Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Čipování v časopisu Reflex (J.X. Doležal)

Dne 26.3. vyšel článek v časopisu Reflex s názvem Brutalita státních úředníků. Asi za týden by měl být on-line na webu www.reflex.cz. Jde o článek zamýšlející se a kritizující čipování zvířat vyžadujících zvláštní péči. Ačkoli jsem poskytl panu Doležalovi veškeré podklady, některé skutečnosti si jako klasický novinář upravil dle svého. Takže např. se necítím být duší KKT :-)a ani nemám osobní zkušenost se šitím kůže hadů rodu Thelotornis... (pan novinář vložil do mých úst vyjádření dr. Hnízda). Jinak je ale článek poměrně zdařilý. Líbí se mi například příměr velikosti čipu k mobilnímu telefonu v případě, že by měl být v poměru aplikován do mužské paže. Doposud klidní neangažovaní chovatelé ještěrek a guttát by možná mohli zpozornět nad myšlenkou uvedenou v závěru článku...

Na úředníky by mohl mít spíš větší vliv počet podpisů na petičním archu, kterých je zatím něco přes jedenáctset. Když ale koukám, kolik přístupů má vlákno s "fotkami a avatary" ve srovnání s počtem podpisů, tak je mi z toho trochu smutno...Nehas, co tě nepálí !

a nemohl bys posunout konec te akce jeste aspon o tyden? tu diskuzi (a petici) o cipovani jsem nesledovala, protoze jedaky nemam, ale kdyz to clovek vidi i s nazornymi obrazky...:x: mozna by nebylo od veci peticni akci prodlouzit jeste vic a krome odbornych vyjadreni k ni prilozit i clanek JXD...co myslis? dej vedet, at vim, jestli mam jeste ty archy tisknout...

Njn, on je problém právě v tom, že kdo jeďáky nemá, tak ho to většinou netankuje...já mám doma jednoho velmi sporného heterodona, ale petici podporuju už z principu...

Njn, on je problém právě v tom, že kdo jeďáky nemá, tak ho to většinou netankuje...

no právě, já teda jeďáky taky nemám, ale aspoň pár podpisů jsem sehnal. Bohužel reakce některých mě docela překvapili....jako, že se jich to netýká, popř. proč by to podepisovali když jde o jeďáky a krokodýly. A nebo, že to vůbec nemá smysl, protože to neprojde, tak radši nepodepsali :-/
Taková smutná perlička, byla když jsme vyvěsili text petice a podpisový arch na nástěnce v čekárně na veterině...do druhého dne oba papíry zmizeli. Když jsme tam dali další papír, tak za měsíc co tam visel se nikdo nepodepsal :-(

No já jedovaté hady taky nemám, ale petici samožřejmě podpořit chci a taky jsem se snažila sehnat pár podpisů, nechala jsem archy u veta a v jednom menším zveráku u nás páč ve větším si pán začal vymejšlet strašně moc nesmyslů proč že jí tam nemůže nechat :-/ No a dopadlo to tak že mám pár podpisů z nebližšího okolí, protože ve zverimexu si toho snad ani nikdo nevšiml i když tam mám přiloženou k petici Khorovu fotku s želvičkou s doměním že když to lidi uvidí tak je to třeba i dojme a když už nic tak si tu petici aspoň přečtou, bohužel ani jeden podpis. No a u veta to dopadlo ještě žalostněji, tam petice nejspíš někoho pobouřila tak, že jí strhl z nástěnky v čekárně a kamsi odnesl. Doufat v to že sám chtěl sehnat podpisy a poslat jí Apophisovi je jasně naprosto bezpředmětné. Lidi bohužel vidí hady jako "veřejného nepřítele" a to asi jen tak něco nezmění, bohužel. Ale je velká škoda že jí nechtějí podpořit ani lidé kteří hady chovají, ale protože ne jedovaté tak od petice dají ruce pryč, je to opravdu smutné, kdyby někdo chtěl cpát čipy do jejich hadů už vidím jak z toho mají ohromnou radost..... :.(
PS: To Aphopis: posílám zítra ;-)
edit: Aby to nebylo úplně OT tak je fajn že se to alespoň někde veřejně řeší.

Taky nemám jedáky, ale podepsal jsem i s celou rodinou a kámoši, ale výraz některých kolegů v práci mě taky docela udivil. Jinak naprosto souhlasím, že porovnání příspěvků v jiných vláknech s počtem podpisů na petici je dost žalostný. Bohužel je to tak, že dokud se to nebude týkat guttek a jiných běžněji chovaných druhů, tak to spoustu lidí nechá chladnými a bez zájmu:.(.

Ahoj, vzhledem k událostem posledních dnů v poslanecké sněmovně vyčkám, jak se situace vyvine, abych nepředal petici nějakému úředníkovi na poloviční úvazek. Sbírejte a posílejte tedy dál. I když to třeba nevyjde, budeme v ilegalitě usínat s klidnou myslí, že jsme pro to udělali maximum :-). Díky.

Chystám se nechat očipování svá dvě koťata, jsem přesvědčená o správnosti svého rozhodnutí. Fakt, že pan Doležal poskytnuté informace překroutil, mě nepřekvapuje ani trochu, je to známý demagog. Nicméně články umí psát poutavě, jistě svým pohledem "nakazí" řadu čtenářů, nicméně by měl brát v potaz, že výhody čipu výrazně převažují nad nevýhodami.

Teď jsem tak přemejšlel že pokud by někdo udělal petici pro okamžité čipování všech nebezpečných druhů plazů chovaných v ČR má do měsíce stovky tisíc podpisů. Každý druhý má strach z hadů a z jedovatých takřka každý...

Každopádně čipovat mláďata která by to ohrozilo na životě je nesmysl, ale podle mě ihned jak dorostou odpovídající velikosti měli by ten čip dostat!!!

Ja pana X Dolezala taky nemusim.. Mam sve duvody,ale v tomto clanku nevidim nic prekrouceneho.. Klidne si kotata ocipujte,ale petice vznikla predevsm kvuli plazum-teraristice,kde jde rozhodne o muceni zvirat.. Had neni pes a i tam je to dost kontroverzni..Jak by se Vam libil "putujici" cip v tele ? A jak myslite,ze bude ocipovanemu 30cm dlouhemu jedovatemu hadovi ? Nevyhody cipu jasne prevazuji nad vyhodami a to z prosteho duvodu: Zadne zvire na svete, at je to kocka ci krokodyl,se nenarodi s cipem v tele.... To jen lidska "marnivost" ma potrebu vse kontrolavat a ovladat........ :-/

výhody čipu výrazně převažují nad nevýhodami

...ano jak pro koho. Byl bych vděčný, kdys mohla napsat třeba jedinou výhodu pro zvíře (konkrétně pro plazy, o ty tady především jde)

Trošku to zevšeobecním, ale když si vezmu, že v návrhu bylo čipovat zvířata od velikosti 30 cm a čip měří cca 1Omm, tak jakou by pro tebe mělo výhodu, kdyby ti někdo narval pod kůži cca 10 cm velkou věc. Lépe by se ti spalo, přemýšlelo? anebo taky umíralo.

Nikdo už neřeší, že čip přestane za čas (2, 5, 10 let...?) fungovat nebo se posune do míst, kde bude nečitelný, případně vypadne (nedávno jsem vytáhl ze želvy čip - půlka už ho koukala ven) atd. Pak se z toho očipovaného - údajně nezaměnitelně označeného zvířete stane zvíře neidentifikovatelné. Kolikrát se bude nový čip dodávat třeba do želvy nebo krokodýla, kteří žijou desítky let a ani větší hadi se nedožívají zanedbatelného věku (většina jich přežije psa i kočku)? Jak se budou řešit nečipovatelné druhy (tenké, malé, ...)? Kdo zodpovídá za ohrožení života chovatele a aplikujícího veterináře při zbytečné manipulaci s jedovatými hady? Kdo přikáže veterinářovi a chovateli svůj život zbytečně nastavovat a jakým právem?
Argument o výhodě čipu je pro mě irelevantní, samozřejmě pro identifikaci zaběhlého psa nebo kočky jistě dobré, ale u zaběhlého krokodýla??? Kolik jich denně pobíhá po ulici (narozdíl od besprizorních savců)? Kdo je větším obecním ohrožením? Toulavý vzteklý pes, choroboplodná kočka močící a seroucí na dětské pískoviště (a těchto jsou volně tisíce) nebo had uzavřený v teráriu nebo nejhůře v samostatné místnosti? Proč se neustále úředník a zákonodárce naváží do okrajové problematiky (znáte někdo za posledních 50 let případ, že by uprchlý krokodýl nebo jedovatý had ohrožoval občany?) a nesnaží se řešit problematiku velkou (=složitější)?
Proto prosím majitele koťat, aby se zamyslel(a) nad problematikou hlouběji než z pohledu "co, když se mi zaběhne kočička".
Samozřejmě jsem 100% pro kontrolu chovatelů jedovatých hadů (i jiných živočichů) a krokodýlů, případně i velkých hadů (krajty, anakondy) a ještěrů (velcí varani) (kteří ve vyhlášce již nejsou a přeci mohou způsobit nepěkný úraz i smrt stejně snadno jako ti tzv. nebezpeční (dnes tedy vyžadující zvláštní péči). Ale čipování nic z pohledu ochrany proti týrání (což je údajně hlavní důvod vyhlášky) zvířat neřeší. Není tak těžké mít kvalitní registraci všech chovatelů výše zmíněných druhů a v případě problému (únik apod) není těžké dohledat zodpovědného chovatele (tolik jich zase v dané lokalitě nebývá a had ani krokodýl daleko neuteče) a překontrolovat stav (počty a druhy) chovu. Problamatický je samozřejmě únik narozených hadích mláďat, která a) nejčastěji uniknou a b) nebyla by ještě vedena v evidenci, ovšem to čipování stejně neřeší, protože se s čipem nerodí a přesto nahlášení počtu narozených mláďat je snazší a rychlejší než čekat do doby, kdy je možno je očipovat (často až po více měsících nebo také vůbec). Bylo by to z větší části i na zodpovědnosti chovatelů, kteří by měli naprosto nekompromisně vyžadovat nacionále kupujícího a nahlašovat prodej i s údaji o kupujícím na KVS, která by měla tak možnost dát vědět příslušné KVS, aby bylo možno zjistit zda byli nakoupení živočichové opětovně zaregistrovaní v příslušném termínu. V době mezi uplynutím doby do odhlášení a nahlášení by tak bylo možno registrovat pohyb příslušného jedince druhu.

S tim na 100% souhlasim

To "drobek":
Nezlobte se na mě, ale já Vás nechápu. Domníval jsem se, že jinými slovy to samé, s čím se tu pracně lopotil "Krokodýl", již mnohokrát zaznělo v jiných diskuzích, kterých jste se zúčastnil. A Vy znovu vyrukujete s tou samou poznámkou. Mnohokrát již tedy zaznělo, že Vyhláška 411/2008 Sb., má chránit zvířata před týráním a ne lidi před uštknutím ! Sami úředníci na ministerstvu pochopili, že nelze vystavovat své lidi riziku ohrožení na zdraví při kontrolách čipů, které lze mimochodem velmi snadno překódovat, takže jejich využití je přinejmenším už z tohoto pohledu zbytečné... Stačí přesně to, co píše Krokodýl. Plnit a důsledně vyžadovat aktualizace chovů jed. hadů, a to už tu je !!!!!

Nejenom překódovat, ale hlavně poměrně velmi snadno jde čip z např. uhynulého (tedy i z živého, ale proč?) plaza přendat do jiného jedince (což je ovšem spíš problém při možné záměně citesových jedinců než druhů vyžadujících zvláštní péči). Prostě se ukazuje, že to opravdu není zdaleka samospasitelné řešení.

To Krokodyl,
nechci to zlehcovat,ale i pres onu svehlavost prodeje jedaku,se toho u nas zas tolik nedeje... Uz jsem to taky nekde psal,ale arietanu zas kazdej nekoupi a albolabr ,zas tak moc paseky nenadela.. Nechci nic podcenovat,ale at s vyhlaskou ci nikoliv,sedej segment bude a nebude to mit zadnej procentuelni vliv na pocet incidentu pri chovu zvirat "ve zvlastni peci"...

Máš mít pravdu Radare nedodržuje se to nikde ,tedy až na jednu burzu KD Peklo. no nic.Víš co je,ale sranda pořídíš zvířata už s čipy, Cites ,nebezpečný a pak se dozvíš,že u nás na to nejni čtečka...tuto je vrchol!!!a přitom jsou to čipy co používá celý svět akorát jsou zakázany v EU no tuto je vrchol!!!

V KD Peklo mate alespon primat :-) Mas pravdu,ze nemaj na to ani ctecky.. Taky jsem na to narazil :-D Ale neprekvapuje me to.. Cela EU je dost zvlastni,alespon ma jasno v zarovkach.. :-( Jinac uz vidim kontrolira jak strka ruku s cteckou k smrtakovi na 10cm a mene coz je obvykly dosah ctecek u nas... :-D

Článek jsem bohužel zatím nečetl. Na jednu stranu sice nesouhlasím s čipováním, ale druhak bych určitě zvednul ruku za nastavení přísnějších podmínek pro držení takového hada. Dnes jsme v situaci, kdy si v podstatě kdokoli může koupit např. gabunu. Je to běžně prodejné zvíře. To se mi zcela upřímně nelíbí. V okamžiku, kdy se stane nějaký průser, tak na to mohou doplatit všichni, včetně zodpovědných chovatelů, nějakým nesmyslným populistickým zákonem. Aktuálně jsme v situaci, kdy vše závisí na zdopovědnosti prodávajícího, komu zvíře prodá. Bohužel spousta lidí toto prostě neřeší...
Píši ale ohledně jiné zkušenosti, o víkendu jsem byl u kamaráda v Rakousku, který chová chondra a caníny. Stavěl nová obrovská terária. Ptám se ho, proč tak velké? Bohužel v Rakousku jsou nastaveny minimální rozměry pro jednotlivé druhy. Chodí pravidelné kontroly a pokud najdou rozpor, tak máte 3 týdny na sjednání nápravy. Pokud ji nesjednáte, zvířata zabaví a odvezou. Rozměr odpovídajícího terárka pro canína nebo chondra bych odhadnul tak na 120x120x140 (dxšxv)...