Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ach ta genetika...

Čauky tak sem tu opět a opět trocha tápu v genetice,,,:-DNedávno jsem si koupil do budoucího chovu samičku (B.constrictor) 50%Supersalmon,pos. Superpastel jungle a 50% heteroalbino Sharp.
Zajímá mě jaký by byl nejvhodnější protějšek k téhle samičce?Co sem tak přemýšlel a díval se tak by asi nej. byl albín ne?Ještě by mě zajímalo co by to udělalo se Salmonem nebo DH sunglowem?!moc dík ...;-):-*

Čau no mohl by to být zajímavý mix z toho kdyby jsi k němu dal čistého albína. Pokud ti to pomůže prostuduj si genetiku na www.albinosnakes.cz v levém sloupci tam je řádek genetika, mají to tam velmi stručně popsáno a jsou tak způsoby křížení hroznýšů i s obrázky jednotlivých mutací. Takže z toho jednoduše pochopíš jak to chodí a sám si vybereš co by jsi tak mohl mít za miminka, kdyby jsi dal salmona s ..... něčím:puff:

Díky za odkaz,ale už to mám projitý tyhle stránky,díval jsem se i na zahraniční atd. ale pořád v tom jak si plavu..pokud by sem měl "obyč" salmona,tak bych věděl co k němu jenže tenhle je trochu jinak geneticky stavěněj,tak si u něho nejsem vůbec jistej viděl bych to asi nejspíš na toho albina,tam by se nic pokazit nemělo,ale zajímá mě hlavně ten salmon a DH sunglow v kombinaci s touhle samicí...Nechtěl bych aby pak vznikli nějaký složitý kombinace atd. nejlepší by bylo aby bylo poznat co co je,takhle bych si to představoval,ale realita bude horší:-DJïnak dík za snahu aspon nekdo prozatím..:-):-[

Trochu jako problém bych viděl tu 50% možnost, že skutečně jde o to o co jde. Možná je to taky jen normální salmon a nemusí být ani heteroalbino, zkrátka 50%possible (ovšem pravfěpodobnost, že je opravdu oboje je vlastně ještě nižší). Nastíním možnosti.

supersalmon/heteroalbino x albino

ideálně: polovina mláďat sunglow (salmon i albino) a polovina heterosunglow (salmon/heteroalbino)

salmon/heteroalbino x albino

ideálně: čtvrtina mláďat sunglow, čtvrtina heterosunglow, čtvrtina albino, čtvrina heteroalbino.

salmon x albino

ideálně: polovina mláďat heterosunglow a polovina heteroalbino

Jo a ještě trochu mimo téma...Je lepší víc samců nebo samic,bylo to tady hodněkrát,ale každej má jiný názor...Jde mi o to že mám místo na 2 páry + ještě jedno terárko na jednoho možná dva hady,tak nevim jestli 4samice a 2 samce nebo naopak?!moc dík...

Muj dotaz zakomponuju do tohoto vlakna, protoze se tyka taky genetiky.
I kdyz "neholduju" barevnym formam, hodne se mi z nich libi, no a v genetice barevnych forem
nejsem moc doma, tak se chci zeptat na jednu barevnou formu, a to "SUNSET", konkreten u Boa constrictor.
Neco sem vycet a vychazi mi to, ze:

Hog island Boa (HIB) x Salmon Boa, potomstvo 50% HIB mix a 50% salmon (tito se oznacuji jako DH SUNSET ???) ??? - vychazim z toho, ze salmonizmus :o) je co-dominance

Dale:

DH SUNSET x DH SUNSET, potomstvo ??????????????????????

Diky za vysvetelni.

"Tam jsou ty casy, kdy jsme obdivovali, jestli uz jako "nejvzacnejsi", nebo jako absolutni bomby jenom "albiny"... ;-)"

DH SUNSET x DH SUNSET, potomstvo ??????????????????????

Řekl bych 25% sunset, 50% dh sunset a 25% něco jako mix hib/normal, ale to je jen můj pocit.
Původně jsem si myslel, že sunset je hib x salmon, tedy mláďata, která jsou z tohoto spojení hypo, ale nijak moc mě to nezajímalo, takže jsem to nestudoval.

No prave, taky mam takovy podobny pocit, jako ty :-/ Jen co jsem "nastudoval", tak zatim se "vsude" pise, ze DH Suset vznika spojenim HIB x Salmon. ..............jenomze, zase takoveto potomstvo z tohoto krizeni je taky nabizeno jako "Salmon croos Sunset". Tak mam z toho malinko "migrenu" :-).

Diky za vysvetleni.
No prave, ze SUNSET....... nevedel jsem, v jakem vzathu jde sunset v genetice.

Anakondo, takze mam tomu rozumet tak, ze...... Salmon x HIB = Salmon cross Sunset, ktere se oznacuji take DH Sunset ???? Potomstvo z tohoto krizeni je potom take, jake napsal krokodyl ???

Přesně tak, Sunset je v podstatě Supersalmon s krví Hogga. I když se spojením dvou DH Sunset ten hypo trait dále prohlubuje, tak stejně nejspíš nepoznáš, které z mláďat jsou Sunseti. Oveřit se to dá pouze dalším spojením vytypovaného zvířete např. s obyčejným hroznýšem, pokud budou v potomstvu pouze salmoni, tak je to opravdový Sunset Boa.

:-DTak zas řeším problém,sice zas budu za pako,který nic neví,ale chci se zeptat...:-DTed´ si budu kupovat samce (B.c.) a dostala se mi zajímavá nabídka,možná jste si jí taky četli na netu (i-fauna) na DH snow ...Ted´ v tom trocha tápu ...DH snow x Albin to je mi jasný,nebo spíš jsem to vyčetl no:-[,ale DH snow x Salmon poprípadě x Arabesque či DH sunglow v tom už mám v celku velkej maglajs...DH snow je vlastně 100% Albino a 100% Anery,šlo by to teoreticky zjístit jaká mlád´ata by byla ve vrhu tak že bych se kouknul na genetiku Anery x třeba salmon a Albino x Salmon a pak bych ty vrhy skloubil v jeden,akorát s menším počtem mlád´at?Jen mě to tak napadlo,ale asi to bude blbost že?!Stačilo by mě kdy by mi někdo odpověděl aspoń na to DH snow x Salmon,předem moc dík
PS: vím že to nemáte semnou lehký,ale jsou tu i horší dotazy ;-)

Dh snow x salmon
Tímhle spojením nic moc nezískáš vyjde tě jen polovina salmonů a polovina normál, kteří budou pouze 25% hetero snow (50% het.albino a 50% het.anery).
Dh nemá cenu pářit s jedincem, která nenese vlohy alespoň na albino nebo anery, ideální je pářit spolu 2 Dh nebo Dh x snow, Dh x albino/het.anery, dh x anery/het.albino apod.

Podle mně nemá cenu spojovat dh snow z ničím jiným než zase dh snow nebo ještě lépe albino/het.anery, anery/het.albino, prostě aby měli obě vlohy, aby byla šance na snow, jinak v podstatě přijde jedna nebo druhá vloha nazmar.
Ceny netuším, ale počítám, že anery bude podobně nebo spíš o něco dražší (je jich zatím méně) než albino. Řekl bych tak 20-25 tisíc, ale to je spíš moje představa než, že bych věděl.
Pokud budeš dávat anery samce k samici albino, dostaneš dh snow mláďata (všechna), když ho dáš k salmon samici, budeš mít část (statisticky polovinu) mláďat hetero anery a část hetero ghost (salmoni hetero anery).

Otázkou je jaká je dědičnost toho reverse striped, což lze asi zjistit pouze pokusem. Pokud to bude recesivní, tak se to v první generaci neprojeví - budou to mít jen "v sobě" někteří zakódované, pokud to bude kodominantní, tak se to na některých mláďatech v různé podobě projeví.

Dobri den všedkym,chcel by som počut váš názor na moju stranku,presnejšie genetyku.Dnes mi prišiel email že tam mam chyby takže by som chcel vediet názor viacerich ludi lebo ja tam žiadne chyby nevidim ak niečo nájdete tak to sem šupnite,nerád by som uvádzal ludi do omylu vopred dakujem. tu je link genetika

DH ghost x DH ghost - nevzniknu DH ale poss. DH Ghost
Ghost x Anery - nevzniknu DH, len Anery a Ghost
Ghost x Ghost - Super Ghost, Ghost, Anery (DH z toho nebude)
Ghost x DH Ghost - poss. Super Ghost, Ghost, poss. Super DH Ghost, DH ghost, Anery, het. Ghost
Sunglow x Ghost - poss. Super TH Moonglow, TH Moonglow, DH Snow
Albino x DH Snow - Albino 50%poss. het Anery, het Albino 50%poss. het Anery
DH Snow x normal - 50%poss. DH Snow
Motley x Motley - povedal by som, že výsledok bude obdobný ako Salmon x Salmon, teda Super Motley, Motley, Normal (ale istý si niesom)

Kombinoval som to narýchlo ale takto by to podľa mňa malo byť. Percentá zastúpenia vo vrhu myslím niesu podstatné ;-)

Ahoj,

chtěl bych se zeptat na dvě základní věci ohledně genetiky.
1., proč je ve stejném dokumentu občas uváděno označení STRIPE a někdy STRIPED? Jedná se o jinou barevnou formu? V čem se liší?
2., co znamená zkratka POSS. napadá mě že to bude asi znamenat slovo possible (možný), pokud ano není to stejné jako když je zvíře označeno HETERO?

Děkuju

Ahoj stripe a striped je podla mna to iste len sa to lisi tym ze sa to pouziva v inych jazikoch striped u nas a stripe napriklad v akličtine.POSS znamena possible,,možno" a to napriklad v tedy ked je salmon poss.super salmon to znamena ze sa to neda zistit pohladom ale len zparenim s napriklad normalne sfarbenym boa.Ak by bolo cele potomstvo salmon tak to znamena ze to bol super salmon,ak by bolo 50% salmonov a 50% normalne sfarbenych tak to znamena ze to bol len salmon.A ked je oznacene zviera hetero tak to znamena ze je štiepitelne na danu formu napriklad albino,aneri=to su recesivne formi.Tieto ti vzniknu napriklad pri pareni Albino x normal=vsedky kusy budu nositelmi albino genu takze 100% het.albino.

Tak sem tu opět ..,:-DTentokrát mě zajímá jak je to s přenášeních z pastel B.c. ?!Když napářím pastel + něco (albino,salmon),tak se na půlku vrhu přenese ten pastel či se nemusí "chitit" ani na jedno zvíře ?!Záleží to také na tom zda druhý z páru je coodominatní forma či nikoliv ?!Díky

Hypo = ?? Salmon ??

Ne tak úplně. Salmon je hypo (hypomelanický), ale ne každý hypomelanický boa je salmon.:-) Salmon to je taková značka, typ hypomelanické mutace, která je kodominantní a vyzkoušená, pochází z jedné linie, která byla nazvaná salmon. Podobně jako jsou třeba u boa různé linie albino (Sharp a Kahl), které spolu nejsou "kompatibilní".

Jen trochu doplním Hypo - hypomelanismus je částečná ztráta melaninu, vyskytuje se poměrně často i u přírodních populací, známí jsou Hogg Island Boa či Pearl Island Boa (Boa constrictor sabogae), ale je znám i u dalších lokalit, jako je Nikaragua, Crawl Cay - Belize, Sonora - Mexico atd.. Salmoni jsou hypomelaničtí jedinci vzniklí v zajetí, ale jejich původ již není stoprocentně prokazatelný, pravděpodobně určitou roli při jejich vzniku hrály sabogy. Jak psal Krokodýl, je to mutace geneticky ověřená a selektivním chovem dále prohlubovaná.

U pastelů je podobná situace, ale možná ještě složitější, zvláště u nás. Jakmile se ve vrhu objeví pestře zbarvený jedinec, tak je ihned označen jako pastel. Jenomže tato zvířata nejsou geneticky ověřená a tipovat zbarvení jejich potomků může jemom věštec. Známé, geneticky ověřené linie pastelů si už nesou svá jména např. Dutch Pastel Boa, Kubsch Pastel Boa aj a ti si v ničem nezadají se salmony. Proto se na tvojí otázku nedá jednoznačně odpovědět, pokud sám nevíš z jaké linie tvůj pastel pochází.

Pokud vím, tak "hypo" zvířata(hypomelanická) mají méně pigmentu, jsou světlejší, ale kresba jim zůstává. "Leucistic" bývají zvířata čistě bílá bez kresby apod., takže já to chápu tak, že zbarvení leucistic by se dalo označit i jako patternless+hypo:)). Jak je to s dědičností forem leucistic ale nevím.

jj díky ,,,CHovatel ty pasteli má z vrhu kdy matka byla red pastel x salmon z toho měl nějaký red salmony,obyč. a právě cca 5-6 zvířátek pastel ...Tak že by pravděpodobně měli být kodominantní ?!když jsem s nim dnes mluvil,tak mi řekl že jsou to opravdu kodominanti ...tak jen abych třeba nenaletěl ..

Tak to má dva scénáře.

Pokud je samec opravdu heteroalbino, tak by se pravděpodobně vyštěpilo několik albino, zbytek 100% heteroalbino a z nich asi i někteří pastel.

Pokud samec heteroalbino není (je to 50:50), tak by mláďata byla všechna normálně zbarvená, ale 100% heteroalbino a některá z nich by byla zřejmě i pastel.

BC het. anery x albino

Mláďata budou 100% het. albino a 50% possible het. anery (50% pos. dh anery/albino)

BC het. anery x hypo het. albino (dh sunglow)

Děsivá směska, ale v podstatě jen statistická polovina salmonů - hypo + 50% possible het. anery (het. ghost), hypo + 50% pos. het. albino (het. sun glow), hypo + 25% pos. dh anery/albino (dh sunglow/snow). Druhá polovina normálně zbarvených taky 50% pos. het. albino, 50% pos. het. anery, 25% pos. dh albino/anery (h. snow).
Problém je, že jediná jistota je salmon nebo nesalmon, takže jinak jde spíš o rozmělňování vlastnosti a bylo by dost obtížné to prokazovat dalším křížením s albino a anery jedinci.

Když jsme u té genetiky tak bych se rád taky zeptal, a sice mějme situaci:
Koupím si jedince označeného 66%het.anery a skřížím jej s anery, a v případě že se narodí nějací anery jedinci tak ten 66%het.anery je het.anery. A když ne tak sem měl smůlu a je to zrovna ten normál??

Na normal samicu by to chcelo samca s nejakou kodominantnou vlohou - napr. salmon, jungle, motley, pastel, arabesque. To by boli mladé po otcovi hneď v prvej generácii.
Samec albino (alebo iné recesívne mutácie) spraví len 100% heterá a vizuálny albín by vznikol až v druhej generácii (za predpokladu normal samice, nie hetero).

Já se chtěl vyvarovat právě těm nejistým 50% a 66% possible, které zmiňovaná páření přinášejí. Nemluvě o tom, že se pářením s "hotovou" mutací, v tomto případě tedy albínem ověří, zda je vůbec hetero zvíře hetero. Taktéž je možné ovlivnit výběr vhodné samice, jelikož dnes není vhodné množit tuto mutaci bez ladu a skladu. Ošklivých, nevýrazných albínů nabízených za směšné částky, se u nás rodí poměrně dost. Bylo by dobré, aby si to lidé konečně uvědomili a začali se snažit nejen odchovat nějaká světlá albina se sotva naznačenou červení, ale cíleným šlechtěním dosahovat hezčích zvířat. Že to jde ukazuje více chovatelů u nás. Jen je třeba si uvědomit, že za lepší zvíře se víc platí. Na sharpech za 4500 se nedá stavět nic.

No už jsem to tu psal dvakrát a nejen já. Při použití přímo albína odpadá úvaha nad tím, co je a co není štěpitelné zvíře z těch normálně vypadajích. Navrch při páření het x het je těch 25% albínů opravdu jen procentuální vyjádření pravděpodobnosti. Už se stalo vícekrát, že i skutečně štěpitelná zvířata v určitém roce žádné albíny nedala i přesto, že roky předchozí nebo následující ve vrhu byli. Iceman to napsal dobře.

Využiji toto vlákno......zase bych se chtěl zeptat ohledně guttek , nějak jsem neporozuměl formě "creamsicle" nejprve jsem si myslel že to je zvlášt forma podobná amelano ( sunglow ) a tak jsem zapatral do tohoto kalkulatoru forem guttek www.corncalc.com jenže creamsicle nikde ani v nápovědach jak z jakého genu vznikne tato forma , tak bych se chtěl zeptat jestli jim to tam chybí nebo je to nějaká určitá forma , kterou tento název creamsicle zastupuje a jenom název je selektivní jako např . amelano > selektivně chovani bez bilých znaku jako amelano > sunglow , děkuji.

všechno je podle dna jinak ,my klidnější se tím nenecháme rozházet-opravdu čisté zvíře zato bych označil asi fakt jen to cosi sám chytnu ,a ještě jak jeto sgutkama-mám samce normálního zbarvení jehož rodiče jsou snow a anery ,se samicí snow vylezli z vajíček anery ,snow,normal a něco jako albíni/jsou trochu pestřejší než klasický albino/a tento samec s albino samicí tak jsem ráno našel v inkubátoru normální mládě/přírodní zbarvení/ zatím jich víc nevylezlo tak to su zvědavé co ztoho nakonec bude,a proč se snow 4 zbarvení,může někdo geneticky zdatny říci cotoje a s albinem normalní zbarvení/rodiči albína byli albíni/

To je celkom zaujímavé už s tým normálnym samcom. Zo snow (anery albino) x anery mali vyliezť samé anery 100% het albino, normálne sfarbené by nemalo byť nič.
Potomstvo anery, snow, normal a albino(?) od snow samice naznačujú, že samec je DH snow (toto nepasuje na rodičov anery x snow). V tom prípade by mal s albino samicou vyprodukovať teoreticky polovicu albinov, reálne teda aspoň nejakého, záleži od počtu mláďat...

tak jeto dobrý , z posledních několika vajec koukají růžový hlavičky tak je pan mendl zachráněn ,akorát nevím kolik bylo vajec na začátku takže procentuálně to už nikdo nespočítá,u toho samce znám pouze rodiče/teda toco mě bylo řečeno na burze/ ale prarodiče už neznám takže co teoreticky geneticky mohl obsahovat nikdo neví,snow a anery se potvrdilo a tomě těší nejvíce

budou to dh sunset het. albino (nebo by se taky dalo říct triple hetero sunset albino). Sunrise budou samozřejmě až v další generaci. Možná by bylo taky zajímavé spojení s anery, scarletem, nebo nějakým T+. Kombinací by bylo hodně, možná i nějakou kresebnou mutaci, ale výsledek nebude díky salmonovi to pravé.