Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rhacodactylus ciliatus (Pagekon řasnatý) - měsíc nežere

Zdravím,

už měsíc mám doma dva neurčené pagekony cca 5měs. staré.
Terárium - 65x45x45; vlhkost 70-80%; teplota kolem 22°; živé kytky potos a voskovka + umělý potos; bambusové tyče, dlouhý klacek; korkový průlez zavěšený nahoře.

Jeden mi začal žrát už po týdnu. Ten druhý doteď si max 2x lízne kašičky a už nechce a nehýbe se. Na cvrčky nereaguje, ani když po něm lezou. Zkoušela jsem různé velikosti, od různých chovatelů (cvrčky nekupuji ve zverimexu), stejně tak jsem je zkoušela dát z pinzety, do mističky v teráriu i volně do terária a nic. Přesnídávka, Repashy, rozmačkaný banán (+roboran)- všechno jen 2x olízne a nechce.
Zkoušela jsem ho dát i do větší plastové krabice aby cvrčky viděl, ale opět na ně nereagoval.
Zkusila jsem pagekony oddělit, ale situace se nezměnila.
Vážím ho a váha se nemění, nekálí..

Původní majitelka mi tvrdí, že normálně žral cvrčky volně v teráriu a Repashy. Tvrdí mi že někteří její pagekoni nežerou dokud je s nimi v místnosti ale jakmile odejde tak žerou. Může na tom něco být?

Pořídila jsem si další 2 prcky a začali mi žrát hned ten den, co jsem je přinesla domů, i když absolvovali 300km cestu.

Moc vás žádám o radu, je to přeci jen už měsíc...
Děkuji.

Když píšete že jste je oddělila, to znamená co? Do jaké ubykace a na jak dlouho? Osobně bych tipnul, že je ciliát z nějakého důvodu ve stresu, možná i z toho jak ho pořád kontrolujete jestli jí. Tudíž bych zkusil oddělit, dát jednoho přiměřeně velkého cvrčka, než jim tam nasypat 10 a počkat, nechat ho být. Pokud zvíře nejí ze stresu, tak tomu tím, že mu budete sypat na hlavu cvrčky, nebo mu je nutit pinzetou moc nepomůžete ;-)

Dala jsem ho do fauna boxu cca 40x30x40, klacek, korková kůra, ubrousky, umělá květina, aby měl dostatek úkrytů. Je tam od pátku.
Promiňte, cvrčky mu nesypu na hlavu, a ani mu jich nepodávám tolik, jak jste napsal a nevím jak jste na to přišel.
Dala jsem k němu např. 3 cvrčky a když jeden z nich najde pagekona, tak po něm leze a pagekon nic. Cvrčky tam má třeba 3 dny, dávám jim tam třeba kousek jablka.
Sahám tam jen když rosím, nebo dávám kašičku.

:D hezká shoda jmen :D

No, jablko je zbytečně dávat, to nesežere(vlastní zkušenost)
Mně tohle dělal Pagekon také, ale to dělal cca 1-2 týdny po přivezení domů. Pak se srovnal a teď žere v pohodě. Takovej odborník zas nejsem a myslím si že nemám ani co tolik radit :-D ale také si myslím že je to stresem.

Ale jablko je pro cvrčky :D

No mě jeden nežral asi 2 dny a další dva prcci mi začali hned ten den po přinesení domů. Jen tenhle jeden se zdržuje v krmení.
Jsem už docela zoufalá. Nejsem přece blbá a nenutím ho, ale zas on by neměl být hloupý a měl by něco sníst. Měsíc mi přijde docela hodně na to že se všude uvádí že když se pagekon přinese domů nemusí jít max 3 týdny..
A to, že ostatní normálně žerou a tenhle jediný ne.. Je to divné, a nejsou všichni od stejných majitelů. Opravdu si nevím rady.
Kdyby byla chyba na mé straně, tak mi nežere žádný ne?

Noo tak ten jeden co má 5 měsíců tak mi kašičky slíže dost málo, ale cvrčků kolem 3 ks... při prvním žraní jich snědl 5.. A mám ještě 4měsíce staré a ti sní taky tak 2-3 cvrčky a kašicky taky docela málo.. Noo a pak mám toho jednoho který nežere nic.. :-/
Ale poptejte se spíše chovatelů zkušených. :-)
Taky bych ocenila nějaký zaručený fígl a spíš rady než výsměch..

Zdravim.
S toho co viem, tak Repashy by mala byt kompletna dieta, teda aspon vyrobca tak tvrdi. Ked na tom tak rozmyslam, co ked ten vas prcek proste cvky nezere, len si obcas lyzne s tej kasicky, ked je to v mnozstve pol lyzicky co druhy den tak to v myske vobec nemusi byt vidiet.

No cvrčka jsem mu dával pořád, zkoušel jsem plno velikosti, ze zverimexu, z louky za barákem. Ale prostě cvrčka ne! Prostě toho nechce. Nevim proč ale prostě je asi nemá rád. Zbytečně mu je tam nechci dávat když je stejně nesní a jak jste psala tak to bylo stejné. Cvrček mu lezl po hlavě a pagekon bez reakce...

Repashy sice má na webu dieta. Ale zde na TeraPoradně je mnoho lidi kteří krmí jen Repashy. Myslim si že v tom Repashy má vše co potřebuje. Doufám :-). Samozřejmě že nemá jen Repashy. Snažím se to nějak mixovat. Občas dostane banán, někdy i kašičku ale to je docela problém protože nechci krmit slazenou ale neslazenou, která se docela špatně shání...

Rozhodně si myslím že cvrček je cvrček a je to pro zvíře dobré, ale prostě já mám zase něco EXTRA :-D takže musím vymýšlet různé blbosti :-D

Na tej samotke je tyzden? Chcelo by to poriadne skontrolovat ci tam niekde nekladie bobky, ked to ide von tak to muselo vojst dnu. No ako som pisal, on mozno tu kasicku zere, len to nieje v takom mnozstve aby to bolo potom v myske vidiet.
Inac spominam si ze som niekde cital ze pagekony treba rozkrmovat hmyzom, lebo potom su casto cisto kasickovy a cvrcky ignoruju, mozno na tom nieco bude.
Na druhej strane, ked ta Repashy obsahuje vsetko potrebne (nejak nemam dovod vyrobcovy neverit) tak v tom ze hmyz nezere problem nevidim, tie zverimexove krmne cvrcky aj tak za vela nestoja, ak sa vam ich nechce par dni doma vykrmovat.
A inac, blbosti vymyslame obcas vsetci ;)

Psal jsem to obrazně, jenom abyste pochopila, že prostě v některých případech člověk situaci jenom zhoršuje tím, že zvíře pořád kontroluje a cpe mu víc a víc jídla, protože má pocit, že musí mít hlad. Nechal bych ho pořád bokem, dal mu tam vždy jenom jednoho cvrčka přiměřené velikosti, někdy i pomůže když je cvrček hodně obalený ve vitaminech, že je líp vidět. Co mu dáváte za tu kašičku?

Já mu víc a víc jídla nedávám, dávám mu docela málo, podle ostatních, ale třeba 3 cvrčci mi nepřijdou jako nějaké velké množství, když ostatní mi je přes noc snědí.
Cvrčky obaluji, ale když je tam déle, tak se to z něho smyje.
Kašičku jsem zkoušena přesnídávku, rozmačkaný banán s roboranem a Repashy. Zkoušela jsem mističku s kašičkou vážit před tím než jsem jí tam dala a ráno, váha stejná..

Určitě zkusím dát jednoho cvrčka, ale obávám se, že to bude bez výsledku. Máte nějaký fígl? Na různých fórech píšou kapat na tlamičku stříkačkou.

Ono to s tou váhou vám bohužel moc neřekne ona ta kašička změní strukturu, trošku vyschne atd. a tudíž ta váha moc určující není. Mě některý ciliáti nechtějí kašičku když je v ní moc vitaminů. Přesnídávky fungují jenom u některých a navíc to není zrovna ideální varianta, když to není nějaká bio bez přidaného cukru. Zkuste mu dát vyloženě jenom ovoce a ideálně opravdu nějaké měkké, meruňka, přezrálý banán, jahoda a bez vitaminů, jenom tu kašičku. Když nic jiného nepomůže, tak ano, kapat repashy na čumák stříkačkou je celkem použitelná forma, on si to olízne a tím do něj něco dostanete, ale je to piplačka, protože to z něj často steče apod. Pokud máte možnost, zkuste ještě něco jiného z hmyzu, malého švába (do 0,5cm), mě se ciliáti můžou celkem utlouct po švábech Panchlora nivea, ale ty se zas obtížněji shánejí.

Dobře, určitě vyzkouším. Moc děkuji za radu.
A vy se šváby máte zkušenost? Jak se o ně stará a jak se s nimi manipuluje?
My jsme měli velkoobchod chovatelek a neustále tam nějací utíkali a byli rychlí jako blesk. Bojím se že by mi mohli doma utéct. Oni jak jsou placatí a rychlí.. Mám možnost zkusit moučné červy nebo zophobase.

Já chovám 3 druhy švábů a z hlediska manipulace a útěku bych řekl, že jsou lepší než cvrčci. Samozřejmě ze začátku než se člověk naučí na co si dávat pozor, tak občas nějaký vezme čáru :-D, ale zas když chováte Dubie, Craniifery, nebo ty Panchlory, tak je prostě najdete druhý den někde mrtvé, protože oni bez vody a bez vyšší teploty moc dlouho nevydrží. Třeba dubie jsou ideální, protože nelezou po skle a ciliáti je baští celkem bez problémů, takže ty používám docela často. Jejich výhodou taky je, že neublíží živému zvířeti, takže člověk nemusí mít strach, že by ciliátům něco udělali. Problém je, že se zahrabávají do substrátu, takže je potřeba je dávat v nějaké skleničce nebo mističce dostatečně hluboké aby z ní nevylezli. Naprostou lahůdkou jsou ty Panchlory, po těch se můžou ciliáti utlouct, protože jsou zelení, lítají a lezou po skle (neschovávají se do substrátu), takže se na ně ciliáti okamžitě vrhají jakmile je dám do terária. Bohužel panchlory díky tomu že lezou po skle a lítají dokážou utéct celkem často, takže občas někde v obýváku sedí na zdi :-D Návštěvám ale říkám, že to je nějakej divnej motýl a je klid :-D:-D:-D

Jinak moučňáky občas zkouším, ciliáti si je někteří berou, ale jako strava nic moc. Na to rozkrmení ale nějakého pidi klidně zkuste.

No, úprch švábů si fakt nemůžu dovolit. :-D
Ale zajímalo by mě jestli by mi je snědli. Myslíte že kdybych s nimi manipulovala třeba ve vaně že by mi utekli? A docela mě zajímají ti zelení lítaví.. Jak je tedy přendám aniž by mi ulétli? Budu muset ucpat jakékoli díry aby mi z terárka nevylezli?
Jak dobře jsou s sehnání Dubie a spíš ty Panchlory? :-D
A jak se přechovávají? jako cvrčky ve větší krabičce s kartonem od vajec, nebo jinak? čím se švábi živí? Jak dlouho vůbec můžou žít?

Omlouvám se za tolik otázek, ale když už jste tak ochotný. :-) Doufám že alespoň jedna z vašich rad pomůže.

Jo jedí je bez problémů, samozřejmě je potřeba krmit šváby přiměřené velikosti, což u těch panchlor není problém, ty jsou menší, ale u dubií jim prostě dávám malé šváby a dospělé krmím jiným zvířatům.

Jinak obyčejní šváby tedy např. ty dubie zřídkakdy utečou při manipulaci, většinou prchnou z terárka nedovřenými dvířky apod.takže primárním úkolem je mít terárium s dobře těsnícími dvířky a větráním zabezpečeným proti úniku hmyzu. Z bedny když je zavřená a má víko se sítem, aby mohla větrat tak nemají jak utéct, takže tam to nehrozí.

U těch panchlor je to složitější, jsou rychlejší, lítaj, atd. takže to chce opravdu cvik. Já je mám v pětilitrovkách které nemají nikterak široké hrdlo takže už mám nacvičené že člověk vyndá proložku těsně u terária a oklepe jí o stěnu nebo větev, vrátí zpátky a rychle zavře a je to. Když občas nějaký uteče tak ho většinou chytím za chvilku někde na zdi.

Přechovávají se v plastové bedně s proložkama od vajec, krmení různorodé - psí granule, ovesné vločky, různé šroty, staré pečivo, občas zelenina jako např. mrkev, spadaná jablka, téměř cokoliv organického původu.

Zivotnost švábů je závislá na teplotě ve které je chováte, obecně se dožívají cca 1-2 roky. čím vyšší teplota tím rychleji se množí ale tím rychleji umírají ;-)

Děkuji,

a jaký máte názor na to, když dám pagekona do plastové bedýnky, která bude vystlaná ubrousky a k němu tam jednoho švába dám abych ho nedávala do terárka?
Jeden z pagekonů mi takhle cvrčky žere (zkoušela jsem to cca 2x), tak abych zabránila tomu útěku. :-D

Zkusila bych asi ty Dubie a Panchlory podle toho jako mi to s nimi půjde. :-)

Pokud začne třeba nějak hubnout, případně ta nechuť bude trvat dál, tak ho můžeš zkusit krmit. Není to nikaj násilné a většinou se potom chytnou a žerou sami. Já si takhle zachránila 2 dost zdevastovaná zvířata, co ke mě přišla.
Udělej si hustší repashy a nějakou špejlou mu to mázni na čenich, prostě mu tím zacpi nosní dírky. Reflexivně si to olízne. Ze začátku asi nebude nijak moc spolupracovat, chce to trpělivost, ale pak mu dojde, že je to žrádlo. Jakmile už bude spolehlivě lízat z čenichu hustou kaši, tak zabij menšího cvrčka, vezmi do pinzety, namoč to té kaše a dej mu to k čenichu, aby měl zas nos od kaše. Začne lízat a jak se dostane ke cvrčkovi, dřív nebo později se cyhtí. Bude to trvat třeba týden každodenního matlání, ale nakonec to půjde :-) Hlavně ho přitom nijak pevně nedrž, ať není zbytečně moc ve stresu. Klidně ho nech v bedně a zkoušej to tak, ale je to dost na nervy :-)
Už se mi párkrát stalo, že jsem měla taková mláďata, jak popisuješ. Sice nechcípla hlady, ale žraní moc nedávala. Akorát z nich pak vyrostou potržení chcípáci. Není proto špatné je trošku rozkrmit (pokud je to nutné), většinou se mi pak chytli sami a začli víc jíst. Nebo mu prostě nechutnají cvrčci, takové už jsem taky měla. Radši by chcípli hlady, než sežrat nepreferovaný druh hmyzu. A co mám zkušenosti se svými odchovy, tak mláďata mají od vylíhnutí reflex lovit, ale na ovocné kaše jsem je musela učit, většinou je sami od sebe nechtěli. Až v pozdějším věku.

Ještě mě napadla jedna věc. Tahle zvířata, co moc nedávají jídlu tak jim většinou dost chybí vitamíny a minerály a to pak může způsobovat tu nechuť a apatii. Hlavně hlídej, jestli Ti ten ciliát "lepí na skle" pokud ne, už je to znak nedostatku vápníku. Takže pokud nežere už měsíc, tak na nic nečekám a tlačím do něj kašičky, jak jsem psala výš, nebo bude rachitický. Půlroční je ještě ve vývinu a vitamíny a minerály potřebuje. Vápník (nejlíp v podobě Plastinu, nebo Biominu H) ze začátku klidně přidej do Repahy, vápníkem nepředávkuješ a je fakt moc potřeba.

Dobrý den, zkuste jim dát mangovou přesnídávku nebo rozmačkaný přezrálý banán Pagekonům většinou velmi chutná a pokud se gekon nehýbe doporučuji jet za veterinářem může to být kvůli nedostatku vitamínů a nebo si prostě ješte zvyká. :-)