlovcu (Rocek). Ale priklanim se k nazoru JaBuly - prekladat latinske nazvy do cestiny je vice mene nanic. Navic, par jich je neprelozitelnych a tak se potom pouziva "pocesteny" latinsky nazev.
Problem je take v tom, odkud cerpate. Vznik jednotlivych kosti je pomerne slozita zalezitost. V prubehu "jejich zivota" dochazi k zaniku nekterych struktur a vzniku novych, presunu na jina mista, spojeni vice do 1, atd. Takze nakres lebky (+ nazvy struktur) se bude lisit jednak v prubehu ontogeneze a taktez v ramci taxonu (slepanci budou mit jine kosti, nez zmije, atd).