Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chov hmyzu k zakrmení..ale jaky hmyz ??

Dobrej den
Mam dotazchtel sem se zeptat jaky hmyz bych si mel vybrat k chovu , k zakrmení 2 jemenaku a 1.2 skupince gekončíku nočních???Já jsem přemyšlel o cvrčku domácím nebo je kvalitnejsí ten banánoví,nebo snad uplne neco jineho???jako treba svabi kobylky nebo tak neco ??
prosím poradte předem dekuji

Pokud budete šváby kupovat po pár kusech, tak se vám to moc nevyplatí, ty byste si měl chovat sám - ale chce to do začátku aspoň sto švábů a chvíli trvá, než se vám chov rozjede. Navíc jemeňáci ani gekončíci vám nevemou ty velké dospělé švábí samice (mluvíme o blabtica dubia - šváb argentinský), ty už jsou na ně jednak velké a jednak tvrdé - v pohodě je ale žerou třeba agamy. Ale fakt je, že chov je nenáročný, když zdrhnou nezamoří byt a okolí, a pokud je ještěři budou žrát, máte vystaráno - náš chameleon se nechá trochu přemlouvat. Trochu problém je v tom, že je zvířata musí sežrat hned, protože švábi se na rozdíl od cvrčků velmi rychle zahrabou do substrátu. Vždycky je ale dobře zachovávat určitou pestrost, takže občas neuškodí ani ten cvrček nebo saranče. O chovu švábů toho tady na poradně najdete spoustu.

Jak kdy a jak pro co :-), co se týká gekončíků a chamů jsou opravdu nejideálnější šváby (tartary, šadáci, dubie, ale i periplanety - ty mi gekončíci moc rádi nebrali, pro chamy jsou supr panchlory), vhodné je kombinovat s cvrčky a sarančaty (i ty jdou chovat docela dobře, ale chov je nákladný co se týče energie). Jako zpestření jídelníčku třeba ponravy (snadný chov např. rod Pachnoda, Smaragdethes) či zophobasové. Dál lze chovat různý druhy strašilek či pakobylek. Nesnaž se najít něco nej, vše má něco do sebe a kvality dosáhneš jen kombinací - rozmanitostí. Kdysi jsem jel chov jen na dubiích a vše šlapalo v pohodě, ale líbilo by se ti jíst každý, ke každému soustu, pořád to samé?

Když už se píše o idiotech a klávesnicích,tak správně je: "co se týká gekončíků a chamů, jsou opravdu nejideálnější švábi". To je skloňování z prvního stupně ZŠ, když zas budeš mít potřebu někoho kárat za gramatiku urážením.Čárku za "chamů" pominu.

Tady ale vůbec nejde o gramatiku, ale normální vyjadřování ;-), ale beru, že ten výlev nemusel být tak prudký. Jestli ti přijde normální, psát půl slov s diakritikou a půl bez, tak mně ne a ještě víc mě se_e, kdy někdo przní slova výměnou v za w. Gramatickou chybu napíšeš velice snadno a jak nemám čj rád, tak se mi pro tohle líbí. Vždy si vzpomenu na J. Cim., České nebe: "aby Hanka s Lindou zůstali v očistci, z čehož je jasné, že ta děvčata jsou muži :-)". Navíc příspěvek jsem psal snad na 10x a ještě ve stáji, mě spíš udivuje, že tam těch chyb mám tak málo :-), ani spisovně to není OK. Měsíc bez spánku, kdy skoro denně něco rodí, co dvě hod si hraju dobrou hodinu na "kojnou" a ještě s pravou rukou v sádře. Jsem rád, že vůbec ještě dokážu racionálně uvažovat. Zkus si dohledat co dělá dlouhodobý spánkový deficit a zima, když jsi 90% dne venku na nohou.

Že chameleoni nebo gekončíci nevemou dospělce blaptica dubia? Vždyť dubie je malý šváb. Krmíme s tím vše. Náš samec jemeňáka si poradí i s dospělcem švába velkokřídlého. Zkrmovali jsme ho i švábem obrovským (asi půl roku). Ale asi holt záleží na jedinci. Jak moc vyroste a jaký má apetit.

My máme taktéž 1.1 chameleon jemenský a 1.1 gekončík noční a ideální kombinace dle mého názoru je množit šváby a cvrčky (aspoň 1 druh) a občas obohatit sarančaty nebo třeba zofobas morio.

Zdravím.. bohužel s cenami členovců a ostatní havěti je to tak jak to je.. Ve zverimexech z okolí neseženete krmný hmyz pod 50,- za krabku kde je tak okolo 20 jedinců, z toho minimálně 5 jich leží břichem nahoru :( Chci se zeptat co radíte k odchovu pro mládě chameleona (mikrocvrčky, octomilky, nebo něco jiného)? Smýkaný hmyz do něj zatím nedostanu, bude to "prtě". Chovatel není nejdál, ale kupovat po 1 litru (myslím, že by to pochcípalo, než bych to zkrmil) takže přemýšlím o menším chovu :) díky za rady

Litr cvrčků ti při koupi mikro dřív přeroste možnosti chamíka, než to zvládneš zkrmit ;-). Neboj se švábů, tartary, nauphoety, dubie... na nymfách jdou chamíci odchovávat v pohodě. Stejně tak na smýkaném hmyzu, v síťce je beztak 90% "mikro" hmyzu. Vylíhlej chamík dá +- mouchu :-) (ikdyž není chamík jako chamík, nějak se v chovech stále zmenšují...). Octomilky jsou pro chamy (jemeny) relativně nezajímavá malá kořist, o kterou moc zájem nemají, ještě tak možná D. hydei, ale platí stále to samé, jako základ krmení je to prakticky nepoužitelný.
Zakládat chov cvrčků či sarančat vidím jak blbost, když jde o jednoho chamíka. (bylo by mnohem víc starostí s hmyzem, než s chamem)

Takže jak prosím začít s chovem švábů? Nevím o tom vůbec nic.. stačí nějakej link :) jsem v práci, ale když mi to někdo naservíruje, tak stihnu přečíst :) díky moc.. chamča bude mít tuším 3-4cm v tělě. A šváb mám strach že bude tvrdej právě (nebo velkej) každopádně bych chtěl v menším množství něco chovat a pro zpestření stravy bych už tu krabku něčeho jinýho sem tam koupil..

takže pětilitrovka od okurek? :D nebo náročnější chov?.. to mi k sobě moc nejde. Jde o to, že toho nechci mít kvanta, opravdu jen pro jednoho chamika. Nejlépe i s minimální prací. :) a asi bych byl zabit kdyby byli švábi na vrchu terárka nebo jinde v pokoji.. přemýšlem jsem o sklepu nebo kurníkarně bo tak někde mimo barák (kde bude asi teplejc, ale ne v domě)

Jo pětilitrovka je akorát. Normálně vezmeš tu lahev, na dno dáš tak 7-8 cm nějakýho substrátu (já tam mám lignocel), na to menší kousky proložek od vajec (oni je mimo jiné postupně jí, takže ty co jsou vespod časem zmizí a je potřeba tam přidat nový) a někde na straně si nech místo, kam budeš na substrát dávat kousky ovoce. Z mé zkušenosti je důležitý aby to ovoce leželo přímo na substrátu, protože ho baští i prckové, který se do toho substrátu zahrabávaj. Jinak to chce teplý místo. Já to mám v koupelně, kde je standardně tak 23-24, ted možná maličko míň, ale v chladnějším místě se nebudou množit, spíš bych řekl, že tak 25-26 je ideální teplota. Jak tu už psal Uroboros, oni maj nevýhodu že narozdíl od jiných švábů lítaj a lozí po skle, takže nahoře na lahvi mám síťku na komáry na okna, přidělanou gumičkou. Výhodou je, že to nejsou "klasický švábi", ale takový zelený potvůrky, který vypadaj jako cokoliv jinýho jen né šváb. Proto je maj zvířata taky tak rádi, že to je zelený, hodně se to hejbe, leze to po kytkách a po skle a oni za tím běhaj jak šílený. Zvaž to, uvidíš. Chov je podle mě v pohodě, problém je akorát naučit se je z tý sklenice vyndavat tak, aby ti tu a tam jeden neutekl, ale jak říkám, žádný extra ošklivej hmyzák to není, takže no stres :-)

No já začal tím, že jsem tuším od Jabuly koupil takovou násadu v krabičce asi za 80 kaček. Sklenice mám 4, ale používám 2. Jedna je spíš taková rezervní a 3tí mám pro případ, že potřebuju nějakou vyčistit, abych to měl kam přendat, páč ty dvě jsou jenom na 3,5l a to není nic moc. Dělám to přesně jak píšeš, z jedné krmím, druhou nechám dorůst a pak se to otočí. Na začátku je potřeba nechat tam namnožit nějaké rozumné množství prcků. Když se to začne rozumně hemžit v tom substrátu, tak je možný začít ty dospělce krmit. Prckové jsou hnědý, dospělci zelený, takže to jde jednoduše poznat. Jinak zkušenost - krmit ovoce bez šlupky, ale třeba ohryzek od jabka zmizí za 2 dny dokonale uplně celej :-) Když jsem tam ale hodil pomeranč, tak takový ty blány nechaj, takže to pak musím čistit = pomeranče jim už nedávám :D. Milujou banán, kousky jabka, třešně, hrozno, když je ta šlupka měkčí, tak to sbaští taky, když je tvrdší jako třeba u jabka, tak to nechaj. Lepší je vždycky když je to trošku přezrálý. Jinak jedna zkušenost - ze začátku se mi na tom ovoci docela rychle množili octomilky, takže jsem na sklenice musel dát punčochu místo síťky na komáry. Časem si ten substrát v tý sklenici ale zabydleli natolik, že je jednak vidět, že tam těch prcků lozí hodně, ale hlavně tam to ovoce nevydrží na povrchu ležet dlouho, takže nemaj octomilky šanci ;-)

Ja doma chovam sarančata stehovave a docela si piskam chamikum strasne chutnaji, co mi zbyde tak prodam par odberatelum co maji taky tererijni zvirata, takze bych rekl ze si vydelam k dobru tak litra mesicne. Ale rozhodne nedoporucuji chovat pro vlastni potrebu, protoze je to jednak neekonomicky u jednoho zvirete a uplne zbytecne. Nejdriv jsem chtel chovat jen pro vlastni potrebu ale pak se to trochu premnozilo a chamici to nestihali zrat tak jsem to takhle udaval a mam to jako mensi privydelek. :-)