Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Substrát pro želvu

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat jaké kdo máte zkušenosti se substrátem pro želvy - cypřišový kompost, želvičce je 1 rok. Ve zverimexu mi jej slečna doporučila, jako vhodný substrát, který drží vlhko. Ale tam doporučí různé věci :)

Díky moc za odpovědi

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Dobrý den, ještě bych dodal k hoblinám - o té pitevní zprávě vím, ale autor krom té pitevní zprávy z…
Anonymní 26.07.2013 22:02
Anonymní
To jest názor odborníka. mohl by jste mi dát odkaz,celej život se učíme... Navíc ono nejde jen o j…
lupus 26.07.2013 23:12
lupus
Vy jste neskutečně neomalený a namyšlený člověk. Proč s každým mluvíte, jako by byl nějaký blbec? A…
izzynka77 27.07.2013 14:51
izzynka77
můj vzkaz o neomalenosti patří uživateli LUPUS
izzynka77 27.07.2013 14:52
izzynka77
Jasně, to jsem celej já :-) Pokud berete jako neomalenost, chtít po vás, aby jste doložila své "supe…
lupus 27.07.2013 16:33
lupus
Jo,zřejmě učitelka pomocné,kancelářská myš,asi jedináček, plná komplexů a lituji zvířat které kdy tk… nový
kecal1 03.02.2014 09:51
kecal1
Izzynka77:nic ve zlém, ale chápete alespoň trošku Lupusovo vystupování, respektive jeho důvody? V to… nový
Epanterias 03.08.2013 19:34
Epanterias
Cypřišový kompost vyhovuje spíš pro mladé Geochelone carbonaria a podobné pralesní druhy. Už to bylo… poslední
Petr60zelv 03.02.2014 11:18
Petr60zelv

Dobrý den,
ještě bych dodal k hoblinám - o té pitevní zprávě vím, ale autor krom té pitevní zprávy zveřejnil i e-mail od odborníka přes plazy, který jasně říká, že hobliny by neměly v teráriu co dělat. To jest názor odborníka.

Navíc ono nejde jen o jeden případ, protože mnozí lidé dále želvu nepitvají (nebo spíše nenechávají pitvat), proto nepřijdou na příčinu úmrtí. U lignocelu na to lze přijít běžnými zobrazovacími metodami (rentgen nebo lépe MR - pokud se u zvířat tato metoda praktikuje), ale dřevo nasáká vodu, a pak má stejnou hustotu jako tkáň a ani na rentgenu ani na MR ho neuvidíte - u lidí se objevily případy, kdy nechtěně pozřeli párátko a lékaři nemohli přijít na příčinu - na MR ho neviděli a párátko si vesele putovalo střevy a způsobovalo komplikace (naštěstí u lidí většinou vyjde...).

Co se lignocelu s pískem týče - není to špatný substrát a co se problému se střevy týče - podle toho co jsem pročetl, mívají s ním problém pouze draví plazi (hadi a ještěři). Co se týče onoho jednoho případu, myslím si, že jen těžko jde dokázat, že ucpání způsobil přímo lignocel - ta želva mohla mít stovky různých chorob, které způsobily neprůchodnost střeva... Takže já preferuji toto uspořádání - na 1/3 oblázky, hned za tím na 1/3 hlína s pískem a za tím 1/3 lignocel s pískem - v takovémto uspořádání se jídlo s lignocelem nedostane do styku a želvě nehrozí ucpání střev. Výhřevná lampa je samozřejmě na lignocelem, protože je o dost vlhčí a odpar vody zvyšuje vzdušnou vlhkost. Já mám ovšem vnitřní prostor 2 x 1 m, takže vzdálenost mezi lignocelem a miskou s jídlem je asi 1 metr, takže mám opravdu jistotu, že se k jídlu lignocel nedostane, u malých terárií by to mohl být problém...

To jest názor odborníka.
mohl by jste mi dát odkaz,celej život se učíme...

Navíc ono nejde jen o jeden případ, protože mnozí lidé dále želvu nepitvají (nebo spíše nenechávají pitvat), proto nepřijdou na příčinu úmrtí.

- tudíž jen vy víte, že za to může hoblina ? :-D
tahle věta si protiřečí sama o sobě

želva mohla mít stovky různých chorob, které způsobily neprůchodnost střeva..

Mohl by jste nám nějakou uvést ? (stačí prvních 100 z těch "stovek" :-) )

Viděl jste někdy mokrou hoblinu ? Je-li velká - želva nemá důvod si ji s čímkoli splést. A malá,MOKRÁ, omylem na něco přilepená nepropíchne ale vůbec nic, natož aby něco ucpala. Už její složení ať chemické(cca 50% uhlíku, 44% kyslíku a 6 % vodíku, 0,12% dusíku a malé množství minerálních sloučenin) a ani strukturou se příliš neliší od suchých bodlákovitých dříků co želvy s oblibou rády požírají, posléze tráví a pak i vylučují...:-)

No a úplně nakonec, nikde nedoporučuji hobliny jako substrát, ALE POUZE NA SPANÍ
Jinak prodejci lignocelu z vás jistě mají radost.
huesky večer :puff::beer:
mám pocit , že se nám anonymně vrátil simulant období :-)(neudělaly vám tyhle vedra bordel v simulaci?)

Vy jste neskutečně neomalený a namyšlený člověk. Proč s každým mluvíte, jako by byl nějaký blbec? A o té anonymitě bych radši pomlčela, nikde jsem na vašich stránkách nenašla vaše jméno (pokud není někde dobře ukryto). Přečtěte si po sobě vše, než to odešlete.
Helena Hlavínová /já se za své názory nestydím/

Jasně, to jsem celej já :-)
Pokud berete jako neomalenost, chtít po vás, aby jste doložila své "supertvrzení", tak jsem tedy neomalený.
Vadí-li vám oslovení "Milá zlatá", tak se to dalo napsat i hůř...
Jelikož nemáte už asi nic podstatného k věci, můžu se vás zeptat: Co vede zřejmě dospělou ženu k zavedení nicku, který používáte ? (Chápu to u "náctek na blogýsku o želvě Máně" ty různé zuzinky , pinďulinky , kočičinky, ňuňinky apod.Tady moc ne.) Děkuji.
Tak mladýho "profesi" jsem tipnul dobře, že vy budete pedagogický pracovník (nechci psát přímo učitelka) ?
Ještě , že alespoň zadavatelce moje odpovědi nevadily.

huesky den VN :-)

Izzynka77:nic ve zlém, ale chápete alespoň trošku Lupusovo vystupování, respektive jeho důvody? V tom co píše je víc než velký kus pravdy, alespoň co diskusi sleduji (a dle příspěvků, nejen já). Padají tu rady, které nejsou zrovna v souladu s aktuálními znalostmi a osvědčenými postupy v chovu želv a to, že je někdo bere následně za platné, může třeba zrovna vašim zvířatům přitížit.
Anonymita zde byla zmíněna také v naprosto jiné souvislosti než s tím, že je třeba se tu podepisovat. Nikdy jsem ostatně nepochopil potřebu vědět "kdo to píše". Není rozdílu, jestli se podepíše dotyčný velebobr, Petr Hruška nebo Čmeláček Viktor. Ani jedno si totiž neověříte, takže je Vám houby platné, že se tu někdo podepíše třeba jménem, co jste uvedla. To může být pravda a nemusí. Ale znovu zmiňuji, že pokud si to dobře přečtete, neřeší se tu to, že se dotyčný nepodepsal, ale to, že vystupuje jinak, než bylo zvykem a pochopitelně důvod, proč.
Ani já se za svoje názory nestydím, ale nevidím důvod, proč se podepisovat.

Cypřišový kompost vyhovuje spíš pro mladé Geochelone carbonaria a podobné pralesní druhy. Už to bylo x-krát zmíněno, ale zmíním to po x+prvé - asi nejlepší je pro evropská Testuda vyříznout rýčem drny trávy (kostřava ovčí Festuca ovina z našich druhů vydrží asi nejvíc), ty vyrovnat na většinu plochy, mláďata se v přírodě zahrabávají do vlhkého detritu pod kameny, možná to někoho překvapí, ale ty zmiňované mokré hobliny se tomu svou strukturou docela podobají. To že drny vydrží zelené taky indikuje, že je v teráriu vlhkost "tak akorát", kdy tráva ani nehnije z přemokření, ani nezasychá, u suchozemských želv by mělo být v teráriu dost světla na to, aby tráva vydržela zelená. Pokud není možnost zařídit ty drny, dobrou možností je směs hlíny s pískem (dva díly hlíny, jeden díl písku), udržovaná přiměřeně vlhká. Dá zdravý selský rozum (v dnešní době asi docela vzácné zboží), že by to mělo být získané z území, které není ani práškované, ani hnojené minerálními hnojivy.
Co se diskuze týká - nemám chuť do ní ani zasahovat, ani ji posuzovat, snad jen, když o něčem vím něco ryze českého, tak sedím v koutě a tiše šoupu nohama, abych si zbytečně neuříznul ostudu, potrefené husy a houseři jistě vědí, koho mám na mysli...:-D:-p

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru