Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Substrát pro želvu

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat jaké kdo máte zkušenosti se substrátem pro želvy - cypřišový kompost, želvičce je 1 rok. Ve zverimexu mi jej slečna doporučila, jako vhodný substrát, který drží vlhko. Ale tam doporučí různé věci :)

Díky moc za odpovědi

já to vidím malinko jinak, chovám testudo na lignocelu + písek 1:1 a hlavně vlhčit na noc. Mám dojem, že se mi malá želvička lepší zahrabává do vlhkého lignocelu, ona hlína, když ztvrdne, zahrabává se těžko a pak je to na úkor vlhkosti, což není žádoucí. Navíc s vlhkým lignocelem není třeba mít pak už hobliny. Hobliny já nedoporučuju, jsou nebezpečné při pozření, ale na noc to asi nebude až takový problém. Hlína (NEHNOJENÁ) je taky fajn s pískem. Část terárka, zhruba třetinu vysypávám kamínky, kam podávám krmení a má tam mističku s vodou. No a přikláním se k názoru ven s ní do venkovního výběhu, alespoň na balkon (ale tedy né v terárku, to by se vám uvařila) a dobře to zajistit proti útěku.

Milá zlatá, psal jsem hobliny NA SPANÍ ne jako substrát.

Hobliny já nedoporučuju, jsou nebezpečné při pozření,

Můžete doložit alespoň JEDNO úmrtí želvy po pozření hoblin ? Konkrétně - ne agentura JPP.
O lignocelu už tady bylo toho tolik, že...:x:

Jinak nej substrát jsou celé travní drny, pravidelně měněné (což v zimě, pokud nezimujete je trochu problém:-))

nechápu proč reagujete celkem neslušně. Ono, co chovatel to jinej názor, že a taky jsem napsala, že jen na spaní by to asi takový problém být nemusel. Chovatel, od nějž mám želvu má svém vebu zveřejněnou zprávu z pitvy, kdy želva uhynula na základě protržení střeva hoblinou. Bez jeho vědomí to sem kopírovat nebudu. Dovedu si představit, po čem chodí želva v přírodě, nejsem hloupá a vím, že po lignocelu nebo hoblinách dost těžko, ale jak píšete, travní drny to je trochu problém...
Nečetla jsem tu všechny příspěvky ohledně lignocelu, jsem tu nováček. Ale můj chovatel na něm chová želvy víc jak deset let a já už čtvrtý rok a bez problémů. Nemám zájem se dohadovat o vhodnosti toho či onoho substrátu. Sdělila jsem tazateli svůj názor a postřehy.

K té vaší zmiňované zprávě z pitvy ... řekla bych, že vím, o které zprávě se zmiňujete a rozhodně v ní není nic o tom, že želva uhynula na základě protržení střeva hoblinou. To je pouze interpretace chovatele, od kterého máte želvy, mimochodem, velkého odpůrce hoblin. V té zprávě je pouze konstatování, že ve střevě byl úlomek substrátu (kukuřice x hoblinka).
Naopak v diskuzi na stránkách tohoto chovatele se někdo jiný zmiňoval o tom, že u jeho želvy došlo k ucpání střev lignocelem a následnému úhynu. Vše má doložené pitevní zprávou.

Pro želvu mám doma terárium, kde má část kamínky a pak namíchaný substrát (směs kokosu a písku, což se mi osvědčilo).. Přes den je venku, prozatím na balkoně, máme sice rodinný dům, ale obávám se koček. Proto jsem zvolila udělat výběh na balkoně, alespoň do doby než vyroste. Výběh jsem vybavila kusem travnatého drnu, kamínky,kde má misku s vodou a pak kousek právě substrát, na kterém má úkryt. A jelikož jsem neměla možnost namíchat substrát, jako do terária, pořídila jsem cypřišový kompost. Tak proto jsem se ptala,zda s ním máte nějaké zkušenosti :)

Výběh můžete udělat klidně na zahradě (pevné stěny, zapuštěné cca 15 - 20cm do země)osetý luční směsí, pár kamenů, nějaký parez či větev, keřík ibišku, misku s vodou,rozházené vaj. skořápky, sepiovku na obroučení zobanu, boudu bez dna z venku s vlhkou a kyprou pískozemí (vykopat tak do cca 30 cm hloubky, dát na dno pletivo, aby se nepodhrabala ven + ochrana před hlodavci) atd...atd. Přikrýt třá rámem ze střešních latí potažených obyč. králíkářským pletivem, v každou denní dobu musí mít možnost stínu, pro 1 prcka stačí cca 2 x 1,5 m.Tam může být až do hlubokého podzimu imvére (furt).:-)
Noční poklesy teplot + rosa ji jen prospějou.

Dobrý den,
ještě bych dodal k hoblinám - o té pitevní zprávě vím, ale autor krom té pitevní zprávy zveřejnil i e-mail od odborníka přes plazy, který jasně říká, že hobliny by neměly v teráriu co dělat. To jest názor odborníka.

Navíc ono nejde jen o jeden případ, protože mnozí lidé dále želvu nepitvají (nebo spíše nenechávají pitvat), proto nepřijdou na příčinu úmrtí. U lignocelu na to lze přijít běžnými zobrazovacími metodami (rentgen nebo lépe MR - pokud se u zvířat tato metoda praktikuje), ale dřevo nasáká vodu, a pak má stejnou hustotu jako tkáň a ani na rentgenu ani na MR ho neuvidíte - u lidí se objevily případy, kdy nechtěně pozřeli párátko a lékaři nemohli přijít na příčinu - na MR ho neviděli a párátko si vesele putovalo střevy a způsobovalo komplikace (naštěstí u lidí většinou vyjde...).

Co se lignocelu s pískem týče - není to špatný substrát a co se problému se střevy týče - podle toho co jsem pročetl, mívají s ním problém pouze draví plazi (hadi a ještěři). Co se týče onoho jednoho případu, myslím si, že jen těžko jde dokázat, že ucpání způsobil přímo lignocel - ta želva mohla mít stovky různých chorob, které způsobily neprůchodnost střeva... Takže já preferuji toto uspořádání - na 1/3 oblázky, hned za tím na 1/3 hlína s pískem a za tím 1/3 lignocel s pískem - v takovémto uspořádání se jídlo s lignocelem nedostane do styku a želvě nehrozí ucpání střev. Výhřevná lampa je samozřejmě na lignocelem, protože je o dost vlhčí a odpar vody zvyšuje vzdušnou vlhkost. Já mám ovšem vnitřní prostor 2 x 1 m, takže vzdálenost mezi lignocelem a miskou s jídlem je asi 1 metr, takže mám opravdu jistotu, že se k jídlu lignocel nedostane, u malých terárií by to mohl být problém...

To jest názor odborníka.
mohl by jste mi dát odkaz,celej život se učíme...

Navíc ono nejde jen o jeden případ, protože mnozí lidé dále želvu nepitvají (nebo spíše nenechávají pitvat), proto nepřijdou na příčinu úmrtí.

- tudíž jen vy víte, že za to může hoblina ? :-D
tahle věta si protiřečí sama o sobě

želva mohla mít stovky různých chorob, které způsobily neprůchodnost střeva..

Mohl by jste nám nějakou uvést ? (stačí prvních 100 z těch "stovek" :-) )

Viděl jste někdy mokrou hoblinu ? Je-li velká - želva nemá důvod si ji s čímkoli splést. A malá,MOKRÁ, omylem na něco přilepená nepropíchne ale vůbec nic, natož aby něco ucpala. Už její složení ať chemické(cca 50% uhlíku, 44% kyslíku a 6 % vodíku, 0,12% dusíku a malé množství minerálních sloučenin) a ani strukturou se příliš neliší od suchých bodlákovitých dříků co želvy s oblibou rády požírají, posléze tráví a pak i vylučují...:-)

No a úplně nakonec, nikde nedoporučuji hobliny jako substrát, ALE POUZE NA SPANÍ
Jinak prodejci lignocelu z vás jistě mají radost.
huesky večer :puff::beer:
mám pocit , že se nám anonymně vrátil simulant období :-)(neudělaly vám tyhle vedra bordel v simulaci?)

Ono to bylo myšleno tak, že lidé odvezou svou želvu s problémem na veterinu, kde jí zrentgenují a zjistí že má např. ucpaná střeva - u zaseknuté hoblinky to nezjistí.
Choroby Vám neuvedu, protože nejsem zvěrolékař, ale jestli máte zájem, kupte si (nebo někde půjčte) knížku patologické fyziologie a pokud jste podobnou knížku viděl, víte, že to bude pořádná bichle...

A splete si snad želva jídlo s lignocelem? Ne, pozře ho jedině s potravou, a když zabráním styku lignocelu s potravou, nepozře ho.

Nikde mi nic bordel neudělalo, protože mám želvy venku. A o "simulacích" se nehodlám bavit, protože kdybyste choval želvu přes zimu doma (důvodů proč je dost), zjistíte, že nelze po čas 6-7 měsíců mít stejné a neměnné teplotní podmínky.

Jo a abych nezapomněl na ten odkaz - pokud víte kde naleznete tu pitevní správu, tak je to hned červeným písmem nad ní.

No, pokud by jste četla (možná že jste četla) jiné diskuze, do kterých jsem přispíval, zjistila byste, že pokud má člověk jiný názor na chov než tu na TP, ihned by ho chtěli málem ukamenovat, proto jsem se chtěl tomuto vyhnout, jak vidno marně.

Jinak ještě dodám, k minulému příspěvku - nebylo to myšleno tak, že zimování je špatné, ale tak, že mám dost důvodů pro to, abych prozatím nezimoval, proto teď chovám přes zimy želvy doma - a k "simulacím" - nevím co proti tomu máte, v přírodě se také teplotní podmínky mění, tak proč by se to tak v teráriu dít nemělo? Samozřejmě dle potřeb želvy...
A ještě jedna věc - opravdu si myslíte, že je ten lignocel v teráriu špatně za podmínek, že se k jídlu nemá jak dostat? Hobliny a lignocel mají asi tak stejná rizika, která je třeba omezit (jak psal Lupus - hobliny jen na spaní), já mám ten Ligno de facto také jen na zahrabání se a spaní...

1. Tak to se omlouvám, nenapadlo mě to :-[
2. Jaké blbosti - myslíte to, že si myslím, že nelze želvy držet 7 měsíců v neměnných podmínkách?
4. určitě mají, a když jsem se zeptal, proč by měly mít želvy doma právě neměnné podmínky, dostalo se mi akorát bouřlivé odpovědi, že nejlepší je celoroční chov venku s zimováním - jistě, že je, proti tomu nelze nic namítat, ale já mám důvody proč zatím nezimovat, takže v úvahu přijde řešení na zimu vnitřní výběh...

M.Laníku, tvůj písemný projev na 16 ti letého kluka je výborný a kultivovaný.Tipuji tě na synka z doktorské
rodiny, studenta 8mi letého gymnásia, co hodlá pokračovat v rodinné tradici. Ovšem obsah je někdy katastrofa.
Např. ve vlákně http://tera.poradna.net/q/view/270192-chelonoidis- carbonaria-a-zimni-zahrada
se chováš normálně.Pak najednou jakoby mávnutím kouzelného proutku jsi expert na "fšechno" :-) od lamp, vitamínů, přes osmáky, cenzuru až po "stovky" chorob, způsobujících ucpání střev u želv. :-)

Tož bych ti doporučil vstřebávat poznatky, logicky si je vyhodnocovat a krotit svou zřejmě neudržitelnou touhu
"experta", což asi mezi vrstevníky (co o tera nic nevědí) máš.
Taky bych asi na tvém místě vyrazil s partou na vodu bo do hor, na pivo či za holkama a nedával tady
"polo a pseudo rady".

PS.Moje bývalá žena (poznali jsme se na studiích) je MUDr., a náš společný druhý syn rovněž, takže tvůj "odkaz"
na lékařskou "bichli" mě vě vzbudil velké, ale opravdu velké veselí.:-)

Z lékařské rodiny nejsem (jen teta dělá doktorku na záchrance), je však ale pravdou, že studuji gymnázium (šestileté, ale to je v tuto chvíli jedno) a MUDr. býti chci.

Nejsem expert - o lampy jsem se tu nikdy nepřel, rovněž o vitamínech ne, osmáky chováme přes 7 let, význam slova cenzura lze jednoduše najít na internetu, stovky možná bylo s nadsázkou, ale i tak je možných nemocí "x"

Ale konkrétně jste mi neodpověděl na vyšší otázky, a sice jestli si fakt myslíte, že se mají v tera udržovat stále stejné teplotní podmínky (když už v tera je), po dobu 6-7 měsíců (zbytek tráví venku)... Jasně, tady nikdy nic nebude jako v přírodě, ale to neznamená, že by snad želva měla být držena tak dlouho ve stejných teplotách...

P.S.: To je ve zkratce shrnutý názor i paní N. Velenské, která ve své knížce "Želva zelenavá" píše - teploty pod lampou 40 - 45°C a u zimování zmínka, pokud želva nezimuje, musí mít odpočinkové období - tj. střídaní období...

No to víte, už měsíc mám prázdniny, tak je mozek v pauze... :-D
Cituji
A teď co se dějě v terku... KAŽDÝ DEN STEJNÉ optimální podmínky... želva se je snaží samozřejmě využít a roste a roste a ....dlouhodobý překotný růst na který prostě organismus NENÍ stavěný ji naprosto UDOLÁ
Autor: Lupus

Takže pokud jsem správně pochopil, jste také pro teplotní změny v teráriu v průběhu roku (samozřejmě jak si přeje želva)... Tak nějak nevím, co tady ještě řešíme...::)

Vy jste neskutečně neomalený a namyšlený člověk. Proč s každým mluvíte, jako by byl nějaký blbec? A o té anonymitě bych radši pomlčela, nikde jsem na vašich stránkách nenašla vaše jméno (pokud není někde dobře ukryto). Přečtěte si po sobě vše, než to odešlete.
Helena Hlavínová /já se za své názory nestydím/

Jasně, to jsem celej já :-)
Pokud berete jako neomalenost, chtít po vás, aby jste doložila své "supertvrzení", tak jsem tedy neomalený.
Vadí-li vám oslovení "Milá zlatá", tak se to dalo napsat i hůř...
Jelikož nemáte už asi nic podstatného k věci, můžu se vás zeptat: Co vede zřejmě dospělou ženu k zavedení nicku, který používáte ? (Chápu to u "náctek na blogýsku o želvě Máně" ty různé zuzinky , pinďulinky , kočičinky, ňuňinky apod.Tady moc ne.) Děkuji.
Tak mladýho "profesi" jsem tipnul dobře, že vy budete pedagogický pracovník (nechci psát přímo učitelka) ?
Ještě , že alespoň zadavatelce moje odpovědi nevadily.

huesky den VN :-)

pan lupus, čo vy ste za človeka, čo ste zožral všetkú múdrosť sveta?
Prišla som do poradne, že si poprezerám tuná stránky a skúsenosti, ale toto? Sa tu vysmievate z ľudí? A naozaj musím konštatovať, že keď nezdieľa niekto Váš názor, čo sa substrátu týka, tak až tak sa dokážete zrucovať, pán lupus či kto ste? No teda, brrr.
Ináč mám ligno v terárku za hlavný substrát, vyvarené kamienky v tretine terarka, tri misky (voda, potrava, vaj.škrupinky), žiadne hobliny ani na spanie, úkryt, svetlá atď., a moje suchozemky (eu) sú velmi spoko a ja keď ich vidím spoko, nuž tiež som. zhruba pred 15 rokmi som používala hlinu, ktoru com najprv "upiekla v peci", ale má ozaj veľa spomínaných nevýhod oproti lignocelu.
Pekný večer všetkým :)

:-)Ale, ale slečno, či paní, vám se dnes něco nepodařilo ? Bo jste čerpala inspiraci v diskuzi u "Helenky a Mirečka z ukřivděných junek´s fans" ?
Jestli jsou vaše želvy "spoko", tak to jim jen přeju.
Jinak doufám, že se jste si řádně ulevila a snad vám to i nějak pomohlo a že se cítíte už lépe.
huesky večer :-D

PS. když si tady zadáte do hledej prostý výraz "želva/y" máte čtení na několik večerů (moje příspěvky klidně přeskakujte)

Izzynka77:nic ve zlém, ale chápete alespoň trošku Lupusovo vystupování, respektive jeho důvody? V tom co píše je víc než velký kus pravdy, alespoň co diskusi sleduji (a dle příspěvků, nejen já). Padají tu rady, které nejsou zrovna v souladu s aktuálními znalostmi a osvědčenými postupy v chovu želv a to, že je někdo bere následně za platné, může třeba zrovna vašim zvířatům přitížit.
Anonymita zde byla zmíněna také v naprosto jiné souvislosti než s tím, že je třeba se tu podepisovat. Nikdy jsem ostatně nepochopil potřebu vědět "kdo to píše". Není rozdílu, jestli se podepíše dotyčný velebobr, Petr Hruška nebo Čmeláček Viktor. Ani jedno si totiž neověříte, takže je Vám houby platné, že se tu někdo podepíše třeba jménem, co jste uvedla. To může být pravda a nemusí. Ale znovu zmiňuji, že pokud si to dobře přečtete, neřeší se tu to, že se dotyčný nepodepsal, ale to, že vystupuje jinak, než bylo zvykem a pochopitelně důvod, proč.
Ani já se za svoje názory nestydím, ale nevidím důvod, proč se podepisovat.

Cypřišový kompost vyhovuje spíš pro mladé Geochelone carbonaria a podobné pralesní druhy. Už to bylo x-krát zmíněno, ale zmíním to po x+prvé - asi nejlepší je pro evropská Testuda vyříznout rýčem drny trávy (kostřava ovčí Festuca ovina z našich druhů vydrží asi nejvíc), ty vyrovnat na většinu plochy, mláďata se v přírodě zahrabávají do vlhkého detritu pod kameny, možná to někoho překvapí, ale ty zmiňované mokré hobliny se tomu svou strukturou docela podobají. To že drny vydrží zelené taky indikuje, že je v teráriu vlhkost "tak akorát", kdy tráva ani nehnije z přemokření, ani nezasychá, u suchozemských želv by mělo být v teráriu dost světla na to, aby tráva vydržela zelená. Pokud není možnost zařídit ty drny, dobrou možností je směs hlíny s pískem (dva díly hlíny, jeden díl písku), udržovaná přiměřeně vlhká. Dá zdravý selský rozum (v dnešní době asi docela vzácné zboží), že by to mělo být získané z území, které není ani práškované, ani hnojené minerálními hnojivy.
Co se diskuze týká - nemám chuť do ní ani zasahovat, ani ji posuzovat, snad jen, když o něčem vím něco ryze českého, tak sedím v koutě a tiše šoupu nohama, abych si zbytečně neuříznul ostudu, potrefené husy a houseři jistě vědí, koho mám na mysli...:-D:-p