Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem změna barvy šupin u M. viridis

Dobrý den, nevíte co stojí za změnou barvy šupin u morelia viridis. Mám v chovu již jen tři samce a u všech , jak aru ,tak sorong , jsou patrné tmavé fleky, okolní tkáň ani šupiny nejsou nějak porušené, pouze změnili barvu na hodně tmavě modrou. Jedinci jsou normálně aktivní a až doposud přijímají potravu. V chovu se nic nezměnilo,teplota den 28-32, noc 20-21. Napadá mě snad jen nedostatek nějakého vitamínu či prvku??

No to zrovna ne, v teráriu mají volně zavěšené žárovky bez krytu, na které ale nelezou, / svítím jen přes den, kdy nejsou aktivní/, vytapím celou místnost na 28 stupňů a tak jsou žárovky jen 25 W.Mají to tak již pár let, ale problém je až teď. Když by se jednalo o spáleniny , tak vás s tím neotravuju, kolem fleků není patrná žádná nekróza tkáně či poranění. Šupiny prostě vypadají, že zmenily barvu na modrou, z největší části se jedná o zelené šupiny cca. 95%. Problému jsem si všiml teprve v sobotu a tak nevím zda se to šíří či naopak. Některé šupiny mají na sobě jen modrou tečku, jiné jsou modré celé. Jediná změna je , že celá místnost prošla rekonstrukcí, ale bylo použito jen běžných stavebních materiálů, zvířata byla samozřejmě jinde.

Mno, tak jsem na to koukal a v podstatě ani takto si nedovolím jednoznačně říci. Každopádně u viridisek se změna pigmentace děje velmi často (nejen klasická z mláděte na zelenou). V této souvislosti jsem se s takovými fleky setkal celkem ve třech případech:
1. Kdysi mě s obdobnými fotkami kontaktoval jeden chovatel s tím, že již byl na několika veterinách a bohužel nikdo nebyl schopen říci o co jde a neví si rady. Bohužel také jsme k žádnému závěru nedošli. Nicméně důsledky byly bohužel takové, že postupně všechna zvířata popadala. Myslím, že dodnes neví oč šlo.
2. V mém chovu po injekční aplikaci (např. ATB), takto zčernaly/zmodraly šupiny v okolí vpichu. Po cca. 3-4 měsících se to postupně odbarvilo a dnes již není patrné. Zkuste zvážit, jestli nemohlo dojít k nějakému obdobnému poškození o něco ostrého.
3. Viděl jsem již pár virisek, které podobné fleky měly roky a žily bez jakéhokoli problému. Zřejmě došlo k nějaké změně v pigmentaci, kterou si opět nikdo nedokázal nějak rozumně a objektivně vysvětlit, nicméně hadi byli dlouhodbě zdraví a v kondici.

Asi jsem Vám moc nepomohl, ale jak jsem již psal. V prvním případě nepomohli ani veterináři. :( Pokud se dozvíte příčiny, tak by mě to určitě zajímalo a budu rád, pokud to sem napíšete.

m.

No,já bych řekl,že jde o sežehnutí.I když je v teráriu žárovka s nižší watáží,tak objímka je vždy hodně rozpálená a pokud by had vlezl pod kryt světla a namotal se na objímku,je zde možnost popálení.Moje samice M.v.biak strčila po zhasnutí hlavu do květináče,který kryje žárovku 25W,ale popálila si hlavu o objímku a na tomto místě se jí udělalo totéž.Je zdravá,žere,kálí a je vitální.Jinak sem tam má černou tečku i na těle.Kamarád kdysi koupil M.v.která měla být sorong a ta se vybarvila tak,že byla celá tečkovaná černě.Později se dozvěděl,že otec jeho viridisky nebyl sorong,ale aru.Tak,že pravděpodobně geny,křížení.To by musela barevná forma designer uhynout kvůli tečkám okamžitě.:-DTím ovšem nechci říci,že máš křížence forem!Ale četl jsem,že co Morelia viridis,to had originál,co se zbarvení týče.;-)

Tady je důkaz-má samice Biak.
[32657-fleky_u_m.v_001.JPG ]

Jak jsem již psal, ty fleky maj až teď, čili se nejedná o genetickou mutaci, s popálením to dle mě nemá také nic společné. Na žárovkách žádné kryty nejsou a hadi by se tam stejně nevešli, žárovka je zavěšena na nerezové trubičce v níž vede kabel a hadi toto nevyužívají ani k opoře ani k lezení, je to pro ně dost úzké a hladké. Spíše mě napadá nějaká nemoc, vir , nedostatek vitamínů . Co se potravy týče, tak krmim jen vlastními hlodavci, ačkoli dochází ke kontaktu krmných hlodavců s volně žijícími, tak dle ujištění kolegy který má chov hlodavců jako živobytí, žádný přenos na hady nehrozí, riziko je prý velmi malé. Nemáte ještě někdo nějaký nápad??

Dříve jsem to nestihl, terária jsou vyrobená z polykarbonátu , jsou jednoduše zařízena , v každém jsou dvě horizontálně přichycené větve, na dně noviny a nádoba s vodou. Když už jsme u těch terárií, mám dvě vyřazené terária rozm. D,V,H 100x 35 x 50 a jedno 100 x 50x 50. terária jsou vyrobené z polykarbonátu v kovovém rámu, nutné alespoň natřít a přetěsnit. Válejí se mi ve stodole, pokud by měl někdo zájem rád mu je daruji, nutný osobní odběr v Děčíně. Jdou stavět na sebe.

Dobrý den,

tak mi to nedalo a navštívil jsem vet. jméno mi nějak vypadlo , ale to nejni podstatné. Důležité je to , že jeho názor je malá vlhkost, toto mi pověděl ještě dříve než jsem mu řekl , že rosím maximálně jednou týdně / před svlekem samozřejmě každý den/. Pro příznivce rosení uvádím , že toto mi bylo doporučeno jiným veterinářem i chovatelem krajt, po té co byl problém s hnilobou tlamy. No je vidět, že ideál je někde u prostřed, pokusím se s tím něco udělat.

No,tak dnes mi uhynula samice M.V.Biak:x:.Je to v pr....!Měla ty tmavě modré šupiny (fleky) taky.Předevčírem se perfektně svlékla a až do svleku krásně baštila,vyprazdňovala se a byla aktivní.Dnes jsem přišel z noční a našel ji na zemi v teráriu mrtvou.Samec je má takyNic se v chovu nezměnilo. :.(3-[

Mozna prave, ze ta vlhkost bude problem. Ja chovam viridisky nekolik let, ale tak vysokou vlhkost sem v terarkach s viridiskami nikdy nemel. Prosperuji u mne bez problemu, svlekaji se vcelku, prijimaji potravu, defekuji a co je hlavni, uspesne se u mne taky mnozi. Snad se pletu, ale zda se mi ta vlhkost docela vysoka, tak nevim.