Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Phrynosoma platyrhinos- ropušník. Prosím poraďte

Dobrý den,chtěla bych poprosit o jakou koliv radu k chovu ropušníka,Phrynosoma platyrhinos,hlavně potrava,jak se krmí mravenci,utíkají mravenci z terárka?a co kyselina mravenčí a kde ji sehnat,dokáže nahradit mravence a v jakém množství ropušníka krmit,no prostě vše co víte ... prosím :-):-):-) a předem moc děkuji Tutek
Změna předmětu, původně: PHYNOSOMA PLATYRHINOS - ROPUŠNÍK prosím poraďte (halapremek)

predpokladam, ze zkusenosti s teraristikou veskere zadne, ze?
Ropusnici jsou pomerne narocni chovanci, bohuzel diky importum a soucasne jejich aktualni, nizke prodejni cene, pocitam, ze jich spousty padnou za obet vlastni krase a bizarnosti...
doporucuji prostudovat zahranicni weby, treba i za pouziti google translatoru(prekladace), pochybuji, ze by zde tyto zvirata nekdo choval a mel tedy s nimi zkusenost...
Hodne stesti a dejte vedet jak se to bude vyvijet.)
EDIT: ted koukam na reptarium a zda se, ze je par lidi chova. zkusil bych tedy kontaktovat s prosbou o pomoc a radu je. Otazkou ovsem je, zda budou ochotni sve know-how prezentovat.
Hodne stesti:)

jo jo zkušenosti mám ,chovala jsem hodně druhů gekonů,agamu,chameleona,kdysi leguána,teď nějaké žabky ,ale tento druh je pro mě trošku oříšek a prostě jsem to riskla a koupila ho a chci ho udržet,terárko a vše kolem mám super,mluvila jsem s člověkem co je pozoroval ve volné přírodě,takže jak žijí vím,jen ta potrava :(

no nastudované,jen co jsem našla na netu a toho bohužel není moc,tak bych přesto přivítala nějaké rady a zkušenosti,určitě tyto krasavce někdo už má a kyselinu mravenčí kupuje,já ji nemůžu sehnat a taky nevím,existuje jen jeden druh ?? nebo jejich víc,abych nekoupila něco špatného,taky nevím přesně,jestli můžu mravence do terárka jen tak vhodit a kolik jich potřebuje ,tak prosím pište a třeba se i pochlubte

co vim, tady na poradne je nikdo nema, myslim, ze by se o tom vedelo...Kyselina mravenci, je kyselina mravenci, neco jineho je kyselina solna, neco jineho kyselina chlorovodikova... z toho vypliva, ze kdyz koupis kyselinu mravenci, vzdy to bude kyselina mravenci. Jina vec uz je koncentrace.....Zkus zkontaktovat ty chovatele jak jsem Ti rikal na reptariu a uvidis....V jakych podminkach mas ropusnika ted?mas jen jeden kus? kupovala jsi je od importera po tech 650,- ks? V jake kondici byly pohledove zvirata?
Diky

dva chovatele jsem našla,pokusím se je kontaktovat,není možné,aby je nešlo mít,mám jen jednoho,zatím,než uvidím co a jak,musím to vyladit :-) a když,to půjde tak přikoupím,je to import za 900.- pěkně zbarvený,aktivní,myslím,že v dobré kondici,nevidím žádný problém,už i sežral cvrka,mám ho na jemném červeném písku,větší vrstvu,rád se na večer úplně zahrabává,,miska s vodou a různé kameny,prostě klasika,UVB světlo a místo na vyhřívání

není možné,aby je nešlo mít

Věř a víra tvá tě zachrání:-) Ropušníci jdou složitě, ale pořád ještě jdou, jak někteří chovatelé dokázali. Ale jsou zvířata, kde se asi člověk bude muset smířit s tím, že je možné, aby je nešlo mít;-) A samozřejmě je pro každého ta lajna trošku někde jinde...tak pak dejte vědět, jak to šlape;-)

Kyselina mravenci, je kyselina mravenci, neco jineho je kyselina solna, neco jineho kyselina chlorovodikova...

tak zrovna specialne o kyseline solne se da jednoznacne rici, ze je to naprosto to same jako kyselina chlorovodikova ;-).
Co se tyka sehnatelnosti - naprosto bezne ji sezenete u firem, ktere dodavaji potreby pro laborator. Treba zde
http://www.p-lab.cz/katalog.pl?akce=polozka&id=179 1&sekce=123&from=obsah

Některé hlavně větší druhy nejsou tak nutně striktně myrmekofágní, dají se z velké části krmit i jiným drobným hmyzem. Krmit lze hlavně hnědými mravenci r. Lasius. Osobně bych do něčeho takového nešel, to je smrtící kombinace potřeb - kvalitní světla, dostatek UV A i B, specifické teploty a vlhkost den/noc a během roku, úzká potravní specializace, velká četnost krmenní (spousty mravenečků denně), navíc importy... To si nechám ujít:-).

Co vím já, tak se za použití opravdu kvalitního světla(bez výbojky to asi nepůjde), nočních poklesů, zimování a sezonního krmení mravencema chovat dají.Ovšem, všechny mravence nežerou.Stálé krmení mravencema naní nutné, přijímají bez problémů i cvrčky.Rád bych si je někdy pořídil, ale zatím si počkám....
Edit: Někdo by měl upravit název vlákna;-)

Nevím, jestli je na to tady ještě někdo zvědavý, ale jiný známý mravencožrout moloch ostnitý podle údajů z literatury denně zkonzumuje okolo 2 500 až 5000 mravenců a jak tohle množství chcete obstarat? A k té kyselině mravenčí, je určitě rozdíl mezi kyselinou dodanou z laboratoře a kyselinou, kterou získá z těla požíraného mravence, ne? A ještě něco, prý potřebuje opravdu solidní dávku UV záření.

ale jo ještě koukám co tu někdo připíše,množství mravenců problém není,už jsem si našla mraveniště tady kolem dokola,bydlím u lesa a kousek jsou louky,takže paráda,mám psa tak venku jsem pořád,abych je pravidelně nabrala,teď spíš řeším problém,že ty mravence nežere:-( a přitom je to ten druh co byl doporučovaný,ale cvrčky si dává,tak nevím .......

Mravenci z terárka utíkat nebudou,pokud asi 1 cm vnitřní strany skla zavnitř pomažate před krmením čistým glycerinem(k dostání v lékárně),nebo minerálním olejem,ale ten se špatně odstranuje.Kyselina mravenčí je trochu problém(vyhláška EU),ale po domluvě s rozumným lékárníkem je možno ji sehnat.Doporučuje se ředit ji na 5%,ale po mých zkušenostech s touto saturací si myslím,že stačí 3%.Není nutnost používat ji denně,stačí co druhý nebo třetí den na jeden či dva kusy hmyzu,důležité je,aby v tu dobu zvíře aktivně lovilo,tedy nepřekrmovat!Daleko rozumnější je ovšem chovat mravence,to je ale na dlouhou debatu.Cayman/kontakt:phryno@seznam.cz tel:774047093

Ja len btw, pred pár rokmi, teraz snáď už nie som taký sprostý, som si kúpil ropušníka, samozrejme import. Až keď bol doma, so msi začal zisťovať podmienky chovu. V slovenčine alebo češtine skoro nič nebolo alebo som zle hľadal, tak som si začal dopisovať s jedným Nemcom, co má o nich aj stránku. Ten mi v tom, čo som z jeho nemčiny rozumel, napísal, že kyselina mravčia je somarina a nikdy nepoužívať, najlepšie je od jar do jesene voľný výbeh s prístupom k mravenisku a v zime zimovanie. Mal na stránke, už neviem názov, aj pekné fotky odchovov....ropušník žiaľ, aj preto, že bol chovaný v terárku skapal.

před časem jsem je měla, udržela jsem je asi 1,5 roku. Kyselina mravenčí je hloupost, oni ji nepotřebují, naopak.. tam je zásadní problém v tom, že oni jsou uzpůsobení k požírání velkého množství kořisti s velkým množstvím balastu a malou výživovou hodnotou, což když jsou krmení cvrčky tak je přesně opak, takže se zatuční a exnou na zatučnění. Když se krmí mravenci, zrnokazama a jenom minimem mikro cvrčků, tak fungují dobře. Já o ně právě přišla, když jsem nějakou dobu nemohla sehnat mravence a zrnokazy, tak jsem jim musela dávat menší střeďáky cvrčky, tak sice je nadšeně žrali, ale brzo na to chcípli na zatučnění. S kterým celý rok a půl předtím absolutně neměli potíže.