Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Otok spodní čelisti hada

Mám takový možná blbý dotaz. Čas od času u některých hadů (většinou jedovatých) sleduji jakési prověšování kůže (laloku) na spodní čelisti. V současnosti to sleduji u samic Trimeresurus albolabris. Jedná se o zvířata NZ/04. Velikost obou je cca víc jak 80 cm. V minulosti jsem to sledoval u samice Cerastes cerastes, a u jedné samice Corallus hortulanus. Jedná se o jakýsi ,,otok, nebo prověšení kůže na spodní čelisti". Vždy po určité době se stav kůže zase vypne do normálu.Extrémní ,,otok" jsem sledoval v jednom období u té cerastesky. Přitom všechna zvířata i v tomto stavu perfektně žerou,páří se atd. Prostě veškeré životní projevy jsou OK. U té samice Corallus hortulanus to probýhalo v 90-tých letech a provázely to ještě jakési puchýřovité otoky po obou stranách kloaky.Když jsem je dle rad veterináře v domnění podkožní infekce prostřihl, došlo k ,,jakémusi svalovému ochabnutí (zvadnutí)" celého zvířete. Zvíře pak vypadalo jakoby bylo svalově vyčerpané.Omlouvám se ale popsat stav zvířete lepší neumím. Oba prostřižené puchýřky jsem pak ošetřil, dle rady veterináře slabším roztokem hypermanganu.Po té se puchýřky občas opět nalili, ale prostřižením už se to neřešilo. Časem jsem vysledoval, že zmíněné puchýřky se pak přestávali nalívat při snížení deních teplot v teráriu na 28°C.Předtím dosahovaly denní teploty v teráriu až okolo 30°C.Což nepokládám u tohoto druhu za příliš. Zajímavé taky je; že tento stav (puchýřky po stranách kloaky) byl pozorován jen u jednoho zvířete ze 3 kusů. Omlouvám se za popis, ale lepší to vyjadřit neumím. Později veterinář se kterým jsem problém řešil, konstatoval, že se může jednat o nějaký problém lymfatického systému, popř. funkčnosti štítné žlázy. Pokud by se ale mělo jednat o nějakou strumu, tak ta by ale měla být (dle mého názoru) umístěna dál. Spíše dále, až na krku.
V současnosti mi jde tedy jen o zmíněný ,,otok spodní čelisti (???laloku???)" u samic trimoušů. Máte s tím někdo nějakou zkušenost? Zvíře je jinak OK. Jedná se spíše o estetický vjem.Je to ale normální? Díky za odpověďi.

Mně podobně občas "otéká" samice hortulána, zajímavé je, že většinou se to stává samicím, že by nějaká hormonální záležitost, či co? Asi by se musel udělat např. odběr krve a porovnat parametry se "zdravými" (neoteklými) jedinci stejného druhu a možná by se i na něco přišlo. Ale je příjemné, že oteklí jedinci nemívají žádné další viditelné zdravotní problémy a jde spíše o estetickou záležitost.

Né že bych tyhle otoky hadů jiným chovatelům přál, ale upřímně jsem rád, že tento zdravotní problém není způsoben nějakou mojí chybou v chovu. Zajímavé na tom je (jak poznamenává krokodýl), že se to opravdu týká jen samic. A nevím jak vám ostatním, ale u mne se tyto otoky objevovaly u těchto konkrétně uvedených zvířat vždy jen na nějaký čas a po několika dnech zase mizely.Hlavní asi opravdu je, že po ostatních stránkách se zvíře projevuje jako ,,zdravé".
PS: Dnes bych řekl; je samice Trimeráka již opět bez otoku.
viz.totéž zvíře, ale dnešní foto:[http://img413.imageshack.us/img413/1770/snmek015kp1 .jpg]

Také se chytám toho, že tento stav se objevuje jen u samic. Vzhledem k tomu, že zvířata jsou bez jiných úkazů a že jsou naprosto zdravá soudím, že to souvisí s nějakou určitou fází pohlavního cyklu samice. Zní to pofiderně, vím, ale nic chytřejšího mě nenapadlo. Ale ty samice máte v samostatných teráriích nebo společně se samci? A víte přesně v jakém intervalu se ty změny opakují? Kdyby šlo o hormonální záležitost, změnilo by se i chování nebo reakce samice (např. na přítomnost samce). Také by bylo dobré vědět, jestli se zvýší i krvení, nebo jen povolí tonus. Moc otázek a žádná odpověď, co? :-D
Zdravím všechny chovatele, Kittanya

Zajímavé. Koušou ji do nejměkčí části těla, kde je otok lépe viditelný. Je pravda, že určití jedinci jsou abnormálně dominantí a někteří jsou abnormálně slabí, ale Vláďa psal, že se mu to stává u vícero samic a já na fotce (v důsledku mojí momentální slepoty možná) žádný vpich nevidím. Had není focený jen z jedné strany. Navíc, pokud píše, že se mu to stává u samic vetšinou jedovatých hadů, tak by byly kousance více patrné a on by si toho určitě všiml.

u té insuláry tam je vidět jenom menší vpich za okem. Ale tady na té fotce si dokonce někdo v hlavě kolegyně zapoměl zub :-D. Stopa po kousnutí tam je i hodně patrná na temeni. Upozorňuji, nestalo se to při krmení, tu myš had dostal až potom, abych ho mohla vyfotit a vyndat mu ten zub. Ale někdy ani vpich nemusí být vůbec vidět. takhle se mi mezi sobou "mydlej" akorát albolábři a inzuláři, ostatní hadi (jiné druhy) jako vogeláci, fasciáti, puniceové, venustusi, popeje, bothriechisové atd to nedělají, taky jim nenatékají držky. Zato se mi stávalo u terestrických druhů, že se mezi sebou řezala mláďata nebo dospělí samci, ale ti se teda na férovku zabíjeli (Bothropsi, Protobothropsi, Hypnale). Jinak teda už jsem u albolábrů a insulárů měla i kousnuté a oteklé samce, od samic. U trimoušů se mi samci sice v období páření taky prali, ale nekousali se u toho, většinou po sobě spíš lezli jako lezou po samici při kopulaci a přetlačovali se. Od té doby chovám po 1,1 nebo 1,2-3

Zdravím.
I když jedáky stále chovám, zmíněné albolabrise už ne. V současnosti nemám tento problém u žádného zvířete. Je sice pravda že jsem choval postižené jedovaté hady většinou pohromadě s dalšíma jedinci stejného druhu. Takže k vzájemnému uštknutí dojít mohlo. Nikdy jsem ale nenašel při zmíněném otoku spodní čelisti stopy po kousnutí.
A pokud by se mělo opravdu jednat o otok po uštknutí; není divný že otéká jen spodní čelist? A že jsem pozoroval tento jev opakovaně jen u té jediné samice albolabrise (ačkoli jsem měl v chovu za X let celkem 3,3 chovných albolabrů + nepočítaně mláďat do určitého věku).
U Cerastesek jsem to pozoroval také opakovaně jen u té jediné samice z celkem 8-mi kusů (3,5). Všechny kusy jsem choval déle jak 3 roky.
A nakonec; co tedy ten psohlavec? Škoda že nemám fotky otoku spodní čelisti oné samice psohlavce. Každopádně byl otok na oko stejný jako u onoho albolabra, několikrát se opakoval, a taky se to stávalo jen jediné samici z celkem tehdy mnou chovaných pěti dospělých psohlavců (2,3).
Nevím proč k otokům docházelo,
ale já osobně si myslím, že to bude opravdu nějaká záležitost buď hormonální, a nebo metabolická.
PS: nedavno tu na teraporadně byli s těmito otoky nafoceny také nějací Boaedoni.

No mě se to stává taky ve skupině vždycky ejnom u jednoho zvířete, hold asi otloukánek, no... je fakt, že durissusáci mi taky kousali vždycky jenom jednoho hada. ten vpich tam pokaždé vidět není. Nekróza se po tomhle pošťuchování neudělá nikdy. To se mi stalo jenom jednou, že se hadovi, který bezprostředně přežil kousnutí udělala nekróza. Bohužel na břiše, takže had nakonec exnul asi měsíc po kousnutí, kdy se mu do toho daly larvy mušek a prožraly se dovnitř. Jinak většinou pokud se hadi chtěli zabít s tím, jako že se zabijou, tak to bylo hodně rychlý, bez otoků a bez nekróz, řádově v minutách až desítkách minut. Je fakt, že natéká hlavně spodní čelist, asi to tam lépe naběhne než nahoře na temeni. Právě že by natekl i vršek se mi stalo asi 2x, v 1 případě je to ta fotka. Zas na 2 str, když mně píchla včela do vlasů, tak mi taky natekla držka a né paruka :-D

Čímž samozřejmě netvrdím, že tam nemohou být i jiné příčiny- akorát u mně tomu otoku vždycky předcházelo uštknutí jiným hadem. Což u toho psohlavce a Boaedonů lze vyloučit :-), takže tam budou jiné příčiny určitě :-)

Ahoj.Taky jsem se s tím setkal,konkrétně u samice Boaedon fuliginosus.Naposledy to bylo v červnu 2009,předtím se jí to udělalo zhruba pětkrát,pokaždý po krmení,zhruba po 10-12 hodinách.Samice je jinak v pořádku,otok nebo jak to nazvat zmizel za dva dny.Zádná změna na chování,stavu.Samice je chovaná v terariu 80x40x30 společně se samcem.Bavil jsem se o tom s kolegou na Ládví a říkal,že se to stávalo jeho samici Elaphe guttata (klasická) se stejným průběhem jako u mojí samice a že mu řekl veterinář že je to zaležitost štíné žlázy.

Jen bych připsal, že zpětně pozorováno a konzultováno s několika kolegy se podobné otoky tlamy objevovaly u psohlavců i chondroušů (možná i u dalších druhů) v době před svlekem, tak to nějak může souviset z hormony nebo prostě s nějakým "vnitřním" tlakem tekutin, čert starej ví co...

Zdravím našel sem tohle vlákno u vyhledávání co je s mou samicí. Má oteklou spodní část čelisti. Problémy s dýcháním nemá pohyb stále stejný. Ale otok má narozdíl od vašich docela tvrdý. Jediný co mě napadlo, že jsem se po určité době vrátil k pilinám. Uvnitř tlamy bez hnisu či zarudlých míst. A není viditelná ani rána po kousnutí.
Díky za rady
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak- prn2/v/1080680_10200304188074312_186341896_n.jpg?o h=a5a1c2485b0b42d5825a3dd95080b4e4&oe=52049044&__g da__=1376014521_5551f13698d7ac5045f3d10cfd81ad4a